Jedním ze skvělých a vzrušujících aspektů cestování po Jihovýchodní Asii je zkoušení nových exotických plodů, které vás zcela pohltí svým vzhledem, chutí a blahodárnými účinky pro zdraví. Pokud se projdete jakýmkoliv trhem či větší ulicí, je velmi pravděpodobně, že narazíte na plno exotického ovoce.
Některé ovoce budete znát již z domova a možná vám ani nechutná. Nenechte se odradit a vyzkoušejte ovoce v zemi původu. Existuje mnoho různých odrůd stejného ovoce a zejména čerstvost a chuť je nesrovnatelná. Šance, že se do některého zamilujete, je vysoká.
Jackfruit
Jackfruit dosahuje délky až 90 cm a je největším ovocem na světě. Plody rostou na kmeni stromů a váží až 50 kg. Abychom se dostali k jádru ovoce, je potřeba rozříznout špičatý vnějšek na polovinu a vyjmout dlouhé žluté a měkké kousky ovoce. Pokud je ovoce zralé, dužina má lehce oranžovou barvu a je velmi sladká s vlastní specifickou chutí.
Díky jemné chuti a vůni se často jackfruit používá jako přísada do dezertů a pokrmů. Nezralé ovoce se též často využívá jako veganská náhražka za maso. Uvnitř žluté dužiny se nachází černá semena, které lze usušit a jíst. Pražený jackfruit je rovněž populární delikatesou.
Stejně jako většina ovoce, tak jackfruit je velmi přínosný pro zdraví a pomáhá léčit řadu nemocí a kožních problémů. Vnitřek ovoce je lepkavý a mastný, proto je dobré používat při porcování rukavice.
Exotické zelené ovoce jackfruit v přírodě - photo by: Ks.mini (Wikimedia), CC BY-SA 3.0
Rose apple
Rose apple neboli wax apple roste na vysokých stromech do tvaru zvonku s lehce růžovou až červenou barvou. Osvěžující jemné ovoce má křehkost jablka, avšak je méně husté a sladké, a zcela chuťově odlišné. Ovoce lze jíst čerstvé celé, jako jablko, nebo lze použít k přípravě různých jídel, salátů a dezertů.
Při výběru rose apple, zkontrolujte, zda je spodní strana celistvá a zaměřte se na červenější plody, které jsou obvykle sladší. Často je ovoce prodávané společně s dipem z cukru, soli a kousky chilli.
Rose apple má širokou škálou úžasných vlastností. Obsahuje velké množství vody a spoustu základních živin, které jsou dobré pro zdraví lidského těla.
Rose apples neboli také nazývané wax apples / java apples - photo by: Anagoria (Wikimedia), CC BY 3.0
Liči (Lychee)
Liči je exotické ovoce považované za symbol lásky a krásy, a jeden z nejpopulárnějších čínských plodů. Roste na věčně zeleném stromu, rodí malé plody, jejichž vnějšek je hrubý, červeně zbarvený a nejedlý. Uvnitř je tmavé jádro obalené sladkou a šťavnatou bílou dužinou podobnou hroznům.
Ovoce je možné konzumovat čerstvé. Vybírejte ovšem nejčervenější plody, které jsou nejsladší. Na rozdíl od jiných druhů ovoce, pokud se plody utrhnou dřív, tak už nedozrávají a můžou mít hořčí chuť. Liči koupíte zpravidla na větvičkách, jelikož zde vydrží déle. Velmi populární jsou džusy nebo smoothie koktejly.
Z hlediska přínosů pro zdraví, liči jsou extrémně vysoké v antioxidantech, draslíku a vitamínu C.
Liči má tradici v Číně téměř 4000 let - photo by: Peggy Greb, USDA ARS (Wikimedia)
Rambutan
Rambutan patří do stejné kategorie jako liči a svým výstředním vzhledem působí pro nás velmi exoticky, ačkoliv se jedná o běžné ovoce v jihovýchodní Asii. Plody rostou na velkých stromech a jsou zářivě zbarvené do červena se zelenými měkkými ostny. Ty vypadající jako vlasy, díky čemu ovoce dostalo svůj název v místním jazyce.
Čerstvý rambutan je možné otevřít stlačením prsty, kde slupka praskne a v případě čerstvosti vystříkne i sládka šťáva. Dužina je mléčně transparentní s bílým jádrem. Kolem jádra je tenká slupka, která by měla přiléhat k jádru, pokud je rambutan čerstvý a kvalitní. Často je ovšem slupka přilepená k dužině a chytá se mezi zuby.
Mnozí lidé jsou ohromeni vlastnostmi a nutričními hodnotami rambutanu. Plody jsou plné vitamínů A a C, zinku, vápníku, hořčíku, železa a dalších látek.
Zářivý rambutan s úžasnou chutí s nízkou cenou v JV Asii by Pixabay.com
Durian
Pravděpodobně nejkontroverznější ovoce v jihovýchodní Asie. Durian budete milovat nebo nenávidět, nic mezi tím. Vše je intenzivní, od zápachu až po výraznou chuť. Kvůli těmto vlastnostem a vzhledu se mu též přezdívá „Král ovoce“. S největší pravděpodobností budete nenávidět právě vůni, která je velmi silná přes neporušenou slupku a násobí se rozříznutím durianu. Zakázáno je ho proto nosit do většiny hotelů, budov a veřejné dopravy.
Duriany dorůstají velikosti basketbalového míče a mohou vážit až tři kilogramy. Uvnitř zelenohnědé pichlavé slupky je mnoho žlutých vláken a masitých částí, které jsou suché vně a šťavnaté uvnitř. Krémová dužina může být konzumována čerstvá. Často je ovšem zpracovávaná do sladkostí, zmrzliny a dalších pokrmů a koktejlů.
Někteří lidé si najdou k durianu odstup, ale jiní ho považují za božský. Při nákupu často místní obyvatelé přivoní k durianu, protože zápach by měl být poněkud výrazný. Čím zralejší ovoce, tím intenzivnější aroma. Hlavní sezóna pro durian je květen až srpen. Kvůli jeho popularitě a krátkému období růstu je durian jeden z nejdražších plodů Asie.
Každopádně, jakmile se dostanete přes zápach, budete překvapení zázračnými účinky. Durian je bohatý na vitamíny B, C a E, snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá tvořit svalovou hmotu díky vysoké hladině proteinu.
Dužina světoznámého durianu - krále ovoce - photo by truthseeker08 (Pixabay.com)
Mangosteen
Je-li durian „králem tropického ovoce“, pak mangosteen je „královna“. Jedná se o velmi oblíbené exotické ovoce, které bylo oslavované mnoha autory a vlivnými lidmi. Mangosteen roste na obrovských stromech, které jsou celoročně zelené, a jeho barva je fialová. Po utržení plody již dále nedozrávají.
Slupka je pevná, přesto pokud je ovoce zralé, lze jí jednoduše otevřít stiskem prstů nebo použitím dlaní a přetočením. Uvnitř najdete 4 až 8 dílků jemně bílého ovoce připomínající česnek svým vzhledem. Chuť mangosteenu je svěží a zároveň sladkokyselá. Některé dílky mají pecku, většina však ne. Dejte si ovšem pozor na barvu při otevírání ovoce. Fialová šťáva se používá jako inkoust a zůstane na prstech, nehtech či oděvu dlouhou dobu, pokud skvrnu rychle neumyjete.
Mangosteen má mnoho vitamínů, je prospěšný zdraví a pomáhá předcházet velkému množství onemocnění. Šťáva se v poslední době stala oblíbeným nápojem pro zdraví. Není divu, že právě i proto ovoce získalo královský titul.
Vnitřek oblíbeného tropického ovoce mangosteen - photo by GoPlaces (Pixabay.com)
Longan
Longan je velmi podobné liči a společně s rambutanem jsou ze stejné rodiny. Vnější slupka je měkká, tenká a praskne pouhým stlačením plodu mezi prsty. Zbytek lze jednoduše sloupnout, abychom se dostali k bílé průsvitné dužině. Uprostřed dužiny je velké černé jádro, které se nejí.
Chuť ovoce je často popisována jako sladká a šťavnatá, a kromě přímé konzumace je možné ovoce použít do polévek nebo dezertů.
Longan se též nazývá dračí oko v čínštině, kdy při odstranění žluté slupky připomíná oko svou velikosti a podobou . Stejně jako ostatní členové rodiny, tak i plody longanu koupíte na malých větvičkách
Plody longanu prodávané na větvičce stromu - photo by Bigtreegroup (Pixabay.com)
Guava
Guava je tropický strom, který pochází z centrální Ameriky a je aktuálně pěstovaný v jakékoli zemi s tropickým podnebím. Existuje několik druhů guavy, některá mají drobná tvrdá semínka, můžou být zelená či červená a některá se liší i velikostí.
Guava chutná poněkud sladkokysele a podobá se hrušce. Ovoce můžete rozříznout na části nebo oloupat a sníst jemnou vnitřní masitou část, která je velmi šťavnatá. Pokud je Guava dobře očištěná, můžete sníst i vnější část. Semínka lze konzumovat spolu s dužinou.
Ve většině případu se guava podává na trzích společně s dipem složeným z cukru, soli a chilli, do které ovoce namáčíte. Guava se často používá do salátů nebo džusů, jelikož je bohatá na vitamíny.
Guava u stánku s ovocem v Jakartě - photo by: Sakurai Midori (Wikimedia), CC BY-SA 2.1 JP
Sugar Apple
Sugar-apple je stálezelená rostlina s tenkými podlouhlými listy, která produkuje zelené plody připomínající borovicové šišky či artyčoky. Ovoce má hustou segmentovou kůru, která se jednoduše oddělí lehkým stiskem, pokud je ovoce měkké a zralé.
Dužina je sladká a krémově bílá podobná pudinku, jeden plod obsahuje zpravidla dvacet a vice semen. Tradiční způsob konzumace probíhá vložením jednoho segmentu do úst a vyplivnutí semene. Jedná se o populární ovoce konzumované čerstvé či jako zmrzlina nebo nápoj.
Sugar apple neboli sweetsop či custard apple se svou typickou hrbolovitou textůrou - photo by 41330 (Pixabay.com)
Star fruit
Pěticípý star fruit neboli carambola je populární exotické ovoce v jihovýchodní Asii. Pokud rozřízneme podlouhlé ovoce se žlutým zevnějškem, tak získáme plátky připomínající hvězdy, podle kterých ovoce získalo svůj název.
Star furit se obecně konzumuje čerstvý, přesto se dá použít k přípravě pokrmů a nápojů. Ovoce je možné jíst celé, včetně tenké a lesklé slupky, a chuť je sladká až trpkokyselá. Svojí oblibu si získalo jako obloha k pokrmům, ovocným salátům či dezertům.
Star fruit nejenom že dobře vypadá, ale nabízí také nespočet výhod pro zdraví a krásu.
Carambola Starfruit má velmi specifickou chuť - photo by: DaleysFruit.com.au (Flickr), CC BY-SA 2.0
Dragon Fruit
Dragonfruit je růžově zelené ovoce rostoucí na stromech podobný kaktusům, který vzkvétá ve vysokých teplotách po celém světě. Ovoce roste na popularitě mezi mladými lidmi zobrazující bílou až lehce růžovou dužinu pokrytou malými černými semínky v podobě smoothie či proteinových nápojů.
Špičaté ovoce lze jednoduše rozříznout a jemně sloupnout růžový zevnějšek. Nejjednodušší je jíst ovoce lžící nebo pomocí rukou. Ovoce je šťavnaté s konzistencí kiwi a obsahující plno malých semínek. Dužina ovoce je osvěžující a sladká, často servírovaná i jako džus. Někdy se mísí s alkoholem za vytvoření lahodného koktejlu.
Toto exotické ovoce je považované za super potravinu pro své široké zdravotní hlediska a vlastnosti. Při výběru bychom se měli řídit barvou ovoce, čím červenější, tím chutnější. Dragonfruit je velmi cenově dostupné. Na trzích ho často můžeme koupit již rozpůlené a připravené k okamžité spotřebě.
Rozříznutý čerstvý dragonfruit na půl - photo by GoPlaces (Pixabay.com)
Langsat
Na rozdíl od jiných druhů ovoce, langsat není světově proslulý a ani na první pohled velmi lákavý. Vypadá jako malá brambora. Přesto jakmile jeden ochutnáte, tak si ovoce zamilujete.
Dužina tohoto malého ovoce, velikostí křepelčího vajíčka, je průsvitná, jemná a obsahuje přibližně pět dílků ovoce. Některé dílky v sobě skrývají jádro, které je ovšem hořké a nejí se. Chuťově je langsat sladký, s jemným nádechem kyselosti připomínající grapefruit, a lze ho chuťově přirovnat ke sladkému pomelu. Ovoce je velmi osvěžující.
K odstranění jemné slupky použijte obě ruce. Počítejte ovšem s tím, že po oloupání budete mít lepkavé ruce. Langsat obvykle zakoupíte na větvičkách a lehce si ho můžete splést s longanem, který je ovšem zcela kulatý.
Sladký Duku Langsat koupený na trhu s ovocem - photo by: Choo Yut Shing (Flickr), CC BY-NC-SA 2.0
Salak
Červnohnědý salak je přezdívaný též jako snake fruit (hadí ovoce) a roste na křovité palmě, která je obalená trny a listy dosahující až 7 metrů. Plody po sklizni ztrácí trny a mají hladkou a šupinatou slupku, která připomíná právě hadí kůži. Na první pohled ovoce nevypadá lákavě, o to víc vás pak překvapí chutí.
Konec salaku je do špičky, kterou zmáčkneme, až lehce zakroutíme. Následně oloupeme ručně celou slupku. Vnitřek je rozdělený na segmenty připomínající velké stroužky česneku. Každý segment obsahující nejedlé a tvrdé jádro. Zralá bílá dužina je křupavá, lehce šťavnatá se sladkokyselou chutí. Salak chutná nejlépe, když je čerstvě sklizený, protože textura je suší a křupavější. Nezralý salak bude mít nepříjemnou kyselou chuť.
Snake fruit s dužinou a peckou - photo by Reisefreiheit_eu (Pixabay.com)
Sapodilla
Elegantní tropický strom, který je stále zelený, pomalu rostoucí a může dosahovat až desítky metrů. Plody jsou rezavě hnědé, dosahující délky 5 až 10 cm a vypadají jako mix kiwi a brambory. Dužina zralého ovoce je měkká a velmi šťavnatá. Sladká chuť připomíná kombinaci hrušky a hnědého cukru. Některá plody mají 3 až 12 semen, která se nekonzumují a jsou snadno odstranitelná.
Čerstvé sapodilly je chutné jíst přímo nebo je můžete přidat do různých dezertů, salátů či vytvořit osvěžující nápoj. Plody rozřízněte na půl, odstraňte případná semena a dužinu vyjezte pomocí lžíce.
Plod ovoce Sapodilla na stálo zeleném stromě - krále ovoce - photo by gauravktwl (Pixabay.com)
Mango
Mango známe všichni a mnohdy oprávněně nepatří mezi naše oblíbené ovoce. Ovšem po vyzkoušení manga v jihovýchodní Asii budete těžko hledat lepší ovoce.
Mango roste na velkých stromech a na světě najdeme stovky druhů. Zelená verze je typicky hořká a kyselá a používá se do salátů nebo k přímé konzumaci s chilli dipem. Zatímco zralé mango se žlutým povrchem je sladké a lze ho jíst čerstvé. Zralé mango jinak poznáme, že je na dotek měkké a na první pohled vypadá až lehce přezrále, přesto právě tento typ je ze všech nejsladší.
Uprostřed manga je velká plochá pecka. Většina lidí odkrájí slupku manga a následně konzumuje. Další možností je rozříznutí manga podél pecky z obou stran a vyříznutí linek do dužiny. Jakmile vytvoříme kostičky, tak zatlačíme na slupku z venku a dostaneme ježka z kostiček, kterého můžeme jednoduše vyjíst. Naše oblíbená verze je ovšem oloupání manga ručně, kdy slupku sloupnete z vrhu, stejně jako banán. U zralého manga je to velmi jednoduché a nic k tomu nepotřebujete.
Vzhledem k tomu, že mango je velmi měkké a sladké, má krátkou trvanlivost a nacházejí se převážně ve stáncích na ulici. V jihovýchodní Asii jsou manga klíčovou složkou mnoha slavných receptů a dezertů, jako je například v Thajsku „mango and sticky rice“. Díky silným antioxidantům a enzymům je mango vhodné a zdraví prospěšné každému.
Oblíbené sladké mango a konzumace formou ježka z kostiček - photo by ArtistLens (Pixabay.com)
Kokos (Coconut)
Kokos je netřeba zdlouhavě představovat. Ovoce, při kterém si okamžitě představíte vzdálenou exotiku, palmy a bílé písečné pláže. Kromě kouzelné představy dovolené je kokos opravdovým elixírem pro zdraví a důležitou složkou v životě lidí. Poskytuje mnoho základních minerálů a v horkém prostředí kokosová voda hydratuje údajně lépe než samotná voda!
Čerstvý kokos je zelený a mnohem větší než ten, který se prodává u nás v supermarketech, kde je vnější část odstraněna při exportu. Kokos je často konzumovaný mladší než šest měsíců. Nabízí méně dužiny, ale zato je plný lahodné kokosové vody. Starší kokos je sladší, ale jeho dužina je tlustější a pevnější. Kokos je obvykle podávaný s brčkem, kdy po jeho dokončení si řeknete o rozpůlení a zbytek dužiny vyjíte lžící nebo pomocí slupky, kterou vám každý rád vytvoří.
Osvěžující kokosy různého stáří symbolizující exotiku - photo by astama81(Pixabay.com)
Papája (Papaya)
Papája je extrémně zdravá a je považovaná za nejlepší ovoce z hlediska vyvážené stravy. Obsahuje téměř každý vitamín a minerál, které tělo potřebuje!
Stejně jako mango, tak je možné jíst papáju přímo zralou nebo nezralou. Nezralá se používá do salátů nebo do kari a je klíčovou složkou do oblíbeného papája salátu, zatímco zralou lze rozříznout na půl a rovnou jíst. Dužina je jasně oranžová, měkká a uvnitř je mnoho malých kulatých a černých semen, které prvně odstraňte. Dužinu můžete jíst lžící nebo si jí rozřezat na menší kousky.
Papája chutná trochu jako meloun, ale není tak sladká. Pokud není dokonale vyzrálá nebo naopak přezrála, může chutnat hůř. Zralá papája je vynikající a určitě každý by ji měl vyzkoušet.
Rozpůlená papaya - odstraňte semínka a dužinu vyjezte lžící - photo by 3centista (Pixabay.com)
Marian Plum
Marian Plum je tropické ovoce příbuzné mangu, které vypadá jako vejce a má hladký povrch. Nezralé je zelené a stejně jako mango je možné ho konzumovat v této podobě. Když je ovšem zralé, tak zežloutne až do oranžova a jeho chuť je sladká a šťavnatá s lehkým nádechem trpkosti. Chuť může připomínat někomu mango nebo broskev.
V poslední době ovoce rychle získává popularitu nejen mezi místními, kteří preferují konzumaci nezralých a kyselých plodů, ale i mezi turisty, kteří dávají přednost zralým a sladkým. Zralé plody je možné oloupat nebo konzumovat celé i se slupkou, která ovšem není tak sladká a jemná jako samotná dužina ovoce. V závislosti na počasí můžeme ovoce objevit na trzích začátkem jara.
Marian Plum lze přeložit jako mariánská švestka či v thajštině maprang - photo by: Jungle Joel Videos (Youtube)
Star Apple
Nejedná se o star fruit ale star apple, který má zelený až do fialovo zbarvený zevnějšek. Ovoce velikosti tenisového míčku rozřízněte horizontálně na půl a zjistíte, proč se mu tak nazývá. Segmenty tvoří hvězdicovitá struktura. Ve vietnamštině se ovšem ovoce nazývá mateřské mléko. Lepkavá sladkost s hustou mléčnou šťávou skutečně názvu dosti odpovídá. Star apple je jedním z plodů, který vyniká svou chutí a který si zamilujete.
Zralé plody mají fialovou barvu, ovšem některé druhy jsou čistě zelené. Před otevřením, jemně promáčkněte ovoce, aby se uvolnila veškerá šťáva a poté ovoce rozkrojte a lžící vyjezte. Ovoce můžete rozkrájet i na dílky jako jablko nebo rozkrojit kolem dokola a oddělit vnitřek, takže vám na jedné půlce zůstane vršek lahodné dužiny. Černá semena a slupka obsahující latex se nejí.
Ovoce zakoupíte na pouličních trzích v hlavní sezóně, která začíná koncem podzimu a začátkem zimy.
Oddělení vnitřku rozkrojením star fruit dokola - photo by: Mérida Hideaway (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0
Soursop
Soursop je na první pohled divně vypadající zelené ovoce s pichlavými trny na povrchu. Velikosti přesahuje sugar-apple a semena má uspořádaná uprostřed, takže je snadnější je oddělit od dužiny po rozkrojení. Dužina, jak napovídá její název, chutná víc kysele než sladce, je měkká a šťavnatá se smetanovým pocitem v ústech. Dužinu můžeme jít pomocí lžíce nebo rukama.
V poslední době se hovoří o léčivých účincích plodů soursop proti rakovině, stárnutí buněk a celkovému zlepšení imunitního systému. Ovoce si rovněž našlo velké využití ve výrobě smoothie, zmrzliny nebo v koktejlech.
Soursop - zelené ovoce s pichlavými trny na povrchu - photo by: Ken Bosma (Flickr), CC BY 2.0
Seznam exotického ovoce zdaleka není kompletní a bude se časem rozšiřovat, jak budeme objevovat a zkoušet další druhy ovoce, které u nás neexistují nebo nejsou tak dobré. Máte zkušenosti s některými druhy a chcete se o ně podělit? Řekněte ostatním v komentáři, jaké jsou vaše tipy a co by určitě neměli vynechat při cestě do jihovýchodní Asie.
Komentáře k článku
Vlož komentář