Praktické informace do Japonska

Kompletní praktické informace při cestě do Japonska:

Vstupní podmínky

Držitelé českého pasu mohou vstoupit na japonské území po dobu 90 dní bez jakéhokoliv víza, to se však nevztahuje na pobyt, při kterém získáte jakékoliv zaměstnání.

Cestovní dokumenty

Většinou již při letu dostanete imigrační dotazník, který se týká vašeho pobytu, a dále celní prohlášení. Vyplatí se je vyplnit již při letu, protože budete moci hned zamířit k imigrační přepážce, kde se rychle dokáže vytvořit fronta, kvůli které nemusíte stihnout váš spojovací let. Po imigračním si vyzvednete svá zavazadla a poté se zařadíte do fronty u celní přepážky. Tam vás mohou poprosit o otevření zavazadla, neděje se tak však u mnoha lidí.

Japonci jsou velmi obezřetní, pokud se jedná o nelegální práci. Mohou se vás proto zeptat na více detailů a budou po vás chtít, abyste již měli koupenou zpáteční letenku a měli na kontě dostatek peněz. Pokud si o vás budou myslet, že jste přijeli za nelegální prací, pošlou vás prvním letadlem zpět do země, odkud jste přiletěli.

Velvyslanectví ČR v Tokiu

Velvyslanectví České republiky, jehož oficiální stránky jsou www.mzv.cz, naleznete v Tokiu.

Měna a ceny

Měna: Japonský jen (¥) a aktuální kurz: 1 JPY = 1 CZK

Měna a spropitné

V Japonsku se platí yeny, přičemž nejmenší bankovka je v hodnotě tisíc yenů a nejmenší mince je jeden yen. Ač je jeden yen velmi malá hodnota, skutečně má cenu s ním platit, protože v Japonsku se nedávají dýška a to ani v restauracích, a pokud odejdete z obchodu i bez tohoto jednoho yenu, prodavači jsou schopní za vámi vyjít do ulice, aby vám ho vrátili.

Náklady a ceny v Japonsku

Japonsko je jedna z nejdražších zemí, a tak nečekejte ani příliš levné cestování. Ubytování a doprava stojí přibližně jako v Německu. Avšak pokud nebudete vyžadovat evropské jídlo, lze se najíst za poměrně nízkou cenu srovnatelnou s cenami v Praze, a to i v pouličních stáncích a malých bistrech.

Japonsko má velmi omezené možnosti dovozu a vše exotické a evropského typu je tedy velmi drahé. Pokud nechcete utrácet mnoho peněz, můžete se rozloučit třeba s mlékem, sýrem, máslem nebo i například jablkem, kdy jeden jejich kus může stát i více jak naše jedno kilo jablek.

Pití v restauraci a v obchodě

Voda a často i zelený čaj jsou v restauracích a bistrech k dostání zcela zdarma. Jakmile se usadíte ke stolu, obsluha vám přinese skleničku s vodou a vždy máte možnost si dolít. Voda z kohoutku je v Japonsku pitná a v parcích a na některých stanicích metra se nacházejí i pítka.

Na druhou stranu jsou alkoholické nápoje velmi drahé. Za malé pivo (v Japonsku je to standardní velikost piva) v restauracích zaplatíte přibližně 100 Kč. Pokud si pivo koupíte v supermarketech, zaplatíte za plechovku piva okolo 50 Kč.

Platba kartou a bankomaty

Ačkoliv si můžete myslet, že je Japonsko pokroková země a snaží se vše robotizovat, za Evropou velmi zaostává v platbách kartou. Mnoho především malých obchodů nenabízí možnost jimi platit a většina automatů, třeba i na lístky na autobus, přijímá také pouze mince a bankovky. Důvodem je velké procento starších občanů, kteří třeba ani bankovní účet nemají a na kartu jednoduše nejsou zvyklí. Vůbec se na ni proto nespoléhejte a vždy u sebe mějte hotovost.

O to jednodušší je ale nalézt bankomat. Jsou v každé bance, kde vám však „zaoceánské“ karty nemusí fungovat, vaší jedinou možností tak budou bankomaty v supermarketech. V běžných supermarketech fungují bankomaty stejně jako u nás, avšak v malých obchodech typu naší večerky patřící pod řetězce 7-eleven, Lawson nebo FamilyMart lze vybrat nejnižší možnou částku deset tisíc yenů, tudíž něco pod dva tisíce korun. Tyto obchody se však stanou vašimi nejlepšími přáteli, neboť jsou všude a nakoupíte v nich i hotové jídlo, a tak pravděpodobně budete vybírat peníze i tam.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Jídlo a pití

Japonská kuchyně a speciality

Japonská kuchyně se neobejde bez rýže, tofu, sójové omáčky, mnoho zeleniny jako třeba zelí nebo bílé ředkve, ryb a mořských řas. Nemusíte se bát zajít si třeba na sushi, neboť za naše levné sushi dáte stejné peníze jako za jejich střední kvalitu, přičemž to jejich levné je stále skvělé. Ovšem nezapomínejte, že sushi je jen jedno z mála jejich jídel, a proto běžte a objevujte jich co nejvíce, protože to za to rozhodně stojí.

 

Zdraví a bezpečí

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Při cestách po Japonsku si nezapomeňte pořídit zdravotní pojištění, neboť jakékoliv nemocniční náklady by vás mohly přijít draho. Japonsko je vysoce rozvinutá země, a tak potřebnou a kvalitní pomoc najdete kdekoliv, avšak s tím i narůstá cena.

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.

Zdravotní rizika a očkování

Kromě běžných očkování by se vám v Japonsku mohlo hodit očkování proti japonské encefalitidě B, budete-li se pohybovat na venkově v období dešťů, stejně jako se můžete setkat s horečkou denge přenášenou komáry, kvůli které byste měli používat účinné repelenty. Více informací o očkování a nemocech v Japonsku naleznete na www.ockovacicentrum.cz.

Pití vody z kohoutku

Díky hygienickým nárokům, na které jsme zvyklí v Evropě, se nemusíte bát jíst jakékoliv jídlo nebo pít vodu z vodovodu, pokud u ní není psáno jinak.

Bezpečnost v Japonsku

S japonskou striktní etikou a výchovou přichází ruku v ruce druhá nejnižší kriminalita na světě. Rozhodně se nebudete muset bát jít v noci ven, nikde nepotkáte pokřikující opilecké skupinky a záchody vždy najdete v tom nejčistším stavu, pokud se tedy nenacházíte ve velmi turistické části. Policii tak v ulicích snad ani vůbec nepotkáte.

Jazyk a kultura

Pokud se budete nacházet ve větších městech, nebudete mít problém se v něm orientovat. Většina textů je psaná dvojjazyčně v japonštině a v angličtině. V posledních letech se úroveň angličtiny u Japonců značně zlepšila. Mladší Japonci rozumí angličtině poměrně dobře, avšak v drtivém případě nečekejte odpověď v celých větách, v lepším případě vám odpoví na otázku, a to jednoslovně.

Jazyk mimo velká města

Jestli se budete pohybovat mimo velká města, setkáte se jen s japonštinou. Japonsko je velmi uzavřená země a mnoho lidí ještě nikdy cizince nepotkalo a možná ani nikdy nepotká. Vše, co není japonské nebo z východní Asie, bude pro ně pravděpodobně americké, a proto buďte trpěliví s vysvětlováním, že Amerika s Japonskem nejsou středem světa. I vy pro ně nejspíše budete Američany, než jim vysvětlíte pravdu, ovšem i přes tuto jistou obsesi Amerikou nebudete schopní anglicky komunikovat téměř vůbec.

Kupodivu když zmíníte "Čeko", mnoho Japonců tuší, že taková země existuje. Při komunikaci více zafungují ruce a nohy v kombinaci s jednoduchými japonskými slovy. Oni však od vás také japonštinu příliš nečekají, a tak si budou velmi vážit jakéhokoliv japonského slova, a i když vám nebudou rozumět, vždy vám pomohou, jak nejvíce mohou.

Kultura a japonský způsob života

Japonská kultura je natolik odlišná, že ani Evropan, který zde stráví několik let, není schopen říct, že ji plně rozumí. Snoubí se zde historické tradice s moderním pokrokem, pracovitost s uměním relaxovat a přísnost s laskavostí.

Japonská etika

Japonská etika má mnoho pravidel a běžně jsou Japonci velmi striktní v jejím používání, ovšem když uděláte chybu, většinou ji s úsměvem přejdou. Vždy se usmívejte, proste, děkujte a omlouvejte se, ovšem například na druhou stranu, když vejdete do obchodu, nezdravte, a to ani při odchodu, maximálně lehce pokyňte hlavou a usmějte se. Pokud nechcete být za hrubiána, dobře sledujte vaše okolí a učte se jejich chování.

Cestování a doprava

Japonsko je ostrovní stát a k tomu celkem vzdálený od pevniny, a proto máte jen dvě možnosti, jak se do něj dostat – trajektem nebo letadlem.

Cesta trajektem do Japonska

První způsob není příliš běžný, protože je časově velmi náročný, a navíc nemáte na výběr z mnoha přístavů. Běžně však lze nastoupit na trajekt v Číně, Jižní Koreji i Rusku. Z Ruska trvá nejrychlejší cesta trajektem asi pět hodin, zatímco z Koreji začíná nejrychlejší trajekt na šesti hodinách. Cesty z Číny potom mohou být ještě delší, pokud vyrazíte z nějakého města více na jihu.

Letecky do Japonska

Mnohem rychlejší, pohodlnější a někdy i levnější je vyrazit letadlem. To je dokonce i běžný prostředek pro samotné cestování po státě, a tak se v každé prefektuře vyskytuje minimálně jedno letiště. Mnohá nemají mezinárodní terminál, a proto se vaším prvním místem v Japonsku stane nejpravděpodobněji Tokio nebo podobné velké město, ovšem pokud letíte třeba z Jižní Koreji, můžete sehnat letenku i na menší letiště v konkrétní prefektuře.

Jak vyhledat nejlevnější letenku do Japonska vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cestovní kanceláří do Japonska

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Japonska.

Doprava v Japonsku

Cestování letecky v Japonsku

Letadlo je oblíbený prostředek pro cestování po samotném Japonsku. Celkem se zde vyskytuje 98 letišť na 47 prefektur, a tak s nalezením nějakého nebudete mít problém. Ovšem nenechte se zmást, když bude nějaké letiště pojmenované po městě, nepředpokládejte, že se v něm také nachází. V Japonsku není zvláštní, když se letiště nachází na celkem odlehlém místě a vy se k němu musíte dopravit třeba autobusem. V takovém případě však bývají běžné letištní autobusové expresy, které tu trasu jezdí celkem frekventovaně.

Pokud vás čeká vnitrostátní let, zpravidla stačí být na letišti půl hodiny předem, vždy se ale raději podívejte na stránky letiště. K vyhledání levných letenek vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek.

Cestování autem v Japonsku

Japonsko patří k zemím, kde se jezdí na levé straně. To může být pro nás velmi matoucí, a tak půjčení auta pro vás nemusí být nejlepší tah. V Japonsku jsou zpoplatněné silnice, takže si vyhraďte i určitý obnos pro placení mýtné. Na druhou stranu je benzín v Japonsku levnější přibližně o pět korun než v Česku a elektrická auta, jejichž provoz je také levnější, jsou běžná věc, a proto pokud jste zkušenější řidič a troufnete si, může tím ušetřit hodně peněz za dopravu.

Nejste si jistý jízdou vlevo? Přečtete si náš detailní návod, jak jezdit vlevo. Mějte ale na vědomí, že Japonsko má velké množství starých lidí a místem se vždy šetří. Budete proto velmi často potkávat nejisté postarší řidiče na úzkých silnicích, které hlavně v menších městech nejsou ani dostatečně široká pro obě auta. Možná i proto je rychlostní limit mimo město pouhých 60 km/h, což může být pro české řidiče velmi frustrující.

Půjčení auta v Japonsku

Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Japonsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestování autobusem v Japonsku

Autobusová doprava možná není tak hustá jako v České Republice, ovšem mezi významnějšími místy, a hlavně mezi turistickými atrakcemi, budou trasy velmi frekventované. Hůře se budete dostávat na menší a odlehlejší místa, a když už tam autobus pojede, tak jen párkrát za den.

Cena autobusů a forma placení

Ceny jsou závislé na dopravci a počtů konkurentů. Na turisticky frekventovaných úsecích jsou k dostání lístky i za poloviční ceny vlaků (např. úsek mezi Tokyem a Hirošimou). Na méně frekventovaných místech však počítejte s vysokou cenou. Ta tu může být až čtyřikrát dražší.

Zcela odlišný však mají systém placení. Pokud si lístek nekoupíte u přepážky nebo v automatu na nádraží, při vstupu do autobusu (zpravidla zadními dveřmi) si vezmete lísteček s vytištěným číslem. To představuje vaši nástupní stanici a vy pak můžete na elektronické tabuli sledovat naskakující cenu pod číslem vaší stanice podle ujeté vzdálenosti. Při vystupování u řidiče vhodíte do kasy buď zakoupený lístek, nebo přesnou částku v mincích i s očíslovaným lístečkem. Pokud nemáte přesně, nachází se u ní rozměňovací automat, ovšem rozměnit můžete pouze mince nebo tisícovou bankovku.

Cestování vlakem v Japonsku

Japonci jsou na své vlaky náležitě hrdí. Snad každý někdy slyšel o Shinkansenu, který však již v rychlosti byl překonán, i tak ale zůstává ikonou. Síť železnic je v Japonsku dobře rozvinutá a většinou má lepší spoje než autobusy, a dokonce jezdí jak pozdě v noci, tak i brzy ráno. Setkáte se s mnoha společnostmi provozující určité vlaky a trasy, ovšem nikdy byste neměli narazit na obtíže při kupování jedné jízdenky pro vícero společností.

Cena vlaků a forma placení

Cenově vyjdou vlaky téměř stejně, spíše o něco levněji než autobusy. Platit za jízdenku můžete jak klasicky u přepážky, tak u automatů, které jsou buď na mince nebo na karty, ty evropské však nemusí fungovat, a proto se na ně nespoléhejte.

Japan Rail Pass

Pokud plánujete jezdit vlakem často, nebo dokonce projet celé Japonsko napříč vlakem, rozhodně si pořiďte Japan Rail Pass. Jedná se o neomezenou jízdenku po dobu jednoho až tří týdnů, přičemž ten nejlevnější u českého prodejce stojí okolo sedmi tisíc korun. Myslete na tuto možnost však dopředu, protože je mnohem výhodnější ji zakoupit ještě v České republice u autorizovaného prodejce, ušetříte tak peníze i čas za dlouhé vyřizování v Japonsku. Oficiální japonský web je www.japanrailpass.net. Pro české informace můžete využít www.dojaponska.cz.

 

Počasí a doba návštěvy

Japonsko, země s bohatou historií, kulturou a překrásnou přírodou, nabízí různorodé klimatické podmínky po celý rok. Ačkoliv se Japonské ostrovy nachází v podobné zeměpisné šířce jako třeba Itálie, počasí a klimatické podmínky jsou tam velmi odlišné, než na jaké jsme v Evropě zvyklí. Klima v Japonsku se liší od severu na jih, přičemž se ovlivňuje teplým proudem z Tichého oceánu a studeným proudem z Ochotského moře. V létě to znamená vysokou teplotu s vysokou vzdušnou vlhkostí, která připomíná tropické počasí. I přes letní tropické podnebí v Japonsku sníh najdete, a dokonce i jeden z nejlepších. Na severu, hlavně na ostrově Hokkaido, najdete jeden z nejvyhledávanějších prašanů na světě, pro svou kvalitu i kvantitu. Může za to vítr z Ruska, který má v zimě silnější vliv než vítr od oceánu, a přináší chlad. Nedosáhne však až na jih Japonska, a tak zatímco na severu si zalyžujete, na Kjúšú vám pořád bude stačit tenká bunda. Sledovat byste také měli, zda nepřichází od východního pobřeží silný vítr, který může být i nebezpečný.

Kdy jet do Japonska

Ideálním obdobím pro návštěvu Japonska je jaro (březen až květen) a podzim (září až listopad), kdy jsou teploty příjemné a krajina je obklopena kvetoucími sakurami nebo krásnými podzimními barvami. V těchto obdobích se můžete těšit na teploty kolem 15–25 stupňů Celsia, minimální srážky a mnoho kulturních událostí, jako jsou sakurální festivaly na jaře a podzimní období s bohatými barevnými listy. Ať už však do Japonska pojedete kdykoliv, připravte se na poměrně častý vítr, na podzim i vcelku studený.

RainDropCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

1 pírko = 1 koruna