Jižní Bukovina vám nabídne osobitý folklor, malebné vesnice k návštěvě, ale především přenádherné malované kostely, snad nejkrásnější v celé Evropě, které leží rozprostřené na odlehlých místech v údolích. Jsou považovány nejen za umělecké klenoty, ale i architektonické.
Kláštery vznikaly především v 15. a 16. století a často kolem najdete opevnění, protože měly chránit před nájezdy Turků. Jejich unikátem je skutečnost, že mnoho z nich je zdobeno freskami i z vnější strany. S tímto nápadem přišel Roşci, protože tak chtěl rozvíjet vzdělání u negramotných obyvatel. V tehdejší době totiž kostely navštěvovali nejen feudálové, ale i venkované, ale jelikož kostely nebyly příliš velké, nevešli se dovnitř všichni, a tak prostý lid musel zůstat venku. A tak byly i venkovní stěny vyzdobeny výjevy ze života světců. Vnějším malbám se říkalo bible chudých neboli biblia pauperum.
Až kláštery navštívíte, upoutá vás již na první pohled, že i když malby jsou více než 400 let staré, přesto se dochovaly v relativně dobrém stavu až dodnes přes vlivy počasí, jimž jsou vystaveny. Především na pěti klášterech malby vypadají, jako by vznikly relativně nedávno. Pokud vás zajímá, jak je to možné, tak toto tajemství, jak se barvy míchaly či z čeho se skládá omítka, dosud nebylo rozluštěno.