Měna a ceny ve Spojených států amerických

Měna: Americký dolar ($) a aktuální kurz: 1 USD = 1 CZK

Oficiální měna je americký dolar ($), který se dělí na 100 centů (¢). Často používané mince jsou penny (1¢), nickel (5¢), dime (10¢) a quarter (25¢). Mezi bankovky patří $1, $5, $10 a 20 dolarů. $2, $50 a 100 dolarů lze také nalézt, ale nesetkáte se s nimi tak často. Směnný kurz se liší každý den a jsou k dispozici on-line.

Mince a bankovky v amerických dolarech.

Mince a bankovky v amerických dolarech.

Platba kartou a bankomaty

Kreditní a debetní karty jsou přijímané po celém USA. Návštěvníkům se doporučuje, aby u sebe nosili alespoň jednu kreditní kartu, jelikož se často běžně požaduje platba předem nebo otisk kreditní karty jako záloha za hotelový pokoj či a pronájem automobilu, i když konečná platba nemusí být provedená kreditní kartou.

Zároveň se ujistěte u vydavatele karty, jaké jsou sazby za výběr či použití karty mimo Českou Republiku. Také byste měli informovat svého vydavatele, že jedete do ciziny tak, aby vaše karta nebyla dočasně pozastavena za účelem podezřelých transakcí ze zahraničí.

Americké cestovní šeky jsou rovněž bezpečný způsob pro zahraniční návštěvníky, jak u sebe nosit peníze. Šeky vydávané American Express a Visa jsou považovány za hotovost ve většině obchodů.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny v USA

Pokud jde o průměrné náklady na cestování, hodně záleží na tom, kam jste se rozhodli vyjet a jaký druh dopravy využijete. Je možné podniknout ekonomický výlet, přesto je velmi snadné utratit mnohem víc, než jste zprvu očekávali, bez ohledu, jak moc jste šetrný.

Cesta na jih kolem Texasu nemusí vyjít draze, co se týče ubytování, stravování, nebo nakupování, zato cena benzínu se výrazně projeví do nákladů. Naproti tomu, cestování po městě, jako je Boston, New York nebo Chicago bude relativně levné, ale budete platit mnohem více za váš hotel, stravování, prohlídky a nákupy.

Pokud se nerozhodnete kempovat či pobyt v hostelu ($15 až 25dolarů za noc), bude ubytování dělat nejvyšší položku v celkových nákladech. Rovněž tak, pokud se rozhodnete cestovat autem, což je v Americe často nutností. Pronájem automobile je minimálně 40 dolarů denně (typ auta, daň a druh pojištění může cenu auto navýšit) plus benzín. Při plánování projet celou Ameriku může benzín stát víc než samotné auto (řekněme, dalších 20 dolarů za den).

Na rozdíl od ubytování a půjčení auta, dobré jídlo nezatíží znatelně vaší peněženku a za 20 až 30 dolarů denně jste schopní se kvalitně najíst i v restauraci.

Výše spropitného

V USA, často příjmy číšníků zaleží na spropitných, které dostanou od hostů, a nenechávat spropitné je často považováno za urážku. Zaměstnanci očekávají dýška v hodnotě patnácti procent z celkové ceny, a až dvaceti procent v případě spokojenosti zákazníka. Pokud sedíte u baru, měli byste nechat alespoň jeden dolar za každou objednávku, případně více, pokud objednáváte více jak jeden nápoj. Hoteloví vrátní a poslíčkové by měli obdržet alespoň 2 dolary za zavazadlo, více, pokud zavazadlo musí odnést do několika schodů. Taxikářům by se mělo nechávat zhruba patnáct procent. Celkově by se měla vždy finální částka zaokrouhlit nahoru na nejbližší 50¢ nebo dolar.

jankonasCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

1 pírko = 1 koruna