Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Estonska.

Vstupní podmínky

Pro vstup do země není potřeba mít vízum, na cestu vám tedy postačí cestovní pas či občanský průkaz. Pokud plánujete setrvat v zemi déle než tři měsíce, je třeba se nahlásit na příslušném úřadě.

Měna a ceny

Oficiální měnou je od roku 2011 euro. Platební karty jsou běžně přijímány, na rozdíl od cestovních šeků, které lze uplatnit jen výjimečně ve velkých hotelech.

Ač je Estonsko nejdražší z pobaltských zemí, ceny jsou v přepočtu přibližně stejné jako v České republice.

Zdraví a bezpečí

Pro vstup do země není vyžadováno žádné očkování, nicméně velmi doporučujeme preventivní očkování proti klíšťové lymské borelióze.

Voda v Estonsku není na naše poměry v dobré kvalitě, proto též doporučujeme sterilování převařením.

Bezpečnostní situace je podobná jako v ČR, vyskytují se drobné krádeže, především v turisticky významných centrech, buďte tedy ostražití. Nedoporučujeme noční vycházky zapadlými uličkami, pro transport si v pozdějších hodinách zvolte taxi. Pokud na cesty vyrážíte vlastním automobilem, parkujte především na hlídaných parkovištích a nenechávejte zde osobní věci.

Obzvláště pozor si dávejte při placení kreditní kartou. Nikdy obchodníka nenechejte s kartou odejít z vašeho dohledu. 

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem je estonština, která je zajímavá svými krátkými, dlouhými a předlouhými samohláskami i souhláskami! S mladými lidmi se bez problému domluvíte anglicky, na starší zkuste spíše ruštinu, jejíž výuka byla dříve povinná, stejně jako u nás. V Estonsku navíc stále žije početná ruská menšina.

Estonci jsou pracovití, klidní a spořádaní, často působí velmi samotářsky, pokud je však oslovíte, ochotně vám pomohou a odhalí svou přátelskou povahu.

Estonsko je velmi ovlivněno severskými zeměmi a jejich pohanským náboženstvím, možná i proto jde o druhou nejvíce bezbožnou zemi na světě. V estonské mytologii si lze všimnout značné podobnosti s Finskými pověstmi. Mnoho historických a přírodních památek má svůj mýtický příběh objasňující jejich vznik a význam. Hrdí Estonci vám jistě budou rádi vyprávět podivuhodné legendy z historie země. 

Jídlo a pití

Estonská kuchyně je velmi ovlivněná německou, proto se zde často setkáme s různými druhy masa a oblíbených uzenin, jejichž tučnost Estonci vyvažují velkým množstvím zdravé zeleniny. Své místo si ale v gastronomii našly i ryby, kterých je v zemi díky dlouhému pobřeží dostatek. Oblíbenou přílohou jsou brambory a pohanka. Velké oblibě se těší okurky nakládané do dřevěných soudků s listy černého rybízu, kopru a křenem. Typická vánoční večeře je verivorst, tedy obdoba naší krvavé jitrnice se zelím.

Jídlo je velmi často zapíjeno mlékem či mléčnými koktejly a kefíry. Dalším oblíbeným nápojem je pivo.

A nakonec jedna zajímavost z Estonské kuchyně: za vlády komunismu byl čtvrtek povinným dnem rybích pokrmů. Byl vyhlášen především z důvodu nedostatku masa.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna