Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Srbska:

Vstupní podmínky

Pokud neplánujete jet do Srbska na déle než 90 dní, nepotřebujete cestovní vízum. Dle oficiálních informací stačí občanům ČR pro vstup do země občanský průkaz, ale je vhodné mít s sebou i cestovní pas. Pokud cestuje pouze jeden rodič nebo třetí osoba s nezletilým dítětem, je třeba na hranicích předložit souhlas podepsaný oběma zákonnými zástupci.

Měna a ceny

Oficiální měnou je srbský dinár, který se dělí na 100 par. Díky velkým výkyvům kurzu si Srbové zvykli uvádět ceny i v eurech, na některých místech je možné eurem i zaplatit. Směnárny se nachází v bankách, ve městech, na nádražích a hraničních přechodech.

V Srbsku je běžně možné platit platební kartou, jako i používat cestovní a poštovní šeky. Ceny běžných potravin, ubytování či jídel v restauraci jsou srovnatelné, či spíše nižší než v České republice.

Zdraví a bezpečí

Pro vstup do země není vyžadováno žádné zvláštní očkování. Na území Srbska se vyskytuje vzteklina, proto se návštěvníkům rizikových oblastí doporučuje preventivní očkování. Stejně tak je doporučeno očkování proti klíšťové encefalitidě, pokud se chystáte trávit více času v přírodě. Cestovní pojištění je pro návštěvu Srbska nutností.

Zejména ve městech a na nádražích si dejte pozor na kapesní zloděje a hlídejte si svá zavazadla. Před zloději zabezpečte i své automobily. Parkování doporučujeme pouze na hlídaných parkovištích.

Zvýšené opatrnosti dbejte na jihu země, zejména u hranic s Kosovem. V této oblasti se stále mohou nacházet válečné miny.

Jazyk a kultura

Úředním jazykem je srbština, se kterou se setkáte i v Bosně a Hercegovině a možná i v Černé hoře. Srbština je velmi podobná s chorvatštinou a jak možná sami víte, s trochou představivosti je možné se domluvit bez jakékoliv znalosti jazyka. Srbové jsou velmi vstřícní a trpěliví, základní požadavky jsou schopni pochopit, i když na ně budete mluvit česky. Do filozofických diskuzí se ale radši nepouštějte, případně přepněte do jazyka anglického.

První chvíle v Srbsku vám také znepříjemní cyrilice, kterou se zde stále píše. Turistické informace jsou ale často psány i latinkou, a pokud aspoň trochu víte, kam máte namířeno, význam některých nápisů se dá odtušit.

Většina obyvatel se hlásí k pravoslavné víře, i přesto zde ale potkáte mnoho muslimů. Zejména na vesnicích u bosenských hranic vás mohou ráno probudit zvučné zpěvy vycházející z mešity.

Největší svátky v roce jsou úzce spjaty s křesťanstvím. Kromě tradičních Vánoc a Velikonoc je největší událostí pravoslavné rodiny Slava. Každá rodina pořádá velkolepé oslavy v den, na který připadají jmeniny prapředka, zakladatele rodu, který přijal pravoslavnou víru. Každá rodina tedy tento svátek slaví v jiný den, každý rod má své rituály a způsoby, jak si Slavu užít.

Jídlo a pití

V tradiční srbské kuchyni nesmí chybět maso, a to především vepřové. Konzumovat ho můžete například jako pokrm Pljeskavica, připravený z mletého masa a koření, které mu dává specifickou chuť. Ta se může trochu lišit podle oblasti, každá lokalita má svoji recepturu. Maso s kořením se griluje a podává v kulatém pečivu lepinja spolu se zeleninou. Obdoba tohoto pokrmu jsou čevapčiči, které se liší pouze tvarem. Maso se nepodává jako placka, nýbrž jako malé válečky.

Dalším pokrmem, který jistě budete znát i vy, je ražnjiči, tedy na jehle napíchnuté maso prokládané kousky zeleniny, pečené na grilu.

Oblíbenou pochoutkou je burek nebo také srbská pita. Ta je připravovaná z listového těsta a plněná sýrem, špenátem, nebo všudypřítomný mletým masem.

Na srbském stole nesmí chybět zeleninové saláty, například dobře známý šopský salát s balkánským sýrem nebo fetou, zelný salát z krouhaného zelí se solí, pepřem a olivovým olejem. Ke každému pokrmu je také přidávána pokrájená cibule. 

Nejčastějším nealkoholickým nápojem je káva. Tradiční pro Srbsko je ale pálenka rakija, vyráběná z nejrůznějšího ovoce, nejčastěji však švestek či meruněk.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna