Kompletní praktické informace při cestě do Srbska:
Vstupní podmínky
Pokud neplánujete jet do Srbska na déle než 90 dní, nepotřebujete cestovní vízum. Dle oficiálních informací stačí občanům ČR pro vstup do země občanský průkaz, ale je vhodné mít s sebou i cestovní pas. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.
Vstup s dětmi do Srbska
Pokud cestuje pouze jeden rodič nebo třetí osoba s nezletilým dítětem, je třeba na hranicích předložit souhlas podepsaný oběma zákonnými zástupci.
Měna a ceny
Měna: Srbský dinár (din) a aktuální kurz: 1 RSD = 1 CZK
Oficiální měnou je srbský dinár, který se dělí na 100 par. Díky velkým výkyvům kurzu si Srbové zvykli uvádět ceny i v eurech, na některých místech je možné eurem i zaplatit. Směnárny se nachází v bankách, ve městech, na nádražích a hraničních přechodech.
Platba kartou a bankomaty
V Srbsku je běžně možné platit platební kartou, jako i používat cestovní a poštovní šeky.
Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.
Náklady a ceny v Srbsku
Ceny běžných potravin, ubytování či jídel v restauraci jsou srovnatelné, či spíše nižší než v České republice.
Jídlo a pití
Srbská kuchyně a stravování
V tradiční srbské kuchyni nesmí chybět maso, a to především vepřové. Konzumovat ho můžete například jako pokrm Pljeskavica, připravený z mletého masa a koření, které mu dává specifickou chuť. Ta se může trochu lišit podle oblasti, každá lokalita má svoji recepturu.
Maso s kořením se griluje a podává v kulatém pečivu lepinja spolu se zeleninou. Obdoba tohoto pokrmu jsou čevapčiči, které se liší pouze tvarem. Maso se nepodává jako placka, nýbrž jako malé válečky.
Dalším pokrmem, který jistě budete znát i vy, je ražnjiči, tedy na jehle napíchnuté maso prokládané kousky zeleniny, pečené na grilu.
Tradiční pokrmy a speciality
Oblíbenou pochoutkou je burek nebo také srbská pita. Ta je připravovaná z listového těsta a plněná sýrem, špenátem, nebo všudypřítomný mletým masem.
Tradiční balkánská snídaně - Burek se sýrem
Na srbském stole nesmí chybět zeleninové saláty, například dobře známý šopský salát s balkánským sýrem nebo fetou, zelný salát z krouhaného zelí se solí, pepřem a olivovým olejem. Ke každému pokrmu je také přidávána pokrájená cibule.
Tradiční a populární pití
Nejčastějším nealkoholickým nápojem je káva. Tradiční pro Srbsko je ale pálenka rakija, vyráběná z nejrůznějšího ovoce, nejčastěji však švestek či meruněk.
Zdraví a bezpečí
Zdravotní rizika a očkování
Pro vstup do země není vyžadováno žádné zvláštní očkování. Na území Srbska se vyskytuje vzteklina, proto se návštěvníkům rizikových oblastí doporučuje preventivní očkování. Stejně tak je doporučeno očkování proti klíšťové encefalitidě, pokud se chystáte trávit více času v přírodě. Cestovní pojištění je pro návštěvu Srbska nutností.
Cestovní pojištění
Doporučujeme všem cestujícím, aby si při cestování do Srbska sjednali základní cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.
Bezpečnost v Srbsku
Zejména ve městech a na nádražích si dejte pozor na kapesní zloděje a hlídejte si svá zavazadla. Před zloději zabezpečte i své automobily. Parkování doporučujeme pouze na hlídaných parkovištích.
Zvýšené opatrnosti dbejte na jihu země, zejména u hranic s Kosovem. V této oblasti se stále mohou nacházet válečné miny.
Jazyk a kultura
Úředním jazykem je srbština, se kterou se setkáte i v Bosně a Hercegovině a možná i v Černé hoře. Srbština je velmi podobná s chorvatštinou a jak možná sami víte, s trochou představivosti je možné se domluvit bez jakékoliv znalosti jazyka.
Kultura a srbský způsob života
Srbové jsou velmi vstřícní a trpěliví, základní požadavky jsou schopni pochopit, i když na ně budete mluvit česky. Do filozofických diskuzí se ale radši nepouštějte, případně přepněte do jazyka anglického.
První chvíle v Srbsku vám také znepříjemní cyrilice, kterou se zde stále píše. Turistické informace jsou ale často psány i latinkou, a pokud aspoň trochu víte, kam máte namířeno, význam některých nápisů se dá odtušit.
Náboženství v Srbsku
Většina obyvatel se hlásí k pravoslavné víře, i přesto zde ale potkáte mnoho muslimů. Zejména na vesnicích u bosenských hranic vás mohou ráno probudit zvučné zpěvy vycházející z mešity.
Srbské svátky
Největší svátky v roce jsou úzce spjaty s křesťanstvím. Kromě tradičních Vánoc a Velikonoc je největší událostí pravoslavné rodiny Slava. Každá rodina pořádá velkolepé oslavy v den, na který připadají jmeniny prapředka, zakladatele rodu, který přijal pravoslavnou víru. Každá rodina tedy tento svátek slaví v jiný den, každý rod má své rituály a způsoby, jak si Slavu užít.
Srbské památky zapsané v seznamu UNESCO
Srbsko má v současné době 5 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Seznam památek UNESCO:
- Stari Ras a klášter Sopoćani
- Klášter Studenica
- Středověké památky v Kosovu
- Gamzigrad – Romuliana, Galeriův palác
- Středověké náhrobní kameny stećci
Cestování a doprava
Cesta autem do Srbska
Nejsvobodnější cestování je samozřejmě vlastním automobilem. Cesta do Srbska je ale přibližně 900 km dlouhá a tak počítejte s tím, že vám zabere minimálně 10 hodin. Nicméně cestování po slovenských a maďarských dálnicích je vcelku pohodlné. Malé zdržení vás čeká až na srbských hranicích, kde můžou být kromě dokladů kontrolovány i vaše zavazadla.
Cesta autobusem do Srbska
Pokud nechcete trávit tolik času za volantem, do Srbska vás odveze autobus společnosti Eurolines. Pravidelné přímé linky jsou vypravovány z Prahy a Brna dvakrát týdně, jednosměrná jízdenka stojí kolem 1 000 Kč.
Cesta vlakem do Srbska
Cesta vlakem vám zabere přibližně 18 hodin. Vlak odjíždí odpoledne z Prahy a Brna, večer vás čeká přestup v Budapešti a ráno se již můžete probudit v srbském Bělehradu. Zpáteční jízdenka vás bude stát přibližně 4 000 Kč.
Letecky do Srbska
Chcete-li se vznášet v oblacích, nejpohodlnější zážitek budete mít se společností Airserbia, která zajišťuje přímé lety z Prahy do Bělehradu. Za zpáteční letenku zaplatíte okolo 6 000 Kč. Od 4 000 Kč je možné sehnat letenky na přímé lety z Vídně.
Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.
Cestovní kanceláří do Srbska
Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Srbska.
Doprava v Srbsku
Půjčení a cestování autem v Srbsku
Pokud chcete cestovat autem pouze po Srbsku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Srbsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.
Počasí a doba návštěvy
Srbsko se nachází jižněji než Česká republika a klima se přibližuje středomořskému. Zejména na jihu země můžete očekávat mírnější zimy a horké, suché léto. Na severu vás naopak nemůžou překvapit zimní vánice a hromady sněhu všude, kam se podíváte. Léta jsou však dostatečně teplá a srážky vás nepotkají častěji než u nás.
Kdy jet do Srbska
Ideálním obdobím pro návštěvu je květen až září, stejně jako u ostatních států střední Evropy.