V Chorvatsku vám nehrozí žádné výjimečné zdravotní nebezpečí v podobě zákeřných nemocí či otravy z jídla nebo vody. Voda z kohoutku je pitná, pokud není uvedeno jinak.
Nejdůležitější je pochopitelně ochrana před ostrým sluncem, a to zejména když se odráží od mořské hladiny. Dobré krémy a pokrývku hlavy nepodceňujte, stejně jako dostatečné zásoby vody.
Cestovní pojištění a zdravotní péče
Zdravotní péče v Chorvatsku je na dobré úrovni a snadno dostupná. V lékárně je možné koupit léky na drobné nemoci a lékárníci vám rádi poskytnou radu. V každém městě by měla být alespoň jedna otevřená i přes noc a o víkendech.
V případě bolesti zubů je standardní péče zpravidla dobrá, mějte ovšem představu o limitu plnění vašeho cestovního pojištění. Případně nechte prohlídku na doma.
Chorvatsko je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Chorvatska sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky Porovenj24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.
Pro vyhledání zdravotních služeb (nemocnice, zdravotní střediska, lékárny a další) lze využít přehlednou mapu. Najděte svojí polohu a vlevo vyberte konkrétní kategorii.
Zdravotní rizika
Snažte se vždy pít dostatek vody. Dehydratace již probíhá, jakmile cítíte žízeň. Vyčerpání z tepla je způsobeno nadměrnou ztrátou a nedostatkem tekutin a solí. Mezi hlavní příznaky patří bolest hlavy, závratě a únava. V případě pocitu únavy z přehřátí se schovejte ihned před sluncem a doplňte ztracené tekutiny pitnou vodou a ovocnými nápoji. Polévka či slané pokrmy nahradí ztrátu soli.
V extrémních případech má úpal za následek iracionální a hyperaktivní chování, případně ztrátu vědomí a smrt. Studená sprcha, chládek a fén jsou v tomto případě ideální řešení. V případě ztráty vědomí volat ihned pohotovost.
Kolem skalnatých pláží dávejte pozor na mořské ježky. Pokud se vám jejich jehly zaryjí do kůže, pomůže vám olivový olej k jejich uvolnění a odstranění.
Pozor si dejte na rozpálených kamenitých stezkách a trhlinách ve skálách, kde se mohou vyhřívat hadi. Pokud vás kousne had, nepropadejte panice. Kousnutí může být bolestivé, ale neznamená to, že had značně aplikoval jed. Nesnažte se nic škrtit, řezat nebo sát. Můžete použít bandáž, tak aby se pod ní ideálně stále vešel jeden prst. Kontaktujte nebo vyhledejte lékařskou pomoc.
Při kempování nebo turistice v přírodě si dejte pozor na klíšťata a na konci se vždy zkontrolujte.
Bezpečnost v Chorvatsku
Kriminalita je v Chorvatsku velmi nízká, obávat se nemusíte ani v nočních ulicích měst. Rizikem jsou v podstatě jen drobné pouliční krádeže. Klidněji se vám bude spát a cestovat, když necháte luxusní a drahé doplňky doma. V případě jakýchkoli problémů se obraťte na policii, který vám pomůže. Jednání s policií vás nemusí děsit, její příslušníci jsou většinou velmi ochotní a zdvořilí.
Ačkoliv je nepravděpodobné, že vás policie bude legitimovat, měli byste mít stále s sebou občanský průkaz nebo pas. Pokud se bojíte ztráty dokladu, tak si doklad okopírujete a originál nechte na pokoji. Ačkoliv to není ideální řešení, tak je stále lepší, než být zcela bez dokladu v cizině.
V průběhu války na počátku 90. let bylo více než milion min položeno ve východní Slavonii kolem Osijeku a v zázemí severně od Zadaru. Přestože vláda značně investovala do jejich odstranění a nehrozí přímé ohrožení, není doporučené chodit v této oblasti zcela mimo označená místa.
Cestování s dětmi
S bezpečnými plážemi, uzpůsobenými turistickými a cyklistickými stezkami, interaktivními muzei a spoustou starobylých měst a pevností, které nadchnou malé rytíře a princezny, Chorvatsko nabízí spoustu zábavy pro rodiče s dětmi.
Pláže vhodně pro děti a batolata
- Lopar, Ostrov Rab - mělké, písečné pláže, které jsou ideální pro batolata
- Baška, Ostrov Krk - 2 km dlouhý půlměsíc pláže s malým aquaparkem na jednom konci
- Ostrov Mljet - malé slané jezero je teplé a ideální pro kojence
- Ostrovy Cres a Lošinj - spousta rodinných kempů umístěných přímo na pláži
- Crveni Otok, Rovinj - dva spojené ostrůvky se táhnou oblázkovými plážemi
Více o dovolené s dětmi v Chorvatsku se dočtete v článku: dovolená v Chorvatsku s dětmi.
Kontakty na tísňové linky v Chorvatsku
Číslo 112 slouží pro jakoukoli naléhavou situaci v Chorvatsku, bez ohledu na to, zda potřebujete sanitku, policii nebo hasiče. Číslo funguje na jakémkoliv zařízení, i když je zamčené.
Pro konkrétní službu můžete využít číslo:
- 194 pro sanitku
- 192 pro policii
- 193 pro hasiče
- 9155 pro záchranu na moři
- 1987 pro silniční asistenci