Smaragdové moře, horký písek, žhnoucí slunce a navíc tvorové, kteří existují již více než stovku milionu let. Řeč je o želvách Caretta-Caretta či česky Kareta obecná, které v letních měsících obývají jižní část řeckého ostrova Zakynthos, a jsou tak pravděpodobně místní největší atrakcí pro cestovatele z celého světa.
Mladá kareta v moři- photo by: B.navez (Flickr), CC BY-SA 3.0
Caretty Caretty se vyskytují v zálivu Laganas, přesněji se s nimi setkáte v Laganasu, Kalamaki, na plážích Gerakas či Sekania nebo na želvím ostrově Marathonisi, kde do teplého zlatého písku kladou svá vajíčka ve tvaru pingpongových míčků zhruba v období od června do srpna. V současné chvíli žije v těchto místech asi 1300 želv, přesný počet je však obtížné určit, na břeh totiž vylézají pouze samičky. Želvy nakladou v průměru 80 až 120 vajec do jednoho hnízda, což je opravdu hodně, avšak z každého tisíce vajec nakonec přežije bohužel přibližně pouze jedna želvička.
Za účelem jejich ochrany byl na ostrově vybudován Národní mořský park (National marine park). Chcete-li se o životě těchto tvorů v Řecku něco dozvědět, zavítejte například do Gerakasu.
Pláž Gerakas - hnízdiště želv Kareta Kareta - photo by: lucienne (Ara.cz), CC BY 2.0
Přispět k jejich ochraně a tak k vyššímu počtu můžete i vy a to tak, že budete jednoduše dodržovat jistá pravidla. Jedním z nich je zákaz vstupu v nočních hodinách na určené pláže, kdy želvy vylézají na břeh, aby nakladly vejce. Dalším je opatrné obcházení vyznačených hnízd. Želví hnízdo poznáte velice snadno, nejčastěji bývá obehnáno jakousi dřevěnou ohrádkou, některé pláže jsou jimi doslova poseté. Díky těmto bezpečnostním opatřením zcela jistě želvy na souši vůbec neuvidíte, avšak tento postup je naprosto nutný, aby se mohly Caretty v klidu a úspěšně rozmnožovat.
Ochranná ohrádka kolem želvího hnízda na Zakynthosu - photo by: lucienne (Ara.cz), CC BY 2.0
Jak spatřit želvu Caretta-Caretta
Chcete-li Carettky spatřit na vlastní oči, musíte být trpěliví a trochu si přivstat. Můžete tak využít ranního klidného moře a pozorovat želvičky, jak se vyplouvají nadechnout nad hladinu. Budete-li se snažit a vyrazíte na moře se šnorchlem a potápěčskými brýlemi, to by bylo, kdybyste během vaší dovolené nějakou želvu nepotkali. Může se stát, že až se pod vámi objeví obří plovoucí tmavý kámen, že se leknete. Caretty jsou větší, než byste čekali, dorůstají až do velikosti 1 metru! Jsou to však vskutku mírumilovní a okouzlující tvorové, a tak se jich rozhodně nemusíte bát.
Želva Kareta Kareta v Laganaském zálivu - photo by: Live Zakynthos (Flickr), CC BY 2.0
Na ostrově se setkáte se spoustou prodejců, kteří nabízejí výlety, jak na zhruba hodinové Glass bottom trips na lodích s proskleným dnem, či výlety spojené s návštěvou želvího ostrova Marathonisi a například i jeskyněmi Keri. Takové výlety bývají povětšinou garantové, tzn. že pokud neuvidíte za cestu žádnou želvu, vrátí vám peníze zpět.
Z výletu se tak lehce často stává komerční hon na želvy a není divu, že vám může připadat nahánění želv poněkud barbarské. Najde-li jedna loď želvu, v okamžiku je kolem ní plno dalších a želva nemá úniku. Ačkoliv jsou na lidi už jistě zvyklé, stále jsou některá setkání s nimi pro ně dosti stresující. A tak lze říci, že na jednu stranu jsou želvy na ostrově chráněné a na druhé straně stále musejí snášet místní rozvíjející se turistický ruch. Přesto se tato situace během posledních let ve prospěch želv značně zlepšila. Lodě do hlavních oblastí výskytu a hnízdišť nesmějí, po Laganaském pobřeží se smějí provozovat pouze pasivní vodní sporty a pláže s hnízdy bývají často hlídané.
Tip na závěr!
Jestliže byste neměli přeci jen za celou dovolenou to štěstí a nepotkali jedinou želvu, máme pro vás malý tip. Během „želví sezóny“ pravidelně připlouvá do přístavu v Laganasu poblíž ostrova Cameo ochočený želvák, který se od místního rybáře nechá v brzkých ranních hodinách krmit. Nezapomeňte si však drobné, za které pán kupuje kalamáry, které má želvák tak rád, a budete si pravděpodobně moci tohoto 26letého Caretťáka sami nakrmit a případně i pohladit.
Krmení Kareťáka kalamárami v přístavu v Laganasu - photo by: lucienne (Ara.cz), CC BY 2.0
Caretty jsou opravdu úchvatní tvorové, a díky nim na dovolenou na Zakynthosu rozhodně nikdy nezapomenete! A co vy? Měli jste možnost se s Carettkami setkat?
Komentáře k článku
Vlož komentář