Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám můžou hodit při cestě do Skotska:

Vstupní podmínky

Jako členům Evropské unie vám pro vstup do země postačí platný cestovní pas a váš pobyt zde není časově omezen. 

Měna a ceny

Oficiální měnou Skotska je stejně jako v celé Velké Británii libra šterlinků známá také jako britská libra či GBP. Jedna libra činí v přepočtu zhruba 35 korun českých. Ve větších městech je již většinou možné platit také eury.

Vzhledem k cenám, na které jsme zvyklí, patří Skotsko mezi dražší země. Vyšší ceny však také odráží dostupnou kvalitu. Samozřejmě můžete maximálně snížit své náklady tím, že budete přespávat v kempech a stravovat se sami, byla by však škoda nevyzkoušet alespoň něco málo z místní vynikající kuchyně či si nedopřát jednu noc v kouzelném B&B.

Běžné jsou zde slevy na vstupné či hromadnou dopravu pro děti, studenty i seniory. Obzvláště studenti ocení výhody, které jim poskytne mezinárodní studentský průkaz ISIC, na jehož základě se dostanou do mnoha muzeí či divadel za výrazně nižší cenu.

Zdraví a bezpečí

Skotsko patří mezi bezpečné země, nemusíte tak věnovat čas zvláštním opatřením. Ve větších městech se mohou vyskytnout kapsáři, proto s sebou noste pouze potřebnou částku peněz a osobní doklady mějte blízko u těla. Mimo hlavní turistická centra se již nesetkáte ani s drobnými krádežemi. Místní policie je velmi ochotná a její příslušníci vám pomohou v jakékoli obtížné situaci.

V zemi vám nehrozí žádné zvláštní nebezpečí ani po zdravotní stránce. Vzhledem k rozmarům počasí s sebou na výlety noste teplejší oblečení a dostatek tekutin, abyste se vyhnuli nepříjemnému nachlazení. Před cestou se určitě připojistěte pro případ, že by vás nějaký úraz potkal. V takovém případě se také můžete spolehnout na vysokou úroveň místních zdravotnických služeb a pohotovosti. Počítejte však s tím, že v lékárnách je většina léků dostupná pouze na předpis lékaře, pokud tedy máte možnost, své léky si nechte předepsat ještě před odjezdem.

Jazyk a kultura

Úředním jazykem Skotska je angličtina, proto je cestování po této zemi pro turisty velmi pohodlné.  V méně turisticky zaměřených oblastech se hovoří také skotsky či gaelsky, oba tyto jazyky jsou jakousi kombinací angličtiny a němčiny. Pokud nemáte potíže s Anglickým jazykem, nebude vám činit přílišné potíže porozumět ani těmto menšinovým jazykům.

Kultura Skotů je neodmyslitelně spjata s gaelskými tradicemi, jejichž vliv je patrný nejen při všech oslavách, ale také při běžném kontaktu s místními obyvateli. Stejně jako hra na dudy je pro zemi typický i skotský tanec, který ji doprovází či proslulý mužský oděv, kilt. V něm potkáte hrdé Skoty i během pracovního týdne.

Jídlo a pití

Ačkoli Skotsko nepatří mezi země s vyhlášenou kuchyní, místní kulinářství se v posledních letech výrazně zlepšilo. Kuchaři začali využívat lokálních produktů a klást důraz na co nejčerstvější ingredience a šetrnou úpravu. Na většině míst, obzvláště ve velkých městech, se tak najíte skutečně skvěle.

Pokud se ubytujete v hotelu nabízejícím „bed and breakfast“ tedy nocleh a snídani, po ránu si pochutnáte na skutečné hostině. Podobně jako snídaně anglická i ta skotská obsahuje klobásku, vejce, slaninu, brambory či fazole a také místní specialitu – černý pudink, zapečenou masovou směs s krví. Stejná je také tradice pití černého čaje s mlékem, všude vám však také nabídnou výbornou kávu.

Přes den se můžete občerstvit sendviči na mnoho způsobů, horkou polévkou či vynikajícím domácím pečivem – sladkým i slaným. Do rychlého občerstvení zde spadá i neméně anglická smažená ryba s hranolkami, která může být při výběru správného podniku skutečnou pochoutkou.

Pokud se chcete stravovat v restauracích, připravte se na výraznější výdaje. Připlatíte si zejména za víno. Cena servírovaného oproti kupovanému v supermarketu vzroste běžně až na trojnásobek.

Jako zákusek ochutnejte místní sladký knedlík plněný ovocem a pudinkem či kranach s ovesnými vločkami nakládanými ve whisky s malinami a šlehačkou.

V menších specializovaných prodejnách seženete místní a organické produkty od domácího piva, přes křupavý chléb až po nejrůznější ovoce a zeleninu. Skotové jsou však vyhlášeni zejména svou oblibou v koláčích a pudinku, které připravují s vášní na mnoho způsobů. Ulice měst lemuje jedna půvabná pekárnička vedle druhé a ve výlohách vás lákají skvěle vypadající a ještě lépe chutnající sladkosti.

Nenechte si ujít ani obchody specializované na prodej sýrů a ochutnejte něco ze skvělé nabídky čerstvých mléčných produktů.

Večery si nechte na prozkoumávání místních hospůdek, které zde mají letitou tradici. Naleznete tu podniky všech cenových kategorií a všech možných stylů, od tradičních útulných dřevěných hospůdek až po módní bary s hlasitou hudbou. Ačkoli zde seženete mnoho dobrých piv, národním nápojem země je samozřejmě whisky, kterou si tu můžete skutečně vychutnat. Pro někoho příjemnou, pro jiného špatnou zprávou je, že je ve všech barech, hospodách a restauracích zakázáno kouřit.

 

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27751 pírek.

1 pírko = 1 koruna