Pro mnoho lidí může být představa cestování neslučitelná s dítětem. Báječného objevování světa se však nemusíte vzdát ani ve chvíli, kdy se stanete rodičem. Na nová vzrušující dobrodružství se můžete vydat kdykoli, chce to jen trochu odvahy, dostatek informací a několik užitečných rad, které vám zajistí klidnou dovolenou.
Cestování a létání v těhotenství
Ani v nejcitlivějším období v životě se ženy nemusí vzdávat svých cestovatelských plánů. Samozřejmě platí, že, stejně jako každá nastávající matka, je i každé těhotenství jiné a všechny případné cesty je nezbytné konzultovat s lékaři, zejména v případě rizikového těhotenství.
Vzhledem ke zvýšeným nárokům na lékařskou péči je vhodnější vybírat destinace s kvalitním a dostupným systémem zdravotnictví. Před odjezdem je užitečné udělat si průzkum nejbližších nemocnic a lékáren a ideálně s sebou také vzít kopie lékařské karty se všemi záznamy. Spoustu starostí vám také může ušetřit dobře vybavená cestovní lékárna všemi léky, které by mohly být zapotřebí a které pro období těhotenství schválil lékař.
Nejobávanějším dopravním prostředkem v těhotenství bývá letadlo, dobrá zpráva však je, že i tento způsob cestování je za určitých podmínek možný. Obecně je možné létat v období druhého trimestru, tedy mezi 14. a 27. týdnem. Létání v prvních týdnech je samozřejmě také možné, většinou jej však znepříjemňují těhotenské nevolnosti, které může let ještě zhoršit. Po 36. týdnu těhotenství se však již létání skutečně nedoporučuje a i pojištovny už neproplácí léčební výlohy spojené s těhotenstvím po 26. týdnu, viz více o cestovním pojištění.
Nemusíte se obávat ani toho, že by vašemu miminku mohly ublížit například magnetické brány u bezpečnostních kontrol či radiace ve vysokých výškách. Stejně tak změny tlaku vzduchu při vzletu a přistání jsou ve velkých komerčních letadlech dostatečně regulovány.
Nezapomeňte, že zásadní je vaše pohodlí, proto si oblékněte cokoli, v čem vám bude v průběhu letištních procedur a při letu nejpříjemněji. Při odbavování, ať už předem či přímo na letišti, můžete požádat zaměstnance o sedadlo v uličce, případně i s větším prostorem pro natažení nohou. Pravidelné protahování, drobné procházky po palubě a kompresní podkolenky mohou zabránit nepříjemnému otékání nohou. Nezapomínejte také na pravidelnou hydrataci a poproste letušky o dostatek vody.
Cestování s dětmi a kojenci
Stejně jako v případě cestování v těhotenství, vyžaduje také cestování s dětmi důkladnější přípravu. Následující tipy vám prozradí, na co je dobré před odjezdem myslet.
Přeprava
Létání, jízda vlakem, autem či autobusem či plavba lodí, všechny způsoby dopravy mohou být náročné i zábavné a s dětmi to platí hned několikanásobně.
Ať už jsou vaše děti malé či větší, dostatečná zásoba zábavy v podobě her, tabletů, čtení či malování nikdy neuškodí a příjemně vám zkrátí dlouhá čekání. Čeká-li vaše dítě první let či plavba lodí, je dobré mu předem vysvětlit, co bude následovat a co může očekávat.
Jedním z největších a nejsilnějších zážitků bývá pro děti cesta letadlem. Na spoustě letišť již najdete dětské koutky plné hraček či prolézaček, kde se dítě zabaví před odletem. Často také bývá k dispozici služba odvozu zavazadel v případě, že máte pouze dvě ruce a příliš mnoho dětí a tašek. Kočárek či přenosku je s většinou přepravců možné nechat označit při odbavování a dále si je ponechat až do samotného nástupu na palubu, kdy je necháte složené před letadlem a letuška je uloží do zavazadlového prostoru letadla.
Strach z létání trápí i mnoho dospělých cestovatelů, děti si však často dovedou cestu nádherně užít a výhledy z okénka se kochat po celou dobu letu. Bude-li se vaše dítě přeci jen bát, požádejte o pomoc letušky, které jsou speciálně trénované na zvládání podobných situací a pomohou vám jej uklidnit a zabavit. Pokud bude strach natolik velký, že se objeví pláč, mějte připravené rozptýlení do kapsy. Ve většině letadel je již možné používat tablety či telefony v letovém režimu, můžete tak svým dětem pustit pohádku či je nechat hrát hry. Případně je možné se s nimi projít po palubě a ukázat jim všechny části letadla a o pomoc opět poprosit laskavé letušky.
V průběhu letu nezapomínejte na pravidelný pitný režim, v kombinaci se suchým vzduchem na palubě mohou být děti náchylnější na dehydrataci a bolesti hlavy či středního ucha. Zejména od bolesti spojené se změnami tlaku při vzletu a přistání může pomoci bonbon, žvýkačka, sušené ovoce či popíjení tekutin, které mají děti povolené nad 100 ml. Polykání tímto způsobem pomáhá vyrovnat tlak v uších. Pomoc může i dudlík.
Extra tipy a informace pro cestováním s malým dítětem
- Děti do 2 let mohou cestovat na klíně dospělých cestujících zdarma či za menší poplatek. V případě vlastního sedadla pro dítě je cena snížená či standardní v závislosti na letecké společnosti.
- Pro větší pohodlí a klidný průběh cesty požádejte při odbavení o místa v uličce a dostatečně blízko toaletám, nervozita a pitný režim mohou způsobit, že je s vašimi dětmi budete muset navštívit hned několikrát.
- Skládací kočárek je možné přepravovat u většiny leteckých společností zdarma a nepatří do váhového limitu. Můžete mít i spací koš nebo certifikovanou autosedačku.
- Děti do 5 let musí cestovat pouze v doprovodu dospělého. Děti do 12 let může cestovat samostatně pod podmínkou zakoupení asistence. S jedním dospělým můžou nejčastěji cestovat 2 děti, s tím, že druhé dítě už má specifické podmínky, za kterých může cestovat.
- Zjistěte si co nejvíce informací o dané letecké společnosti online či telefonicky před zakoupením letenky, abyste se vyhnuli budoucím problémům. Každá letecká společnost může mít podmínky lehce odlišné. O tom, že cestujete s dítětem, informujte cestovní kancelář nebo prodejce letenek při rezervaci.
- Pokud je to možné, vyberte si noční let, jelikož je větší pravděpodobnost, že dítě usne.
- Zapisování dětí do pasu rodičů je minulostí. Každé dítě potřebuje vlastní pas!
Pobyt s dětmi
Při výběru dovolené s dětmi myslete zejména na pohodlí a dostupnost potřebných služeb. Obzvláště s malými dětmi budete potřebovat možnost kvalitní lékařské péče, drogerie, lékárny, pitnou vodu a čerstvé potraviny. Nejste-li si dostupností některých věcí na místě jistí, zabalte si s sebou dostatečné zásoby. Před odjezdem si nechte od rodinného lékaře předepsat základní spektrum léků na případná onemocnění, abyste se nemuseli potýkat s místními ekvivalenty a případnými alergickými reakcemi.
Cestujete-li s kojencem, je dobré si předem zjistit, nakolik přátelská je daná země k veřejné péči o dítě. Jakkoli pro nás může být přebalování či kojení samozřejmostí, spousta kultur je v této otázce konzervativnější a ženy se o dítě starají spíše v ústraní. Stejně tak se také lidé v rámci každé kultury chovají k dětem odlišně a zatímco v některých zemích si jich nikdo nebude příliš všímat, v jiných se může stát, že je někdo běžně chytí za ruku či pohladí po vlasech.
Při cestování s celou rodinou je také potřeba upravit plány a nespoléhat například na to, že se děti zabaví hned na několik hodin v muzeu moderního umění. Je dobré mít připravené záložní plány a předem zjištěná místa, která by děti mohla zajímat. Vámi vybrané atrakce prokládejte nejrůznějšími interaktivními výstavami, zábavními parky, kratšími výlety či zoologickými zahradami. Dovolte svým dětem, aby se na tvorbě programu aktivně účastnili a ptejte se jich na jejich názor. Jen tak docílíte toho, že budou spokojeni všichni zúčastnění. Také dětem svěřte cestovní deník, do nějž zapíší zážitky, které pro ně byly nejdůležitější. Nejenže se tak zabaví, ale také všechny krásné okamžiky znovu připomenou sobě i vám a vytvoří jedinečnou rodinnou památku, ke které se budete v budoucnu rádi vracet.
Ať už se rozhodnete v rámci svého programu podívat kamkoli, nezapomeňte se ptát na slevy, které pro děti do věku 15 let najdete prakticky všude. Zejména malé děti, většinou do věku 2 let, neplatí žádné vstupné či pouze velmi symbolické částky, nemusíte se proto bát, že pro vás bude rodinná dovolená finančně neúnosná.
A na závěr nezapomínejte myslet na sebe, svou zábavu a také odpočinek. Mnohdy je možné například v hotelu svěřit dítě na pár hodin animátorovi, či jej nechat spát a s elektronickou chůvičkou odejít na kávu či večerní skleničku do nedaleké kavárny.
Cestování s dětmi je náročné ale také nádherné dobrodružství. Díky nim se můžete dívat a svět a nové země jinýma očima a všímat si věcí, které by vám jinak zcela unikly. Navíc svým potomkům dáváte krásný dar do života, podporujete jejich zvědavost, odvahu, samostatnost a toleranci a vytváříte jim i sobě jedinečné vzpomínky na celý život. A že se budete divit, na jaké drobnosti si i po letech vzpomenou!
A jaké jsou vaše zkušenosti s cestováním s celou rodinou? Podělte se s námi o své tajné tipy a historky v komentářích a povzbuďte rodiče, kteří ještě váhají!
Komentáře k článku
Vlož komentář