Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Japonska:

Vstupní podmínky

Držitelé českého pasu mohou vstoupit na japonské území po dobu 90 dní bez jakéhokoliv víza, to se však nevztahuje na pobyt, při kterém získáte jakékoliv zaměstnání.

Velvyslanectví České republiky, jehož oficiální stránky jsou www.mzv.cz, naleznete v Tokiu.

Většinou již při letu dostanete imigrační dotazník, který se týká vašeho pobytu, a dále celní prohlášení. Vyplatí se je vyplnit již při letu, protože budete moci hned zamířit k imigrační přepážce, kde se rychle dokáže vytvořit fronta, kvůli které nemusíte stihnout váš spojovací let. Po imigračním si vyzvednete svá zavazadla a poté se zařadíte do fronty u celní přepážky. Tam vás mohou poprosit o otevření zavazadla, neděje se tak však u mnoha lidí.

Japonci jsou velmi obezřetní, pokud se jedná o nelegální práci. Mohou se vás proto zeptat na více detailů a budou po vás chtít, abyste již měli koupenou zpáteční letenku a měli na kontě dostatek peněz. Pokud si o vás budou myslet, že jste přijeli za nelegální prací, pošlou vás prvním letadlem zpět do země, odkud jste přiletěli.

Měna a ceny

Japonsko je jedna z nejdražších zemí, a tak nečekejte ani příliš levné cestování. Ubytování a doprava stojí přibližně jako v Německu. Avšak pokud nebudete vyžadovat evropské jídlo, lze se najíst za poměrně nízkou cenu srovnatelnou s cenami v Praze, a to i v pouličních stáncích a malých bistrech.

Platí se yeny, přičemž nejmenší bankovka je v hodnotě tisíc yenů a nejmenší mince je jeden yen. Ač je jeden yen velmi malá hodnota, skutečně má cenu s ním platit, protože v Japonsku se nedávají dýška a to ani v restauracích, a pokud odejdete z obchodu i bez tohoto jednoho yenu, prodavači jsou schopní za vámi vyjít do ulice, aby vám ho vrátili.

Ačkoliv si můžete myslet, že je Japonsko pokroková země a snaží se vše robotizovat, za Evropou velmi zaostává v platbách kartou. Mnoho především malých obchodů nenabízí možnost jimi platit a většina automatů, třeba i na lístky na autobus, přijímá také pouze mince a bankovky. Důvodem je velké procento starších občanů, kteří třeba ani bankovní účet nemají a na kartu jednoduše nejsou zvyklí. Vůbec se na ni proto nespoléhejte a vždy u sebe mějte hotovost.

O to jednodušší je ale nalézt bankomat. Jsou v každé bance, kde vám však „zaoceánské“ karty nemusí fungovat, vaší jedinou možností tak budou bankomaty v supermarketech. V běžných supermarketech fungují bankomaty stejně jako u nás, avšak v malých obchodech typu naší večerky patřící pod řetězce 7-eleven, Lawson nebo FamilyMart lze vybrat nejnižší možnou částku deset tisíc yenů, tudíž něco pod dva tisíce korun. Tyto obchody se však stanou vašimi nejlepšími přáteli, neboť jsou všude a nakoupíte v nich i hotové jídlo, a tak pravděpodobně budete vybírat peníze i tam.

Zdraví a bezpečí

Při cestách po Japonsku si nezapomeňte pořídit zdravotní pojištění, jak ho správně vybrat naleznete zde, neboť jakékoliv nemocniční náklady by vás mohly přijít draho. Japonsko je vysoce rozvinutá země, a tak potřebnou a kvalitní pomoc najdete kdekoliv, avšak s tím i narůstá cena.

Kromě běžných očkování by se vám v Japonsku mohlo hodit očkování proti japonské encefalitidě B, budete-li se pohybovat na venkově v období dešťů, stejně jako se můžete setkat s horečkou denge přenášenou komáry, kvůli které byste měli používat účinné repelenty. Více informací o očkování a nemocech v Japonsku naleznete na www.ockovacicentrum.cz.

Díky hygienickým nárokům, na které jsme zvyklí v Evropě, se nemusíte bát jíst jakékoliv jídlo nebo pít vodu z vodovodu, pokud u ní není psáno jinak.

Kriminalita

S japonskou striktní etikou a výchovou přichází ruku v ruce druhá nejnižší kriminalita na světě. Rozhodně se nebudete muset bát jít v noci ven, nikde nepotkáte pokřikující opilecké skupinky a záchody vždy najdete v tom nejčistším stavu, pokud se tedy nenacházíte ve velmi turistické části. Policii tak v ulicích snad ani vůbec nepotkáte.

Jazyk a kultura

Japonská kultura je natolik odlišná, že ani Evropan, který zde stráví několik let, není schopen říct, že ji plně rozumí. Snoubí se zde historické tradice s moderním pokrokem, pracovitost s uměním relaxovat a přísnost s laskavostí. Japonská etika má mnoho pravidel a běžně jsou Japonci velmi striktní v jejím používání, ovšem když uděláte chybu, většinou ji s úsměvem přejdou. Vždy se usmívejte, proste, děkujte a omlouvejte se, ovšem například na druhou stranu, když vejdete do obchodu, nezdravte, a to ani při odchodu, maximálně lehce pokyňte hlavou a usmějte se. Pokud nechcete být za hrubiána, dobře sledujte vaše okolí a učte se jejich chování.

Pokud se budete nacházet ve větších městech, nebudete mít problém se v něm orientovat. Většina textů je psaná dvojjazyčně v japonštině a v angličtině. V posledních letech se úroveň angličtiny u Japonců značně zlepšila. Mladší Japonci rozumí angličtině poměrně dobře, avšak v drtivém případě nečekejte odpověď v celých větách, v lepším případě vám odpoví na otázku, a to jednoslovně. Jestli se budete pohybovat mimo velká města, setkáte se jen s japonštinou. Japonsko je velmi uzavřená země a mnoho lidí ještě nikdy cizince nepotkalo a možná ani nikdy nepotká. Vše, co není japonské nebo z východní Asie, bude pro ně pravděpodobně americké, a proto buďte trpěliví s vysvětlováním, že Amerika s Japonskem nejsou středem světa. I vy pro ně nejspíše budete Američany, než jim vysvětlíte pravdu, ovšem i přes tuto jistou obsesi Amerikou nebudete schopní anglicky komunikovat téměř vůbec. Kupodivu když zmíníte "Čeko", mnoho Japonců tuší, že taková země existuje. Při komunikaci více zafungují ruce a nohy v kombinaci s jednoduchými japonskými slovy. Oni však od vás také japonštinu příliš nečekají, a tak si budou velmi vážit jakéhokoliv japonského slova, a i když vám nebudou rozumět, vždy vám pomohou, jak nejvíce mohou.

Jídlo a pití

Japonsko jako ostrovní stát má velmi omezené možnosti dovozu a vše exotické a evropského typu je tedy velmi drahé. Pokud nechcete utrácet mnoho peněz, můžete se rozloučit třeba s mlékem, sýrem, máslem nebo i například jablkem, kdy jeden jejich kus může stát i více jak naše jedno kilo jablek. Budete se tedy muset naladit na japonskou kuchyni, která se neobejde bez rýže, tofu, sójové omáčky, mnoho zeleniny jako třeba zelí nebo bílé ředkve, ryb a mořských řas. Nemusíte se bát zajít si třeba na sushi, neboť za naše levné sushi dáte stejné peníze jako za jejich střední kvalitu, přičemž to jejich levné je stále skvělé. Ovšem nezapomínejte, že sushi je jen jedno z mála jejich jídel, a proto běžte a objevujte jich co nejvíce, protože to za to rozhodně stojí.

Voda a často i zelený čaj jsou v restauracích a bistrech k dostání zcela zdarma. Jakmile se usadíte ke stolu, obsluha vám přinese skleničku s vodou a vždy máte možnost si dolít. Voda z kohoutku je v Japonsku pitná a v parcích a na některých stanicích metra se nacházejí i pítka. Na druhou stranu jsou alkoholické nápoje velmi drahé. Za malé pivo (v Japonsku je to standardní velikost piva) v restauracích zaplatíte přibližně 100 Kč. Pokud si pivo koupíte v supermarketech, zaplatíte za plechovku piva okolo 50 Kč.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna