Kompletní praktické informace při cestě do Skotska:
Vstupní podmínky
Všichni občané EU, taktéž tedy i České republiky, se mohou volně pohybovat po celém Spojeném království s platným pasem či občanským průkazem a váš pobyt zde není časově omezen. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.
Vstup s dětmi do Skotska
Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.
Měna a ceny
Měna: Britská libra (£) a aktuální kurz: 1 GBP = 1 CZK
Oficiální měnou Skotska je stejně jako v celé Velké Británii libra šterlinků známá také jako britská libra či GBP. Ve větších městech je již většinou možné platit také eury.
Bankovky a mince libry šterlinků
Platba kartou a bankomaty
Veřejně přijímanými platebními kartami jsou povětšinou Visa a MasterCard, a zaplatit s nimi můžete pohodlně v hotelech, některých obchodech, autopůjčovnách či restauracích.
Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.
Náklady a ceny ve Skotsku
Vzhledem k cenám, na které jsme zvyklí, patří Skotsko mezi dražší země. Vyšší ceny však také odráží dostupnou kvalitu. Samozřejmě můžete maximálně snížit své náklady tím, že budete přespávat v kempech a stravovat se sami, byla by však škoda nevyzkoušet alespoň něco málo z místní vynikající kuchyně či si nedopřát jednu noc v kouzelném B&B.
Vstupy a slevy
Běžné jsou zde slevy na vstupné či hromadnou dopravu pro děti, studenty i seniory. Obzvláště studenti ocení výhody, které jim poskytne mezinárodní studentský průkaz ISIC, na jehož základě se dostanou do mnoha muzeí či divadel za výrazně nižší cenu.
Jídlo a pití
Skotská kuchyně a stravování
Ačkoli Skotsko nepatří mezi země s vyhlášenou kuchyní, místní kulinářství se v posledních letech výrazně zlepšilo. Kuchaři začali využívat lokálních produktů a klást důraz na co nejčerstvější ingredience a šetrnou úpravu. Na většině míst, obzvláště ve velkých městech, se tak najíte skutečně skvěle.
Tradiční pokrmy a speciality
Pokud se ubytujete v hotelu nabízejícím „bed and breakfast“ tedy nocleh a snídani, po ránu si pochutnáte na skutečné hostině. Podobně jako snídaně anglická i ta skotská obsahuje klobásku, vejce, slaninu, brambory či fazole a také místní specialitu – černý pudink, zapečenou masovou směs s krví. Stejná je také tradice pití černého čaje s mlékem, všude vám však také nabídnou výbornou kávu.
Přes den se můžete občerstvit sendviči na mnoho způsobů, horkou polévkou či vynikajícím domácím pečivem – sladkým i slaným. Do rychlého občerstvení zde spadá i neméně anglická smažená ryba s hranolkami, která může být při výběru správného podniku skutečnou pochoutkou.
Pokud se chcete stravovat v restauracích, připravte se na výraznější výdaje. Připlatíte si zejména za víno. Cena servírovaného oproti kupovanému v supermarketu vzroste běžně až na trojnásobek.
Předkrmy a dezerty
Jako zákusek ochutnejte místní sladký knedlík plněný ovocem a pudinkem či kranach s ovesnými vločkami nakládanými ve whisky s malinami a šlehačkou.
V menších specializovaných prodejnách seženete místní a organické produkty od domácího piva, přes křupavý chléb až po nejrůznější ovoce a zeleninu. Skotové jsou však vyhlášeni zejména svou oblibou v koláčích a pudinku, které připravují s vášní na mnoho způsobů. Ulice měst lemuje jedna půvabná pekárnička vedle druhé a ve výlohách vás lákají skvěle vypadající a ještě lépe chutnající sladkosti.
Nenechte si ujít ani obchody specializované na prodej sýrů a ochutnejte něco ze skvělé nabídky čerstvých mléčných produktů.
Večerní posezení v hospůdkách
Večery si nechte na prozkoumávání místních hospůdek, které zde mají letitou tradici. Naleznete tu podniky všech cenových kategorií a všech možných stylů, od tradičních útulných dřevěných hospůdek až po módní bary s hlasitou hudbou. Ačkoli zde seženete mnoho dobrých piv, národním nápojem země je samozřejmě whisky, kterou si tu můžete skutečně vychutnat. Pro někoho příjemnou, pro jiného špatnou zprávou je, že je ve všech barech, hospodách a restauracích zakázáno kouřit.
Zdraví a bezpečí
Bezpečnost ve Skotsku
Skotsko patří mezi bezpečné země, nemusíte tak věnovat čas zvláštním opatřením. Ve větších městech se mohou vyskytnout kapsáři, proto s sebou noste pouze potřebnou částku peněz a osobní doklady mějte blízko u těla. Mimo hlavní turistická centra se již nesetkáte ani s drobnými krádežemi.
Místní policie je velmi ochotná a její příslušníci vám pomohou v jakékoli obtížné situaci.
Zdravotní rizika
V zemi vám nehrozí žádné zvláštní nebezpečí ani po zdravotní stránce. Vzhledem k rozmarům počasí s sebou na výlety noste teplejší oblečení a dostatek tekutin, abyste se vyhnuli nepříjemnému nachlazení.
Zdravotní péče a cestovní pojištění
Před odjezdem si nezapomeňte doma kartičku pojištěnce zdravotního pojištění, respektive evropský průkaz zdravotního pojištění, pro případ, že by vás nějaký úraz potkal a potřebovali jste při své dovolené ve Skotsku lékařské ošetření.
V takovém případě se také můžete spolehnout na vysokou úroveň místních zdravotnických služeb a pohotovosti. Počítejte však s tím, že v lékárnách je většina léků dostupná pouze na předpis lékaře, pokud tedy máte možnost, své léky si nechte předepsat ještě před odjezdem.
Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Skotska sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání všech nabídek doporučujeme využít web porovnej24. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.
Jazyk a kultura
Úředním jazykem Skotska je angličtina, proto je cestování po této zemi pro turisty velmi pohodlné. V méně turisticky zaměřených oblastech se hovoří také skotsky či gaelsky, oba tyto jazyky jsou jakousi kombinací angličtiny a němčiny. Pokud nemáte potíže s Anglickým jazykem, nebude vám činit přílišné potíže porozumět ani těmto menšinovým jazykům.
Kultura a skotský způsob života
Kultura Skotů je neodmyslitelně spjata s gaelskými tradicemi, jejichž vliv je patrný nejen při všech oslavách, ale také při běžném kontaktu s místními obyvateli.
Stejně jako hra na dudy je pro zemi typický i skotský tanec, který ji doprovází či proslulý mužský oděv, kilt. V něm potkáte hrdé Skoty i během pracovního týdne.
Skotské památky zapsané v seznamu UNESCO
Skotsko má v současné době 6 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Seznam památek UNESCO:
- Edinburgh
- St. Kilda
- Srdce neolitických Orknejí
- New Lanark
- Hadriánův val
- Forth Bridge
Cestování a doprava
Letecky do Skotska
Do Glasgow, Edinburghu i na různá menší letiště létají pravidelně mnohé aerolinky a cesta letadlem je bezesporu nejrychlejší a nejpohodlnější.
Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.
Cesta autem do Skotska
Nechcete-li však být odkázáni na místní hromadnou dopravu a troufnete-li si na řízení na opačné straně silnice, vydat se můžete také vlastním vozem. Jak se ideálně připravit na řízení vlevo se dočtete v článku: kde se jezdí vlevo a jak se na to připravit.
Poslední část cesty do Skotska můžete absolvovat na trajektu a již z jeho paluby obdivovat postupně se objevující krásy země.
Cestovní kanceláří do Skotska
Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Skotska.
Doprava ve Skotsku
Zatímco střed Skotska mezi Glasgow a Edinburghem je dopravní sítí skvěle pokryt, sever a jih země vyžaduje pro procestování podrobnější plánování. Spoje jsou méně časté avšak neméně spolehlivé, a pokud budete chtít, provezou vás postupně po všech zajímavých koutech země.
Cestování vlakem ve Skotsku
Po celé zemi vede méně či více hustá železniční síť, která vám po cestě mezi městy poskytne pohled na překrásné scenerie, cestu vlakem byste si tedy rozhodně neměli nechat ujít. Pokud se vám cestování tímto způsobem obzvláště zalíbí, můžete využít výhody nabízené skotskými drahami a na pokladnách si zakoupit celonárodní železniční pasy, které vám umožní čerpat služeb vlaků po celé zemi neomezeně.
Cestování autobusem ve Skotsku
Levnější alternativou železniční dopravy je autobusová síť, která je díky poskytovanému zvýhodněnému jízdnému velmi oblíbená. Pokud plánujete využívat pro cestování autobusy, na delší cesty se vám vyplatí vytvořit rezervaci.
Cestování autem ve Skotsku
Samozřejmě, že nejvíce ze země prozkoumáte, pokud máte možnost přijet vlastním vozem či pokud si jej na místě zapůjčíte, což však rozhodně není laciná záležitost. Nezvyklé pro vás bude řízení vozidla na levé straně vozovky, užít si však na oplátku můžete spletité cestičky v krásné přírodě. Většina těchto silniček není dostatečně široká pro dva vozy, v pravidelných úsecích se zde nacházejí pásy pro vyhýbání, připravte se tedy, že si pořádně zopakujete couvání.
Spíše než na davy aut zde však narazíte na pomalá stáda ovcí, které vás budou značnou část cesty doprovázet a trošku také zkoušet vaši trpělivost a pozornost.
Půjčení auta ve Skotsku
Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami ve Skotsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.
Cestování trajektem ve Skotsku
Okolo Skotska se nachází více než sto obydlených ostrovů, z nichž některé rozhodně stojí za vaši pozornost. Dostat se na ně je možné pravidelnými trajektovými linkami i s vaším vozem. Lodě však bývají plně obsazené, lístek si tedy zarezervujte co nejdříve.
Počasí a doba návštěvy
Počasí ve Skotsku je jedním slovem nepředvídatelné a slunečný den může být během pár chvil narušen vytrvalými dešti. Přes letní měsíce jsou místní teploty příjemné a zpravidla nepřesahují 20 stupňů. V červnu, červenci a srpnu se po celé zemi, zejména ve městech, konají různé festivaly a ceny stoupají spolu s počtem turistů.
Pokud se tedy chcete do země vypravit na letní dovolenou, zajistěte si ubytování s dostatečným předstihem. Chcete-li si užít klidnější dovolené, stejně příjemné bývá počasí také v květnu či září, kdy si navíc můžete vychutnat pestrobarevnou skotskou přírodu na vrcholu své krásy.
Kdy jet do Skotska
Většina turistických atrakcí, stejně jako dopravní spoje mezi zajímavými místy, jsou limitovány dubnem a říjnem, v období mezi listopadem a březnem zavládne v celé zemi zimní režim. V tuto dobu však naopak ožívají lyžařské resorty a místní obyvatelé vás uvítají s nemenší vřelostí a zásobou zahřívající whisky.