Praktické informace do Estonska

Kompletní praktické informace při cestě do Estonska:

Vstupní podmínky

Pro vstup do země není potřeba mít vízum, jako členům Evropské unie vám ke vstupu do země postačí platný pas či občanský průkaz. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi. Pokud plánujete setrvat v zemi déle než tři měsíce, je třeba se nahlásit na příslušném úřadě.

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

Platba kartou a bankomaty

Oficiální měnou je od roku 2011 euro. Platební karty jsou běžně přijímány, na rozdíl od cestovních šeků, které lze uplatnit jen výjimečně ve velkých hotelech.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. . Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

EURO bankovky a mince

Náklady a ceny v Estonsku

Ač je Estonsko nejdražší z pobaltských zemí, ceny jsou v přepočtu přibližně stejné jako v České republice.

Jídlo a pití

Stravování v Estonsku

Estonská kuchyně je velmi ovlivněná německou, proto se zde často setkáme s různými druhy masa a oblíbených uzenin, jejichž tučnost Estonci vyvažují velkým množstvím zdravé zeleniny. Své místo si ale v gastronomii našly i ryby, kterých je v zemi díky dlouhému pobřeží dostatek. Oblíbenou přílohou jsou brambory a pohanka. Velké oblibě se těší okurky nakládané do dřevěných soudků s listy černého rybízu, kopru a křenem. Typická vánoční večeře je verivorst, tedy obdoba naší krvavé jitrnice se zelím.

Tradiční a populární pití

Jídlo je velmi často zapíjeno mlékem či mléčnými koktejly a kefíry. Dalším oblíbeným nápojem je pivo.

Zajímavost estonské kuchyně

A nakonec jedna zajímavost z Estonské kuchyně: za vlády komunismu byl čtvrtek povinným dnem rybích pokrmů. Byl vyhlášen především z důvodu nedostatku masa.

Zdraví a bezpečí

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Estonsko je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Estonska sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání všech nabídek doporučujeme využít web porovnej24. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Zdravotní rizika a očkování

Pro vstup do země není vyžadováno žádné očkování, nicméně velmi doporučujeme preventivní očkování proti klíšťové lymské borelióze.

Pití vody z kohoutku

Voda v Estonsku není na naše poměry v dobré kvalitě, proto též doporučujeme sterilování převařením.

Bezpečnost v Estonsku

Bezpečnostní situace je podobná jako v ČR, vyskytují se drobné krádeže, především v turisticky významných centrech, buďte tedy ostražití. Nedoporučujeme noční vycházky zapadlými uličkami, pro transport si v pozdějších hodinách zvolte taxi. Pokud na cesty vyrážíte vlastním automobilem, parkujte především na hlídaných parkovištích a nenechávejte zde osobní věci.

Obzvláště pozor si dávejte při placení kreditní kartou. Nikdy obchodníka nenechejte s kartou odejít z vašeho dohledu.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem je estonština, která je zajímavá svými krátkými, dlouhými a předlouhými samohláskami i souhláskami! S mladými lidmi se bez problému domluvíte anglicky, na starší zkuste spíše ruštinu, jejíž výuka byla dříve povinná, stejně jako u nás. V Estonsku navíc stále žije početná ruská menšina.

Kultura a estonský způsob života

Estonci jsou pracovití, klidní a spořádaní, často působí velmi samotářsky, pokud je však oslovíte, ochotně vám pomohou a odhalí svou přátelskou povahu.

Náboženství v Estonsku

Estonsko je velmi ovlivněno severskými zeměmi a jejich pohanským náboženstvím, možná i proto jde o druhou nejvíce bezbožnou zemi na světě. V estonské mytologii si lze všimnout značné podobnosti s Finskými pověstmi. Mnoho historických a přírodních památek má svůj mýtický příběh objasňující jejich vznik a význam. Hrdí Estonci vám jistě budou rádi vyprávět podivuhodné legendy z historie země. 

Estonské památky zapsané v UNESCO

Estonsko má dva zápisy na Seznam světového dědictví UNESCO, z toho jeden sdílí s dalšími zeměmi.

Seznam památek UNESCO:

Cestování a doprava

Letecky do Estonska

Nejrychlejší a nejkomfortnější cestu do Estonska vám zajistí letadla, létající 5x týdně z Prahy do Tallinnu. Cesta trvá přibližně 2 hodiny.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta vlakem a autobusem do Estonska

Levnějším, ale poněkud komplikovanějším způsobem dopravy je železniční, kde se ale nevyhnete přestupům. Ani autobusové spojení do Estonska není přímé, společnost Eurolines (www.eurolines.cz) vás do Tallinnu doveze s přestupem ve Vilniusu za cenu přibližně 4000 Kč.

Cesta autem do Estonska

Nejflexibilnější je samozřejmě doprava vlastním automobilem, která vám navíc dává ideální příležitost k poznání všech tří pobaltských států. Pravidla silničního provozu se výrazně neliší od těch českých, jejich dodržování je kontrolováno radary a silničními hlídkami. Při překročení povolené rychlosti vám může být uložena pokuta od 120 €, při řízení pod vlivem alkoholu od 400€, za špatné parkování zhruba 40€.  

Cestovní kanceláří do Estonska

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena je v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Estonska.

Doprava v Estonsku

Cestování autem v Estonsku

Pokud chcete cestovat autem pouze po Estonsku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Estonsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Počasí a doba návštěvy

Estonské podnebí je mírné, připravte se ale na lehce nižší teploty než v ČR. Průměrná teplota v nejteplejším měsíci- červenci je 16°-17°C, nejchladnější je únor, kdy průměrné teploty spadají až na -7°C.

Kdy jet do Estonska

Ideálními měsíci pro návštěvu pobaltských zemí je květen, červen a září. Červenec a srpen jsou v Estonsku poněkud deštivé, takže si nezapomeňte zabalit deštník, pokud se rozhodnete pro dovolenou právě v této době! Jestliže vám nevadí nižší teploty, můžete se vydat do Estonska v zimních měsících, navštívit vánoční trhy a užívat si pohled na zasněženou krajinu a třpytící se zamrzlé moře.

Aktuální počasí v Estonsko

ChalottCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna