Pokud nemáte vlastní auto nebo si nechcete půjči dopravní prostředek, nemusíte smutnit. Doprava v Chorvatsku je za rozumnou cenu, rychlá a obecně efektivní. Po vnitrozemí se na většinu zajímavých míst dostanete vlakem či autobusovou dopravou. Krásným zážitkem je však i cesta lodí, které vás dopraví na všechny ostrovy i pobřežní místa dle vašeho výběru.
Cestování autem v Chorvatsku
Užitečné pro cestování vlastním tempem nebo pro návštěvu regionů s minimální hromadnou dopravou. Pokud cestujete autem, přečtěte si vše důležité o cestování vlastním autem do Chorvatska. Auta si lze samozřejmě jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Chorvatsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji.
Poplatky za využívání dálnice v Chorvatsku
V Chorvatsku se platí mýto za konkrétní úsek dálnice. Na nájezdu obdržíte lístek, který odevzdáte na sjedu a zaplatíte za ujetou trasu. Cenu si můžete spočítat na stránkách hac.hr. Poloostrov Istria má svůj vlastní systém mýtného. Cenu je možné si spočítat na webu bina-istra.com.
Užitečné informace
- Čerpací stanice ve větších městech a na hlavních cestovních tazích jsou otevřeny 24 hodin denně, ostatní jsou obvykle otevřeny od 7:00 do 17:00 nebo až do 20:00 hod. Aktuální cenu v zemích najdete na stránkách globalpetrolprices.com.
- V Chorvatsku je zavedená nulová hranice obsahu alkoholu v krvi řidiče
- Používání mobilních telefonů během řízení je zakázáno
- Povolená maximální rychlost
- Dálnice: 130 km/h
- Rychlostní silnice a silnice určené výlučně pro motorová vozidla: 110 km/h
- Ostatní silnice mimo obec: 90 km/h
- V obci: 50 km/h
Cestování autobusem v Chorvatsku
Autobusová doprava je vynikající a relativně levná. Jedná se o nejpoužívanější formu veřejné dopravy v Chorvatsku. Rozsáhlá síť spojů pokrývá celou zemi a dá se spolehnout na časy odjezdů. Každou trasu obsluhuje řada různých společností, takže se ceny mohou výrazně lišit.
Autobusy mezi nejoblíbenějšími místy jsou zcela nové a většina dálkových autobusů je vybavena pohodlným posezením a klimatizací. Většina řidičů je přátelská a ochotná pomoci i v případě nedorozumění.
Vstupenky a jízdní řády
Ve větších autobusových stanicích se lístky kupují u přepážky, nikoliv u řidiče. Vyplatí si rezervovat sedadla dopředu, zejména v letním období. Zavazadla uložená v zavazadlovém prostoru stojí navíc cca 40 korun včetně pojištění, proto mějte pár kun vždy u sebe. Ve srovnání s jinými dopravními prostředky je autobus poměrně levný, cena vychází přibližně na 2 koruny za kilometr.
Časy odjezdů autobusů zjistíte u přepážky, kde si lístek můžete rovnou zakoupit, nebo na oficiálních stránkách společností. Některé autobusové jízdenky lze zakoupit například přes Getbybus.com. Obecně jízdní řády nejsou lehce dostupné na internetu, kromě několika velkých měst. Hlavní autobusové uzly v Chorvatsku, odkud se dostanete téměr kamkoliv:
- Dubrovník - Zobrazit jízdní řády
- Rijeka - Zobrazit jízdní řády
- Split - Zobrazit jízdní řády
- Záhřeb - Zobrazit jízdní řády
- Zadar - Zobrazit jízdní řády
Cestování lodí v Chorvatsku
Oblíbeným dopravním prostředkem je cestování na lodích všech velikostí. Od velkých trajektů, přes výletní parníky až po drobnější plachetnice či motorové čluny. Lodí můžete projet moře a navštívit ostrovy v okolí Chorvatska. Několik společností sdílí trh a nabízí rozsáhlou síť trajektů a běžných lodí.
Nejrozsáhlejší síť podél pobřeží Jaderského moře provozuje společnost Jadrolinija. Lodě jsou velmi pohodlné, cenově o něco dražší než autobusy. Rezervace je doporučené provádět dopředu.
Místní trajekty a katamarány spojují důležité přístavy s většinou ostrovů. Vstupenky většinou nelze rezervovat online a musí být zakoupené v místních pobočkách Jadrolinija nebo soukromými přepravní společnostmi.
Během hlavní sezóny a o víkendech může čas strávený na palubě trvat několik hodin a doporučuje se dorazit co nejdříve, zvlášť pokud máte v úmyslu cestovat s osobním vozidlem.
Cestování vlakem v Chorvatsku
Cestování vlakem není běžné v Chorvatsku. Ve většině případů cesta trvá podstatně déle než u autobusů a železniční síť není tak rozsáhlá. Vlaky jezdí proto méně často, ale za to jsou pohodlnější.
Centrem chorvatského vlakového systému je Záhřeb, který je spojený jen s několika městy u pobřeží. Jedná se o následující směry:
- Záhřeb – Osijek
- Záhřeb – Rijeka – Pula
- Záhřeb – Varaždin – Koprivnica
- Záhřeb – Zadar – Šibenik – Split
Podél pobřeží nejezdí žádné vlaky. Informace o jízdních řádech, cenách a službách vám poskytne web chorvatské železnice.
Cestování letecky v Chorvatsku
Ač se to na první pohled nemusí zdát, tak letadlo patří mezi cenově dostupný dopravní prostředky v Chorvatsku. Národní letecká společnost Croatia Airlines má vnitrostátní lety mezi velkými letišti v Chorvatsku, jmenovitě Záhřebem, Splitem, Dubrovníkem, Pulou, Rijekou, Zadarem a Osijekem. Ceny jsou celkem rozumné, například letenka mezi Záhřebem a Dubrovníkem může stát kolem 1.300 Kč.
Další operující společností je Trade Air, která má vnitrostátní lety do Splitu, Rijeky, Osijeku, Dubrovníku a Záhřebu.