Úředním jazykem je srbština, se kterou se setkáte i v Bosně a Hercegovině a možná i v Černé hoře. Srbština je velmi podobná s chorvatštinou a jak možná sami víte, s trochou představivosti je možné se domluvit bez jakékoliv znalosti jazyka.
Kultura a srbský způsob života
Srbové jsou velmi vstřícní a trpěliví, základní požadavky jsou schopni pochopit, i když na ně budete mluvit česky. Do filozofických diskuzí se ale radši nepouštějte, případně přepněte do jazyka anglického.
První chvíle v Srbsku vám také znepříjemní cyrilice, kterou se zde stále píše. Turistické informace jsou ale často psány i latinkou, a pokud aspoň trochu víte, kam máte namířeno, význam některých nápisů se dá odtušit.
Náboženství v Srbsku
Většina obyvatel se hlásí k pravoslavné víře, i přesto zde ale potkáte mnoho muslimů. Zejména na vesnicích u bosenských hranic vás mohou ráno probudit zvučné zpěvy vycházející z mešity.
Srbské svátky
Největší svátky v roce jsou úzce spjaty s křesťanstvím. Kromě tradičních Vánoc a Velikonoc je největší událostí pravoslavné rodiny Slava. Každá rodina pořádá velkolepé oslavy v den, na který připadají jmeniny prapředka, zakladatele rodu, který přijal pravoslavnou víru. Každá rodina tedy tento svátek slaví v jiný den, každý rod má své rituály a způsoby, jak si Slavu užít.
Srbské památky zapsané v seznamu UNESCO
Srbsko má v současné době 5 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Seznam památek UNESCO:
- Stari Ras a klášter Sopoćani
- Klášter Studenica
- Středověké památky v Kosovu
- Gamzigrad – Romuliana, Galeriův palác
- Středověké náhrobní kameny stećci