Oficiálním jazykem země je složitá turečtina, která většině Evropanů mnoho neřekne. Ve většině turistických lokalit je však možné se alespoň částečně domluvit německy či anglicky. Ve vnitrozemí a při návštěvě méně frekventovaných míst je určitě vhodné nastudovat alespoň základní fráze či přibalit kapesní slovník.
Náboženství v Turecku
Drtivá většina místních obyvatel je islámského vyznání a, ačkoli jsou mnozí na turisty a jejich módní kreace zvyklí, slušností je respektovat lokální pravidla odívání mimo hotelové komplexy a při návštěvě jakýchkoli náboženských budov, zejména mešit. Plavky patří skutečně pouze na pláž a nelibě se hledí i na příliš krátké sukně či šortky.
Kultura a turecký způsob života
Turci jsou velmi přátelským národem a pozvání na čaj není výjimkou. Jste-li pozváni rovnou na celé jídlo, náležitě si této pocty važte a při vstupu do příbytku si nikdy nezapomeňte zout boty.
Turecké svátky
Vzhledem k islámské kultuře je i většina místních svátků náboženského charakteru. Nejdůležitějším z nich je samozřejmě Ramadan, při němž Turci drží měsíc denní půst. Život se tak přesouvá do nočních hodin, kdy se pořádají skutečné orgie, jinak však vše plyne nepozorovaně dál. Je až překvapivé, v kolika podnicích vás běžně nehledě na probíhající svátek obslouží.
Turecké památky zapsané v seznamu UNESCO
Turecko má v současné době 18 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Seznam památek UNESCO:
- Göreme (Kappadokie)
- Istanbul – historická území
- Velká mešita a nemocnice Divriği
- Chattušaš
- Nemrut Dağ
- Xanthos-Letoon
- Hierapolis-Pamukkale
- Safranbolu
- Trója – archeologická lokalita
- Mešita Selimiye
- Neolitická lokalita Çatal Hüyük
- Pergamon a okolní vícevrstvá kulturní krajina
- Bursa a Cumalıkızık, kolébky Osmanské říše
- Efez
- Pevnost v Diyarbakıru a Hevselské zahrady
- Archeologická lokalita Ani
- Aphrodisias
- Göbekli Tepe