Praktické informace do Švýcarska

Kompletní praktické informace při cestě do Švýcarska:

Vstupní podmínky

Jako členům Evropské unie vám ke vstupu do země postačí platný pas či občanský průkaz. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Vstup s dětmi do Švýcarska

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Cestovní dokumenty

Při pobytu delším než 90 dní může být potřeba obstarat si vízum, stejně jako při pracovních pobytech.

Dovoz a vývoz zboží

Na vývoz i dovoz zboží jsou stanovené přiměřené limity týkající se zejména alkoholu a tabákových výrobků.

Měna a ceny

Měna: Švýcarský frank (Fr.) a aktuální kurz: 1 CHF = 1 CZK

Oficiální měnou země je Švýcarský frank.

Platba kartou a bankomaty

V každém městě jsou dostupné nejrůznější bankomaty, většina obchodníků přijímá také platební karty a ve větších městech můžete často platit eury.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny ve Švýcarsku

Švýcarsko je země nadstandardních služeb, a za dostupnou kvalitu si tak ve všech oblastech připlatíte.

Vstupy a slevy

Ušetřit můžete například se studentskou kartou ISIC, která zaručuje až poloviční slevu do většiny muzeí a galerií. Levnější ubytování naleznete například v hostelu, i zde se vám však dostane veškerého komfortu. Při příjezdu se na recepci informujte o možnosti získání speciální karty, která vám zajistí mnohé výhody včetně místní dopravy zdarma.

Výše spropitného

Vzhledem k vysokým cenám může být potěšující, že ve Švýcarsku není zvykem dávat spropitné.

Jídlo a pití

Švýcarska kuchyně a speciality

Ve Švýcarsku můžete zažít skutečné gurmánské hody, stejně jako u ostatního zboží však musíte počítat s pořádným průvanem v peněžence. Pokud se nespokojíte s rychlým občerstvením v podobě kebabů, pizzy či tradičních Bratwürstů, ochutnat můžete místní speciality v podobě sýrového fondue či raclette v nejrůznějších podobách.

Švýcarská čokoláda

Tato země je vedle sýra také neodmyslitelně spjatá s tou nejlahodnější čokoládou, kterou zde najdete v tisíci příchutích, tvarech a barvách. Vedle slastného požitku pro vás jsou také úhledné čokoládové balíčky skvělým typem na dárek.

Tradiční a populární pití

Většina místních podniků se chlubí bohatou nabídkou lahodného piva i vína, které rozhodně stojí za to ochutnat.

Zdraví a bezpečí

Bezpečnost v Švýcarsku

Švýcaři jsou známí svým perfekcionismem, který je patrný i v otázkách bezpečnosti. Země s jednou z nejnižších kriminalit na světě se může pochlubit i minimálním výskytem kapsářů. Na svých toulkách se tak nemusíte nejistě ohlížet jako v jiných velkých městech.

Zdravotní rizika a péče

Také zdravotnictví je ve Švýcarsku na špičkové úrovni a, ačkoli se nemusíte bát žádných zákeřných chorob či otravy z jídla, pro každý případ je dobré se před odjezdem připojistit. Zdravotní péče bez uzavřené pojistky by vás přišla opravdu draho.

Nejběžnějším problémem v této zemi zůstává nevyzpytatelné vysokohorské slunce, pod jehož paprsky se snadno spálíte. V zimních měsících je na horách naopak aktuální riziko podchlazení.

Cestovní pojištění

Ve Švýcarsku můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Švýcarska sjednali alespoň základní cestovní pojištění.

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Jazyk a kultura

Švýcarsko je po všech stránkách rozmanité, což se odráží i v počtu řečí, kterými se zde dorozumíte. Kromě oficiální francouzštiny, italštiny a němčiny se také většinou bez potíží domluvíte anglicky. Malá část obyvatelstva hovoří tradiční rétorománštinou, která je čtvrtým úředním jazykem země.

Kultura a švýcarský způsob života

Na formování místní kultury mají jednoznačný vliv Alpy, které jsou nezpochybnitelnou dominantou země. Švýcarská horská kultura se tak například tradičně pojí s jódlováním, hrou na alpský roh a vyšívanými kroji.

Pokud chcete splynout s přírodou, skvělé zázemí vám poskytnou také vybavené a čisté kempy. Stanování ve volné krajině je přísně zakázáno.

Švýcarské památky zapsané v UNESCO

Švýcarsko má v současné době 12 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

 • Staré město Bernu
 • Benediktinský klášter sv. Jana v Müstairu
 • Klášter Sankt Gallen
 • Tři hrady, obranné zdi a opevnění města Bellinzona
 • Švýcarské Alpy Jungfrau-Aletsch
 • Monte San Giorgio
 • Lavaux, terasy pro pěstování vína
 • Rhétská dráha v oblasti Albula a Bernina
 • Švýcarská tektonická oblast Sardona
 • La Chaux-de-Fonds/Le Locle, urbanismus
 • Prehistorická kůlová obydlí v Alpách
 • Práce Le Corbusiera - nevšední příspěvek modernistickému hnutí

Cestování a doprava

Cestování autem ve Švýcarsku

Švýcarsko je pokryto hustou sítí dálnic i silnic, které se vinou překrásnou krajinou a i ve vysokých nadmořských výškách se chlubí výjimečnou kvalitou. Na vrcholky hor se mnohdy dostanete horskými lanovkami či speciálními drahami.

Půjčení auta ve Švýcarsku

Pokud chcete cestovat autem pouze po Švýcarsku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Švýcarsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestování vlakem ve Švýcarsku

Celou zemi poznáte například za použití vlaků, které jsou velmi pohodlné a na minutu přesné. Železnice se klikatí tou nejčistší přírodou a nabízí úchvatné výhledy na hory, louky, jezera i malebná městečka.

Turistika a cykloturistika

Nejkrásnější kouty Švýcarska však poznáte, když půjdete po vlastních nohou. Kouzlo země můžete odhalit skrze desítky tisíc kilometrů turistických tras či cyklostezek.

Počasí a doba návštěvy

Podnebí ve Švýcarsku je mírné a s extrémními teplotami se zde nesetkáte. V zimě se průměrné teploty v nížinách pohybují kolem 0°C a značnou část měst pokrývá lehká sněhová pokrývka. Léta bývají příjemně vlahá, občas se však vyskytnou i horka nad 25°C.

Hlavní doménou země jsou však hory, kde je počasí velkou neznámou a překvapit vás může skutečně čímkoli. I při drobnějších výletech je proto dobré myslet jak na opalovací krém a pokrývku hlavy, tak i na teplejší oblečení a pláštěnku. 

Aktuální počasí v Švýcarsko

káťaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

1 pírko = 1 koruna