Kompletní praktické informace při cestě do Švýcarska:
Vstupní podmínky
Jako členům Evropské unie vám ke vstupu do země postačí platný pas či občanský průkaz. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.
Vstup s dětmi do Švýcarska
Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.
Cestovní dokumenty
Při pobytu delším než 90 dní může být potřeba obstarat si vízum, stejně jako při pracovních pobytech.
Dovoz a vývoz zboží
Na vývoz i dovoz zboží jsou stanovené přiměřené limity týkající se zejména alkoholu a tabákových výrobků.
Měna a ceny
Měna: Švýcarský frank (Fr.) a aktuální kurz: 1 CHF = 1 CZK
Oficiální měnou země je Švýcarský frank.
Platba kartou a bankomaty
V každém městě jsou dostupné nejrůznější bankomaty, většina obchodníků přijímá také platební karty a ve větších městech můžete často platit eury.
Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.
Náklady a ceny ve Švýcarsku
Švýcarsko je země nadstandardních služeb, a za dostupnou kvalitu si tak ve všech oblastech připlatíte.
Vstupy a slevy
Ušetřit můžete například se studentskou kartou ISIC, která zaručuje až poloviční slevu do většiny muzeí a galerií. Levnější ubytování naleznete například v hostelu, i zde se vám však dostane veškerého komfortu. Při příjezdu se na recepci informujte o možnosti získání speciální karty, která vám zajistí mnohé výhody včetně místní dopravy zdarma.
Výše spropitného
Vzhledem k vysokým cenám může být potěšující, že ve Švýcarsku není zvykem dávat spropitné.
Jídlo a pití
Švýcarska kuchyně a speciality
Ve Švýcarsku můžete zažít skutečné gurmánské hody, stejně jako u ostatního zboží však musíte počítat s pořádným průvanem v peněžence. Pokud se nespokojíte s rychlým občerstvením v podobě kebabů, pizzy či tradičních Bratwürstů, ochutnat můžete místní speciality v podobě sýrového fondue či raclette v nejrůznějších podobách.
Švýcarská čokoláda
Tato země je vedle sýra také neodmyslitelně spjatá s tou nejlahodnější čokoládou, kterou zde najdete v tisíci příchutích, tvarech a barvách. Vedle slastného požitku pro vás jsou také úhledné čokoládové balíčky skvělým typem na dárek.
Tradiční a populární pití
Většina místních podniků se chlubí bohatou nabídkou lahodného piva i vína, které rozhodně stojí za to ochutnat.
Zdraví a bezpečí
Bezpečnost v Švýcarsku
Švýcaři jsou známí svým perfekcionismem, který je patrný i v otázkách bezpečnosti. Země s jednou z nejnižších kriminalit na světě se může pochlubit i minimálním výskytem kapsářů. Na svých toulkách se tak nemusíte nejistě ohlížet jako v jiných velkých městech.
Zdravotní rizika a péče
Také zdravotnictví je ve Švýcarsku na špičkové úrovni a, ačkoli se nemusíte bát žádných zákeřných chorob či otravy z jídla, pro každý případ je dobré se před odjezdem připojistit. Zdravotní péče bez uzavřené pojistky by vás přišla opravdu draho.
Nejběžnějším problémem v této zemi zůstává nevyzpytatelné vysokohorské slunce, pod jehož paprsky se snadno spálíte. V zimních měsících je na horách naopak aktuální riziko podchlazení.
Cestovní pojištění
Ve Švýcarsku můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Švýcarska sjednali alespoň základní cestovní pojištění.
Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.
Jazyk a kultura
Švýcarsko je po všech stránkách rozmanité, což se odráží i v počtu řečí, kterými se zde dorozumíte. Kromě oficiální francouzštiny, italštiny a němčiny se také většinou bez potíží domluvíte anglicky. Malá část obyvatelstva hovoří tradiční rétorománštinou, která je čtvrtým úředním jazykem země.
Kultura a švýcarský způsob života
Na formování místní kultury mají jednoznačný vliv Alpy, které jsou nezpochybnitelnou dominantou země. Švýcarská horská kultura se tak například tradičně pojí s jódlováním, hrou na alpský roh a vyšívanými kroji.
Pokud chcete splynout s přírodou, skvělé zázemí vám poskytnou také vybavené a čisté kempy. Stanování ve volné krajině je přísně zakázáno.
Švýcarské památky zapsané v UNESCO
Švýcarsko má v současné době 12 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Seznam památek UNESCO:
- Staré město Bernu
- Benediktinský klášter sv. Jana v Müstairu
- Klášter Sankt Gallen
- Tři hrady, obranné zdi a opevnění města Bellinzona
- Švýcarské Alpy Jungfrau-Aletsch
- Monte San Giorgio
- Lavaux, terasy pro pěstování vína
- Rhétská dráha v oblasti Albula a Bernina
- Švýcarská tektonická oblast Sardona
- La Chaux-de-Fonds/Le Locle, urbanismus
- Prehistorická kůlová obydlí v Alpách
- Práce Le Corbusiera - nevšední příspěvek modernistickému hnutí
Cestování a doprava
Cestování autem ve Švýcarsku
Švýcarsko je pokryto hustou sítí dálnic i silnic, které se vinou překrásnou krajinou a i ve vysokých nadmořských výškách se chlubí výjimečnou kvalitou. Na vrcholky hor se mnohdy dostanete horskými lanovkami či speciálními drahami.
Půjčení auta ve Švýcarsku
Pokud chcete cestovat autem pouze po Švýcarsku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Švýcarsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.
Cestování vlakem ve Švýcarsku
Celou zemi poznáte například za použití vlaků, které jsou velmi pohodlné a na minutu přesné. Železnice se klikatí tou nejčistší přírodou a nabízí úchvatné výhledy na hory, louky, jezera i malebná městečka.
Turistika a cykloturistika
Nejkrásnější kouty Švýcarska však poznáte, když půjdete po vlastních nohou. Kouzlo země můžete odhalit skrze desítky tisíc kilometrů turistických tras či cyklostezek.
Počasí a doba návštěvy
Podnebí ve Švýcarsku je mírné a s extrémními teplotami se zde nesetkáte. V zimě se průměrné teploty v nížinách pohybují kolem 0°C a značnou část měst pokrývá lehká sněhová pokrývka. Léta bývají příjemně vlahá, občas se však vyskytnou i horka nad 25°C.
Hlavní doménou země jsou však hory, kde je počasí velkou neznámou a překvapit vás může skutečně čímkoli. I při drobnějších výletech je proto dobré myslet jak na opalovací krém a pokrývku hlavy, tak i na teplejší oblečení a pláštěnku.