Yellowstone, nejstarší a pravděpodobně nejznámější národní park světa, touží ve svém srdci navštívit téměř každý dobrodruh. Jeho geotermálně činná krajina rozprostírající se převážně ve Wyomingu na území Skalistých hor přiláká miliony návštěvníků ročně. Kdo by netoužil zažít vzrušující a zároveň děsivý pocit při představě ohromného množství magmatu pod tímto supervulkánem.
A tak jak je jeho krajina neskutečně různorodá, škála flóry a fauny na tomto rozlehlém území vám vezme dech ihned, jak do ni proniknete. Yellowstone, to nejsou jen světoznámé gejzíry a všemi barvami hrající vroucí jezírka, ale také pohádkové lesy, ostré hřebeny hor, chladná jezera, bouřící vodopády a především divoká zvířata. Setkání s bizony, černými medvědy či medvědy grizzly, ohromnými jeleny, vlky či kojoty, je nepopsatelným zážitkem, který ve vás zakoření navždy.
Emerald Spring - Black sand basin
Kolik času však člověk potřebuje, aby Národní park Yellowstone poznal v celé jeho nezměrné kráse? Jaká místa byste rozhodně měli navštívit a nevynechat? Jakým způsobem prožít čas v Yellowstonu nejlépe, aby na vás zanechal nesmazatelný otisk?
Je spousta otázek a na ně mnoho různých odpovědí, protože zde můžete strávit spoustu času a stejně to bude vždycky málo. Pokusíme se však, především na základě vlastních zkušeností, odpovědět na co nejvíce z nich.
Mapa Yellowstonského Národního Parku
Kdy vyrazit do Národního parku Yellowstone
Říká se, že není striktně daná ideální roční doba pro návštěvu Yellowstonu. Nezkrotná zima, období, kdy medvědi dávno spí a bizoni si proráží cestu k potravě zmrzlou a zasněženo krajinou, je asi nejméně vhodnou dobou pro návštěvu parku. Právě v tuto dobu je většina cest uzavřena, stejně tak místní kempy. Avšak i tato nehostinná doba má rozhodně co nabídnout hlavně velkým dobrodruhům a fotografům.
Nádherné barvy podzimu či probouzející se krajina na jaře, rozhodně mají také co do sebe. Je to právě jaro, kdy medvědi vylézají z brlohů, rodí se mláďata, sníh opadá a park se znovu probouzí k životu. Doba, kdy zde stále není mnoho turistů.
Přesto nejnavštěvovanějším obdobím je právě léto, kdy park navštíví miliony turistů.
Největší vlna návštěvníků zavítá do Yellowstonu během července a srpna.
A tak asi nejlepší volbou je doba od druhé půlky května do června, a září, chcete-li se vyhnout největším davům. Právě od poloviny května se otevírají do jara uzavřené vedlejší cesty, sníh již na většině míst opadl a tak se mohou otevřít i zbývající kempy.
My jsme park navštívili ihned na začátku června. I přesto, že kvůli stálým přípravám na hlavní letní sezonu, bylo několik trails či vyhlídek pro úpravy uzavřeno, byla to naprosto dokonalá volba. Příroda po ještě zasněženém jaře konečně přenádherně kvetla, medvíďata a malá bizoňátka čile pobíhala po zelenajících se loukách, teplota vzduchu byla naprosto dokonalá na celodenní túry, avšak na hlavních turistických bodech parku již neskutečné množství turistů. Ani jsme si nechtěli představit, jak toto místo vypadá během léta. Přesto naší volby rozhodně nelitujeme, červen v Yellowstonu byl nezapomenutelným zážitkem.
Norris Geyser Basin
Kolik dní strávit v Národním parku Yellowstone
Právě to je otázka, kterou je třeba si včas položit a promyslet. Yellowstone, není jen pouhý Národní park, ale ohromný kus této přenádherné země a věřte, že budete chtít ochutnat každou jeho různorodou část, nasát veškerou atmosféru, a čas, který si stanovíte dopředu, se vždycky bude zdát nakonec tak krátký.
Mnoho turistických průvodců doporučuje na návštěvu v průměru 2-3 dny.
Někteří tvrdí, že to hlavní a nejznámější, se dá zvládnout i během 1 dne. Mnoho agentur vás zaveze během vaší dovolené na nejznámější gejzíry, jezírka a vodopády, a projede nejoblíbenější okruhy. Právě to jsou místa, kde narazíte na nejvíce turistů a právem. Taková místa se nevynechávají. Takový pobyt je dostačující pro turistiku autem či autobusem a rozhodně se dá zvládnout za kratší dobu pobytu.
Ale položte si otázku, kolikrát se na takové místo v životě ještě podíváte? Jestliže patříte, tak jako my, k těm, kteří nechtějí dovolenou strávit v autě, ale chtějí poznat skutečnou nádheru zdejší divoké přírody, budete potřebovat více času. 4 noci, tedy téměř 5 dní jsme strávili prozkoumáváním krás Yellowstonu, turistikou, kempingem, pozorováním zvířat, a přesto jsme strávili při přejezdech mezi jednotlivými body značnou část v autě. 5 dní a program nabitý k prasknutí, a na závěr trochu lítost, že náš časový plán nebyl delší. Ale právě za tuto dobu jsme navštívili a vstřebali to nejúžasnější, co může Yellowstone nabídnout.
Vstup do Národního parku Yellowstone
Yellowstone má naprosto dokonale zpracované webové stránky www.nps.gov, na kterých naleznete veškeré užitečné informace, co se možností vstupu týče, včetně cen a kudy se vůbec do parku dostat.
Yellowstone National Park
Vstupních bran je celkem 5, přijet můžete prakticky ze všech světových stran.
Nejvytíženějším vstupem je pravděpodobně South Etrance, odkud přijíždějí návštěvníci od města Jackson skrze Národní park Grand Teton, který s Yellowstonem v těsné blízkosti sousedí. Druhým velmi vytíženým vstupem je East Entrance. Během hlavní sezóny je potřeba počítat s mnohdy dlouhými frontami u vstupních bran obecně. My jsme do parku vjížděli od západu, přes West Entrance, kudy nejezdí takové množství aut. Vždy před příjezdem zkontrolujte oficiální webové stránky pro případ možných uzavírek.
Vstupné do parku činí 30 $, což je cena za auto a všechny osoby v něm, a platí po dobu 7 dní.
Vstup není nutné řešit nikterak dopředu, pohodlně si jej zakoupíte u vstupní brány, kde mimo jiné dostanete užitečné mapičky a informace pro váš pobyt. Není-li Yellowstone zdaleka jediným parkem, který hodláte během své dovolené navštívit, můžete si zakoupit annual pass za 80 USD, který platí po celý rok, na celé auto do všech amerických NP. Ten koupíte buďto dopředu skrze webové stránky store.usgs.gov, což rozhodně není třeba, protože zakoupit jej na jednom z prodejních míst je naprosto nejjednodušší.
Ubytování v Národním parku Yellowstone
V Yellowstonu pravděpodobně strávíte nejednu noc a tak je rozhodně třeba si včas dopředu rozmyslet délku a způsob ubytování. Během hlavní letní sezóny parkem projede několik milionů turistů a především o lepší spaní není pouze nouze, ale není žádné, pokud si jej nezarezervujete spoustu měsíců dopředu. To se týká především místních Lodges nebo-li hotelů. Yellowstone je dokonale sociálně vybaveným národním parkem a v každém důležitém bodě se nachází perfektně zařízené turistické centrum včetně restaurací, souvenir shopů a také hotelů. Za pohodlnou dovolenou se však logicky dost platí a ceny takového typu ubytování se pohybují ve stovkách USD. Rezervaci si zavčasu uděláte pohodlně z domova skrze webové stránky www.yellowstonenationalparklodges.com.
Nevadí-li vám dojíždění a neustálé fronty u vstupních bran parku, v okolních městech po ubytování rozhodně není nouze. Převážně v hlavní sezóně zde na turisty bývají dobře připraveni. Mimo jiné najdete ve městě Jackson či Cody například známý motel řetězce Super 8 či Motel 6.
V samotném Yellowstonském parku se nachází spousta kempů pro karavany (RV) a stany (campgrounds), některé lze rezervovat dopředu, ostatní jsou stylem, první přijde, první bydlí.
Protimedvědí box na potraviny
V kempu však mějte na paměti, že spíte v zemi medvědů.
Vždy dodržujte pokyny rangerů, především ohledně úschovy vašich potravin a dalších vyjmenovaných věcí ve speciálních protimedvědích boxech (storage boxes), kterých jsou kempy plné.
Kemp v Madisonu
Prakticky každé místo na stan, které budete obydlovat, má svoji vlastí lavičku se stolem a ohniště. Dřevo však nikdy neberte z lesa sami, zakupte si jej v obchodech či přímo v kempu od rangerů. Většina kempů má pouze toalety, ale nenabízí sprchy. Sprchy naleznete pouze na pár místech v parku a za poplatek je můžete využít stejně tak například jako prádelny.
Možnost strávení noci venku v divoké přírodě u ohně pod hvězdami je nezapomenutelným zážitkem. Okolo vyjící vlci, dusot kopyt bizonů či zvuky, jako by vám něco trhalo trávu přímo za hlavou, když se snažíte spát, či neustálá možnost návštěvy medvěda… To vše na jednu stranu trochu adrenalin, na druhou stranu naprosté souznění s divokou přírodou jaké mockrát za život nezažijete. Ohromný zážitek, který vám bude ihned po odjezdu navždy chybět!
Pohyb po Národním Parku Yellowstone a hlavní turistická centra
Nejpohodlnějším a prakticky jediným způsobem, kterým se po parku můžete pohybovat, pokud necestujete autobusem se zájezdem, je vlastním autem či karavanem. Parkem projíždí samozřejmě i spousta motorkářů, ale během vašich cest v Yellowstonu potkáte nespočet dalších aut či RV´s. Yellowstonský park je velice rozlehlý, a přestože se zde nachází nespočet pěších trails, mezi většinou hlavních míst je třeba přejíždět.
Prakticky u každého viewpointu (vyhlídky), začátku trasy, basinů (míst s gejzíry, bazénky, atd), se navíc nachází parkoviště se sociálním vybavením.
Takže poté, co si obejdete váš vybraný okruh na trase parkem, se zase vrátíte na parkoviště a pojedete o kus dále. Tohle bylo snad jediné, co nás trochu zklamalo. Všude auta a parkoviště, často dané okruhy, po kterých se vracíte na dané místo, držíte se vyznačených stezek a miliony turistů na většině míst. Ohromná americká turistická atrakce. Ale ač vás mrzí, že není až tak jednoduché si užít divokou přírodu a vydat se svévolně napříč Yellowstonem, vše tohle má smysl. Divokost a krása zdejší flory a fauny se musí chránit a americké národní parky mají svůj systém a řád, aby lidská ruka nedokázala nic z toho zničit. Přestože turismus na vás dýchá naprosto všude a i zdejší zvířata jsou lidmi značně ovlivněna, NPS (National Park Service U.S. Department of the Interior) odvádí ohromnou práci v zachování Národních parků a značná část světa by se mohla od nich učit.
Pohled z Mystic Falls trail na kalderu
V Yellowstonu se nachází několik hlavních uzlů, kde naleznete většinou velké turistické centrum, obchody, suvenýry, občerstvení i ubytování.
Takovými místy jsou Old Faithful, Mammoth Hot Spring, Grant Village, Fishing Bridge, Canyon, atd. A není nic divného na tom, že kromě ubytování, i suvenýry a jídlo na takových místech něco stojí. Pokud si nedovezete jídlo z vnějšku parku, nemáte jinou možnost než nakoupit zde. Především během hlavní sezóny je potřeba počítat s velkým provozem a parkoviště na vyhlášených místech, jako je Old Faithful, se plní. Čím dříve ráno vyjedete, tím více si užijete park bez největších davů a dlouhého hledání parkovacího místa.
Old Faithful geyser
Vždy při jízdě dodržujte rychlost a buďte obezřetní, nikdy nevíte, jaké zvíře vám vběhne do cesty a to hlavně během brzkých ranních a večerních hodin.
Nejenže srážka s takovými zvířaty je životu nebezpečná, ale pamatujte, ta zvířata jsou zde doma a vy hostem, a tak se zde také chovejte. Nezapomeňte si také včas a dostatečně natankovat, ač se to nezdá, v parku toho najezdíte sem tam opravdu hodně. Objet celý park kolem dokola není legrace a zabere to hodně času. Ideálním řešením je vybrat si místa, kde budete spát a dělat výlety do okolí, a pak se zase přesunout na jiné nocležiště a pokračovat. My jsme si takto zarezervovali kemp nejprve na 2 noci v Madisonu a poté na 2 noci v Bridge Bay.
Jak poznat, která místa rozhodně navštívit
Hned při vjezdu do parku dostanete od Rangerů mapu celého parku. Ta obsahuje prakticky všechna důležitá místa, která byste měli navštívit. Ač jsme měli dopředu načteno mnoho z průvodců, tahle mapa byla to hlavní, co jsme měli v ruce, a stačila. Jsou zde vyznačeny všechny důležité turistické uzly, informační centra, trasy, basiny, vodopády, vyhlídky, kempy, odpočívadla, prostě vše, co potřebujete.
Přečtěte si více o nejznámějších a nejnavštěvovanějších místech v Yellowstonu na ara.cz a nechte se inspirovat. Budete-li se držet mapy, všechna tato a mnohá další místa neminete.
Yellowstone river
Okruh parkem je velmi jednoduchý a vše je perfektně značené.
Po každých pár desítkách metrů jsou odpočívadla, kde se můžete kochat krásou jednotlivých rozmanitých částí parku.
Pozorování zvířat
Když jsme do parku přijížděli, neměli jsme přehnaná očekávání. Říkali jsme si, jak bychom rádi uviděli losa, medvěda a jiná zvířata, a doufali jsme, že budeme mít štěstí. Do Yellowstonu jsme přijížděli vjezdem od Montany, kde jsme v dálce zahlídli ve vodě stojícího losa. V tu chvíli se nám rozbušelo srdce nadšením. Ihned po vjezdu do parku jsme uviděli několik stojících aut při krajnici, lidé venku z aut, v rukou foťáky. To byl náš první zážitek v Yellowstonu, na který nikdy nezapomenu. Stádo bizonů pasoucích se spolu s mláďaty ve vší té nádherné zeleni a s kopci v povzdálí. Ten okamžik štěstí a úžasu, který je nepopsatelný. Hned v prvním kempu se nám procházela obrovská laň kolem stanu a v noci vyli vlci. Člověk si v tom stanu přišel tak bezmocně a zároveň spojen s divokou přírodou jako nikdy předtím.
Bizoni v Národním Parku Yellowstone
Příroda a zvířata jsou všude kolem vás a budete-li pozorní a zároveň ohleduplní, není možné na některá z nich nenarazit.
I když je to trochu smutné, tak právě stojící auta při krajnici jsou právě tím ukazatelem, že se zde nachází medvěd, jelen, bizoni atd. My jsme našeho prvního méďu uviděli v okolí Lamar Valley. Nejnádhernějším zážitkem byla však naše první medvědice se třemi mláďaty u Petrified Forest.
Medvědí rodinka u Petrified forest
Za celou dobu v Yellowstonu jsme uviděli několik medvědů, spoustu stád s bizony, kojoty, ohromné jeleny (cow elks) a laně procházející přímo kolem vás skrze lesy i kempy. Na stránkách Yellowstonského parku se dozvíte, kde na zvířata s největší pravděpodobností narazíte či třeba jak se v takové situaci chovat.
Pozor na medvědy aneb jaká pravidla dodržovat
Ač jsou medvědi krásní a netoužíte po ničem jiném, než některé na vlastní oči uvidět, je třeba mít na mysli, že jsou to divoká zvířata a je třeba se tak k nim i chovat. Ačkoliv se medvědi drží dále od lidí a žijí si svým životem, jsou životem v parku a lidmi samotnými již dávno poznamenáni. Nejen kvůli vašemu vlastnímu bezpečí ale i kvůli samotnému přirozenému životu medvědů je potřeba dodržovat důležitá pravidla. Tato pravidla se dočtete po celém parku a ne jeden ranger vám je zopakuje.
Be bear aware
- Vždy používejte „storage boxy“ na veškeré jídlo, pití, kosmetiku,…vše s nějakým zápachem. Nenechávejte jídlo ani odpadky nikde ležet, odpadky vyhazujte do speciálních bytelných odpadkových kontejnerů a košů. Medvědi mají mlsné jazýčky a cítí na míle daleko. Budete-li tato pravidla striktně dodržovat, neměli byste se nezvaných nočních návštěvníků bát. Toto pravidlo je však důležité i kvůli medvědům samotným. Lidské jídlo není pro ně zdravé, učí se špatným nepřirozeným návykům v hledání potravy, a co je nejhorší, mohou se vracet pro jídlo pravidelně a stát se tak lidem nebezpečnými a být usmrceni. Myslete na to, co můžete medvědům způsobit!
- Nikdy nechoďte na treky sami, choďte nejméně ve dvojici.
- Při chůzi dělejte hluk – kupte si zvonečky, zpívejte, zkrátka buďte slyšet. Medvěd vás uslyší a zamíří jiným směrem. Pokud o vás nebude vědět a překvapíte jej, může to být velmi nebezpečná situace.
- Potkáte-li medvěda, neutíkejte. Klidně a pomalu se vzdalujte, zachovejte klid.
- Pokud si jej zakoupíte, noste s sebou bear sprey (velmi silný pepřák). Stojí cca 50 USD, ale buďte si jisti, že ho umíte použít.
Yellowstone, až zde si uvědomíte, jak malí oproti mocné přírodě jsme. Pro nás se Yellow stal navždy jedním z nejnádhernějších a nejjediněčnějších míst, která jsme navštívili. Není moment, kdy bychom se tam při jakékoliv vzpomínce nechtěli ihned vrátit.
Napiš komentář