Měna: Chorvatská kuna (kn) a aktuální kurz: 1 HRK = 1 CZK
Oficiální měnou v Chorvatsku je kuna. Setkat se můžete s bankovkami v hodnotách 500, 200, 100, 50, 20, 10 a pěti kun, na nichž jsou vyobrazeny chorvatští hrdinové. Každá kuna je se skládá ze 100 lip. Najdete stříbrné 50 a 20 lipové mince a bronzové 10 lipové mince.
Platba kartou a bankomaty
Směnárny či banky naleznete v každém městě, stejně jako bankomaty. Soukromé bankomaty, které často naleznete stát opuštěné a téměr kdekoliv, si účtují jednorázový poplatek za výběr. V takovém případě je lepší vybrat najednou co nejvyšší částku.
V hotelech a luxusnějších restauracích je možné platit kartou, stejně jako ve větších obchodech. Menší restaurace, obchody a majitelé soukromých ubytování často přijímají pouze hotovost, proto vždy mějte s sebou alespoň menší částku v hotovosti.
Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. . Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.
Náklady a ceny v Chorvatsku
Chorvatsko obecně nepatří mezi nejlevnější země, a připlatíte si tak například za ubytování, a to zejména v letních měsících. Ceny za jídlo a pití jsou však na většině míst velmi rozumné a srovnatelné s našimi poměry. Země nabízí také spoustu možností pro nízkorozpočtové ubytování.
Denní náklady
Levné cestování
- Sdílený pokoj na hostelu: 500 Kč
- Kempování: 150 Kč
- Jídlo v místní taverně: 150–250 Kč
- Lokální doprava: 40–500 Kč
Středně drahé cestování
- Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední třídy: 2.000 Kč
- Oběd nebo večeře v lepší restauraci: 400 Kč
- Krátký výlet taxíkem: 100 Kč
Luxusní cestování
- Čtyřhvězdičkový hotelový pokoj: od 3.000 Kč
- Jídlo v luxusní restauraci: 1.000 Kč
- Pronájem auta na den: 850 Kč
Spropitné a smlouvání
Účty v restauracích nezahrnují poplatek za služby a je proto běžné cenu zaokrouhlit nahoru, stejně jako u nás. Pokud jste spokojený s obsluhou a jídlem, očekává se spropitné okolo 10 % z celkové částky. V lepších restauracích vám obsluha přinese knížku, kam vložíte peníze. Obsluha si vyzvedne peníze a vrátím vám přesně zpátky. Spropitné necháte v knížce při odchodu. Pokud platíte kartou, tak je dobré nechat spropitné v hotovosti, případně nahlásit částku i se spropitným.
U stánkách vám vyjednávání může ušetřit pár korun, přesto není v Chorvatsku zvykem a očekává se od vás, že zaplatíte plnou cenu.