Praktické informace do Maroka

Kompletní praktické informace při cestě do Maroka:

Vstupní podmínky

Pro vstup do Maroka postačí pas, s minimální platností 6 měsíců ke dni vstupu do země (po návratu domů). Pokud váš pobyt jako turisty nepřesáhne 3 měsíce (90 dnů) nepotřebujete vízum. V případě, že hodláte svoji návštěvu v Maroku prodloužit na více než 90 dní, vízum vám může být vydáno policejním oddělením v místě vašeho pobytu.

Vždy raději před odjezdem kontrolujte vstupní podmínky Maroka, situace se může kdykoliv změnit.

Dovoz a vývoz zboží

Import a export místní měny je zakázán. Po skončení vaší dovolené, musíte zbylé marocké dirhamy opět zpětně proměnit. Import a export ostatních měn je povolen ale omezen na částku, jež odpovídá £10,000.

Import narkotik, drog, politicky citlivého materiálu, zbraní či výbušnin je zakázán a přísně trestán.

Měna a ceny

Měna: Marocký dirham (Dh) a aktuální kurz: 1 MAD = 1 CZK

Oficiální měnou Maroka je marocký dirham. 1 marocký dirham je rozdělen na 100 centimů.

Platba kartou a bankomaty

Po celé zemi jsou ve větších městech a ve většině hotelů k nalezení v současné době bankomaty. Běžně přijímané bankovní karty jsou Visa či MasterCard. Kartami lze platit v hlavních turistických centrech, a to jak ve větších restauracích, hotelech, či obchodech.

Import a export místní měny je zakázán. Po skončení vaší dovolené, musíte zbylé marocké dirhamy opět zpětně proměnit. Import a export ostatních měn je povolen ale omezen na částku, jež odpovídá £10,000. Obecně jsou v Maroku přijímány i Eura a americké dolary, mnohdy i preferovány.

Ideální je si doma peníze směnit na eura a až v Maroku proměnit na dirhamy či si peníze nechat prostě na bankovním účtu, a v Maroku si je vybrat z bankomatu, což bývá výhodnější, z hlediska kurzu, než směnění peněz ve zdejší směnárně. K výměně peněz ve směnárnách si nezapomeňte vzít pas.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Jídlo a pití

Marocká kuchyně a speciality

Marocká kuchyně je v podstatě směsicí klasické středomořské, dále arabské, židovské ale i perské kuchyně. Mezi časté pokrmy patří kuskus, grilované maso, maso na jehlách. Mezi místní speciality patří Mechoui (nadívané jehně či hovězí maso), Harira (pikantní rajčatová polévka) či Pastilla (koláč z holubího masa, prokládaný listovým těstem posypaným skořicím a cukrem).

Tradiční a populární pití

Klasickými nápoji jsou mátový čaj či turecká káva. Ačkoliv se jedná o jednu z islámských zemí, zákony týkající se alkoholu (pro ne-muslimy) nejsou moc přísné. Alkohol je k nalezení v barech, jež bývají často v turistických oblastech otevřeny dlouho do noci. Můžete si dát víno, pivo či některé druhy místních lihovin.

Muslimové mají zakázáno pít alkohol a alkohol se nesmí pít během Ramadánu. Pití alkoholu je povoleno od 18 let.

Jazyk a kultura

Pravidla oblékání

Maroko je jednou z islámských zemí, tudíž je třeba přizpůsobit se zdejším zvykům. Na určitých místech je třeba mít dlouhé rukávy a dlouhé kalhoty, tedy vyvarovat se oblečení odhalujícímu paže a nohy, jako jsou plavky, šortky, tílka či dokonce přilnavé oblečení, a to platí jak pro muže tak ženy. V turistických centrech si můžete naopak dovolit normální způsob oblékání.

Obchodování v Maroku

Obchodování lze v Maroku označit jako jistý způsob života zdejších. Zdejších Souks (neboli tradiční krytá tržiště) a jiné trhy v zemi, jsou největšími turistickými atrakcemi. Obrovské labyrinty obchůdků najdete ve starověkých městech jako jsou Marrákeši či Fés. Vyjednávání je normální součástí života maročanů. Na vyjednávání nikdy nespěchejte, a pokud se vám nakonec nebude cena i tak líbit, prostě odejděte.

Noční život v Maroku

Maroko nabízí k zábavě celou řadu nočních barů, diskoték či restaurací, často s živou hudbou či břišními tanci. V ulicích se často setkáte nejen s břišními tanečnicemi, ale i představeními různých akrobatů, divadelními představeními, atd.

Cestování a doprava

Letecky do Maroka

Jelikož se Maroko nachází v severní Africe, logicky nejjednodušším a prakticky tedy i nejlevnějším způsobem cesty do země je doprava letecká. V zemi se nachází spoustu letišť, ať už v Casablance, Marakkéši, Fezu či ve spoustě dalších městech.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cestování lodí do Maroka

Pokud však máte dostatek času, peněz a chcete-li si užít trochu romantiky, další možností je jistě plavba lodí. Nejkratší cestu lodí podniknete z jižního cípu Španělska.

Cestovní kanceláří do Maroka

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Maroka.

Doprava v Maroku

Cestování vlakem v Maroku

Pro cestování po Marockém království existuje hned několik možností. První je železniční doprava. Možná vás překvapí, že délka místních tratí přesahuje hranici dvou tisíc kilometrů, tudíž zdejší dopravní systém patří ke špičce v celé Africe.

Půjčení a cestování autem v Maroku

Další variantou je pronájem automobilu. Malá auta tu můžete sehnat asi za 500 Kč na den, ale pozor – některé klikaté cesty v horách mohou být velmi nebezpečné.

Auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Maroku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestování taxíkem

Téměř kdekoliv narazíte na taxíky. Doporučujeme vždy se předem s řidičem dohodnout na ceně - pokud bude vysoká, smlouvání je samozřejmě dovoleno.

Počasí a doba návštěvy

Marocké klima se liší jak dle ročního období tak i dané destinace. Severozápadní část Maroka je ovlivněna Středomořím, horká léta a deštivé zimy. V pohoří Atlas dominuje naopak vysokohorské podnebí a to vskutku se značnými teplotními rozdíly. Na jihovýchodě převládá horké pouštní podnebí vyznačující se horkými suchými léty a studenými zimami.

Kdy jet do Maroka

Nejlepší doba k návštěvě Maroka je pravděpodobně jaro, kdy je vše zelené, a následně podzim, kdy již není velké horko. V letním období jsou pouště jižní části Maroka doslova spalující, teploty mnohdy přesahují i 50°C. Avšak v letních měsících je naopak vhodné navštívit severní část země, pobřeží, či hory.

TravelPortal.czCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

1 pírko = 1 koruna