Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Švédska.

Vstupní podmínky

Pro vstup do země občané ČR nepotřebují vízum, postačí občanský průkaz nebo cestovní pas. Při pobytu delším než tři měsíce je třeba zažádat na policii o povolení k pobytu.

Po zemi se můžete pohybovat volně, povolen je i vstup na soukromé pozemky a táboření v přírodě.

Měna a ceny

Ač je Švédsko členem Evropské unie, zachovává si svou původní měnu- švédskou korunu neboli SEK. Ta vás vyjde v přepočtu asi na tři české koruny. Švédsko, stejně jako ostatní skandinávské země je dost drahá země, proto se u běžných potravin i v restauracích setkáte s přibližně stejnými cenovkami jako v ČR - v přepočtu je vše tedy 3krát až 4krát dražší.

Spropitné v restauracích je již zahrnuté v ceně, jste-li ale spokojeni, můžete číšníkovi nechat nějaké drobné navíc.

Pokud u sebe zrovna nemáte hotovost, nezoufejte. Ve Švédsku lze běžně platit platebními kartami Visa, MasterCard, DinersClub a American Express. Využít můžete také cestovní šeky.

Zdraví a bezpečí

Švédsko je zemí s téměř nulovou kriminalitou, přesto doporučujeme ostražitost především v turistických centrech. V poslední době také dochází k loupežím na dálničních odpočívadlech. Nikdy tedy neopouštějte odemčené auto.

Pro vstup do země není třeba žádného speciálního očkování, doporučeno je však očkování proti klíšťové encefalitidě. Nezapomeňte si také přibalit repelent, který vás ochrání před komáry.

Jazyk a kultura

Švédština nebyla nikdy formálně schválena jako úřední jazyk, nicméně právě tímto jazykem se v zemi mluví nejvíce a je označován jako „hlavní jazyk“. Švédština je dobře srozumitelná s dánštinou a norštinou. V zemi je ale schváleno pět jazyků menšin a to je finština, tornedalská finština, romština, laponština a jidiš. Dále se zde díky vysoké úrovni vzdělání dorozumíte anglicky či německy.

Švédové si zakládají na vysoké úrovni života a soužití s přírodou. Pokud se vydáte do Švédska na dovolenou, čekají vás přátelští lidé, čistá města s výbornými službami a nedotčená příroda, která vám vezme dech.
Od původních vikingských náboženství už se upustilo, od devátého do dvanáctého století docházelo k pokřesťanštění, dnes se většina obyvatel hlásí k luteránské církvi.

Jídlo a pití

Velmi oblíbeným nápojem je káva či čaj s mlékem. Typickým alkoholickým nápojem je Aquavit („živá voda“), tedy 45% nápoj z obilí či brambor, s obsahem různého koření, především však kmínu. S alkoholem se však běžně nesetkáte, jeho konzumace na veřejném prostranství je přísně zakázaná.

Švédská kuchyně je velmi pestrá a je příkladem zdravé stravy. Setkáme se zde s hojnou konzumací ryb nejrůznějších druhů. Typickým kořením je kopr. Z tučnějšího masa jsou v oblibě jeleni a daňci.
Ve čtvrtek je dbáno na tradiční večeři, tedy hrachovou polévku s tymiánem a cibulí. Jako dezert jsou časté palačinky, jablečný dort či dezerty s lesním ovocem. Švédové jsou navíc rekordmany v konzumaci zmrzliny!

Doprava

Nejrychlejší a nejpohodlnější doprava do Švédska je letecká. Do Stockholmu se tak dostanete za dvě hodiny letu (dejte si pozor na místní letiště! Stockholm má celkem tři, přičemž letiště Skavsta je vzdálené asi 80 kilometrů od hlavního města!) Kromě ČSA zajišťují lety například skandinávské společnosti Scandinavian Airlines (https://www.flysas.com/) nebo doporučovaná Norwegian (https://www.norwegian.com/). 

Další možností jsou autobusové linky, které jsou však vzhledem k velké vzdálenosti dost nepohodlné. Z Prahy do Stockholmu, Göteborgu, Malmö i Uppsaly se dostanete se společností Eurolines (https://www.elines.cz/) či Bohemianlines (https://www.bohemianlines.cz/) a zaplatíte okolo 2000 Kč za jednu cestu.

Poněkud pohodlnější je spojení železniční, konkrétně noční expres z Hamburku do Malmö. Cesta vás vyjde o něco málo dráž než předchozí možnost.

Poslední a nejflexibilnější způsob dopravy je vlastním automobilem. V tomto případě si nenechte ujít jízdu po mostě Öresund mezi Kodaní a Malmö. Pokud se rozhodnete jet jinudy, čeká vás plavba trajektem. Švédské silnice jsou v dobrém stavu, což by mohlo být dobrou náplastí za téměř neexistující dálniční síť. Doporučujeme dodržování předpisů, pokuty jsou vysoké. Z překročení rychlosti zaplatíte od 1500 SEK, pojedete-li pod vlivem alkoholu, čekejte pokuty od 2000 SEK, za špatné parkování si připravte 200-1000 SEK a nezapnuté bezpečnostní pásy vás vyjdou na 1500 SEK.

 

Počasí

Švédsko je díky své poloze poněkud chladnější a deštivější zemí. Ideálním obdobím pro návštěvu je léto, kdy teploty dosahují 13°C na severu a až 20° na jihu. Dny jsou velmi dlouhé, v noci vás možná překvapí jen šero, nikoliv tak temná obloha jako v ČR. Průměrné teploty v zimě jsou potom až -13° a krajinu pokryje vrstva sněhu, která může vydržet až do dubna. Pokud vám tak nízké teploty nedělají problém, máte jedinečnou příležitost pozorovat polární záři.

Tvé jménoCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna