Stížnosti na nákladnost cestování a neúnosnou finanční zátěž při poznávání světa jsou jedny z nejběžnějších výmluv, proč si nezabalit zubní kartáček, pyžamo a knížku do batohu a nevyrazit na cesty. Díky našim tipům rozeženete obavy, které se cestovního rozpočtu týkají, a budete objevovat krásy cizích zemí bez zbytečných chyb, které by vás stály peníze.
Máte-li zcela jasnou představu o tom, že chcete odletět za měsíc do Barcelony a strávit dva týdny v pětihvězdičkovém hotelu na pláži a víkend na výletní lodi, se snižováním rozpočtu vám asi příliš nepomůžeme. Jste-li však o něco flexibilnější, otevření dobrodružství, avšak rádi prozkoumáváte své možnosti také předem (náhoda přeje připraveným), poznáte kus světa a zbydou vám peníze i na oslavnou skleničku vína a památeční magnetek na lednici. Najde se hned několik položek, na kterých můžete při cestování s trochou rozumu ušetřit.
Kam vyrazit
Existují destinace, které vás vždy budou stát větší sumu peněz (většina hlavních měst či například Švýcarsko), ale také takové, kde si vystačíte s málem. Chcete-li tedy hlavně cestovat a nemáte jasně určený cíl ani neomezené finanční možnosti, vyberte si levnější zemi a jezděte mimo hlavní turistickou sezonu. Mezi dostupné a krásné země patří například Albánie, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Ibiza, Rumunsko, Laos, Thajsko či Vietnam a mnoho dalších.
Před tím, než si vyberete destinaci, tak si můžete zobrazit či porovnat náklady na život na webu Numbeo a udělat si základní obrázek o místních cenách. Pro lepší přehled si můžete porovnat ceny například s Prahou, viz Praha X Londýn, kde se třeba dozvíte, že za místní pivo zaplatíte 3x tolik.
Cesta
Ať už se potřebujete dopravit kamkoli, většinou existuje více možných prostředků a průzkum před cestou vám prozradí, jaká kombinace je nejvýhodnější.
Je-li vaší volbou letadlo, podívejte se na naše tipy pro pořízení nejlevnějších letenek.
Jste-li skutečně dobrodružná povaha, máte prostor i čas pro spontánní rozhodnutí a nevážete se na příliš konkrétní plány, přihlaste se k odběru výhodných letenek v různých facebookových skupinách (jaknaletenky.cz, akční letenky), kde se pravidelně objevují last minute výhodné akce či chybové tarify, které vám umožní zarezervovat si letenky do vybraných destinací za fantastické ceny. Ovšem pozor, akce bývají časově omezené a zejména letenky z chybových tarifů mizí jako vánoční cukroví, proto neváhejte příliš dlouho!
Pokud máte vybranou destinaci, tak si nastavte zasílání akčních nabídek přímo do telefonu, kdykoliv se objeví jakákoliv nabídka na vybraných portálech do vámi zvolené destinace. Díky tomu si ušetříte čas a budete vědět o akci či chybovém tarifu jako první.
Jste-li věrní pozemní přepravě, nabízí se hned několik možností. Vlaky, stejně jako autobusy, jsou často levnější, pokud je rezervujete s dostatečným předstihem. Last minute slevy zde nečekejte, poohlédněte se však po věrnostních kartách, v případě vlaků platných například v celé Evropě (Europass). Výhodné nabídky se vás týkají zejména, jste-li student do věku 26 let. Při koupi jízdenek se nestyďte zeptat na jakoukoli možnou slevu (ISIC karta, věk pod 26 let, univerzitní průkaz, …). V některých zemích je vlaková doprava zdánlivě neskutečně drahá, často však jde pouze o nedostatečný průzkum. Například v Holandsku je možné přes internet zakoupit celodenní lístek po celé zemi za pouhých 7 euro. V porovnání s průměrnými 50 eury za zpáteční jízdenku do tři hodiny vzdálené destinace koupený na přepážce už se jedná o slušný rozdíl. Před výjezdem proto googlujte, jak jen je možné, hledejte diskuzní fóra a facebookové skupiny, kde vám poradí přímo místní. Vždy si zjistěte, kolik stojí pouze jednosměrná jízdenka a o kolik je výhodnější rovnou ta zpáteční.
Vlaky a autobusy vždy rezervujte v dostatečném předstihu.
Další možností je samozřejmě auto. Cestujete-li ve větší skupině, můžete zvážit půjčení vozu. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami ve světě slouží chytrá stránka Economycarrentals nebo Rentalcars, která vám vyberu tu nejlepší nabídku. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které mnohdy vyjdou nejlevněji. Dále většina autopůjčoven nabízí takzvané „relocation deals“, kdy potřebují přemístit auto z jedné lokace do druhé a pronájem po dobu tohoto přemístění nabízí již od 1 eura za den. V podstatě tak platíte pouze pojištění auta (které doporučujeme). Zkombinujete-li šikovně různé relocation deals, máte pronájem auta za hubičku.
Cestujete-li sami, určitě chcete brát ohled na naši planetu a poznávat svět pokud možno ekologicky, i přesto však můžete využít auto. Vedle klasického stopování (jak nejlépe a bezpečně stopovat), je možné využít sdílení auta neboli Car sharingu. Každá země má své společnosti a weby, které tuto službu nabízí. Pobýváte-li v jedné zemi delší dobu, využijte servery pro zaregistrované a pravidelné uživatele. Chcete-li se dostat pouze z jednoho místa na druhé, existuje celá řada stránek jako Blablacar či skupiny na facebooku (Spolucestování), kde lidé nabízejí místa v autě při svých osobních cestách. S nimi se většinou složíte pouze na benzín.
Pokud jste odvážná duše, součástí vaší trasy je moře či oceán a chcete v rámci svých cest zažít nezapomenutelné dobrodružství, stopněte si loď! Na stránkách Findacrew si můžete vybrat svou vlastní posádku a požádat ji, aby vás vyzvedla na určitém místě, které se nachází na jejich trase. No nezní to báječně, bláznivě a spontánně?
Samozřejmě jedním z nejlevnějších způsobů cestování je na kole či pěšky. Chápeme, že ne každý má chuť vláčet se celé dny s těžkým batohem. Ale, i cesta může být cíl, zkuste to promyslet a třeba dostanete chuť poznat sami sebe a překročit své hranice.
Bydlení
Cestu jste zvládli na jedničku a teď potřebujete někde složit hlavu, a to pokud možno tak, aby vám zbyly peníze i na večeři? Existuje celá řada řešení, často vyžadují průzkum či rezervaci předem.
Jako skvělá inspirace vám poslouží náš detailnější článek, jak vybrat levné ubytování na cestách.
Jako první se nabízejí hostely a ubytovny. Celou řadu najdete například na známých stránkách www.booking.com, kde máte zajištěny nejnižší ceny daného ubytování. Jste-li registrovaným uživatelem, často máte možnost zdarma rezervaci zrušit, což může být velmi užitečné. Některé hostely a ubytovny totiž vypisují last minute fantastické nabídky na stejný pokoj, který jste si rezervovali s dostatečným předstihem za vyšší cenu. I přesto, že už máte rezervaci potvrzenou, proto průzkum nevzdávejte a před cestou si ověřte aktuální nabídku cen vašeho ubytování i těch ostatních.
Zkontrolujte cenu ubytování před cestou a pokud je nižší a ubytování umožňuje zrušit rezervaci, tak učiňte tak a ušetřete.
Kulturu navštívené země vždy poznáte o něco blíže s místními, čím dál oblíbenější jsou proto útulné B&B, kdy vás majitelé na určitou dobu zařadí téměř do rodiny. Některé z nich jsou opravdu natolik rodinné, že je nenajdete ani na internetu. Nebojíte-li se tedy trochu riskovat a jste v zemi, kde je tento typ ubytování běžný (například Nový Zéland či Anglie), při průjezdu městy a vesničkami koukejte po tabulích Bed and breakfast vyvěšených na dvorcích domů.
Možností, kterou z celého srdce doporučujeme, je Couchsurfing. Za pozvání na pivo či večeři strávíte svou dovolenou s místními, v pohodlí jejich domova, dostanete se skutečně blízko kultuře a získáte přátele na celý život.
Další osobnější variantou ubytování je Airbnb, které stále nabývá na popularitě, což ovšem pochopitelně dělá vrásky drahým hotelovým řetězcům, které přicházejí o klienty. Usilovně se tak snaží tento druh ubytování zakázat, což se jim do jisté míry podařilo například v Německu. I tak však využívejte Airbnb a můžete narazit na skvělou nabídku krásného ubytování, mnohdy skutečně luxusního a se skvělou lokací. Nezapomeňte se podívat na recenze předchozích hostů, jen tak se nenecháte napálit.
Pokud vyrážíte s celou rodinou, necháváte svůj byt či dům volný a není vám nepříjemná představa jiné rodiny ve vašem domově, zaregistrujte se na stránky Home exchange (www.homeexchange.com, www.lovehomeswap.com). Zde se spojíte s rodinami, které by rádi navštívily vaši zemi a vy naopak jejich a můžete si jednoduše domluvit výměnu svých domovů na určitou dobu.
Pokud vás vaše cesty zavedou do zemí s krásnou přírodou, možností jsou vždy kempy. Postavení vlastního stanu je téměř vždy jednou z nejlevnějších variant a cenově dostupné jsou často také chatky, které kemp nabízí pro případ, že už máte dost spaní na tenké karimatce.
Jídlo
Teď už máte i vybalený kufr zasunutý pod postelí a začíná vám kručet v břiše.
Vařte si! Máte-li k dispozici kuchyňku, zeptejte se místních, který z obchodů s potravinami má nejrozumnější ceny a vydejte se na nákup. Těstoviny s jednoduchou omáčkou či polévky vás nezruinují a třeba si vypilujete své kuchařské dovednosti. Sdílené kuchyňky také bývají báječným místem pro seznámení a zejména v hostelech či ubytovnách můžete zorganizovat mezinárodní večer s dalšími hosty, kdy každý uvaří typické jídlo své země. Skvělá cesta k navázání nových přátelství!
Kromě ingrediencí často naleznete v supermarketech také oddělení hotových potravin. Sandwiche, tortily, saláty a podobné rychlovky vás zasytí, nezdrží a nestojí příliš mnoho. Supermarkety, stejně jako například pekárny či trhy s ovocem a zeleninou, běžně výrazně zlevňují těsně před zavírací dobou. Počkejte si proto na večerní hodiny a zeptejte se, ve kterých podnicích jsou takovéto akce běžné. Místním stejně tak věřte více než oficiálním průvodcům co se týče výběru restaurací či kaváren. Oni vědí nejlépe, kam zajít, skvěle se najíst a neutratit absurdní částky.
Pokud patříte mezi pravé foodie a vaření je vaší vášní, zapište se na kurz lokální kuchyně. Naučíte se používat lokální ingredience, užijete si voňavou zábavu, poznáte nové lidi a samozřejmě se i štědře najíte.
Místní měna a platby
Cestujete-li do země s cizí měnou, před odjezdem si zjistěte, zda je skutečně nezbytné dorazit s hotovostí. Chcete-li mít jistotu již při příjezdu, na internetu zkontrolujte kurzy směnáren ve vašem městě a vyberte si tu nejvýhodnější. Směnárny také na svých stránkách občas poskytují vouchery, které si pouze vytisknete a po předložení jste osvobozeni od možných poplatků či získáte další výhody.
Při výběru z bankomatu vždy volte možnost stržení peněz v místní měně.
Obecně však bývá výhodnější vybrat peníze rovnou na místě z bankomatu v lokální měně. Před odjezdem pouze kontaktujte svou banku a zjistěte si možnosti bezplatného výběru (mnoho bank nabízí kartu s jedním bezplatným výběrem v zahraničí měsíčně) a informujte se o všech možných poplatcích. Některé bankomaty se vás zeptají, zda si přejete strhnout peníze z vašeho účtu v místní měně či té vaší. Zde vždy zvolte možnost místní měny. Tímto jednoduchým trikem vás banka může připravit o skutečně vysoké částky zbytečným převodem v místní pobočce, která má samozřejmě nastavený extrémně nevýhodný kurz.
Revolut
Revolut je unikátní britský projekt, který začal nabízet kompletní služby i v České Republice na začátku roku 2018. Stáhnete si aplikaci do mobilu, vytvoříte si účet, necháte si poslat platební kartu, nabijete si účet českou měnou a ihned můžete platit téměř všude po světě s nulovými poplatky za platby a využívat mezibankovní kurzy, které jsou nižší než mají standardní banky či dokonce směnárny.
Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. Pokud jste připojeni k internetu, tak v případě platby víte během sekundy, kolik jste zaplatili ve vaší měně a máte kompletní kontrolu na financemi. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit. Celkově se jedná o revoluční projekt, který si pomalu dobývá svět a nelze se tomu divit.
Atrakce a zábava
Ať už vyrážíte kamkoli, zejména ve městech najdete spoustu zábavy zdarma. Muzea, výstavy, workshopy, představení, přednášky a mnoho dalších možností příjemně stráveného času, často s lidmi s podobnými zájmy. O akcích se informujte předem na internetu, na oficiálních stránkách města, spojte se s místními či zajděte do informačního stánku.
Nemusíte nutně vyrazit na všechny bezplatné akce. Koneckonců cílem vašeho cestování je si jej skvěle užít a nejste-li fanouškem historie, místní muzeum válek pro vás zřejmě nebude příliš okouzlujícím zážitkem. Nicméně některé z nabídek můžete přeci jen využít s nadšením. Na stejných místech se také informujte o možných slevových kuponech či kartách, které vám zajistí zvýhodněný přístup do více atrakcí.
Na závěr ještě pár obecných tipů:
Spoléhejte se sami na sebe. Hledejte si spoje, jízdenky, ubytování a všechny ostatní detaily bez zprostředkovatele. Neplaťte zbytečně cestovním kancelářím, které vám nejnižší cenu určitě nezajistí.
Družte se! Skupinové jízdenky, výhodná obědová menu či ubytovny pro více lidí, vše vám zajistí nejen výhodnou cenu, ale také nové kontakty po celém světě. Nestyďte se a pusťte se do toho. Koneckonců, jednou z nejkrásnějších věcí na cestování je právě poznávání nových lidí.
Spojte se s místními. Přes sociální sítě, diskuzní fóra, couchsurfing či například bezplatné průvodcování (například v Paříži) či vyzvednutí na letišti (Globalgreeternetwork) až po spontánní seznamování se na místě. Jen přes místní poznáte skutečnou duši země, kterou navštívíte a dozvíte se o tajemstvích před turisty běžně ukrytých.
Méně je někdy více. Prožijte své cesty pomalu, ale naplno. Spíše než stihnout osm muzeí během jednoho dne, naplánujte si dvě, která vás zajímají nejvíce. Nespěchejte na sebe nehledě na to, kolik atrakcí máte v ceně jednoho lístku. Jen tak si svůj volný čas skutečně vychutnáte, nebudete se stresovat a neutratíte zbytečně moc peněz za zážitky, které si ani nestihnete zapamatovat.
Buďte otevření novým možnostem. Objeví se nečekaně výhodná možnost vyrazit někam na jednodenní výlet, i když původní plán byl jiný? Pokud jste jen trochu flexibilní a změna plánu vám nepůsobí fyzickou bolest, nechte se unášet proudem a mějte oči dokořán pro případné nečekané nabídky.
A poslední, neméně důležitý bod. Ušetřit při cestování peníze je příjemná věc, nestojí to však za to, pokud si způsobíte nepříjemnosti a zkazíte náladu na celý pobyt. Máte-li možnost letět letadlem a být na místě za pár hodin, zvažte, zda vám skutečně stojí za to ušetřit 20 euro, když se budete 30 hodin trmácet autobusem.
Stejně tak si nezapomínejte užívat místní kulturu a kuchyni. Většinu času si sice můžete vařit sami, alespoň jednou si však dopřejte místní lahůdky. Udělejte si seznam míst, která bezpodmínečně chcete vidět, nehledě na cenu vstupného a dopřejte si je. Zbytek času můžete vyplnit akcemi, které vás nebudou nic stát. Litovat však budete pouze toho, co nezkusíte. A kdo ví, kdy se do dané země podíváte znovu.
Komentáře k článku
Vlož komentář