Kuchyní je Maďarsko proslulé, nemusíte se tak obávat, že byste se při pobytu dobře a dosyta nenajedli. Cenově jsou restaurace obecně velmi dostupné, chcete-li si však pochutnat v luxusnějším stylu, v Budapešti najdete i dostatek vybraných míst pro slavnostní večeře.
Maďarská kuchyně a speciality
Ačkoli už u nás téměř zdomácněl, guláš je původně národním jídlem Maďarska. Místní kuchaři nejraději kombinují různé druhy masa, vegetariánská nabídka je tak zde omezena na pár druhů salátů a teplých sýrových pokrmů. Tradičně je zde využíváno nejrůznějších druhů výrazného koření, oblíbená je zejména paprika v mnoha podobách, běžná barva jídla je tak do červena.
Místní kuchyně je poctivá a většina masa je připravována na sádle a s pořádnou dávkou cibule, často nechybí ani ostřejší klobása – čabajka. Pro žaludky uvyklé české kuchyni tak nepřipraví žádné zvláštní překvapení, národy zvyklé na lehká zeleninová jídla a těstoviny však pořádně prohřeje.
Stravování v Maďarsku
Hlavním jídlem dne je oběd a ve většině restaurací se dostanete k rozmanité nabídce výhodných menu, která zahrnují také polévku a dezert.
Předkrmy a dezerty
Oblíbený je zde zejména marcipán, ať už samotný či jako ozdoba nejrůznějších dortů a koláčů. Stejně populární je i zmrzlina, štrůdl či palačinky, tedy nabídka, na níž jsme zvyklí i z našich kaváren a restaurací.
Drobný hlad můžete zahnat na ulici – v létě vařenou kukuřicí, v zimě pečenými kaštany v papírovém sáčku.
Tradiční a populární pití
Oblíbeným místním alkoholem je víno. Oblast Tokaj proslula sladkým dezertním vínem, okolí Egeru zase těžším červeným Bikavér, u nás známým jako Býčí krev. Vína jsou zde opět cenově dostupná jak v obchodech, tak i v restauracích.
Degustace ve vinných sklípcích
Chcete-li však umění místních vinařů poznat zblízka, dopřejte si ochutnávku ve vinných sklípcích v okolí Egeru či Pětikostelí (Pécs). Stejně jako u nás na Moravě, i ve zdejších sklípcích můžete ochutnat domácí pálenky vytvářené zejména ze švestek či meruněk.