Kompletní praktické informace při cestě do Argentiny:
Vstupní podmínky
Do země lze cestovat pouze s platným cestovním pasem, ale jen pokud Váš pobyt zde nepřesáhne 90 dnů. Pak je nutné si vyřídit vízum na ambasádě, která se nachází v Praze v Panské ulici.
Měna a ceny
Měna: Argentinské peso ($) a aktuální kurz: 1 ARS = 1 CZK
Oficiální měnou země je argentinské peso. Kurz měny se často rapidně mění, hlavně v průběhu posledních let, neboť argentinské veřejné finance jsou v krizi a měnové trhy reagují nestabilitou kurzu. Měna je také problematická kvůli tomu, že se v ČR nedá nikde přímo vyměnit.
Platba kartou a bankomaty
Do Argentiny je tedy nejlepší vézt dolary či eura, společně s platební kartou.
Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.
Náklady a ceny v Argentině
Ceny běžných věcí, jídla, pití, pohonných hmot, jsou nižší nebo stejné jako u nás. Ovšem luxusnější zboží je zde dražší.
Jídlo a pití
Argentinská kuchyně a stravování
Jídlo obecně je v Argentině výtečné. A nejde jen o slavné hovězí maso. Také sladkosti, často obsahující tzv. Dulce de leche (obdobu našeho karamelu), rozhodně stojí za zkoušku. Zelenina zde moc populární není, běžní lidé ji jedí jen párkrát do týdne.
Kuchyně Argentiny pak nezapře podobnost té italské. Pizza i těstoviny jsou běžné. Víno je tu špičkové světové kvality, výborně se hodí k těžkým masům i sýrům.
Tradiční a populární pití
Pivaři ale bohužel zapláčou, produkt místního velkopivovaru Quilmes je pro Čechy prakticky nepitelný, postačující je ale např. brazilská značka Brahma.
Zdraví a bezpečí
Bezpečnost v Argentině
Argentina se pyšní svou bezpečností. Policisté hlídají skoro všude, hlavně na turistických místech. Pokud tedy dodržujete základní pravidla bezpečnosti a ochrany před zlodějíčky, nic se vám nestane. Je ale třeba dávat si pozor hlavně v nočních hodinách v některých čtvrtích vzdálenějších centru. Nejlépe je tam vůbec nejezdit.
Zdravotní péče a cestovní pojištění
Základní zdravotnictví je v Argentině zadarmo a dostupné všem. Argentinci jsou na to také patřičně hrdí. Doktoři jsou řádně ve společnosti váženi a i na tamní poměry dobře platebně ohodnocováni. Lékárny pak člověk najde na každém rohu.
Cestovní pojištění
V případě kvalitní péče se zdravotnictví může velmi prodražit. Doporučujeme proto všem cestujícím, aby si při cestování do Argentiny sjednali cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.
Pití vody v Argentině
S pitnou vodou není v celém státě problém díky horám a velkým řekám.
Jazyk a kultura
Velkým problémem nejen Argentiny, ale celého kontinentu je nedostatečná znalost cizích jazyků. V Buenos Aires by s angličtinou neměl být problém. V odlehlejších a vzdálenějších provinciích se ale bohužel člověk bez španělského slovníku, rukou a nohou, neobejde.
Kultura a chorvatský způsob života
Některým tématům je pak dobré se v argentinské restauraci či na jiných veřejných místech vyhnout. Jde například o situaci původního obyvatelstva, postavu Cheguevary či vazby Perónova režimu na nacistické Německo.
Země fotbalu
Čím se ale běžným lidem vždy zavděčíte, je fotbalem. Jména jako Petr Čech (španělsky „Seč“), Rosický či Nedvěd tu zná už každé malé dítě. O tomto sportu si dokáží místní povídat i hodiny a v zemi funguje několik televizních kanálů věnovaných jen fotbalu. Mimochodem, návštěvu některého z mnoha buenosaireských stadionů a popřípadě i zhlédnutí některého ze zápasů federální ligy rozhodně doporučujeme. Zápasy se hrají vždy v sobotu a neděli po téměř celý rok. Lístky sice nejsou nejlevnější, ale jde o zážitek na celý život. A pokud se nedostanete na zápas živě, ale alespoň si ho pusťte v televizi.
Pojem času v Argentině
Půjdete-li kamkoliv nakupovat, menší krámky v severní polovině země nekompromisně dodržují siestu, tzn., že v nich od 12. do 15. hodin nekoupíte nic. Výhodou ale je, že většina obchodů je pak otevřená dlouho do noci. Velké supermarkety (hojně zde narazíte na francouzský Carrefour) jsou běžně otevřeny i přes siestu.
Domluvíte-li si s nějakým Argentincem přátelskou schůzku nebo jdete-li na nějaké neformální setkání, mějte na paměti, že známý dorazí o hodinu až hodinu a půl později, což je nepsaným pravidlem.
Cestování a doprava
Vzdálenosti v Argentině jsou tak velké, že je nezbytné si předem naplánovat, jaké místa máte v plánu navštívit a jak budete cestovat mezi nimi.
Letecky do Argentiny
Doprava do Argentiny je poměrně jednoduchá. V Buenos Aires se nachází jediné mezinárodní letiště, kam lze z Evropy letět z Frankfurtu (s Lufthansou), Londýna (s British Airways) či Madridu (s Air Iberia). Možností je samozřejmě více, nejvíce letů ale létá právě odtud.
Ceny letenek
Zpáteční letenka z Prahy s jedním mezipřistáním se pohybuje kolem 31 000,-. Let trvá zhruba 14 hodin.
Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.
Časový posun
Časová změna je 4-5 hodin. V Argentině se nemění zimní a letní čas. Pokud se ale vydáte např. z Mendozy do Chile, posun je ještě o hodinu zpět.
Cestovní kanceláří do Argentiny
Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Argentiny.
Doprava v Argentině
Při cestování po této zemi je nutno si uvědomit, že jde o osmý největší stát světa, z nejsevernějšího bodu až po Ohňovou zemi měří přes 4 000 km a z východu na západ přes 1 000 km. Vzdálenosti jsou zde tedy obrovské.
Cestování autobusem v Argentině
Co se způsobu dopravy týče, je nejlepší jezdit autobusem. Autobus je pohodlný, poměrně rychlý a není ani moc drahý. Navíc se s ním dostanete úplně všude. Existuje i celá škála různých dopravních společností, takže nabídka je velká.
Cestování vlakem v Argentině
Bohužel, železnice v podstatě neexistuje, a když už, využívá se jen pro nákladní dopravu.
Cestování autem v Argentině
Další možností je samozřejmě půjčení si vlastního auta. Cena benzínu v Argentině se pohybuje kolem 15 pesos (asi 40Kč) za litr. Nejdůležitější cesty jsou asfaltové, vydáte-li se ale například do Patagonie (kde doporučujeme např. ledovec Perrito Moreno či poloostrov Valdéz), spousta cest je zatím nezpevněných, ale situace se lepší. Vesměs jsou typicky americky rovné jako pravítko.
Půjčení auta v Argentině
Auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Argentině vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.
Cestování letecky v Argentině
Jelikož jde o velký stát, je možnost se přesouvat i státními aerolinkami Aerolíneas Argentinas. Letiště tu mají skoro v každém městě, na evropské poměry je ale letenka hodně drahá.
Počasí a doba návštěvy
Argentina je asi 4 000km dlouhá a prochází přes téměř všechny klimatické pásy. Sever s vodopády Iguazú je subtropický, klima Buenos Aires je podobné Římu a jih s Ohňovou zemí je plný tučňáků, ledovcových jezer a ledových ker, kam se určitě hodí pořádné zimní oblečení. Jelikož jde o stát na jižní polokouli, je třeba mít na paměti, že léto je v lednu a zima v červenci.
Kdy jet do Argentiny
Na severu je většinu roku teplo, v létě až pro nás nesnesitelné horko (i 40 stupňů Celsia). Místní i někdy říkají, že „místo sněhu nám tu padá oheň“. V horách po celé délce je chladněji, a hodně větrno. Díky tomu nejsou vrcholky ani těch nejvyšších hor téměř nikdy v mracích. Od Buenos Aires na jih se během července může objevovat sníh. Proto nejlepším obdobím pro návštěvu je podzim, tedy březen či duben.
Co je nepraktické, je to, že během zimy se prakticky nikde na severu neohřejete, i když bývá kolem nuly. Domy jsou zde totiž s tenkými stěnami, a mají všechny klimatizace, ale ne topení. Jižněji už jsou domy klasicky zděné.