Jeden ze symbolů naší země, nepřehlédnutelná dominanta úrodných nížin na pomezí středních i severních Čech, a samozřejmě místo, odkud praotec Čech prohlásil zdejší krajinu za zemi zaslíbenou, to vše je hora Říp, nejslavnější sopka Českého středohoří.
Málokdo dnes ví, že až do konce 19. století byl Říp téměř holý kopec, jehož nejcennější dominantu – rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha – bylo vidět na kilometry daleko. Dnes je již celá hora pokryta bujným lesním porostem, což však na působivosti Řípu vůbec neubírá, právě naopak. Tajuplný a legendami protkaný vrch díky tomu dokonale skrývá řadu tajemství a kouzelných míst, které může zvídavý návštěvník postupně odhalit.
Kdo úspěšně zdolá 456 metrů vysoký kopec, je odměněn překrásným výhledem na celé Podřipsko z jedné z několika vyhlídek, a také prohlídkou románské rotundy, jedné z nejstarších památek v Čechách, postavené na příkaz knížete Soběslava, jako symbol vítězství nad králem Lotharem III., v jedenáctém století. Interiér rotundy je naopak překvapivě moderní. Dominantou je zejména reliéf svatého Jiří bojujícího s drakem od Otty Seelinga či socha Dobrého pastýře od Stanislava Hanzlíka z druhé poloviny minulého století.
Nedaleko známé rotundy se nachází také Boumova chata, oblíbený cíl turistů, se známým nápisem „Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp“. Po nezbytném osvěžení, které zejména v horkých letních měsících přijde vhod, už na návštěvníky čeká slíbené objevování nejrůznějších tajemství, které tato hora skrývá. Prozrazovat je nebudeme. Nechť si každý z Řípu odnese to své…