Obchodní dům GUM

Největší obchodní dům v Rusku a dříve i v celém SSSR stojí v centru Moskvy na Rudém náměstí a zdobí celou jednu jeho stranu. Dům byl již jako obchodní postaven v letech 1883 - 1893 a kombinoval klasickou ruskou středověkou architekturu s moderními stavebními prvky, výsledek je jedinečný. Dům je velmi elegantní zvenčí i zevnitř. Tvoří ho tři zastřešené ulice, každá má tři patra, všechna jsou lemována podloubím a po mnoha lávkách lze přecházet v patrech z jedné strany ulice na druhou. Uprostřed prostřední ulice je fontána. Celý interiér je z bílého mramoru a je bohatě vyzdoben živými květinami.

Dům byl po celou svou historii domem obchodním s výjimkou doby, kdy v SSSR vládl J. V. Stalin, ten zde udělal kanceláře pro Ústřední výbor komunistické strany SSSR, nicméně po jeho smrti byl v GUM-u opět zřízen obchodní dům a byl v dobách SSSR jediným v zemi, který netrpěl nedostatkem  zboží.

Dnes zde sídlí přes 200 obchodů renomovaných západních, ale i ruských firem. Velmi vhodným je pro nákup ruských rukodělných suvenýrů. Je zde i několik restaurací, z nichž nejzajímavější je samoobslužná jídelna ve stylu SSSR, dále tu je i několik zábavních podniků a konají se zde koncerty. Po cenové stránce nepatří GUM ani k levným, ani k drahým, je na střední úrovni.

 

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi