Vysoké Tatry patří mezi jedny z největších lákadel Slovenska a ročně je navštíví statisíce turistů. Patříte-li i vy mezi tyto vášnivé cestovatele, neopomínejte fakt, že krása Vysokých Tater může být leckdy příliš oslepující. Předtím, než se vydáte do tatranské přírody, je třeba totiž pamatovat na několik důležitých věcí.
Jednou z prvních věcí, kterou každý turista musí zvážit, než se vydá na horskou turistiku, jsou jeho fyzické schopnosti. Abyste z Tater viděli co nejvíce, je třeba si předem zvyknout na fyzickou zátěž. Není nutné denně ujít 30 km, je však dobré zvýšit svou aktivitu. Doporučuje se například chodit pěšky (do práce, na nákup, na procházku se psem). Dalším stupněm je pak chůze s batohem. Noste v něm třeba nákup, věci do práce nebo jen vodu, záleží na vás. Je ale přínosné zvyknout si na to, že vaše batožina bude vážit okolo 10 kilogramů. Postupně je možné přidávat jak ušlé kilometry, tak kilogramy.
Výšlap na Skalnaté Pleso ve Vysokých Tatrách - photo by: Miroslav Petrasko (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0
Budete-li se připravovat fyzicky, připravíte se také na další nutný krok. Tím nutným krokem je vhodná obuv. Nikdy nevyrážejte do hor s úplně novými botami. Nejenže si přivodíte nemilou bolest nohou, může se taky stát, že se připravíte o zbytek dovolené. Pamatujte tedy na to, že stejně tak jako se musíte připravit fyzicky, musíte také připravit své boty. Do Vysokých Tater se hodí boty, které zpevní vaše kotníky, terén v Tatrách totiž bývá místy velmi krkolomný a hůře schůdný.
Dalším nezbytným bodem, který se odvíjí od vašich fyzických zdatností, jsou trasy a příslušný terén. V Tatrách najdete trasy vhodné pro začátečníky, pokročilé i profesionály. Je ale třeba předem vědět, která trasa je pro koho vhodná. Některé trasy vypadají na první pohled velmi přijatelně a lákavě, jednotlivé úseky ale mohou být jištěné řetězy či jinak náročné, což posléze představuje pro nezkušené turisty potíže i nebezpečí. S výběrem trasy vám mile rádi pomohou pracovníci v informačním centru, například ve Starém Smokovci. V infocentru také obdržíte mapy s turistickými trasami.
Mluvíme-li o turistických trasách, dbejte na to, abyste chodili pouze po vyznačených úsecích. Při chození po neoznačených trasách ohrožujete nejen své bezpečí, ale především přirozené prostředí místních zvířat.
Před každým výletem či výšlapem si zjistěte, jaké bude počasí. Není totiž nic zrádnějšího než počasí v horách. Slunečný den se během 30-ti minut může změnit v průtrž mračen, která vám jistojistě překazí nejeden plán. Aktuální počasí a předpověď zjistíte zde, na recepci hotelu, popřípadě v infocentru.
Co vše si s sebou zabalit
- Opalovací krém a pokrývka hlavy - tyto dvě věci jsou na horách opravdovou nezbytností. Horské slunce je mnohem ostřejší, než by člověk čekal, a tak pokud nechcete po celém dni v horách přijít červení v obličeji a s bolestí hlavy, nezapomeňte si tyto dvě věci přibalit s sebou.
- Zvoneček - jakkoli úsměvné se to může zdát, přivažte si na svůj batoh malý zvoneček. Jeho účel je vzhledem k situaci ve Vysokých Tatrách vcelku prostý – odrazuje medvědy. Zároveň může posloužit i k tomu, že o sobě ve skupině neustále navzájem víte. Nevlastníte-li vlastní zvoneček, nezoufejte, například ve stáncích ve Starém Smokovci je jich nespočet.
- Oblečení - chcete-li vyzrát na počasí, přibalte si vždy další oblečení. Vzhledem k tomu, jak zrádné počasí dokáže být, doporučujeme si přibalit přesně opačné oblečení, než které máte na výlet na sobě. Máte-li tedy kraťasy a tričko, zabalte si s sebou delší kalhoty a mikinu. Stejně tak si nezapomeňte pláštěnku.
- Světlo na čelo - není neobvyklé, že turisté přecení své síly a vydají se na delší trasu, než dokáží za přijatelnou dobu ujít. V takových případech může být světlo na čelo, tzv. „čelovka“, velmi příjemným společníkem.
- Turistické hole - jak jsme již psali, ne všechny trasy bývají procházka růžovým sadem. Právě na takové se hodí turistické hole. Ulehčí vašim nohám, zlepší stabilitu a zároveň posílí i vaše ruce. Pokud si nejste jistí, zda si hole vzít na vaši zvolenou trasu, raději si je přibalte. Díky jejich lehkosti si je snadno můžete připnout na batoh a využít je jen tehdy, když jsou potřeba.
- Lékárnička - jak praví staré přísloví: „Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech.“ I proto je vhodné s sebou mít alespoň ty nejzákladnější věci první pomoci – obvaz, obinadlo, gázu, dezinfekci, polštářky, šátek, prášky proti bolesti. Nezapomínejte ale, že vaše lékárnička slouží k ošetření těch nejbanálnějších zranění. V případě závažnějších situací proto volejte horskou službu na čísle 18 300.
- Jídlo - i přesto, že se v Tatrách nachází nespočet horských chat a kolib, mějte při sobě vždy něco k zakousnutí. Nejlepší jsou energetické tyčinky – nepronesou se vám a v případě potřeby vás i dobře zasytí.
- Voda - na každou túru buďte vybavení lahví vody. Není potřeba brát lahví více, voda v Tatrách je nezávadná, pitná a velmi chutná. Mimo jiné je možné si ve Starém Smokovci zdarma napustit Smokoveckou kyselku. S tou ale pozor! Díky vysokému obsahu minerálů není vhodné ji pít na litry.
- Pojištění - nikdy nevyrážejte do hor bez řádného pojištění. Vzhledem k tomu, že při jednotlivých túrách není nijak těžké vystoupat do výšky větší než 2000 metrů, je vhodné se připojistit na vysokohorskou turistiku.
- Turistický deník - jako poslední přichází na řadu i něco příjemného – váš turistický deník. V celých Tatrách najdete nespočet turistických míst, kde si zadarmo můžete pořídit razítko do vašeho deníku, popřípadě si koupit turistickou nálepku.
Vzato kolem a kolem, vždy je nutné dbát především na vaši bezpečnost. Nikdy nechoďte nikam bez toho, aniž byste informovali své známé. Zároveň při svých túrách pamatujte na to, že se nacházíte v Tatranském národním parku, který je součástí ochranného pásma, a tak například sbírat maliny či jiné lesní plody jinak než pro okamžitou konzumaci je zakázáno a hrozí vám za to veliké pokuty.
Znáte i vy nějaké tipy, které je třeba před cestou do Tater dodržet? Máte nějaké zásady, které v horách dodržujete? Podělte se s námi!
Komentáře k článku
Vlož komentář