Národní Park Yellowstone

Geologický poklad a nejstarší národní park světa, Yellowstone, je bezpochyby naprosto jedinečným výtvorem matky přírody, který kdy mělo lidské oko možnost spatřit. Jeho skutečně různorodá a stále geotermálně činná krajina zcela pochopitelně přitahuje světové dobrodruhy, fotografy či filmaře.

Ač se samotný Národní Park Yellowstone, jenž získal název podle žlutého zbarvení skal, rozkládá celkem přes tři americké státy – Idaho, Montanu a Wyoming – je to právě stát Wyoming, na jehož území se nachází jeho převážná část.

Spatřit na vlastní oči a zachytit volně žijící medvědy Grizzly, divoké vlky, majestátní losy, kojoty, prérijní psi, překrásné orli, či bizony, kteří jsou dokonce národním zvířetem Wyomingu, zde není snem, ale skutečností. Bizonů se po celém parku volně pohybuje něco kolem 3 tisíc. Yellowstone je domovem řady divů světa, po jejichž spatření, na ně nikdy jistě nezapomenete. Nejvyšším bodem parku je se svými 3,466 tisíci metry vrchol Eagle Peak.

Obdivovat mohou návštěvníci kromě překrásně krajiny a zvířat, z nichž několik patří mezi ohrožené druhy, celou řadu přírodních a geotermální úkazů, tryskající gejzíry, jezírka, jezera, více jak stovku vodopádů a všude bublající horké prameny. Yellowstone není jen park, je to doslova největší vulkán na světě, i když na první pohled tak rozhodně nevypadá, klasickou kalderu zde totiž nehledejme.

Přesto, ocitnete-li se na území parku, není možné, abyste při pomyšlení, že stojíte nad magmatickým krbem velkým několik desítek kilometrů, neoněměli úžasem a zároveň hrůzou. Neustálé spekulace o možném výbuchu a aktivitě supervulkánu Yellowstone vedou k jedinému názoru. Případná supererupce by byla naprosto katastrofická pro život na Zemi. Dle výzkumu je pravidelnost výbuchu přibližně 600 tisíc let a již nyní lze říct, že Yellowstone v tomto trendu dosti přesluhuje. O jeho aktivitě svědčí i fakt, že za posledních sto let tlačící se magma k povrchu zvedlo v některých místech povrch parku o zhruba 40 centimetrů. V některých místech se magma nachází v hloubce „pouze“ 8 kilometrů.

Národní Park Yellowstone je místem, které ať navštívíte v kteroukoliv roční dobu, budete odjíždět naprosto naplněni zážitky. Zelenající se krajina na jaře, překrásné léto severozápadu, park pomalu měnící se všemi podzimními barvami či kouzelná zimní krajina se sněhovou pokrývkou, je to místo, které je s každým ročním obdobím stejně ale zároveň jinak vzrušující. Přesto naprostá většina návštěvníků zavítá do parku právě v létě, a tak v tuto dobu je zde celkem plno. Nejhorší davy lidí se parkem proženou od půlky července do půlky srpna. Přeci jen ročně navštíví park přibližně tři miliony lidí, což je prakticky šestinásobek stálého obyvatelstva celého Wyomingu. Na druhou stranu, není se čemu divit. Právě léto v Yellowstonu s sebou přináší možnost pozorovat to nejkrásnější, co zdejší oblast nabízí.

Vstupné do parku činí 30 $, což je cena za auto a všechny osoby v něm, a platí po 7 dní. Do parku obecně se tedy lze nejlépe dostat půjčeným autem a obecně lze říci, že budete i mezi jednotlivými místy velmi často přejíždět právě autem. Vstupních bran do parku je hned několik, stejně tak parkovišť či benzínek v okolí. Před návštěvou parku a hlavních turistických cílů v něm se určitě doporučuje navštívit některé z informačních turistických center, kde vřele poskytnou nejen velmi užitečné informace o místech v parku, ale pomohou třeba vybrat i trasu, kterou byste se měli do parku vydat. Na oficiálním webu parku je k nalezení spousta užitečných informací, ke stažení je i mapa tras. Různých tras a trails mohou návštěvníci vyzkoušet celou řadu, dle času a dalších podmínek. V letním období jsou brány parku otevřeny většinou 24 hodin denně, pro detaily uzavírek silnic a míst, je třeba si vždy ověřit aktuální situaci na oficiálních stránkách parku.

lucienneCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Národním Parku Yellowstone

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce