Napadlo vás někdy, že díky bezohledným lidským činům se jednou stanete svědky momentu, kdy dojde k vymizení těch nejhezčích míst naší planety? Čtěte dále a objevte deset úžasných míst, které by mohly zmizet za pouhých několik desítek let.
Velký bariérový útes
Jedná se o největší korálový útes na světě, který se táhne zhruba v délce dvou kilometrů podél pobřeží Austrálie. Svojí rozlohou zabírá přibližně 344 000 kilometrů čtverečních, což je pro představu téměř pětkrát větší plocha než je rozloha České republiky. Díky enormnímu přírodnímu bohatství, které se zde nachází, byl útes v roce 1981 připsán na Seznam světového dědictví UNESCO. V poslední době se bohužel stává obětí moderní doby, neboť je čím dál více znečišťován lodní dopravou, mimo jiné na něj škodlivě působí i rostoucí teplota oceánu, která zapříčiňuje vymizení některých druhů živočichů. Dnes jsou téměř tři čtvrtiny korálových útesů nenávratně poničeny a odhaduje se, že do konce století by tento přírodní skvost mohl být nadobro zdevastován.
Šnorchlování u Great Barrier Reef - photo by: (WT-shared) Queensland CC BY-SA 4.0
Benátky
Benátky jsou považovány za jedno z nejromantičtějších měst na světě, zejména díky své poloze na vodě, plavebním kanálům a projížďkám na gondole. Avšak i Benátky musí čelit neohleduplnému chování lidské rasy, která způsobuje změny v klimatických podmínkách. Od druhé poloviny 18. století se Benátky potopily již o celých 60 cm. Mimo jiné jsou Benátky téměř každoročně obětí obrovských záplav, a tak je více než pravděpodobné, že díky neustále se zvyšující hladině moře se Benátky ocitnou pod vodou již do konce století.
Grand Canal při západu slunce v Benátkách - photo by: John Fowler CC BY 2.0
Mrtvé moře
Moře, které již desítky let poskytuje své léčebné účinky lidem z celého světa, a přesto se nedočkalo žádné odměny. Namísto toho, aby moře vzkvétalo, dochází k úplnému opaku –každým rokem víc a víc mizí. Hladina jinak též nazývaného „Slaného moře“ klesne za rok o více než celý metr! Příčinou je přebytečné čerpání vody z řeky Jordán, která je pro Mrtvé moře jediným zdrojem vody. V posledních 40-ti letech došlo ke zmenšení již o celou třetinu a experti se proto domnívají, že toto moře, jež svými ozdravnými účinky předčí všechny léky, zmizí z povrchu zemského zhruba do 50-ti let.
Mrtvé moře v Izraeli - photo by: tsaiproject CC BY 2.0
Národní park Glacier
Kdysi příhodný název parku Glacier – slovo, které v překladu znamená horský ledovec, je dnes téměř pouhou ironií. Z původního počtu 150ti horských ledovců zde bohužel najdeme už pouhých 25, což je šestkrát méně než kdysi. Situace se každým rokem horší a během třiceti let by se i tak malé číslo, jakým je 25, mohlo dostat na 0. Tím by park ztratil nejen veškeré své horské ledovce, ale zejména by došlo k narušení celého ekosystému.
Výhled na schované jezero v Národním parku Glacier - photo by: Mark Wagner CC BY 2.5
Maledivy
Jakožto u nejníže položeného místa na světě je pochopitelné, že se obyvatelé těchto ostrovů bojí o svůj holý život. Pokud totiž hladina vody bude stále stoupat, tyto překrásné ostrovy by mohly zhruba za sto let čelit úplnému zatopení. Průměrná výška ostrovů je asi 150 cm, a tak není divu, že se místní vláda rozhodla koupit pozemky v jiných zemích, aby při případné katastrofě mohla obyvatelům nahradit jejich ztráty.
Maledivy v Indickém oceánu - photo by: flowcomm CC BY 2.0
Seychelly
Seychelly jsou ztělesněním tropického ráje, skládají se zhruba z 90-ti ostrovů nacházejících se v Indickém oceánu a mimo jiné jsou domovem přibližně 90 000 místních obyvatel. I tyto ostrovy ale čelí velkému množství problémů – od eroze pláže, přes odumírání korálových útesů, po hrozící zatopení. Experti odhadují zatopení těchto ostrovů do 50ti až 100 let.
Kokosová palma na nejkrásnější pláží Anse Volbert - Cote d'Or na Seychelách - photo by: Federico Lorenzini CC BY-NC-ND 2.0
Alpy
Alpské pohoří je nejnavštěvovanějším lyžařským a turistickým místem na světě, nicméně díky své malé nadmořské výšce jsou Alpy velmi citlivé na jakékoli změny klimatu. Důsledkem oteplování planety zde ročně roztaje zhruba 3% horských ledovců. Pokud se situace bude stále ubírat stejným směrem, ledovce by mohly vymizet do roku 2050.
Alpy z Nebelhornu - photo by: sonic.knight CC BY-SA 2.0
Magdaleniny ostrovy
Ostrovy známé díky svým písečným plážím a pískovcovým skalám musí dnes čelit změnám klimatických podmínek a odolávat tak výkyvům teplot, silným větrům i bouřím. I tyto ostrovy se ocitají v ohrožení a do 75-ti let by mohly být téměř úplně zničeny.
Magdalen Islands v Quebec - photo by: Danauf CC BY-SA 3.0
Aljaška
Aljašská tundra je jedním z nejtypičtějších rysů nejseverněji položeného amerického státu. I tato země se ale stala obětí rostoucích teplot, neboť zde dochází k ubývání pro tuto oblast typického permafrostu neboli trvale zamrzlé půdy. Tento zásah do přírody vede nejen ke změnám infrastruktury, ale také k velkým změnám v celkovém ekosystému.
Zasněžený ledovec na Aljašce - photo by: Jiuguang Wang CC BY-SA 2.0
Athabasca Glacier
Jedná se o nejnavštěvovanější ledovec v celé Severní Americe a i přesto, že se mu dostává takovému obdivu, za posledních 125 let z něj již značná část roztála, zejména jeho jižní okraj, který za tu dobu ustoupil zhruba o celou míli. Odborníci jsou toho názoru, že v dnešní době se ledovec zmenšuje tím nejrychlejším možným tempem a ztrácí tak v průměru dva až tři metry za rok.
Athabasca Glacier, Národní park Jasper v Kanadě - photo by: Steve Dunleavy CC BY-NC-ND 2.0
Znáte jiná místa, kterým hrozí zmizení do několika desítek let? Podělte se o ně s námi v komentářích. Dopady lidské činnosti se projevují na přírodě všude kolem nás. Bohužel, člověk si je uvědomí, až o tato jedinečná místa přijde.
Napiš komentář