Polární záře neboli Aurora Borealis, jak se ji jinak také na severní polokouli říká, patří k nejkrásnějším úkazům, které můžete během svého života spatřit. Tato doslova tančící, jasná, nejčastěji žluto – zelená, světla na obloze vyrážejí na sever Evropy pozorovat tisíce lidí každý rok. My jsme pro vás sepsali ta nejlepší místa, kde můžete Auroru Borealis spatřit, tak vyrazte za tímto nezapomenutelným zážitkem i vy!
Fascinující polární záře spatřená na obloze v nočních hodinách - photo by: United States Air Force (Wikimedia), public domain
Polární záře vzniká při kolizi elektricky nabitých částic ze Slunce, které prostupují zemskou atmosférou, a pozorovat ji můžete nad magnetickými póly Země. Ačkoliv mnohými lidmi považovaná za dech beroucí „zázrak“, polární záře je tedy ve skutečnosti čistě přírodním jevem, avšak to ji nikterak neubírá na její magické kráse.
Obecně vhodným obdobím, kdy je dobré se za severní polární září vydat, je přirozeně zima, už nejen z důvodu, že „noc“ v tomto čase, kdy ji můžete na obloze vyčkávat, je vskutku dlouhá. Bohužel záruku, že se jí dočkáte, vám nikdo nedá, někdy budete mít štěstí ji spatřit i několikrát za noc, někdy se prostě neobjeví nebo vám počasí nebude přát. Největší šanci uvidět Auroru Borealis v Evropě máte jistě za polárním kruhem, pravděpodobně v Severním Norsku, na Špicberských neboli Svalbardských ostrovech, na ruské Sibiři, ve švédském či finském Laponsku, ale také na Islandu.
Polární záře Norsko – Laponsko
Norské Laponsko, nejspíše jedna z top destinací v celé Evropě pro pozorování severní polární záře. Míst, která lze v tamějších krajích doporučit, je nespočet, například oblast Finnmark je díky své severní poloze jednou z těch vyhlášených, sdílí dokonce stejnou zeměpisnou šířku jako například Aljaška. Město Tromsø je taktéž jedním z odrazových míst pro jízdu za severní září, navíc se zde v lednu koná takzvaný Northern Lights festival. Mezi další místa v Norsku lze ještě zařadit Alta či Svalbard (Špicberky).
Působivé vyvrcholení Nového roku polární září v Norském Tromso - photo by: Mark Robinson (Flickr), CC BY 2.0
Polární záře Finsko - Laponsko
Také do Finska se nejezdí jen za zimními sporty a za možností potkat soby. Ještě více si oživit cestu do této země můžete „expedicí“ za Aurorou Borealis nejlépe do severní části země, tedy finského Laponska. V oblasti zvané Ivalo sousedící s hranicí arktického Ruska si dokonce můžete najmout takzvaného lovce Aurory. V dalším místě zvaném Luosto je dokonce hotel, kde vám takzvaným „aurora alarmem“ oznámí výskyt záře. Úchvatným místem pro tento okamžik je jezero Inari poblíž města Nellim.
Spektrum severní polární záře neboli Northern Lights ve Finsku - photo by: Visit Finland (Flickr), CC BY-NC 2.0
Polární záře Švédsko - Laponsko
Naprosto perfektní tmavé noci pro pozorování nabízí přijíždějícím návštěvníkům švédské Laponsko. Jednou z populárních destinací s úchvatným výhledem na světélkující nebe je Národní park Abisko. Mikroklima nad zdejším jezerem je pro pozorování vskutku jedinečné! Ve Švédsku, cca 145 km za polárním kruhem, se nachází letištěm vybavené město Kiruna, taktéž oblíbené pro sledování polární záře. Park Abisko se nachází navíc cca 100 km od jeho centra.
Aurora Borealis poblíž Jukkasjärvi - Laponsko - Švédsko - photo by: imagea.org (Flickr), CC BY-ND 2.0
Polární záře Island
Ačkoliv Island neleží za polárním kruhem, patří k oblíbeným destinacím právě z důvodu možnosti uvidět polární záři na lépe přístupném místě. Oblíbeným místem pro pozorování bývá mezi turisty Národní park Thingvellir se svými úchvatnými lávovými poli a jezerem Thingvallavatn. Mezi další ideální místa patří oblast mimo hlavní město Reykjavík a obecně celý Island.
Polární záře z jezera Jokulsarlon na Islandu - photo by: Moyan Brenn (Flickr), CC BY-ND 2.0
Polární záře Rusko - Sibiř
V severní arktické části Ruska, na Sibiři, máte také velikou šanci uvidět polární záři. Ačkoliv tato oblast je považována za velice nehostinnou a mrazivou, za možnost uvidět Auroru Borealis to jistě stojí. V této oblasti je jedním z jedinečných míst v zóně pro výskyt polárních září poloostrov Kola. Dalšími skvělými záchytnými místy jsou Murmansk či obecně Sibiř.
Polární záře v Rusku na Sibiři - photo by: Andrey Snegirev (Flickr), All rights reserved
Viděli jste již někdy polární záři? Pokud ještě ne a chcete-li zažít něco jedinečného, na co budete vzpomínat celý život, máme pro vás už jediný tip na závěr: zabalte si pořádně teplé oblečení a vyrazte co nejvíce na sever! Bude to sice mrazivá, ale nezapomenutelná cesta! A nebude to pouze zima, ze které vám bude při pozorování polární záře běhat mráz po zádech!
Napiš komentář