Peruánská kuchyně a stravování
Při návštěvě této jedinečné země narazíte, ať už v restauracích, na ulicích, či při večeři u místních obyvatel, na širokou paletu pokrmů, které jistě stojí za to ochutnat. Ve velké míře objevíte jídla kořeněná a pikantní až pálivá. Chybět nebude i celá řada druhů zeleniny. Ochutnat byste jistě měli na místních trzích ovoce, z důvodu bezpečnosti, je však doporučeno jej oloupat. Chcete-li si nakoupit nejen ovoce, ale i další suroviny třeba na vaši večeři, na místních trzích najdete prakticky vše. V Limě je vyhlášeným trhem ten ve čtvrti Miraflores.
Jestliže se nebojíte toho, že občas nepoznáte, co zrovna jíte, vyzkoušejte takzvaná Menús del día, a ochutnáte tak něco místního za regulérní ceny. Především dáte-li si v rámci Menús del día rybu, dejte si ji na pobřeží, kde tyto produkty jsou kvalitní. Ve vnitrozemí, především v horských vesničkách, se setkáte se velkým množstvím různých druhů polévek a vývarů.
Speciality peruánské kuchyně
Mezi skutečné speciality, které byste při návštěvě Peru neměli vynechat, patří jistě pokrm zvaný Ceviche, dělaný ze syrových marinovaných ryb v citronové nebo limetkové šťávě s chilli papričkou. Peruánskou specialitou, kterou vám mohou nabídnout například místní obyvatelé vesnic, je pečené morče neboli Cuy.
Další z místních dobrot je jistě Tamales čili uvařené kukuřičné knedlíčky naplněné masem, které se balí do banánových listů. V Peru také ochutnáte bramborové placky naplněné avokádem, kuřecím případně krabím masem, s názvem Causa relleña. Dáváte-li přednost kuřeti vcelku, ochutnejte Pollo a la Brasa, které není ničím jiným, než čistě vykuchaným kuřetem grilovaným nad ohněm. Pollo a la Brasa se často podává s hranolky a salátem.
Naopak milovníci vepřového dají přednost pravděpodobně Chicharrones, smaženému vepřovému ve vlastní šťávě. Chcete-li ochutnat něco nového, zkuste Mazamorra morada, pokrm z fialové kukuřice, škrobu ze sladkých brambor, uvařené s citrony, sušeným ovocem, hřebíčkem a skořičí. A že v Peru je pěstováno mnoho druhů brambor, o tom svědčí i další pokrm, Papas a la Huancaína, čili uvařené plátky brambor podávané na salátu s trochou pikantní sýrové omáčky, vejcem natvrdo, či olivami. Pokud zavítáte do místních fastfoodů, narazíte na párek s hranolky zvaný Salchipapas.
Tradiční a populární pití
Avšak budete-li již v jihoamerickém Peru, jistě k výše uvedeným pokrmům ochutnáte i nějakou tu kapku místních nápojů. Vyhlášené po celém světě je peruánské víno, které potěší hlavně milovníky sladších vín. Ochutnat různé druhy můžete třeba na vinicích v Ice.
Ti, kteří, nežli vínu, holdují spíše pivu, narazí v zemi na pivo Cuzqueña, dle názvu z Cusca, pivo Arequipeña z Arequipy, či na Cristal a také nečekaně na Plzeň.
Pisco
Další alkoholické nápoje v zemi jsou často založené na pití zvaném Pisco – brandy destilované z hroznů. Přidáte-li k Piscu limetkovou šťávu, cukr a vaječný bílek, získáte koktejl zvaný Sour Pisco. Capitan představuje Pisco a vermut, Chilcano je Pisco se zázvorovým pivem či algarrobina se skládá z Pisca a carobového syrupu.
Ze zkvašené kukuřice v Peru vyrábí velice alkoholický drink Chicha de jora. Budete-li mít již alkoholu dost, oslaďte si den Inca Kolou, která přestože je možná tak populární jako Coca Cola, nemá s ní nic společného, jelikož se jedná ve skutečnosti o jasně žlutý nápoj. Velice oblíbené pití ještě z dob Inků je nealko Chicha morada, což je šťáva z fialové kukuřice.