Měna a ceny v Japonsku

Měna: Japonský jen (¥) a aktuální kurz: 1 JPY = 1 CZK

Měna a spropitné

V Japonsku se platí yeny, přičemž nejmenší bankovka je v hodnotě tisíc yenů a nejmenší mince je jeden yen. Ač je jeden yen velmi malá hodnota, skutečně má cenu s ním platit, protože v Japonsku se nedávají dýška a to ani v restauracích, a pokud odejdete z obchodu i bez tohoto jednoho yenu, prodavači jsou schopní za vámi vyjít do ulice, aby vám ho vrátili.

Náklady a ceny v Japonsku

Japonsko je jedna z nejdražších zemí, a tak nečekejte ani příliš levné cestování. Ubytování a doprava stojí přibližně jako v Německu. Avšak pokud nebudete vyžadovat evropské jídlo, lze se najíst za poměrně nízkou cenu srovnatelnou s cenami v Praze, a to i v pouličních stáncích a malých bistrech.

Japonsko má velmi omezené možnosti dovozu a vše exotické a evropského typu je tedy velmi drahé. Pokud nechcete utrácet mnoho peněz, můžete se rozloučit třeba s mlékem, sýrem, máslem nebo i například jablkem, kdy jeden jejich kus může stát i více jak naše jedno kilo jablek.

Pití v restauraci a v obchodě

Voda a často i zelený čaj jsou v restauracích a bistrech k dostání zcela zdarma. Jakmile se usadíte ke stolu, obsluha vám přinese skleničku s vodou a vždy máte možnost si dolít. Voda z kohoutku je v Japonsku pitná a v parcích a na některých stanicích metra se nacházejí i pítka.

Na druhou stranu jsou alkoholické nápoje velmi drahé. Za malé pivo (v Japonsku je to standardní velikost piva) v restauracích zaplatíte přibližně 100 Kč. Pokud si pivo koupíte v supermarketech, zaplatíte za plechovku piva okolo 50 Kč.

Platba kartou a bankomaty

Ačkoliv si můžete myslet, že je Japonsko pokroková země a snaží se vše robotizovat, za Evropou velmi zaostává v platbách kartou. Mnoho především malých obchodů nenabízí možnost jimi platit a většina automatů, třeba i na lístky na autobus, přijímá také pouze mince a bankovky. Důvodem je velké procento starších občanů, kteří třeba ani bankovní účet nemají a na kartu jednoduše nejsou zvyklí. Vůbec se na ni proto nespoléhejte a vždy u sebe mějte hotovost.

O to jednodušší je ale nalézt bankomat. Jsou v každé bance, kde vám však „zaoceánské“ karty nemusí fungovat, vaší jedinou možností tak budou bankomaty v supermarketech. V běžných supermarketech fungují bankomaty stejně jako u nás, avšak v malých obchodech typu naší večerky patřící pod řetězce 7-eleven, Lawson nebo FamilyMart lze vybrat nejnižší možnou částku deset tisíc yenů, tudíž něco pod dva tisíce korun. Tyto obchody se však stanou vašimi nejlepšími přáteli, neboť jsou všude a nakoupíte v nich i hotové jídlo, a tak pravděpodobně budete vybírat peníze i tam.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

RainDropCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

1 pírko = 1 koruna