Budyšín

Historicky a kulturně velmi významné okresní město na východě Saska na řece Sprévě, které mělo již ve středověku četné vztahy s českým královstvím a po kus historie ho spravovali čeští králové. V oblasti žila početná slovanská komunita.

Dnes je město zajímavé hlavně tím, že je považováno za metropoli Lužických Srbů, v současné době již málo početné slovanské menšiny žijící v Německu. K lužickosrbské národnosti se hlásí nyní jen 5 - 10 % obyvatel města. A dalších několik desítek tisíc příslušníků této národnosti žije na venkově. Ve městě sídlí četné kulturní, vzdělávací a správní lužickosrbské instituce, i názvy ulic a všechny veřejné nápisy a ohlášení tu jsou udávány dvojjazyčně. Nejlépe se turisté seznámí s lužickosrbskou kulturou v místním muzeu a v lužickosrbském kulturním centru, kde lze získat mnoho odborného materiálu i v češtině.

Město má velmi dobře zachovalé středověké historické centrum, kde stojí za návštěvu několik staveb a muzeí, nejzajímavější jsou hrad, radnice a katedrála na náměstí, která sloužila a slouží jak evangelickým, tak katolickým bohoslužebným účelům. Pěkná je i procházka podél městských hradeb nabízející výhledy do okolí.

V době NDR zde měla archiv a vězení východoněmecká tajná policie Stasi, vězení je nyní přístupné veřejnosti jako muzeum. Možnost rekreace, odpočinku a sportovního vyžití nabízí přehrada Talspere Bautzen na severním okraji města.

Vzhledem k poloze města blízko českých hranic a poměrně dobrého spojení z ČR veřejnou dopravou, je město zajímavým jednodenním výletem přilehlých regionů ČR. Turisty zde přitahují především lužickosrbské velikonoční jízdy a další lužickosrbské svátky, či představení profesionálního lužickosrbského tanečního a divadelního souboru.

 

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Budyšín

Inspiruj lidi kolem sebe. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej finanční odměnu.

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce