Vodní hrad Budyně je jednou z mála zachovalých středověkých fortifikačních staveb na Podřipsku, jejíž návštěva zaujme nejen všechny milovníky vojenství, ale také ty, kdo se zajímají o alchymii a magii.
Původně se jednalo o dřevěnou tvrz postavenou v blízkosti řeky Ohře, jež tvořila přirozenou přírodní překážku, v majetku českých panovníků, kteří ji také později přestavěli na pevný kamenný hrad. Nicméně největší věhlas nastal Budyni až ve 14. století, kdy se dostala do rukou Zajícům z Hazmburka. Známý severočeský šlechtický rod nejprve nechal hrad přestavět v pozdně gotickém duchu a za Jana Zbyňka Zajíce z Hazmburka se Budyně přeměnila do renesanční podoby. V té době zde také na jeho přání působili alchymisté, krátký čas dokonce i slavný Tycho de Brahe. Věhlasný rozkvět hradu v následujících staletích nahradil prudký úpadek, a až do konce feudalismu plnila Budyně jen druhořadou roli, neboť její noví majitelé dali přesnost nedalekým, a pohodlnějším, Libochovicím.
Dnes si kromě mnoha zachovalých gotických a renesančních prvků mohou návštěvníci prohlédnout především Jandovo městské muzeum, které v prostorách hradu sídlí. Největším lákadlem je již zmíněná alchymistická dílna, uvedená do původní podoby, s mnoha rozličnými přístroji, které renesanční vědci používali. Mnoho příchozích jistě překvapí i vycpanina krokodýla z egyptského Nilu, jehož živý exemplář byl přivezen z cest pana Zajíce z Hazmburka. Život na středověkém vodním hradě pak dokonale přiblíží nástěnné malby ze 16. století ve Zlatém sále.