Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám můžou hodit při cestě do Švýcarska:

Vstupní podmínky

Po občany České republiky je pro přechod hranic zcela dostačující občanský průkaz. Při pobytu delším než 90 dní může být potřeba obstarat si vízum, stejně jako při pracovních pobytech. Na vývoz i dovoz zboží jsou stanovené přiměřené limity týkající se zejména alkoholu a tabákových výrobků.

Měna a ceny

Oficiální měnou země je Švýcarský frank, který v přepočtu činí zhruba 22 českých korun. V každém městě jsou dostupné nejrůznější bankomaty, většina obchodníků přijímá také platební karty a ve větších městech můžete často platit eury.

Švýcarsko je země nadstandardních služeb, a za dostupnou kvalitu si tak ve všech oblastech připlatíte. Ušetřit můžete například se studentskou kartou ISIC, která zaručuje až poloviční slevu do většiny muzeí a galerií. Levnější ubytování naleznete například v hostelu, i zde se vám však dostane veškerého komfortu. Při příjezdu se na recepci informujte o možnosti získání speciální karty, která vám zajistí mnohé výhody včetně místní dopravy zdarma.

Zdraví a bezpečí

Švýcaři jsou známí svým perfekcionismem, který je patrný i v otázkách bezpečnosti. Země s jednou z nejnižších kriminalit na světě se může pochlubit i minimálním výskytem kapsářů. Na svých toulkách se tak nemusíte nejistě ohlížet jako v jiných velkých městech.

Také zdravotnictví je ve Švýcarsku na špičkové úrovni a, ačkoli se nemusíte bát žádných zákeřných chorob či otravy z jídla, pro každý případ je dobré se před odjezdem připojistit. Zdravotní péče bez uzavřené pojistky by vás přišla opravdu draho. Nejběžnějším problémem v této zemi zůstává nevyzpytatelné vysokohorské slunce, pod jehož paprsky se snadno spálíte. V zimních měsících je na horách naopak aktuální riziko podchlazení.

Jazyk a kultura

Švýcarsko je po všech stránkách rozmanité, což se odráží i v počtu řečí, kterými se zde dorozumíte. Kromě oficiální francouzštiny, italštiny a němčiny se také většinou bez potíží domluvíte anglicky. Malá část obyvatelstva hovoří tradiční rétorománštinou, která je čtvrtým úředním jazykem země.

Na formování místní kultury mají jednoznačný vliv Alpy, které jsou nezpochybnitelnou dominantou země. Švýcarská horská kultura se tak například tradičně pojí s jódlováním, hrou na alpský roh a vyšívanými kroji.

Pokud chcete splynout s přírodou, skvělé zázemí vám poskytnou také vybavené a čisté kempy. Stanování ve volné krajině je přísně zakázáno.

Jídlo a pití

Ve Švýcarsku můžete zažít skutečné gurmánské hody, stejně jako u ostatního zboží však musíte počítat s pořádným průvanem v peněžence. Pokud se nespokojíte s rychlým občerstvením v podobě kebabů, pizzy či tradičních Bratwürstů, ochutnat můžete místní speciality v podobě sýrového fondue či raclette v nejrůznějších podobách.

Tato země je vedle sýra také neodmyslitelně spjatá s tou nejlahodnější čokoládou, kterou zde najdete v tisíci příchutích, tvarech a barvách. Vedle slastného požitku pro vás jsou také úhledné čokoládové balíčky skvělým typem na dárek.

Většina místních podniků se chlubí bohatou nabídkou lahodného piva i vína, které rozhodně stojí za to ochutnat. Vzhledem k vysokým cenám může být potěšující, že ve Švýcarsku není zvykem dávat spropitné.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna