Kláštery Jižní Bukoviny

Jižní Bukovina vám nabídne osobitý folklor, malebné vesnice k návštěvě, ale především přenádherné malované kostely, snad nejkrásnější v celé Evropě, které leží rozprostřené na odlehlých místech v údolích. Jsou považovány nejen za umělecké klenoty, ale i architektonické.

Kláštery vznikaly především v 15. a 16. století a často kolem najdete opevnění, protože měly chránit před nájezdy Turků. Jejich unikátem je skutečnost, že mnoho z nich je zdobeno freskami i z vnější strany. S tímto nápadem přišel Roşci, protože tak chtěl rozvíjet vzdělání u negramotných obyvatel. V tehdejší době totiž kostely navštěvovali nejen feudálové, ale i venkované, ale jelikož kostely nebyly příliš velké, nevešli se dovnitř všichni, a tak prostý lid musel zůstat venku. A tak byly i venkovní stěny vyzdobeny výjevy ze života světců. Vnějším malbám se říkalo bible chudých neboli biblia pauperum.

Až kláštery navštívíte, upoutá vás již na první pohled, že i když malby jsou více než 400 let staré, přesto se dochovaly v relativně dobrém stavu až dodnes přes vlivy počasí, jimž jsou vystaveny. Především na pěti klášterech malby vypadají, jako by vznikly relativně nedávno. Pokud vás zajímá, jak je to možné, tak toto tajemství, jak se barvy míchaly či z čeho se skládá omítka, dosud nebylo rozluštěno.

zobrazit více
Praktické informace do Rumunsko
Pondělí
Aktuální čas
23:18
Posun -2h
GMT -1

Inspiruj lidi kolem nás. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej zde profil cestovního průvodce. Více...

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO / CÍL
Zobrazit cíle na mapě

Články & cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email redakce@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna