Koncentrační tábor je oficiálně nazývaný KZ-Gedenkstätte Dachau. Jedná se o první koncentrační tábor, který byl postaven 22. března 1933, hned několik týdnů poté, co se nacisté dostali k moci, a Adolf Hitler byl jmenovaným říšským kancléřem. Táborem za celou existenci prošlo přes 200 tisíc vězňů z více jak 30 zemí, z toho minimálně 41 tisíc bylo zavražděno. Skutečné číslo je ovšem o dost vyšší.
Tento kemp sloužil jako model pro všechny další koncentrační tábory a jako škola ponižování a vraždění pro muže SS. Ze začátku zde byli vězněni pouze političtí odpůrci, následně všichni ostatní. Z Dachau se postupem času stávalo místo masového vraždění, pokusů na lidí a otrocké práce.
Prohlídka tábora začíná v návštěvnickém centru, kde si můžete vyzvednout audio průvodce za 3 eura. Následně vejdete do kempu branou, kde vás přivítá nadpis „Arbeit macht frei“ neboli v překladu "práce osvobozuje", ze něhož samotného běhá při pomyšlení mráz po zádech. Bývalý koncentrační tábor nyní slouží jako památník a zároveň muzeum, o které měli zájem především lidé, kteří přežili koncentrační tábor, tak aby další generace nezapomínali na hrůzy, kterých se lidé dopustili. Očekávejte, že prohlídkou strávíte minimálně dvě až tři hodiny při důkladném studiu místních exponátů. V muzeu běží i 22 minutové video převážně se záběry osvobození kempu Američany 29. dubna 1945. To co Američané v kempu objevili, si většina z nás nedokáže ani představit.
Kromě muzea je v kempu rovněž možné vidět budovu, kde byli vězni ubytováni, krematorium a plynovou komoru, která na první pohled pro vězně samotné měla vypadat jako sprcha. Celý prostor a historie působí velmi skličujícím dojmem a proto některé ukázky nemusí být vhodné pro děti.