Maramureš

Maramureš, kraj, který je utvářen svou polohou hluboko na severu, si uchoval tak osobité zvyklosti, folklor a staré umění, který je opravdu jedinečný.

Slovo vystihující tento kraj je „dřevo“, které charakterizuje oblast porostlou hustými lesy, především dubovými a jedlovými, snad i proto se mu říká „dřevěná země“. Navíc se tu můžete seznámit s tradičním venkovským způsobem života s mnoha specifickými zvyklostmi, k čemuž patří i kostýmy či tradiční hudba.

Ano, vše je tu spojeno se dřevem, zdejší lidé dosáhli v práci s tímto materiálem velkého věhlasu, aby ne, když své schopnosti rozvíjí již 900 let. Nejvíce zaujmou dřevěné kostely se šindelovou střechou, bez kterých si tuto krajinu nelze ani představit. Nachází se jich tu více než 100 a osm z nich je zapsáno na seznamu UNESCO, vznikaly v 17. a 18. století. Zdejší lidé dokázali domy i kostely postavit bez jediného hřebíku pomocí kulatin.

Ale dřevařské umění můžete poznávat i na jiných stavbách než jen na kostelech. Povšimněte si i překrásných a mohutných vyřezávaných vstupních bran, které najdete snad u každého domu. Mimo jiné často poukazovaly i na sociální postavení obyvatel. I když původně se brány stavěly především pro víru, že ochrání před zlem, před neznámým světem, jenž se nachází venku. Na branách si můžete všimnout vyřezaných hadů, ptáků, lidských tváří či stromu života.

teeCestovní průvodce
zobrazit více

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce