Kompletní praktické informace při cestě do Švédska:
Vstupní podmínky
Pro vstup do Švédska občané ČR, jako členové Evropské unie, nepotřebují vízum a postačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi. Při pobytu delším než tři měsíce je třeba zažádat na policii o povolení k pobytu.
Po zemi se můžete pohybovat volně, povolen je i vstup na soukromé pozemky a táboření v přírodě.
Vstup s dětmi do Švédska
Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.
Měna a ceny
Měna: Švédská koruna (kr) a aktuální kurz: 1 SEK = 1 CZK
Ač je Švédsko členem Evropské unie, zachovává si svou původní měnu - švédskou korunu neboli SEK.
Platba kartou a bankomaty
Pokud u sebe zrovna nemáte hotovost, nezoufejte. Ve Švédsku lze běžně platit platebními kartami Visa, MasterCard, DinersClub a American Express. Využít můžete také cestovní šeky.
Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.
Náklady a ceny v Švédsku
Švédsko, stejně jako ostatní skandinávské země je dost drahá země, proto se u běžných potravin i v restauracích setkáte s přibližně stejnými cenovkami jako v ČR - v přepočtu je vše tedy 3krát až 4krát dražší.
Spropitné a smlouvání
Spropitné v restauracích je již zahrnuté v ceně, jste-li ale spokojeni, můžete číšníkovi nechat nějaké drobné navíc.
Jídlo a pití
Švédská kuchyně a stravování
Švédská kuchyně je velmi pestrá a je příkladem zdravé stravy. Setkáme se zde s hojnou konzumací ryb nejrůznějších druhů. Typickým kořením je kopr. Z tučnějšího masa jsou v oblibě jeleni a daňci.
Ve čtvrtek je dbáno na tradiční večeři, tedy hrachovou polévku s tymiánem a cibulí. Jako dezert jsou časté palačinky, jablečný dort či dezerty s lesním ovocem. Švédové jsou navíc rekordmany v konzumaci zmrzliny!
Tradiční a populární pití
Velmi oblíbeným nápojem je káva či čaj s mlékem. Typickým alkoholickým nápojem je Aquavit („živá voda“), tedy 45% nápoj z obilí či brambor, s obsahem různého koření, především však kmínu. S alkoholem se však běžně nesetkáte, jeho konzumace na veřejném prostranství je přísně zakázaná.
Zdraví a bezpečí
Bezpečnost ve Švédsku
Švédsko je zemí s téměř nulovou kriminalitou, přesto doporučujeme ostražitost především v turistických centrech. V poslední době také dochází k loupežím na dálničních odpočívadlech. Nikdy tedy neopouštějte odemčené auto.
Zdravotní rizika a očkování
Pro vstup do země není třeba žádného speciálního očkování, doporučeno je však očkování proti klíšťové encefalitidě. Nezapomeňte si také přibalit repelent, který vás ochrání před komáry.
Cestovní pojištění
Švédsko je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Švédska sjednali alespoň základní cestovní pojištění.
Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.
Jazyk a kultura
Švédština nebyla nikdy formálně schválena jako úřední jazyk, nicméně právě tímto jazykem se v zemi mluví nejvíce a je označován jako „hlavní jazyk“. Švédština je dobře srozumitelná s dánštinou a norštinou.
Pět jazyků menšin
V zemi je ale schváleno pět jazyků menšin a to je finština, tornedalská finština, romština, laponština a jidiš. Dále se zde díky vysoké úrovni vzdělání dorozumíte anglicky či německy.
Kultura a švédský způsob života
Švédové si zakládají na vysoké úrovni života a soužití s přírodou. Pokud se vydáte do Švédska na dovolenou, čekají vás přátelští lidé, čistá města s výbornými službami a nedotčená příroda, která vám vezme dech.
Náboženství ve Švédsku
Od původních vikingských náboženství už se upustilo, od devátého do dvanáctého století docházelo k pokřesťanštění, dnes se většina obyvatel hlásí k luteránské církvi.
Švédské památky zapsané v seznamu UNESCO
Švédsko má v současné době 15 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Seznam památek UNESCO:
- Drottningholmský palác
- Skogskyrkogården
- Birka a Hovgården
- Železárny Engelsberg
- Skalní rytiny v Tanum
- Hanzovní město Visby
- Kostelní městečko Gammelstad
- Laponské území
- Karlskrona – námořní přístav
- Zemědělská krajina na jihu ostrova Öland
- Höga kusten
- Těžba mědi v okolí města Falun
- Rádiová stanice Grimeton
- Struveho geodetický oblouk
- Zdobené farmy v Hälsinglandu
Cestování a doprava
Letecky do Švédska
Nejrychlejší a nejpohodlnější doprava do Švédska je letecká. Do Stockholmu se tak dostanete za dvě hodiny letu (dejte si pozor na místní letiště! Stockholm má celkem tři, přičemž letiště Skavsta je vzdálené asi 80 kilometrů od hlavního města!) Kromě ČSA zajišťují lety například skandinávské společnosti Scandinavian Airlines nebo doporučovaná Norwegian.
Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.
Cesta autobusem do Švédska
Další možností jsou autobusové linky, které jsou však vzhledem k velké vzdálenosti dost nepohodlné. Z Prahy do Stockholmu, Göteborgu, Malmö i Uppsaly se dostanete se společností Eurolines či Bohemianlines a zaplatíte okolo 2000 Kč za jednu cestu.
Cesta vlakem do Švédska
Poněkud pohodlnější je spojení železniční, konkrétně noční expres z Hamburku do Malmö. Cesta vás vyjde o něco málo dráž než předchozí možnost.
Cesta autem do Švédska
Poslední a nejflexibilnější způsob dopravy je vlastním automobilem. V tomto případě si nenechte ujít jízdu po mostě Öresund mezi Kodaní a Malmö. Pokud se rozhodnete jet jinudy, čeká vás plavba trajektem.
Silnice a pokuty
Švédské silnice jsou v dobrém stavu, což by mohlo být dobrou náplastí za téměř neexistující dálniční síť. Doporučujeme dodržování předpisů, pokuty jsou vysoké. Z překročení rychlosti zaplatíte od 1500 SEK, pojedete-li pod vlivem alkoholu, čekejte pokuty od 2000 SEK, za špatné parkování si připravte 200-1000 SEK a nezapnuté bezpečnostní pásy vás vyjdou na 1500 SEK.
Cestovní kanceláří do Švédska
Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Švédska.
Doprava ve Švédsku
Půjčení a cestování autem ve Švédsku
Pokud chcete cestovat autem pouze po Švédsku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Švédsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.
Počasí a doba návštěvy
Švédsko je díky své poloze poněkud chladnější a deštivější zemí.
Kdy jet do Švédska
Ideálním obdobím pro návštěvu je léto, kdy teploty dosahují 13°C na severu a až 20° na jihu. Dny jsou velmi dlouhé, v noci vás možná překvapí jen šero, nikoliv tak temná obloha jako v ČR. Průměrné teploty v zimě jsou potom až -13° a krajinu pokryje vrstva sněhu, která může vydržet až do dubna. Pokud vám tak nízké teploty nedělají problém, máte jedinečnou příležitost pozorovat polární záři.