Budyšín

Historicky a kulturně velmi významné okresní město na východě Saska na řece Sprévě, které mělo již ve středověku četné vztahy s českým královstvím a po kus historie ho spravovali čeští králové. V oblasti žila početná slovanská komunita.

Dnes je město zajímavé hlavně tím, že je považováno za metropoli Lužických Srbů, v současné době již málo početné slovanské menšiny žijící v Německu. K lužickosrbské národnosti se hlásí nyní jen 5 - 10 % obyvatel města. A dalších několik desítek tisíc příslušníků této národnosti žije na venkově. Ve městě sídlí četné kulturní, vzdělávací a správní lužickosrbské instituce, i názvy ulic a všechny veřejné nápisy a ohlášení tu jsou udávány dvojjazyčně. Nejlépe se turisté seznámí s lužickosrbskou kulturou v místním muzeu a v lužickosrbském kulturním centru, kde lze získat mnoho odborného materiálu i v češtině.

Město má velmi dobře zachovalé středověké historické centrum, kde stojí za návštěvu několik staveb a muzeí, nejzajímavější jsou hrad, radnice a katedrála na náměstí, která sloužila a slouží jak evangelickým, tak katolickým bohoslužebným účelům. Pěkná je i procházka podél městských hradeb nabízející výhledy do okolí.

V době NDR zde měla archiv a vězení východoněmecká tajná policie Stasi, vězení je nyní přístupné veřejnosti jako muzeum. Možnost rekreace, odpočinku a sportovního vyžití nabízí přehrada Talspere Bautzen na severním okraji města.

Vzhledem k poloze města blízko českých hranic a poměrně dobrého spojení z ČR veřejnou dopravou, je město zajímavým jednodenním výletem přilehlých regionů ČR. Turisty zde přitahují především lužickosrbské velikonoční jízdy a další lužickosrbské svátky, či představení profesionálního lužickosrbského tanečního a divadelního souboru.

 

zobrazit více
Praktické informace do Německo
Pondělí
Aktuální čas
23:18
Posun -2h
GMT -1

Inspiruj lidi kolem nás. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej zde profil cestovního průvodce. Více...

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO / CÍL
Zobrazit cíle na mapě

Články & cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email redakce@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna