Měna a ceny v Měna

Měna: Chorvatská kuna (kn) a aktuální kurz: 1 HRK = 1 CZK

Oficiální měnou v Chorvatsku je kuna. Setkat se můžete s bankovkami v hodnotách 500, 200, 100, 50, 20, 10 a pěti kun, na nichž jsou vyobrazeny chorvatští hrdinové. Každá kuna je se skládá ze 100 lip. Najdete stříbrné 50 a 20 lipové mince a bronzové 10 lipové mince.

Chorvatské bankovky a mince kuna

Platba kartou a bankomaty

Směnárny či banky naleznete v každém městě, stejně jako bankomaty. Soukromé bankomaty, které často naleznete stát opuštěné a téměr kdekoliv, si účtují jednorázový poplatek za výběr. V takovém případě je lepší vybrat najednou co nejvyšší částku.  

V hotelech a luxusnějších restauracích je možné platit kartou, stejně jako ve větších obchodech. Menší restaurace, obchody a majitelé soukromých ubytování často přijímají pouze hotovost, proto vždy mějte s sebou alespoň menší částku v hotovosti.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. . Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny v Chorvatsku

Chorvatsko obecně nepatří mezi nejlevnější země, a připlatíte si tak například za ubytování, a to zejména v letních měsících. Ceny za jídlo a pití jsou však na většině míst velmi rozumné a srovnatelné s našimi poměry. Země nabízí také spoustu možností pro nízkorozpočtové ubytování.

Denní náklady

Levné cestování
do 1.000 Kč
  • Sdílený pokoj na hostelu: 500 Kč
  • Kempování: 150 Kč
  • Jídlo v místní taverně: 150–250 Kč
  • Lokální doprava: 40–500 Kč
Středně drahé cestování
1.000–2.500 Kč
  • Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední třídy: 2.000 Kč
  • Oběd nebo večeře v lepší restauraci: 400 Kč
  • Krátký výlet taxíkem: 100 Kč
Luxusní cestování
2.500 Kč a více
  • Čtyřhvězdičkový hotelový pokoj: od 3.000 Kč
  • Jídlo v luxusní restauraci: 1.000 Kč
  • Pronájem auta na den: 850 Kč

Spropitné a smlouvání

Účty v restauracích nezahrnují poplatek za služby a je proto běžné cenu zaokrouhlit nahoru, stejně jako u nás. Pokud jste spokojený s obsluhou a jídlem, očekává se spropitné okolo 10 % z celkové částky. V lepších restauracích vám obsluha přinese knížku, kam vložíte peníze. Obsluha si vyzvedne peníze a vrátím vám přesně zpátky. Spropitné necháte v knížce při odchodu. Pokud platíte kartou, tak je dobré nechat spropitné v hotovosti, případně nahlásit částku i se spropitným.

U stánkách vám vyjednávání může ušetřit pár korun, přesto není v Chorvatsku zvykem a očekává se od vás, že zaplatíte plnou cenu.

jankonaskáťaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna