Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Německa.

Vstupní podmínky

Pro vstup do země občanům České republiky postačí občanský průkaz či cestovní pas. Na hranicích nejsou prováděny žádné kontroly. Při pobytu delším než tři měsíce je třeba se hlásit na příslušném úřadě.

Měna a ceny

Oficiální měnou Německa je euro. Pokud svou peněženku nepřipravíte předem, směnárny najdete na letištích, mezinárodních železničních stanicích a hraničních přechodech. Na většině míst včetně čerpacích stanic lze uplatnit i cestovní šeky a platební karty Visa, MasterCard, American Expres.

Ve srovnání s ČR nakoupíte v Německu potraviny levněji. V restauracích jsou ceny srovnatelné, spropitné si obsluha účtuje automaticky.

Vstupné se pohybuje v rozmezí 1-6 €, většina míst nabízí zvýhodněné rodinné vstupné či slevy pro děti do 15ti let. Pokud vlastníte ISIC kartu, nezapomeňte si ji vzít s sebou! 

Zdraví a bezpečí

Pro cestu do Německa není potřeba žádných zvláštních zdravotních opatření, pro vstup do země není vyžadováno potvrzení o očkování. Jistě u sebe ale mějte Evropský průkaz zdravotního pojištění pro případ, že budete potřebovat lékařské ošetření. Doporučeno je také základní cestovní pojištění.

Pokud plánujete turistiku po lesích v Bavorsku, kde je zaznamenán větší výskyt klíšťat, je doporučeno poradit se s lékařem o očkování proti borelióze.

Německo je pro turisty poměrně bezpečnou zemí. Na turisticky významných místech by měla být samozřejmostí ostražitost před kapesními zloději.

Hasiči a záchranná služba je dostupná na telefonním čísle 112, číslo na policii je 110.

Jazyk a kultura

Český výraz Německo je již z minulosti odvozeno od slova „němý“, kvůli problémům s rozdílností jazyků těchto dvou národů. Dnes se zde dorozumíte německým jazykem, většina Němců ovládá také angličtinu, lokálně se lze domluvit i dánštinou.

Němci si velmi potrpí na zdvořilost. Při vstupu do místnosti tedy nezapomeňte říct „Guten Tag“ a při odchodu „Auf wiedersehen“. V Bavorsku je užívaný pozdrav „Grüss Gott“ .  Před jídlem je zvykem popřát „Guten Appetit“.

Kromě ve střední Evropě běžně uznávaných svátků jako jsou Vánoce, Nový rok, Velikonoce a Svátek práce, je jediným státním svátkem uznávaným ve všech spolkových zemích Den německé jednoty, připadající na 3. října. Ostatní svátky se liší pro jednotlivé spolkové země.

Jídlo a pití

Tradiční kuchyně je rozdílná pro různé spolkové země, vzpomeňme si například na bavorské vdolky a preclíky či drážďanskou štolu.

Pro celou zemi jsou typické těžké masité pokrmy (vepřové koleno a typické buřty se zelím) a polévka Eintopf, která je vařená z různých druhů zeleniny a masa. Oblíbenými přílohami jsou brambory či knedlíky. Nejznámějším pečivem je chleba z žitné mouky. Populární jsou také různé koláče a dorty.

Pokud holdujete pivu, Německo vás svou nabídkou jistě nezklame. Velmi častá jsou pšeničná piva, tzv. Weizenbier. Konzumace piva a vína je povolena od 16-ti let, respektive od 14-ti let s rodiči. Pro silný alkohol je věková hranice stejná jako v ČR, tedy 18 let.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna