Už jste si někdy přáli, aby den ještě nekončil? Máme pro vás řešení. Na Zemi totiž existuje hned několik míst, kde Slunce nezapadá, a my vám je dnes představíme.
Jestli jste někdy toužili po tom, aby váš den byl nekonečný, máme pro vás jednoduché řešení. Vydejte se do severní části Norska, kde Slunce nezapadá zhruba po dobu 76 dnů od května do konce července. Jasné slunce zde svítí přibližně 20 hodin denně, přičemž na zbylé 4 hodiny se sice jeho jasnost mírně zeslabí, rozhodně se ale ani zdaleka neblíží tmě. V oblasti Špicberků, což je nejsevernější obydlená oblast v Evropě, svítí Slunce nepřetržitě od začátku dubna až do konce srpna. Kromě Norska můžete tento jev pozorovat i ve Finsku, Švédsku, Kanadě a samozřejmě Arktidě a Antarktidě.
Špicberky a výlet na sněžném skůtru k ledovci Von Post - photo by: vetlesk (Flickr), CC BY-NC 2.0
Jevu, který se běžně vyskytuje za polárním kruhem, se říká půlnoční den, respektive polární den. Jedná se o přesný opak polární noci. Jakmile se za severním polárním kruhem vyskytuje polární den, za jižním polárním kruhem zažíváme polární noc. Vezmeme-li v úvahu trochu fyziky, je vysvětlení tohoto jevu jednoduché. Země obíhá jak kolem své osy, tak kolem Slunce. Tento pohyb vykonává pod úhlem zhruba 23,5 stupně, což způsobuje, že v létě je směrem ke Slunci nakloněna oblast za severním polárním kruhem, naopak v zimě část za jižním polárním kruhem. Abyste zažili půl roku trvající noc a stejně tak půl roku dlouhý den, museli byste se nacházet na samotných pólech Země.
Půlnoční slunce na festivalu Bukta v Tromsø - photo by: Harald Groven (Flickr), CC BY-SA 2.0
Kromě ojedinělého zážitku představuje pro mnoho lidí polární den i jisté potíže. Ne všichni jsou totiž zvyklí spát za tak jasného světla, tedy v podstatě za dne. Dokonce bylo prokázáno, že lidé v tomto období naspí oproti běžným dnům cca o 50 minut méně. Na druhou stranu ale není vůbec neobvyklé, když si děti hrají venku ještě v 10 hodin večer, nebo když budete s kamarády rybařit až do samotného rána. Výhodu tento jev přináší i turistům, kteří tak mohou cestovat v podstatě nonstop a čas na spaní si vyhradit tehdy, kdy se jim to zrovna hodí.
Líbilo by se i vám cestovat za neustálého světla? Uvítali byste, kdyby vaše dny byly nekončící? Zažili jste už někdy polární den na vlastní kůži? Podělte se s námi o vaše zkušenosti!
Napiš komentář