Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Švédska.

Vstupní podmínky

Pro vstup do země občané ČR nepotřebují vízum, postačí občanský průkaz nebo cestovní pas. Při pobytu delším než tři měsíce je třeba zažádat na policii o povolení k pobytu.

Po zemi se můžete pohybovat volně, povolen je i vstup na soukromé pozemky a táboření v přírodě.

Měna a ceny

Ač je Švédsko členem Evropské unie, zachovává si svou původní měnu- švédskou korunu neboli SEK. Ta vás vyjde v přepočtu asi na tři české koruny. Švédsko, stejně jako ostatní skandinávské země je dost drahá země, proto se u běžných potravin i v restauracích setkáte s přibližně stejnými cenovkami jako v ČR - v přepočtu je vše tedy 3krát až 4krát dražší.

Spropitné v restauracích je již zahrnuté v ceně, jste-li ale spokojeni, můžete číšníkovi nechat nějaké drobné navíc.

Pokud u sebe zrovna nemáte hotovost, nezoufejte. Ve Švédsku lze běžně platit platebními kartami Visa, MasterCard, DinersClub a American Express. Využít můžete také cestovní šeky.

Zdraví a bezpečí

Švédsko je zemí s téměř nulovou kriminalitou, přesto doporučujeme ostražitost především v turistických centrech. V poslední době také dochází k loupežím na dálničních odpočívadlech. Nikdy tedy neopouštějte odemčené auto.

Pro vstup do země není třeba žádného speciálního očkování, doporučeno je však očkování proti klíšťové encefalitidě. Nezapomeňte si také přibalit repelent, který vás ochrání před komáry.

Jazyk a kultura

Švédština nebyla nikdy formálně schválena jako úřední jazyk, nicméně právě tímto jazykem se v zemi mluví nejvíce a je označován jako „hlavní jazyk“. Švédština je dobře srozumitelná s dánštinou a norštinou. V zemi je ale schváleno pět jazyků menšin a to je finština, tornedalská finština, romština, laponština a jidiš. Dále se zde díky vysoké úrovni vzdělání dorozumíte anglicky či německy.

Švédové si zakládají na vysoké úrovni života a soužití s přírodou. Pokud se vydáte do Švédska na dovolenou, čekají vás přátelští lidé, čistá města s výbornými službami a nedotčená příroda, která vám vezme dech.
Od původních vikingských náboženství už se upustilo, od devátého do dvanáctého století docházelo k pokřesťanštění, dnes se většina obyvatel hlásí k luteránské církvi.

Jídlo a pití

Velmi oblíbeným nápojem je káva či čaj s mlékem. Typickým alkoholickým nápojem je Aquavit („živá voda“), tedy 45% nápoj z obilí či brambor, s obsahem různého koření, především však kmínu. S alkoholem se však běžně nesetkáte, jeho konzumace na veřejném prostranství je přísně zakázaná.

Švédská kuchyně je velmi pestrá a je příkladem zdravé stravy. Setkáme se zde s hojnou konzumací ryb nejrůznějších druhů. Typickým kořením je kopr. Z tučnějšího masa jsou v oblibě jeleni a daňci.
Ve čtvrtek je dbáno na tradiční večeři, tedy hrachovou polévku s tymiánem a cibulí. Jako dezert jsou časté palačinky, jablečný dort či dezerty s lesním ovocem. Švédové jsou navíc rekordmany v konzumaci zmrzliny!

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27751 pírek.

1 pírko = 1 koruna