Když se někdo vydá poprvé na cesty sám, často ho čeká putování, které mu změní život. Solo cestování se snadno stane drogou, bez které se ve svém životě neobejdete. Že máte strach se na první dobrodružství na vlastní pěst vydat? Čtěte dál a už vás nic nezastaví.
Proč to zkusit
Sólo traveling se v posledních letech těší nesmírné oblibě a my se vůbec nedivíme. Cestujete-li sami, poznáte mnohem lépe nejen navštívenou zemi, ale také sami sebe. Jste svým vlastním pánem a na nikoho se nevážete. Pokud se ráno rozhodnete, že strávíte den pod peřinou nebo naopak neplánovaně vyrazíte na výšlap na sopku, prostě to uděláte. Zjistíte, že vaše limity jsou mnohem dále, než by se zdálo, a že sami dovedete překonat nejednu nesnadnou situaci a ještě si ji užít.
Ponoříte se snáze a mnohem hlouběji do cizí kultury a poznáte navštívenou zemi z autentičtějšího úhlu pohledu. Kromě toho, tolik obávané pocity stesku či nudy, které mohou nastat, vedou často k nečekané kreativitě. Ta v kombinaci s nově nabitou odvahou v místě, kde vás nikdo nezná a nikdo od vás nic neočekává, může vést k úžasným nápadům, zážitkům a zkušenostem. A v neposlední řadě, teprve při odloučení a vytržení z dobře známého prostředí oceníte to, co máte doma.
Čím začít
Pas už vám leží na stole, kufr v rohu pokoje a teď je potřeba udělat první krok? Začněte sami od sebe. Sedněte si a zamyslete se nad tím, kdo jste, co máte rádi, v čem se cítíte dobře. Zejména pro první zkušenost se sólo cestováním je důležité vybrat takové místo, které přinese příjemné výzvy, ale ne nepřekonatelné překážky.
Jste spíše introvert než extrovert? Vyberte si zemi, kde se s vámi nebude dávat do řeči každý kolemjdoucí. Cítíte se lépe v rušných ulicích než v přírodě? Nejezděte do opuštěných hor, ale navštivte některé z krásných hlavních měst. Ta jsou mimochodem skvělou první volbou pro sólo cestovatele. Co vás těší a láká? Země s fantastickou lokální kuchyní? Prosluněný ostrov s bílými plážemi? Začněte si pomalu plnit své sny.
Jakým jazykem mluvíte a kde zvládnete vyřešit i neočekávané situace? Myslete na to, jaké jsou nejen vaše koníčky, ale také jaké jsou vaše reálné možnosti, které vám cestu usnadní. Respektujte sami sebe a nesnažte si hned vybrat zemi, do které potřebujete deset různých očkování, jen abyste si dokázali, že na to máte. Sólo cestování je výzvou samo o sobě a hlavním cílem stále zůstává – užít si ho.
Pro první zkušenost se sólo cestováním si zvolte bezpečnější a přátelštější místo s méně výzvami.
Vyrážíte-li na své první putování, nenechávejte nic náhodě a vše si naplánujte předem. Nemusíte mít rozepsaný program hodinu po hodině, ale zajištěním letenek, jízdenek a ubytování ještě z pohodlí domova si ušetříte spoustu zbytečného stresu. Do zcela spontánních dobrodružství bez jistoty přístřeší se radši pouštějte až ve chvíli, kdy máte první zkušenosti za sebou. Aby vaše úvodní cesta probíhala pokud možno hladce, zvolte si bezpečnou zemi a pro začátek úplně ideálně město či osídlenou oblast, kde se snáze vyrovnáte s případnými pocity osamělosti či nečekanými komplikacemi.
Vycestujte nejprve na pár dní a nepodceňte bezpečnostní opatření – zařiďte si vhodné pojištění, zjistěte si případné nouzové kontakty, vytiskněte si všechny doklady, naplánujte si finanční rozpočet a někoho doma informujte podrobně o svých plánech. No a v neposlední řadě si najděte informace o destinaci, do které se chystáte, sepište si místa, která chcete vidět bezpodmínečně a další, na která byste mohli mít náladu.
A pamatujte, že nemusíte vyrazit rovnou do jižní Afriky, abyste se stali pořádnými cestovateli. Mezi skvělá a přátelská místa pro první sólo putování patří například Irsko či Španělsko a ze vzdálenějších zemí se o vás krásně postarají na Novém Zélandu.
Co si zabalit
Plány na cestu jsou hotové a teď je potřeba zabalit kufr. Nechte se inspirovat naším článkem, co si sbalit s sebou na cestu. Ať už vyrážíte kamkoli, některé věci se hodí na každém putování.
Rozhodně si nezapomeňte vzít foťák či kameru, abyste svá dobrodružství řádně zdokumentovali a mohli se k vzácným vzpomínkám vracet. Ze stejného důvodu si vezměte i volný notýsek či cestovní deník, do kterého můžete zapisovat své postřehy, zážitky či pocity, které při cestování máte. A že jich bude spousta.
Pamatujte na případné dlouhé cesty vlakem či letadlem a večery v hotelovém pokoji a zabalte si knihu, tablet či další zábavu. A zkuste ji nechat na dně kufru jako nouzovou možnost a raději vyrazte do ulic poznávat místní kulturu a nové lidi. Jednou z nejlepších věcí na sólo cestování je poznávání místních i dalších cestovatelů, a to jde snadno například v ubytovnách a hostelech. Zde však také nesmírně oceníte špunty do uší a spací masku přes oči.
Samozřejmostí je cestovní lékárnička, hotovost v místní měně, klobouk či čepice, pláštěnka a dobré boty. Máte-li ještě špetku místa, budete rádi také za adaptéry do místních zásuvek, lepicí pásku, plastové pytle a cestovní šitíčko.
Jak překonat osamělost
Ať už patříte mezi zběhlé sólo cestovatele či se na toto dobrodružství vydáváte poprvé, pocity stesku vás mohou zastihnout kdykoli. Existuje však hned několik řešení, jak si s nimi poradit a cestování o samotě se nebát.
Ještě před samotným výjezdem si na chvíli sedněte k počítači a prohlédněte si sociální sítě. Vyhledávejte skupiny na facebooku a různá diskuzní fóra o zemi či městě, kam se chystáte. Dnes už najdete velkou spoustu skupin zaměřených přímo na solo cestovatele, kde si ještě před začátkem cesty můžete domluvit setkání s ostatními dobrodruhy.
Když váš přepadne smutek uprostřed cesty, budete mít chuť zůstat zalezlí pod peřinou a skypovat si s přáteli, zkuste však radši náš recept. Zhluboka se nadechněte, odkopejte peřinu, oblékněte se a vyrazte ven! Ať už náhodně nebo do předem vyhlédnutého místa, na koncert či představení, zkrátka někam, kde potkáte podobně smýšlející lidi spíše než v hotelovém pokoji.
Seznamte se s místními lidmi nebo cestovali přes facebook skupiny, diskusní fóra či couchsurfing.
Jedním z nejkrásnějších zážitků bývá také absolvování místních kurzů. Ať už se zapíšete na lekce lokální kuchyně, tance či výuku jazyka, náhle se ocitnete ve skupině pozitivně naladěných lidí, kteří s vámi sdílí při nejmenším nadšení pro místní kulturu.
Seznamte se a ušetřete! Skupinové lístky bývají velmi často levnější než ty jednotlivé. Zkuste se předem porozhlédnout na sociálních sítích, zda někdo neshání zájemce o skupinový lístek, případně seberte odvahu a oslovte sympaticky vyhlížející skupinu přímo na nádraží. To samé platí o ubytování – nebojte se hostelů a ubytoven, večer budete za společnost velmi rádi. Získáte nové přátele, vyposlechnete si fantastické cestovatelské historky, necháte se inspirovat a možná se dokonce k někomu na další část cesty připojíte. No a chcete-li se seznámit s místními, jednou z nejsnadnějších a nejpříjemnějších cest je couchsurfing.
Před cestou si nezapomeňte zabalit nějaký přátelský předmět, ať už oblíbenou knihu či například polštář, se kterým se budete cítit jako doma všude. A pokud nebudete telefonáty trávit celé dny, popovídat si s přáteli či partnerem přes skype vám jednou za čas určitě zvedne náladu.
Stesk a pocity osamělosti nás často děsí a brání nám ve vycestování. Dají se však překonat poměrně snadno a naopak vás vybudí k dalšímu dobrodružství. A koneckonců, pokud se vám stýská, znamená to, že to, co máte doma, máte rádi. A to je krásné si připomenout.
Pravidla bezpečí
I když se nevydáte rovnou do Pákistánu, měli byste respektovat určitá bezpečnostní opatření, která vám ušetří případné nepříjemnosti. V případě sólo cestovatele platí tato doporučení hned dvojnásob.
Ujistěte se, že někdo doma zná váš cestovní plán, a že očekává, že se mu pravidelně ozvete. Domluvte se, že nejdéle jednou za dva dny napíšete alespoň krátkou zprávu a případné spontánní změny plánu také nezapomeňte hlásit. Dotyčnému také nechte kontakt na místní bezpečnostní služby.
Naučte se říci ne! Nebojte se, že někoho urazíte, pokud k němu odmítnete nastoupit do auta, a to i přesto, že jste stopovali. Věřte svému instinktu, a pokud se vám někdo nelíbí, slušně a rozhodně poděkujte a nepokoušejte osud. Slušní řidiči moc dobře znají pravidla stopování a bezpečnostní opatření a pochopí vás. To samé platí v případě pouličních prodejců či náhodných setkání, jakmile se v nějaké situaci necítíte dobře, nebojte se kdykoli vycouvat.
Vybavte se před odjezdem. Ať už máte specifickou alergii či trpíte na žaludeční potíže, nespoléhejte se čistě jen na místní zdravotnictví a vybavte se vlastními léky a přípravky. Jedete-li na delší dobu, zajděte před odjezdem k zubaři a k praktickému lékaři, nechte se prohlédnout a předepsat si také základní sadu antibiotik.
Pokud se chystáte na cestování v levném stylu a spoléháte se na stopování či couchsurfing, věnujte před odjezdem čas průzkumu. Ubytování přijímejte pouze u couchsurferů s vynikajícím hodnocením a na diskuzních fórech si zjistěte, jaké jsou osobní zkušenosti cestovatelů se stopováním. Prozkoumejte i případná další rizika dané země, jako jsou specifické infekční choroby či rozmary počasí.
Naučte se říci ne, dobře si přečtěte bezpečností rady a důvěřujte svému instinktu!
Cestovat za málo peněz je dozajista možné, ujistěte se však, že máte vždy na účtu a v kapse určitou finanční jistotu. Nikdy nevíte, do jaké situace se dostanete a kdy budete zálohu nutně potřebovat.
Posledním avšak neméně důležitým bodem je pojištění. Zvažte dobře, k jakým aktivitám se chystáte a tomu přizpůsobte tip pojistky. Jedete-li pouze ochutnávat lahůdky do ulic Paříže, stačí vám základní výbava, pokud se však chystáte na vysokohorské výlety či extrémní sporty, nepokoušejte osud a připlaťte si za specializované balíčky.
Jak ušetřit
Sólo cestování je jedním z nejbáječnějších způsobů poznávání světa, má však i své drobné nevýhody a jednou z nich jsou možné vyšší náklady. Obecně platí, že cestování ve více lidech je výhodnější, nikdo však neříká, že s nimi musíte strávit celou dovolenou! Domluvte se s lidmi v ubytovně či přímo ve stanici a kupte si skupinový lístek, půjčte si hromadně auto, přespávejte ve společných pokojích nebo využijte couchsurfingu. Nastavte si rozpočet ještě před odjezdem a myslete na včasné rezervace letenek a ubytování. Více v našem článku, jak na cestách ušetřit a cestovat s nízkým rozpočtem.
Jakým chybám se vyhnout
Mnoho cestovatelů se postupně učí z vlastních chyb. Některé však opakovat nemusíte, stačí, když si o nich přečtete zde a vyhnete se jim předem.
Nepodceňujte bezpečnost! Ať jedete kamkoli, mějte na paměti všechny body, které jsme zmínili před chvílí. Nenechávejte své osobní údaje na veřejném počítači. Ideálně jinde než na svém vlastním zařízení nepoužívejte platební karty a online bankovnictví a pokud někde zadáváte citlivé údaje, ujistěte se, že po vašem odchodu je nikdo neuvidí.
Plánujte. Nemusíte mít nalinkovaný každodenní program, ale při nejmenším zjištěné večerní spoje z letiště do ubytování vám ušetří spoustu vrásek. Sepište si základní údaje, adresy, kontakty a dopravní možnosti a v místním informačním centru si na mapě zjistěte všechny důležité a zajímavé body ve městě. Budete tak i časově efektivnější.
Důvěřujte, ale prověřujte. Ne všechny fotografie a popisy na internetu jsou nutně pravdivé. Rezervujte si ubytování pouze s důvěryhodně vypadajícími recenzemi a budovu si zkontrolujte také přes Google Earth.
Ne vždy je možné zvolit si čas příletu, je-li to však možné, dejte přednost časným hodinám, kdy do cíle dorazíte za denního světla. Ubytování pak najdete mnohem snáze, frekvence dopravy bude vyšší a první dojem z místa přívětivější.
Cestovní doklady, letenky, větší hotovost a jiné cennosti si schovejte na bezpečné místo. Mějte je zamknuté v trezoru v hotelu, či je noste na dně batohu pod ostatními věcmi a pořádně je hlídejte. Obzvláště v některých zemích může ztráta pasu vést k pořádným nepříjemnostem. Pro váš klid je také dobré udělat si kopie všech dokladů a mít je na jiném místě než originály.
Doufáme, že jsme rozptýlili velkou část vašich obav. Teď už jen zbývá pročíst si články o zemích, které vás lákají a rozhodnout se, která je ta pravá pro vás!
Komentáře k článku
Vlož komentář