Doprava

Doprava do Ruska

Nejlevnější a nejpohodlnější možností cestování do Ruska je bezesporu letecky. Přímé lety z Prahy do Moskvy zajišťuje ruská společnost Aeroflot, Smartwings nebo Czech Airlines. Let trvá dvě a půl hodiny a zpáteční letenky se dají koupit již od 5 500 Kč. Pokud poletíte s jinou společností, počítejte s jedním mezipřistáním v různých destinacích dle dopravce. 

O poznání dobrodružnější je cestování po železnici. Dvakrát týdně vyjíždí přímý vlak z Chebu, před sedmou hodinou večerní je v Praze a dále pokračuje do Moskvy. Tam přijedete ve 23 hodin druhého dne. Lůžko ve vozu druhé třídy stojí 5 700 kč, za 10 000 kč si pak můžete koupit jízdenku do oddílu s jedním lůžkem. 

Největší svobodu vám poskytne vlastní automobil. Pokud se vydáte na cestu autem, vyhněte se Bělorusku. Odpadne vám tak vyřizování potřebného tranzitního víza i čekání na hranicích. Pak už je jen na vás, zda pojedete přes Lotyšsko nebo Ukrajinu. Před cestou si nezapomeňte zkontrolovat, zda vaše povinné ručení platí i v Rusku. Vyžadován je i mezinárodní řidičský průkaz. Při vstupu do země budete vyzváni k zaplacení silniční a ekologické daně. 

Cestovaní po Rusku

Mimo velká města jsou silnice v Rusku ve špatném stavu, neudržované a s nedostatečným nebo zcela chybějícím značením. Ve městech se zase pravděpodobně setkáte se zácpami, velkým nepřehledným provozem a nedostatkem parkovacích míst. Z důvodu krádeží automobilů doporučujeme parkování pouze na hlídaných parkovištích. 

Pravidla silničního provozu jsou až na pár výjimek shodná s pravidly v ČR. Ve velkých městech platí zákaz odbočení vlevo s výjimkou světelných křižovatek. V obci je možné jet rychlostí až 60 km/h. Pokud rychlost překročíte, může vám být udělena pokuta ve výši 500-5 000 RUB, za řízení bez bezpečnostních pásů je pokuta 1 000 RUB, stejně jako za jízdu na červenou. Za parkovací přestupky se pokuty pohybují v rozmezí 500-5 000 RUB. 

Povinnou výbavu doplňte o hasící přístroj, který je v Rusku povinný v každém automobilu. 

Nejlevnější variantou cestování napříč Ruskem je vlaková doprava. Na delší vzdálenosti si můžete zakoupit jízdenky do ekonomické, střední nebo první třídy. V zastávkách si pak můžete koupit místní pochoutky od bábušek a zpříjemnit si tak cestování. Neodmyslitelnou součástí každého vlaku je navíc samovar, který neustále ohřívá vodu na čaj. Toho pasažéři vypijí během cesty opravdu hodně, a tak se porucha samovaru rovná katastrofě. 

Ve městech pak můžete využít městskou hromadnou dopravu nebo maršrutky, které jsou levnější než taxi a obvykle jezdí k turistickým cílům místo běžné hromadné dopravy. Ceny taxi jsou velmi přemrštěné a auta nemají taxametry, proto raději domlouvejte cenu vždy předem.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna