Nepříliš vzdálené Slovinsko, skýtá na mnoho přírodních krás, které stojí za to navštívit. My se však nyní podíváme na jedno místo, které má ve svém pojmenování slovo krása doslova – do přenádherné „krasové“ oblasti – na Škocjanské jeskyně, Slovinský národní poklad, který je zapsaný v seznamu světového dědictví UNESCO.
Umělé a přírodní mosty ve Škocjanské jeskyni - photo by: Park Škocjanske jame
Tam, kde z ničeho nic mizí řeka Reka z povrchu zemského a stéká do podzemní říše jeskyních portálů, stalagmitů a stalaktitů, si teprve uvědomíte, jaké zázraky je příroda schopná stvořit. Vstoupíte-li do jeskyní, všude kolem vás se rozprostírá pouze hluboké a tajemné ticho, a prostory takzvané „Tiché jámy“ vám vydávají tajemství prehistorického období. Je to pravděpodobně neuvěřitelných 5 tisíc let, co do Škocjanských jeskyní vstoupil první člověk, který hledal přístřeší. A dnes máme možnost tento poklad země prozkoumat i my. Na seznamu světového dědictví UNESCO jsou již od 90. let. Zdejší podzemní kaňon, kterým protéká řeka, je považován za největší známý na celém světě.
Protékající řeka největším pozdemním kaňonem na světě - photo by: Park Škocjanske jame
Systém Škocjanských jeskyní
Jeskynní systém, který máte možnost navštívit, se skládá celkem z 11 jeskyní, které jsou velice rozvětvené. Propojeny jsou nejen umělými ale také přírodními mosty a obdivovat je možné i četné vodopády – nachází se jich zde celkem 26. Jeskynní chodby táhnoucí se celým systémem jsou dlouhé přes 6 kilometrů. Nejhlubší bod se nachází v hloubce 223 metrů a ohromné rozměry jeskyních dómů vyústí v Martelově dvoraně, která je 146 metrů vysoká a široká 120 metrů. Právě zde končí 2,6 kilometrů dlouhý říční podzemní kaňon. Martelova dvorana bohužel přístupná veřejnosti není.
Velká Dvorana vás zase ohromí Obřími stalagmity, stalaktity a Varhanami, a Dvorana Ponvic nádhernými okrajovými bazénky. Jakmile dorazíte do takzvané Velké doliny, spatříte opět sluneční paprsky a uvědomíte si, že jste stále na Zemi a ne v jiném světě. Právě Velká a také Malá dolina okouzluje návštěvníky svojí hloubkou přes 160 metrů a rozmanitými druhy rostlin a živočichů. Ve Škocjanských jeskyních žije takzvaná „lidská ryba“ – tento živočich však ve skutečnosti není ryba ale mlok. Domovem jsou jeskyně dokonce pěti druhům netopýrů.
Obří stalagmity, stalaktity a Varhany podél stezky - photo by: Lander (Wikimedia), CC BY-SA 3.0
Při návštěvě jeskyní se dobře oblečte, čeká tu na vás teplota zhruba o 12 stupních Celsia. Provádět vás po dobu návštěvy, která trvá něco kolem hodiny a půl až dvě hodiny, budou plně kvalifikovaní průvodci, kteří váš zážitek obohatí zajímavými informacemi.
Škocjanské jeskyně se nacházejí na jihozápadě Slovinska, přibližně 80 kilometrů od hlavního města Lublaň. Na Slovinsku se celkově nachází kolem sedmi tisíc jeskyní, a právě ty Škocjanské patří k těm nejvíce navštěvovaným.
Východ ze Škocjanské jeskyně - photo by: Park Škocjanske jame
Tip: A jak se do jeskyní dostanete? Nejlepší cestou je pravděpodobně dálnice směr Lublaň-Koper, výjezd Divača, odkud je to ještě asi 2 kilometry ke Škocjanským jeskyním. Vstupenky zakoupíte v informačním centru v Matavunu. Zpátky z jeskyně se následně dostanete pomocí lanovky.
Lanová dráha na konci jeskyně - photo by: C K Leung (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0
Navštivte Slovinský přírodní skvost, Škocjanské jeskyně, ráj obřích krápníků, hlubokých dolin a největšího podzemního říčního kaňonu na světě!
Napiš komentář