Praktické informace do Litvy

Kompletní praktické informace při cestě do Litvy:

Vstupní podmínky

Občané České republiky mohou projíždět a pobývat na území Chorvatské republiky bez omezení až 90 dní. Jako členům Evropské unie vám ke vstupu do země postačí platný pas či občanský průkaz. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Cestovní dokumenty

Pokud pobyt v zemi nepřekročí 90 dní, není po občanech ČR vyžadováno vízum. Při pobytu delším než tři měsíce je třeba získat povolení k pobytu na imigračním úřadě.

Vstup s dětmi do Litvy

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

Oficiální měnou je Euro, které Litva přijala v lednu 2015.

Platba kartou a bankomaty

Pokud u sebe nemáte hotovost, ve velkých městech je možné platit platební kartou, to ale doporučujeme pouze u důvěryhodných obchodníků. Cestovní šeky jsou přijímány pouze ve velkých hotelech, dále mohou být proplaceny ve většině bank, ty si ovšem za proplacení berou příplatek až 3%.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

EURO bankovky a mince

Náklady a ceny v Litvě

Ceny za potraviny a běžné služby jsou srovnatelné s cenami v ČR. Za oběd v restauraci zaplatíte v přepočtu zhruba 100 Kč. Ceny ubytování se pohybují od 200 Kč/noc v levných ubytovnách, až po 1000 Kč/noc v hotelu.

Slevy pro studenty

Pro děti a studenty je většinou nabízeno nižší vstupné, nezapomeňte si s sebou tedy vzít platný průkaz studenta! Slevy jsou nabízeny také pro seniory.

Jídlo a pití

Stravování v Litvě

Litevská kuchyně je založena především na zelenině, kterou si lidé byli schopni sami vypěstovat, hlavní podíl tedy tvoří brambory, dále například červená řepa, zelí, či houby. Ač to může znít jako zdravá, lehká kuchyně, nenechte se zmást, mnoho jídel je dochucováno tučnou smetanou či políváno rozpuštěným sádlem.

Speciality litevské kuchyně

Tradičním litevským jídlem je cepelinai, tedy bramborové knedlíky plněné masem, které se před servírováním posypou slaninou či škvarky a zalijí smetanou. Knedlíky se mohou připravovat i na sladko s tvarohem. Podobným a také velmi oblíbeným pokrmem jsou bramborové placky blynai, podávané s mletým masem, polité smetanou. Z polévek se nejčastěji setkáte se studeným borščem- šaltibarščai.

Předkrmy a dezerty

Jako dezert si Litevci rádi dopřávají koláče s jablky, švestkami, meruňkami či dalším ovocem.

Tradiční a populární pití

Pokud vám vyschne v ústech, ochutnejte tradiční alkoholické mošty, které se zde vyrábějí z nejrůznějších druhů ovoce. Oblibě se těší také pivo, litevsky alus, vychvalované jsou značky Kalnapilis a Švyturys. Na zahřátí se v Litvě pijí bylinné likéry či medovina a samozřejmě vodka, která se ale ve většině případů dováží z Polska či Ruska.

Pro řidiče je pak v nabídce Gira, kvašený nealkoholický nápoj z obilovin, kmínu, rozinek a jahod.

Zdraví a bezpečí

Zdravotní rizika a očkování

Pro vstup do země není vyžadováno žádné zvláštní očkování, je však dobré si zkontrolovat, zda jste byli očkováni proti hepatitidě a záškrtu. Pokud se chystáte vyrazit i do přírody, doporučujeme navíc očkování proti lymské borelioze a encefalitidě.

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Ujistěte se, že máte sbalený evropský průkaz zdravotního pojištění. Litva je součástí Evropské unie a v akutních případech vám bude poskytnuto bezplatné lékařské ošetření.

Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Litvy sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít web porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Bezpečnost v Litvě

Při návštěvě Litvy buďte ostražití. Obzvláště ve velkých městech si dobře hlídejte svá zavazadla a kapsy. V noci se vyhněte nebezpečným čtvrtím jako je například Užupia ve Vilniusu.

Řízení a parkování

Opatrnost je namístě i při řízení automobilu, dle evropských standardů jsou Litevci těmi nejhoršími řidiči a svou neukázněností způsobují mnoho dopravních nehod. Parkování doporučujeme pouze na hlídaných parkovištích, vždy si zkontrolujte, zda je vůz dobře uzamčený. Cennosti v automobilu nikdy nenechávejte a zavazadla skryjte před očima zlodějů.

Jazyk a kultura

Úředním jazykem je litevština, na severozápadě země se navíc setkáte s žemaitštinou, která je místními považována za samostatný jazyk, jindy ale označována pouze za litevský dialekt. Přestože ruská menšina v Litvě není velmi početná, rusky se zde povětšinou domluvíte dobře, zejména se staršími obyvateli. Mladí lidé již ovládají i anglický jazyk.

Víra a litevský způsob života

Tři čtvrtiny obyvatel se hlásí k římsko-katolické církvi. Obliba křesťanství výrazně vzrostla během komunistické a ruské nadvlády, kdy byla víra významným prvkem sebeidentifikace a litevský národ sjednocovala. V tomto období také vznikla takzvaná litevská Mekka- Hora křížů. Místní lidé vám dnes rádi vylíčí historii tohoto místa, hrdě budou mluvit o svých rodičích a prarodičích, kteří ve válce neztráceli víru, naději a oddanost.

Tradiční a státní svátky

I přes silné zastoupení katolické víry většina tradičních svátků stále odkazuje na původní pohanské náboženství. Například Vánoce jsou vnímány jako odchod starého roku a oslavy příchodu nového. Štědrý den je věnován úklidu a přípravě dvanácti jídel - každé za jeden měsíc v roce.

Velikonoční oslavy probíhají obdobně jako u nás, i v Litvě se lidé šlehají vrbovými proutky a zdobí vajíčka. S těmi potom hrají prostou, leč zapeklitou hru, kdy vajíčko nechají kutálet po nahnuté desce ve snaze trefit se do vajíčka, které již leží pod touto rampou a tím ho získat do své sbírky.

Oblíbenými a veselými svátky jsou také Masopust či Svatojánská noc.

Litevské památky zapsané v UNESCO

V Litvě se nachází 4 památky zapsané na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

Cestování a doprava

Letecky do Litvy

Nejrychlejší a nejpohodlnější spojení do Litvy je letecké.

Cena letenky

Z ČR do Vilniusu můžete letět se společnostmi ČSA či Airbaltic. Letadla nízkonákladové společnosti Ryanair míří také do Kaunasu. Zpáteční letenky seženete od 3500 Kč.

Dále se nabízí možnost využít častějších letů do lotyšské Rigy a následně jet do sousední Litvy autobusem.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta autem do Litvy

Cesta automobilem z České republiky do Litvy vám zabere přibližně 15 hodin. Hlavní silnice mezi městy jsou v poměrně dobrém stavu, ve městech však nesmíte být překvapeni četnými výmoly. Dopravní předpisy se neliší od českých.

Cesta autobusem do Litvy

Pokud se rozhodnete jet autobusem, můžete si vybrat ze společností Eurolines, Tourbus či Ecolines. Ceny zpátečních jízdenek se pohybují okolo 4000 Kč. V rámci země je pak autobusová doprava spolehlivou a levnou možností cestování mezi jednotlivými městy. 

Cestovní kanceláří do Litvy

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Litvy.

Doprava v Litvě

Cestování autem v Litvě

Pokud chcete cestovat autem pouze po Litvě a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Litvě vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Počasí a doba návštěvy

Litevské podnebí je mírně chladnější než v České republice. Nejteplejšími měsíci jsou, stejně jako u nás, červenec a srpen, v letním období ovšem padá přibližně polovina celkových ročních srážek!

Kdy jet do Litvy

Pro návštěvu Litvy doporučujeme především květen, červen a září, kdy jsou přívětivé teploty, pohybující se mezi 15 až 20 stupni, zároveň je méně deštivo.

Aktuální počasí v Litva

ChalottCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna