Kompletní praktické informace při cestě do Ruska:
Vstupní podmínky
Vstupní a výstupní doklady
Pro vstup do země je po občanech České republiky vyžadován platný cestovní pas a ruské vízum. To vám bude vydáno osobně před vstupem do země na konzulátu nebo velvyslanectví Ruské federace nebo na Ruském vízovém centru.
Zvací dopis
Žádost je potřeba podat v anglickém nebo ruském jazyce a přiložit zvací dopis. Ten je možné zakoupit u cestovních agentur.
Cestovní pojištění
Dále musíte mít vyřízené cestovní pojištění platné po celou dobu platnosti víza. Vyhotovené vízum vám bude vydáno do deseti pracovních dní a zaplatíte poplatek 1 000 Kč.
Platnost víza
Základní vízum je platné pouze pro jeden vstup do země! Pokud máte v plánu z Ruska vycestovat a opět se vrátit zpět, je třeba si zažádat o vízum dvou nebo vícevstupové.
Imigrační karta
Při každém vstupu do země musí každý návštěvník vyplnit imigrační kartu a její příslušnou část neustále nosit přiloženou k cestovnímu pasu. Pokud se v Rusku budete zdržovat déle než tři dny, musíte se také zaregistrovat u místní policie.
Měna a ceny
Měna: Ruský rubl (₽) a aktuální kurz: 1 RUB = 1 CZK
Oficiální ruskou měnou je Rubl (RUB), který se dělí na 100 kopějek.
Ruské mince a bankonvky rublu
Platba kartou a bankomaty
Pokud potřebujete peníze směnit, vydejte se do banky, či směnárny, které najdete na letištích, hotelích, v přístavech a hraničních přechodech. Obzvláště ve velkých městech si dejte pozor na směňování peněz a vyhněte se černému trhu!
Cestovní šeky jsou přijímány pouze v Moskvě a Petrohradu, ale často je za jejich přijetí účtován vysoký poplatek. Ve větších hotelech a restauracích je možné platit mezinárodní platební kartou, ale stále je upřednostňovaná hotovost.
Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.
Náklady a ceny v Rusku
Ceny za potraviny jsou na většině míst srovnatelné s cenami v ČR. S vyššími výdaji počítejte zejména v Moskvě, která se řadí k nejdražším městům světa. Ani ostatní velká města nejsou příliš pohostinná a ubytování v místních hotelech je velmi drahé.
Ceny za běžné služby a potraviny rostou na řídce obydleném severu, kvůli velkým vzdálenostem mezi jednotlivými obchodníky a minimální konkurenci.
Vstupy a slevy
Často se také liší vstupné do muzeí, galerií a turistických atrakcí, které nabízí slevy pro obyvatele Ruské federace. Na většině míst není turistům nabízena studentská sleva.
Jídlo a pití
Ruská kuchyně a stravování
Ruská kuchyně vychází ze stravy chudých rolníků žijících v nehostinných podmínkách. Základními potravinami jsou brambory, okurky, cibule, ryby a zvěřina, lesní plody a med. Dále tmavý chléb, a nejrůznější kaše, například z pšenice, ovsa či pohanky. Strava je často dochucována kysanou smetanou, koprem a petrželí.
Speciality ruské kuchyně
Na ruském stole nikdy nesmí chybět pořádná polévka. Snad nejznámější je ruský boršč. Jeho základem je hovězí vývar, červená řepa a další kořenová zelenina. Podává se se zakysanou smetanou ozdobená koprem. Tradiční polévkou konzumovanou již několik století je kapustová Šči, do které se dle možností rodiny přidávalo maso, mrkev nebo petržel, může se připravovat i z kyselého zelí.
Tradiční ruský boršč s červenou řepou
Dalšími polévkami připravovanými nakyselo je Soljanka, do které se kromě masa přidávají olivy, citron, rajčata a nakládané houby, naopak do Rassolniku z nakládané zeleniny se na zmírnění kyselosti přidávají ledvinky, drůbeží droby a zelenina. Podává se s porcí smetany. Oblíbená je také Okroška vařená z kvasu. Polévka může být zeleninová, masová či rybí. Podává se studená s vařeným vejcem a smetanou.
V kuchyni plné brambor a těsta se vyjímá pokrm Šašlik, marinované kousky masa prokládané cibulí grilované na jehlici.
Tradiční a populární pokrmy
Tradičními pokrmy jsou palačinky Bliny, plněné sladkými i slanými náplněmi, často ozdobené smetanou. Dále malé knedlíčky plněné masem, zvané Pelmeně, jejich obdobou jsou Vareniky, které mohou mít slanou i sladkou náplň. Velmi podobné jsou i Pirožki z kynutého těsta. Často se plní zelím, tvarohem či masem, ale také vejci, bramborami a houbami. Syrniki jsou tvarohové placičky ozdobené medem nebo smetanou. Běžně také na ulici narazíte na pochoutku Kartoška kroška, rozkrojenou bramboru ve slupce s různými přísadami.
Tradiční pelmeně - knedlíky plněné masem
Světoznámé hlavní jídlo ruského původu je Hovězí Stroganoff, tedy kousky dušeného hovězího masa s cibulí, zalité nakyslou smetanovou omáčkou, podávané se smaženými bramborami a kyselou okurkou.
Velmi oblíbenou pochoutkou je kaviár, podávaný s toastem nebo bliny. Svou tradici má také zmrzlina, která je ve velkém konzumována i v zimě.
Tradiční a populární pití
Národním nápojem je vodka. Nejznámějšími značkami jsou Stoličnaja a Moskovskaja, často jsou konzumovány ale spíše domácí samohonky, u kterých je důraz kladen spíše na obsah alkoholu než chuť. Jejich konzumaci nedoporučujeme kvůli možnému vysokému obsahu metylalkoholu. Vodku kupujte jen v ověřených obchodech, ve stáncích se často prodává samohonka přelitá do značkových lahví.
Velké popularitě se v poslední době těší pivo, radši ale ochutnejte tradiční kvas, nápoj z kvašeného chleba. Může být ochucen ovocem či bylinkami a díky nízkému obsahu alkoholu je přijatelný i pro děti.
Z nealkoholických nápojů je konzumován hlavně čaj. Ten se podává slazený cukrem, medem nebo džemem.
Zdraví a bezpečí
Zdravotní rizika a očkování
Pro vstup do země není vyžadováno žádné očkování, ovšem doporučuje se být naočkován proti žloutence, tetanu a klíšťové encefalitidě. V některých částech Ruska je také zvýšené riziko nákazy vzteklinou.
Cestovní pojištění
Cestovní zdravotní pojištění je nutností, bez něj není možné získat vízum pro vstup do země. Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.
Bezpečnost v Rusku
Cestování do Ruska se určitě nemusíte bát, pokud dáte na bezpečnostní doporučení. S rizikem je spojeno cestování do oblastí s přetrvávajícími konflikty jako je Čečensko, Dagestán, Severní Osetie a Ingušsko. Množí se zde případy únosů osob za účelem zisku.
Ve velkých městech a zejména v Moskvě platí riziko terorismu a vyskytují se i případy napadení cizinců skupinami neonacistů.
Nástrahy a nebezpečí
Pravděpodobněji se ale setkáte spíš s drobnějšími nástrahami, jako jsou zloději všeho druhu. Pozor si dejte při využívání taxi služby, zejména soukromá vozidla mají často opravdu vysoké ceny.
Na železničních stanicích, trzích, zastávkách MHD či u turistických cílů si dejte pozor na kapsáře. Je doporučeno u sebe nosit pouze kopie cestovních dokladů a minimální hotovost.
Ostražití byste měli být i v přítomnosti žebráků. Není nic neobvyklého, že vám dítě ukousne z jídla, které právě držíte v ruce. Cizí jim ale nejsou ani krádeže peněženek, cenností a zavazadel. V bezpečí se nemůžete cítit ani za přítomnosti policie, vyskytují se případy falešných policistů okrádajících turisty. To zejména ve velkých městech nebo naopak v odlehlých oblastech země, kde zastavují cizí automobily pro falešnou policejní či celní prohlídku.
Jazyk a kultura
Úředním jazykem na celém území země je ruština. V jednotlivých národnostních republikách jsou pak užívány další jazyky, jako například altajština, čečenština či tatarština. Celkem se zde hovoří 31 jazyky, pravděpodobně se s nimi ale nesetkáte.
Slovanský jazyk ale azbuka
Ruština patří do skupiny slovanských jazyků a mnoho Čechů je schopno pochopit význam mluveného slova. Psaný text je pro nás ale jako španělská vesnice! Jediným oficiálním písmem je azbuka, a tak ani v dnešní době globalizace nelze počítat s nápisy psanými latinkou ani na turisticky zajímavých místech.
Náboženství a ruské svátky
Velký náboženský, ale i kulturní význam má Ruská pravoslavná církev. Aktivně se k ní hlásí polovina obyvatelstva, ovšem i nevěřícími je uznávána jako významný symbol kulturního dědictví. Druhým nejvýznamnějším náboženstvím je islám, který do země přišel s turkickými národy z Kavkazu. Na řídce osídlené Sibiři si jednotlivé národy udržují svá původní animistická náboženství.
Ruské svátky
Mladí lidé mají tendence se vracet k původnímu pohanskému náboženství, které do místní kultury přineslo mnoho tradic. Velmi oblíbeným je starý pohanský svátek Maslenica, kdy lidé oslavují příchod jara a vyprovází zimu. Celý týden jí bliny, tedy palačinky, symbolizující slunce.
Další významné svátky vychází z křesťanství. Největším z nich je Pascha, pravoslavné Velikonoce. Lidé celý týden oslavují zmrtvýchvstání Krista. Kdokoliv může přijít do kostela a zazvonit na zvon na oslavu Krista. Příbuzní a přátelé se vzájemně navštěvují a dávají si velikonoční dárky. Oslavy završuje Velikonoční hostina, kde nesmí chybět kulič, obdoba našeho mazance, tvarohový dezert pascha a zdobená vejce na okrasu.
Druhým nejdůležitějším svátkem jsou pravoslavné Vánoce, kterým předchází týdenní půst. Ten je 7. ledna ukončen vánoční bohoslužbou, po které následuje bohatá večeře. Tradičním pokrmem je kuťja, sladká kaše z ječmene či pšenice. Podobné jsou i oslavy Nového roku 31.12., kdy lidé usedají ke slavnostnímu stolu, zpívají koledy, předávají si dárky, které přinesl děda Mráz a domov je vyzdoben tradiční výzdobou včetně stromečku - jolky.
Ruské památky zapsané v UNESCO
Rusko má v současné době 30 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Seznam památek UNESCO:
- Historické centrum Petrohradu a související skupiny památek
- Kižský pogost
- Moskva – Kreml a Rudé náměstí
- Historický a architektonický komplex Kazaňského kremlu
- Kulturní a historický komplex Soloveckých ostrovů
- Historické památky Novgorodu a okolí
- Bílé památky Vladimiru a Suzdalu
- Architektonický komplex Trojicko-sergijevské lávry v Sergijevě Posadu
- Chrám Nanebevstoupení Páně v Kolomenském
- Komijské pralesy
- Jezero Bajkal
- Kamčatské sopky
- Zlaté hory Altaje
- Západní Kavkaz
- Kurská kosa
- Komplex Ferapontova kláštera
- Centrální Sichote-Aliň
- Citadela, staré město a opevnění Derbentu
- Uvsunurská kotlina
- Komplex Novoděvičího kláštera
- Přírodní systém Wrangelova ostrova
- Historické centrum JaroslavleStruveho geodetický oblouk
- Náhorní plošina Putorana
- Přírodní park Lenské sloupy
- Starobylé město Chersonésos a jeho chora
- Bulgarský historický a archeologický komplex
- Krajina Daurie
- Chrám a klášter Zesnutí přesvaté Bohorodice v ostrovním městě Svijažsku
- Chrámy pskovské architektonické školy
Cestování a doprava
Letecky do Ruska
Nejlevnější a nejpohodlnější možností cestování do Ruska je bezesporu letecky. Přímé lety z Prahy do Moskvy zajišťuje ruská společnost Aeroflot, Smartwings nebo Czech Airlines.
Ceny letenek
Let trvá dvě a půl hodiny a zpáteční letenky se dají koupit již od 5 500 Kč. Pokud poletíte s jinou společností, počítejte s jedním mezipřistáním v různých destinacích dle dopravce.
Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.
Cesta vlakem do Ruska
O poznání dobrodružnější je cestování po železnici. Dvakrát týdně vyjíždí přímý vlak z Chebu, před sedmou hodinou večerní je v Praze a dále pokračuje do Moskvy. Tam přijedete ve 23 hodin druhého dne. Lůžko ve vozu druhé třídy stojí 5 700 kč, za 10 000 kč si pak můžete koupit jízdenku do oddílu s jedním lůžkem.
Cesta autem do Ruska
Největší svobodu vám poskytne vlastní automobil. Pokud se vydáte na cestu autem, vyhněte se Bělorusku. Odpadne vám tak vyřizování potřebného tranzitního víza i čekání na hranicích. Pak už je jen na vás, zda pojedete přes Lotyšsko nebo Ukrajinu. Před cestou si nezapomeňte zkontrolovat, zda vaše povinné ručení platí i v Rusku.
Vyžadován je i mezinárodní řidičský průkaz. Při vstupu do země budete vyzváni k zaplacení silniční a ekologické daně.
Cestovní kanceláří do Ruska
Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Ruska.
Doprava v Rusku
Cestování autem v Rusku
Mimo velká města jsou silnice v Rusku ve špatném stavu, neudržované a s nedostatečným nebo zcela chybějícím značením. Ve městech se zase pravděpodobně setkáte se zácpami, velkým nepřehledným provozem a nedostatkem parkovacích míst. Z důvodu krádeží automobilů doporučujeme parkování pouze na hlídaných parkovištích.
Pravidla silničního provozu a pokuty
Pravidla silničního provozu jsou až na pár výjimek shodná s pravidly v ČR. Ve velkých městech platí zákaz odbočení vlevo s výjimkou světelných křižovatek. V obci je možné jet rychlostí až 60 km/h. Pokud rychlost překročíte, může vám být udělena pokuta ve výši 500-5 000 RUB, za řízení bez bezpečnostních pásů je pokuta 1 000 RUB, stejně jako za jízdu na červenou. Za parkovací přestupky se pokuty pohybují v rozmezí 500-5 000 RUB.
Povinná výbava
Povinnou výbavu doplňte o hasící přístroj, který je v Rusku povinný v každém automobilu.
Půjčení auta v Rusku
Pokud chcete cestovat autem pouze po Rusku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Rusku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.
Cestování vlakem v Rusku
Nejlevnější variantou cestování napříč Ruskem je vlaková doprava. Na delší vzdálenosti si můžete zakoupit jízdenky do ekonomické, střední nebo první třídy. V zastávkách si pak můžete koupit místní pochoutky od bábušek a zpříjemnit si tak cestování. Neodmyslitelnou součástí každého vlaku je navíc samovar, který neustále ohřívá vodu na čaj. Toho pasažéři vypijí během cesty opravdu hodně, a tak se porucha samovaru rovná katastrofě.
Městská hromadná doprava
Ve městech pak můžete využít městskou hromadnou dopravu nebo maršrutky, které jsou levnější než taxi a obvykle jezdí k turistickým cílům místo běžné hromadné dopravy.
Cestování taxíkem
Ceny taxi jsou velmi přemrštěné a auta nemají taxametry, proto raději domlouvejte cenu vždy předem.
Počasí a doba návštěvy
Počasí v Rusku není tak různorodé, jak by se vzhledem k rozloze mohlo zdát. Velká část země je trvale pokrytá ledem a tak ať navštívíte Sibiř a dálný východ v zimě nebo v létě, uvidíte stále jen rozlehlé pláně a lesy pokryté třpytícím se sněhem. V zimě zde nejsou žádnou výjimkou teploty kolem -50°C! Pokud se ale nechystáte na úplný sever země, tyto extrémy nepoznáte. Většina velkých měst a turisticky zajímavých destinací se nachází v mírném pásu a zde se průměrné lednové teploty pohybují kolem -10°C.
Kdy jet do Ruska
Jestliže vaším cílem není pohádkově zamrzlá krajina, ideálním obdobím k návštěvě jsou měsíce květen, červen, září a říjen. V evropské části země sahající k Uralu můžete očekávat velmi podobné teploty jako v České republice. Červenec a srpen jsou měsíce příjemně teplé, s průměrnými teplotami 18°C, ale vyznačují se vysokými srážkami. Těch směrem na jich ubývá a zvyšuje se teplota. U pobřeží Kaspického moře se setkáte i s pouštními oblastmi. Naopak u Černého moře vás čeká středomořské klima s bohatými srážkami a teplotami, které ani v zimě neklesnou pod bod mrazu.
V letních měsících také zažijete ruské bílé noci. Čím severněji budete, tím kratší bude noc. Například v Petrohradu slunce v červenci zapadá až po půlnoci na pouhé tři hodiny. I během této doby ale nečekejte černočernou tmu, ale spíše šedý soumrak.