Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám můžou hodit při cestě do Belgie:

Vstupní podmínky

Vzhledem k faktu, že je Belgie členem Evropské unie, postačí vám ke vstupu pouze platný pas nebo občanský průkaz. Není teda za potřebí žádné vízum, pokud na území Belgie nehodláte strávit déle než tři měsíce. Návštěvníci, kteří svůj pobyt hodlají prodloužit na dobu delší než tři měsíce, musí zažádat o povolení pro prozatímní pobyt.

Měna a ceny

Belgie jakožto sídlo Evropské unie má za svou měnu samozřejmě euro. S sebou si můžete vzít jak hotovost, tak kreditní kartu, neboť tou zaplatíte téměř v každém obchodě, restauraci nebo hotelu. České peníze si můžete vyměnit za eura i přímo na místě, směnárny se nacházejí na většině frekventovaných míst. Kurz eura se momentálně pohybuje okolo 28 korun. Co se týče cen, věci jsou tady přibližně o pětinu dražší než v České Republice.

Zdraví a bezpečí

V porovnání se sousedícími zeměmi je Belgie považována za bezpečnou zemi. Ve větších městech jako je například Brusel si ale dávejte pozor na kapsáře, kteří zde nejsou žádnou výjimkou.

S sebou si na cesty v každém případě nezapomeňte vzít kartu vaší zdravotní pojišťovny, doporučuje se i před cestou připojistit, pakliže by nastala situace, která by vyžadovala nadstandartní služby. Záchranná služba a požární hasiči jsou dostupní na telefonním čísle 100, policii se dovoláte vytočením čísla 101.

Jazyk a kultura

Mezi úřední jazyky v Belgii patří nizozemština, francouzština a němčina. Na většině území se ale domluvíte anglicky. Užívání jazyka záleží na území, ve Vlámské společenství se mluví nizozemsky, Valonsko-bruselská federace používá spíše francouzštinu a na Německojazyčné společenství se užívá němčina.

Svátky se od těch našich moc neliší, kromě tradičních celosvětově slavených dnů jako jsou Vánoce či Nový rok, slaví Belgičané 21. července tzv. Národní den. Toto datum se váže k roku 1831, kdy byl Leopold I. slavnostně uveden do funkce prvního belgického krále.

Jídlo a pití

Mezi tamní lahůdky patří belgická čokoláda, za kterou do země jezdí lidé z celého světa. Další pochoutkou jsou vafle, které ale na rozdíl od jiných národů Belgičané jedí samotné bez jakýchkoli polev či přídavků. Belgická kuchyně je silně ovlivněna tou francouzskou, v kurzu jsou především mořské plody. Národním jídlem je waterzooi, což v překladu znamená „vodnatá směs“. Toto jídlo se velmi přibližuje polévce, je připravováno z ryb či kuřecího masa a z velké porce zeleniny. Když přijde na pití, patří Belgičané mezi největší „pivaře“. K nejznámějším pivním značkám patří velmi chutný Hoegaarden, Trapista nebo Stella Artois.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna