Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám můžou hodit při cestě do Litvy:

Vstupní podmínky

Pro vstup do země postačí občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud pobyt v zemi nepřekročí 90 dní, není po občanech ČR vyžadováno vízum. Při pobytu delším než tři měsíce je třeba získat povolení k pobytu na imigračním úřadě.

Měna a ceny

Oficiální měnou je Euro, které Litva přijala v lednu 2015. Pokud u sebe nemáte hotovost, ve velkých městech je možné platit platební kartou, to ale doporučujeme pouze u důvěryhodných obchodníků. Cestovní šeky jsou přijímány pouze ve velkých hotelech, dále mohou být proplaceny ve většině bank, ty si ovšem za proplacení berou příplatek až 3%.

Ceny za potraviny a běžné služby jsou srovnatelné s cenami v ČR. Za oběd v restauraci zaplatíte v přepočtu zhruba 100 Kč. Ceny ubytování se pohybují od 200 Kč/noc v levných ubytovnách, až po 1000 Kč/noc v hotelu.

Pro děti a studenty je většinou nabízeno nižší vstupné, nezapomeňte si s sebou tedy vzít platný průkaz studenta! Slevy jsou nabízeny také pro seniory.

Zdraví a bezpečí

Pro vstup do země není vyžadováno žádné zvláštní očkování, je však dobré si zkontrolovat, zda jste byli očkováni proti hepatitidě a záškrtu. Pokud se chystáte vyrazit i do přírody, doporučujeme navíc očkování proti lymské borelioze a encefalitidě.

Ujistěte se, že máte sbalený mezinárodní průkaz zdravotního pojištění. V akutních případech vám bude poskytnuto bezplatné lékařské ošetření.

Při návštěvě Litvy buďte ostražití. Obzvláště ve velkých městech si dobře hlídejte svá zavazadla a kapsy. V noci se vyhněte nebezpečným čtvrtím jako je například Užupia ve Vilniusu.

Opatrnost je namístě i při řízení automobilu, dle evropských standardů jsou Litevci těmi nejhoršími řidiči a svou neukázněností způsobují mnoho dopravních nehod. Parkování doporučujeme pouze na hlídaných parkovištích, vždy si zkontrolujte, zda je vůz dobře uzamčený. Cennosti v automobilu nikdy nenechávejte a zavazadla skryjte před očima zlodějů.

Jazyk a kultura

Úředním jazykem je litevština, na severozápadě země se navíc setkáte s žemaitštinou, která je místními považována za samostatný jazyk, jindy ale označována pouze za litevský dialekt. Přestože ruská menšina v Litvě není velmi početná, rusky se zde povětšinou domluvíte dobře, zejména se staršími obyvateli. Mladí lidé již ovládají i anglický jazyk.

Tři čtvrtiny obyvatel se hlásí k římsko-katolické církvi. Obliba křesťanství výrazně vzrostla během komunistické a ruské nadvlády, kdy byla víra významným prvkem sebeidentifikace a litevský národ sjednocovala. V tomto období také vznikla takzvaná litevská Mekka- Hora křížů. Místní lidé vám dnes rádi vylíčí historii tohoto místa, hrdě budou mluvit o svých rodičích a prarodičích, kteří ve válce neztráceli víru, naději a oddanost.

I přes silné zastoupení katolické víry většina tradičních svátků stále odkazuje na původní pohanské náboženství. Například Vánoce jsou vnímány jako odchod starého roku a oslavy příchodu nového. Štědrý den je věnován úklidu a přípravě dvanácti jídel - každé za jeden měsíc v roce. Velikonoční oslavy probíhají obdobně jako u nás, i v Litvě se lidé šlehají vrbovými proutky a zdobí vajíčka. S těmi potom hrají prostou, leč zapeklitou hru, kdy vajíčko nechají kutálet po nahnuté desce ve snaze trefit se do vajíčka, které již leží pod touto rampou a tím ho získat do své sbírky.

Oblíbenými a veselými svátky jsou také Masopust či Svatojánská noc.

Jídlo a pití

Litevská kuchyně je založena především na zelenině, kterou si lidé byli schopni sami vypěstovat, hlavní podíl tedy tvoří brambory, dále například červená řepa, zelí, či houby. Ač to může znít jako zdravá, lehká kuchyně, nenechte se zmást, mnoho jídel je dochucováno tučnou smetanou či políváno rozpuštěným sádlem.

Tradičním litevským jídlem je cepelinai, tedy bramborové knedlíky plněné masem, které se před servírováním posypou slaninou či škvarky a zalijí smetanou. Knedlíky se mohou připravovat i na sladko s tvarohem. Podobným a také velmi oblíbeným pokrmem jsou bramborové placky blynai, podávané s mletým masem, polité smetanou. Z polévek se nejčastěji setkáte se studeným borščem- šaltibarščai. Jako dezert si Litevci rádi dopřávají koláče s jablky, švestkami, meruňkami či dalším ovocem.

Pokud vám vyschne v ústech, ochutnejte tradiční alkoholické mošty, které se zde vyrábějí z nejrůznějších druhů ovoce. Oblibě se těší také pivo, litevsky alus, vychvalované jsou značky Kalnapilis a Švyturys. Na zahřátí se v Litvě pijí bylinné likéry či medovina a samozřejmě vodka, která se ale ve většině případů dováží z Polska či Ruska.

Pro řidiče je pak v nabídce Gira, kvašený nealkoholický nápoj z obilovin, kmínu, rozinek a jahod.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna