Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám můžou hodit při cestě do Argentiny:

Vstupní podmínky

Do země lze cestovat pouze s cestovním pasem, ale jen pokud Váš pobyt zde nepřesáhne 90 dnů. Pak je nutné si vyřídit vízum na ambasádě, která se nachází v Praze v Panské ulici.

Měna a ceny

Oficiální měnou země je argentinské peso, jenž odpovídá asi 2 korunám a 50 haléřům. Tento kurz se ale často rapidně mění, hlavně v průběhu posledních let, neboť argentinské veřejné finance jsou v krizi a měnové trhy reagují nestabilitou kurzu. Měna je také problematická kvůli tomu, že se v ČR nedá nikde přímo vyměnit. Do Argentiny je tedy nejlepší vézt dolary či eura, společně s platební kartou.

Ceny běžných věcí, jídla, pití, pohonných hmot, jsou nižší nebo stejné jako u nás. Ovšem luxusnější zboží je zde dražší.

Zdraví a bezpečí

Argentina se pyšní svou bezpečností. Policisté hlídají skoro všude, hlavně na turistických místech. Pokud tedy dodržujete základní pravidla bezpečnosti a ochrany před zlodějíčky, nic se vám nestane. Je ale třeba dávat si pozor hlavně v nočních hodinách v některých čtvrtích vzdálenějších centru. Nejlépe je tam vůbec nejezdit.

Zdravotnictví je v Argentině zadarmo a dostupné všem. Argentinci jsou na to také patřičně hrdí. Doktoři jsou řádně ve společnosti váženi a i na tamní poměry dobře platebně ohodnocováni. Lékárny pak člověk najde na každém rohu.

Jazyk a kultura

Velkým problémem nejen Argentiny, ale celého kontinentu je nedostatečná znalost cizích jazyků. V Buenos Aires by s angličtinou neměl být problém. V odlehlejších a vzdálenějších provinciích se ale bohužel člověk bez španělského slovníku, rukou a nohou, neobejde.

Témata k hovoru

Některým tématům je pak dobré se v argentinské restauraci či na jiných veřejných místech vyhnout. Jde například o situaci původního obyvatelstva, postavu Cheguevary či vazby Perónova režimu na nacistické Německo.

Čím se ale běžným lidem vždy zavděčíte, je fotbalem. Jména jako Petr Čech (španělsky „Seč“), Rosický či Nedvěd tu zná už každé malé dítě. O tomto sportu si dokáží místní povídat i hodiny a v zemi funguje několik televizních kanálů věnovaných jen fotbalu. Mimochodem, návštěvu některého z mnoha buenosaireských stadionů a popřípadě i zhlédnutí některého ze zápasů federální ligy rozhodně doporučujeme. Zápasy se hrají vždy v sobotu a neděli po téměř celý rok. Lístky sice nejsou nejlevnější, ale jde o zážitek na celý život. A pokud se nedostanete na zápas živě, ale alespoň si ho pusťte v televizi.

Pojem času v Argentině

Půjdete-li kamkoliv nakupovat, menší krámky v severní polovině země nekompromisně dodržují siestu, tzn., že v nich od 12. do 15. hodin nekoupíte nic. Výhodou ale je, že většina obchodů je pak otevřená dlouho do noci. Velké supermarkety (hojně zde narazíte na francouzský Carrefour) jsou běžně otevřeny i přes siestu.

Domluvíte-li si s nějakým Argentincem přátelskou schůzku nebo jdete-li na nějaké neformální setkání, mějte na paměti, že známý dorazí o hodinu až hodinu a půl později, což je nepsaným pravidlem. 

Jídlo a pití

Jídlo obecně je v Argentině výtečné. A nejde jen o slavné hovězí maso. Také sladkosti, často obsahující tzv. Dulce de leche (obdobu našeho karamelu), rozhodně stojí za zkoušku. Zelenina zde moc populární není, běžní lidé ji jedí jen párkrát do týdne. Kuchyně Argentiny pak nezapře podobnost té italské. Pizza i těstoviny jsou běžné. Víno je tu špičkové světové kvality, výborně se hodí k těžkým masům i sýrům. Pivaři ale bohužel zapláčou, produkt místního velkopivovaru Quilmes je pro Čechy prakticky nepitelný, postačující je ale např. brazilská značka Brahma.

S pitnou vodou není v celém státě problém díky horám a velkým řekám.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27751 pírek.

1 pírko = 1 koruna