Vodní hrad Budyně nad Ohří

Vodní hrad Budyně je jednou z mála zachovalých středověkých fortifikačních staveb na Podřipsku, jejíž návštěva zaujme nejen všechny milovníky vojenství, ale také ty, kdo se zajímají o alchymii a magii.

Původně se jednalo o dřevěnou tvrz postavenou v blízkosti řeky Ohře, jež tvořila přirozenou přírodní překážku, v majetku českých panovníků, kteří ji také později přestavěli na pevný kamenný hrad. Nicméně největší věhlas nastal Budyni až ve 14. století, kdy se dostala do rukou Zajícům z Hazmburka. Známý severočeský šlechtický rod nejprve nechal hrad přestavět v pozdně gotickém duchu a za Jana Zbyňka Zajíce z Hazmburka se Budyně přeměnila do renesanční podoby. V té době zde také na jeho přání působili alchymisté, krátký čas dokonce i slavný Tycho de Brahe. Věhlasný rozkvět hradu v následujících staletích nahradil prudký úpadek, a až do konce feudalismu plnila Budyně jen druhořadou roli, neboť její noví majitelé dali přesnost nedalekým, a pohodlnějším, Libochovicím.

Dnes si kromě mnoha zachovalých gotických a renesančních prvků mohou návštěvníci prohlédnout především Jandovo městské muzeum, které v prostorách hradu sídlí. Největším lákadlem je již zmíněná alchymistická dílna, uvedená do původní podoby, s mnoha rozličnými přístroji, které renesanční vědci používali. Mnoho příchozích jistě překvapí i vycpanina krokodýla z egyptského Nilu, jehož živý exemplář byl přivezen z cest pana Zajíce z Hazmburka. Život na středověkém vodním hradě pak dokonale přiblíží nástěnné malby ze 16. století ve Zlatém sále.  

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi