Praktické informace do Číny

Kompletní praktické informace při cestě do Číny:

Vstupní podmínky

Většina lidí má cestu do Čínské lidové republiky spjatou s nutností návštěvy čínské ambasády a zařízením turistického či jiného víza. Vízum uděluje na žádost Velvyslanectví čínské lidové republiky. To také zodpoví případné dotazy ohledně budoucí cesty či aktuální situace v zemi. Žádost o vízum nelze podat elektronicky ani poštou, jak to platí u některých států, ale pouze osobně v úředních hodinách ambasády. Pro samotnou návštěvu Tibetu je nutné přímo zvláštní povolení udělené čínskými úřady.

Cestování do Číny bez víza

V současné době je však možné se v určitých případech dostat do Číny i bez nutnosti sjednání vstupního víza.

Přímý tranzit do 24 hodin

Turista, který cestuje letecky s přestupem na mezinárodním čínském letišti, je osvobozen od nutnosti mít platné vízum, za předpokladu, že v tranzitním prostoru se nezdrží více než 24 hodin, má platnou letenku i rezervované místo v letadle.

Tranzitní pobyt v čínských městech do 72 (144) hodin

Pokud má zahraniční návštěvník platnou letenku s termínem odletu během 72 hodin, může navštívit  města Peking, Guangzhou, Chengdu, Chongqing, Shenyang, Dailan, Xian, Guilin, Kunming, Hangzhou, Xiamen, Wuhan, Tianjin, Harbin a Nanjing. Při návštěvě těchto měst bez víz, by měli turisté pamatovat především na to, že hranice těchto správních oblastní není možné během pobytu překročit. Pokud by návštěvník nemohl dané město do 72 hodin ze závažných důvodů (např. náhlé onemocnění) opustit, je nutné požádat příslušné imigrační oddělení o udělení víza.

Od roku 2016 je možné v provinciích Šanghaj, Zhejiang a Jiangsu pobývat až 144 hodin. Ke vstupu a odjezdu je možné použít jak mezinárodní letiště v Šanghaji, Hangzhou a Nanjing, tak i dva přístavy v Šanghaji a severní vlakové nádraží v tomto městě. Nově je také možné se mezi těmito třemi správními oblastmi bez omezení pohybovat.

Návštěva Hong Kongu a Macaa

Za účelem turistiky a cestování mohou občané České republiky navštívit města Hong Kong a Maccao a pobývat zde bez víza, a to maximálně 90 dnů. Pro vstup do Pevninské Číny z uvedených oblastí je však platné vízum nutné.

Držitelé průkazu pobytu cizince

Čeští občané, kteří navštíví Čínskou lidovou republiku za účelem studijního či pracovního pobytu musí do 30 dnů navštívit některý z místních úřadů Veřejné bezpečnosti, kde jim bude udělen tzv. Aliens' Residence Card, tedy průkaz o pobytu cizince. Díky němu mohou v době platnosti průkazu do Číny vstupovat i ji opouštět bez nutnosti žádat o vízum.

Velvyslanectví ČLR

Vzhledem k tomu, že podmínky bezvízového vstupu do Čínské lidové republiky se často mění, měli by zájemci před cestou vždy kontaktovat Velvyslanectví ČLR v Praze, které poskytne aktuální informace.

Taktéž cestovatelé, kteří plánují požádat o udělení víza, by měli počítat se změnami. Od 18. ledna 2017 má velvyslanectví možnost chtít po žadatelích o vízum, kromě pohovoru, i odebrání otisků všech deseti prstů. V průběhu roku 2017 tak může snadno nastat situace, kdy budou muset odběr otisků prstů strpět všichni občané ČR cestující do Číny.

Měna a ceny

Měna: Čínský jüan (¥) a aktuální kurz: 1 CNY = 1 CZK

Oficiální měnou je čínský yüan () nazývaný slovem lidové peníze. Přičemž dále se tento yüan dělí na 10 jiao a jeden jiao na 10 fenů.

Čínská měna: Typy bankovek a mincí

Čínská měna: Typy bankovek a mincí

Směna, platba kartou a bankomaty

Yüan není možné z Číny vyvážet nebo ho dovážet, proto směna může proběhnout teprve po příjezdu do země v některé z místních bankovních poboček. Směnit lze například eura, dolary nebo libry a klient musí mít u sebe doklad totožnosti, tedy pas. Banky jsou otevřeny ve všedních dnech většinou od 9.00 do 17.00 hodin s hodinovou polední přestávkou.

V každém větším městě lze nalézt bankomaty, které mají komunikovat i v angličtině. Podobně lze i ve větších obchodech a institucích používat k úhradě platební karty jako Visa, Master Cards nebo American Express, nicméně v odlehlejších oblastech je určitě nutné mít u sebe dostatek peněz v hotovosti.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny v Číně

Pokud budeme mluvit o přibližných nákladech za ubytování nebo stravu, záleží konkrétně na tom, v jakém komfortu si celkových pobyt v zemi představujete. Za noc strávenou v několika lůžkovém pokoji s cizími lidmi dáte kolem 40 – 60 yüanů, dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kategorie vyjde na zhruba 200 – 600  yüan a za ubytování v komfortních hotelech vyšší kategorie si připlatíte od 600 yüanů a výše.

Podobná situace je i se stravováním. V případě, že se budete podobně jako běžní Číňané stravovat v pouličních jídelnách a potraviny zakoupíte v supermarketu, vyjde vás jeden den na zhruba 40 yüanů. Za oběd a večeři v běžné restauraci zaplatíte od 80 do 100 yüanů a jídlo v lepších hotelových restauracích vás bude stát od 250 yüanů výše.

Denní náklady

Levné cestování
do 600 Kč
 • Sdílený pokoj na hostelu: ¥40 – ¥60
 • Nákup jídlo na ulici a v supermarketu: ¥40
 • Pronájem kola a využití MHD: ¥20
Středně drahé cestování
600–3.000 Kč
 • Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední třídy: ¥200 – ¥600
 • Oběd nebo večeře v lepší restauraci: ¥80 - ¥100
 • Taxík: ¥60

   

Luxusní cestování
3.000 Kč a více
 • Čtyřhvězdičkový hotelový pokoj: od ¥600
 • Jídlo v luxusní restauraci: od ¥250
 • Dvě vstupenky na Čínskou operu: ¥300

Jídlo a pití

Čínská kuchyně a stravování

Čínská kuchyně je v dnešní době, podobně jako třeba indická nebo mexická, vyhlášená po celém světě. O tom svědčí zejména množství restaurací nejen po Čechách, ale i po celé Evropě. Je však důležité připomenout, že čínské menu podávané přímo v říši středu se od toho u nás může značně lišit.

Podobně jako čínský jazyk má množství nářečí, i kuchyně je se mění podle regionů a je tedy velmi rozmanitá a různorodá. Nejznámější je pekingská, ale dá se narazit na sečuánské speciality, na šanghajskou a guagdonskou kuchyni a tak dále. Nicméně některé suroviny, jako kuřecí, hovězí a vepřové maso, dále různé mořské plody, chaluhy a jako příloha rýže a nudle, jsou typické pro většinu regionů.

Speciality čínské kuchyně

Číňané ale dokáží připravit a následně pozřít opravdu vše. Proto kromě výše zmíněné klasiky můžete vyzkoušet i pražené či jinak upravené brouky, hady, želvy, mořské okurky, plže a podobně. Mezi nejznámější patří například pekingská kachna. Ta se podává nakrájená na tenké plátky se sójovou nebo švestkovou omáčkou. Dále šanghajský krab se zeleninovou přílohou, plněné taštičky s čili omáčkou, různé druhy rybích polévek a podobně.

V případě, že si chcete vychutnat místní speciality, je lepší vyhnout se drahým hotelových restauracím, které často spíše nabízejí mezinárodní pokrmy a vyzkoušet některou z pouličních jídelen. Je však jen potřeba být připraven na množství lidí a mít tedy i pevné nervy a trpělivost. Na druhou stranu ale platí, že čím více je v restauraci lidí, tím kvalitnější pokrmy by se v ní měly podávat.

Zdraví a bezpečí

Zdravotní péče a cestovní pojištění

Zdravotní péče v Čínské lidové republice není na všech místech úplně stejná. Ve velkoměstech typu Peking, Šanghaj, Charbin a další, je úroveň nemocnic a lékařských zařízení na evropské úrovni. Neplatí to však pro regionální nemocnice v menších městech, kde úroveň zdravotnictví mnohem nižší.

Cestovní pojištění

Samozřejmostí při cestě do této země je sjednání dobrého cestovního pojištění, které pokryje nejen náklady na lékařskou péči, ale i hospitalizaci a repatriace. Bez platného pojištění si vše pacient musí hradit sám. Je potřeba upozornit, že cena léků i samotného ošetření je mnohem dražší než u nás.

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.

Kontakt na záchrannou službu a platby

V případě urgentních zdravotních obtíží se doporučuje volat záchrannou službu (tel. 120).

Je potřeba vzít na vědomí, že zdravotnická zařízení většinou vyžadují, aby veškeré léky, lékařské zákroky nebo ošetření byly zaplaceny předem, a to v hotovosti. Pacient – v případě, že měl sjednané pojištění - pak může požádat svou pojišťovnu o zpětné proplacení.

Zdravotní rizika a očkování

Před cestou je vhodné poradit se se svým lékařem, do které oblasti člověk míří, a jak dlouho zde setrvá. V případě návštěvy celého území se vyplatí, nechat se očkovat proti žloutence typu A i B, tuberkulóze, meningitidě a břišnímu tyfu. Cestovatelé, kteří plánují pobývat v jižní části země, by měli vzít na vědomí i riziko nákazy malárií. V současné době se v Číně zvyšuje počet nakažených virem HIV.

Bezpečnost v Číně

Čína je ve srovnání s ostatními asijskými státy z hlediska zločinnosti, stále velmi bezpečnou zemí. Nicméně postupné uvolňování politické i společenské situace s sebou přináší i zhoršení bezpečnosti, a to zejména nárůstem drobné kriminality, prostituce a drogových deliktů. Je dobré znát, že v Číně hrozí za pašování i požití omamných látek velmi vysoké tresty, nezřídka i trest smrti.

Jazyk a kultura

V Číně je oficiálním jazykem takzvaná standardní (někdy také mandarínská) čínština, kterou mluví nejvíce lidí, a která je vyučována na školách. Každý region a někdy i větší město má však často své vlastní nářečí, které jeho obyvatelé ke komunikaci mezi sebou používají, a které se může od standardního čínského jazyka značně lišit.

Kultura a čínský způsob života

Číňané jsou často velmi příjemní lidé, kteří o něčem stále a velmi nahlas debatují. Podle průzkumů má tento národ, jako jeden z nejvíce, v oblibě cizince, a tak v případě potřeby vám místní často pomohou. Častý je i jev, kdy jsou zejména mladší návštěvníci Číny zastaveni na ulici místními studenty, kteří se zajímají odkud dotyčný či dotyčná je, jak se mu země líbí a tak dále. Jejich hlavním záměrem při kladení těchto otázek však bývá hlavně procvičení angličtiny.

Všeobecně se tedy dá říci, že místní lidé jsou velmi zvědaví a sdílní. Na druhou stranu jsou i témata, kterých je vhodné se vyvarovat. Zejména narážky na politickou nebo sociální situaci nejsou vhodné. Podobně společensky nepřípustné jsou i tělesné kontakty s opačným pohlavím na ulici, jako je vodění za ruce, líbání, atd. Naopak u osob stejného pohlaví je toto přípustné a běžné.

Návštěvníka může nepříjemně překvapit kouření, neboť téměř polovina populace jsou kuřáci, a také plivání na zem. V případě, že chcete fotografovat místní, je určitě slušné se jich nejprve zeptat, byť oni sami to často nedělají. Důležité je vyvarovat se fotografování vojenských a strategických cílů, jako jsou nádraží, továrny, úřední budovy, vojenská zařízení a podobně.

Cestování a doprava

Letecky do Číny

S přihlédnutím ke vzdálenosti Čínské lidové republiky od naší země, je nejrychlejším a asi jediným využívaným způsobem dopravy let letadlem. V minulých letech bylo obnoveno pravidelné letecké spojení, takže se dá z Prahy bez problému a bez nutnosti přesedání dostat za zhruba deset hodin přímým letem do Pekingu a nově i do Šanghaje.

Ceny letenek

Cesta za jednosměrnou letenku se pohybuje od šesti do třiceti tisíc. Záleží na době, kdy se cesta do Číny uskuteční a na cestovní třídě. Nejdražší letenky bývají v letních měsících, kdy turistická sezóna vrcholí. Na podzim a v zimě ceny klesají, ale v období oslav čínského nového roku, cena opět vzrůstá.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta autem nebo vlakem do Číny

Dalším možným způsobem, jak se do této země dostat by byl vlak nebo samozřejmě i auto. Nicméně vzhledem k obrovských vzdálenostem se cesta těmito dopravními prostředky v žádném případě nevyplatí.

Cestovní kanceláří do Číny

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Číny.

Doprava v Číně

Hodně turistů dnes kombinuje hlavní dva způsoby cestování, to jest cestu letadlem a vlakem,. Cesta vlakem přináší daleko lepší poznání místní kultury i možnost seznámení se zajímavými lidmi. Let letadlem je pak samozřejmě daleko rychlejší, ale také dražší.

Cestování letecky v Číně

Vzhledem k velkým vzdálenostem je podobně jako v USA nebo v Kanadě nejrychlejším a často i nejpohodlnějším způsobem dopravy let letadlem. Národním dopravcem v Číně je společnost Air China. Mezi další významné patří China southern a China eastern nebo Sichuan Airlines. Pravidelné linky těchto společností spojují více než 150 různých měst.

Vzhledem k tomu, že vnitrostátní letecké linky jsou často velmi vytížené, je nutné si letenky včas zarezervovat. Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek.

Cestování vlakem v Číně

Další variantou je jízda některým z rychlovlaků. Na rozdíl od českých nádraží je určitě dobré vědět, že v čínských velkoměstech tato připomínají spíše letiště, kde se prochází bezpečnostními rámy a průchody až na nástupiště. Proto je nutné být na místě s dostatečným časovým předstihem.

Kategorie a třídy vlaků

Vlaky se v Číně dělí na tři kategorie. Na expresní vlaky, rychlíky a osobní vlaky. Podobně jako v Česku i zde jsou cestujícím nabídnuty dva typy tříd. U lůžkových vozů se jedná o „soft sleeper“ (dražší a komfortnější) a „hard sleeper“ (levnější a méně komfortní třída). V případě klasických vozů si zájemce může zvolit buď „soft seat“ (dražší a komfortnější) nebo „hard seat“ (levnější a méně komfortní třída).

Cestování autobusem v Číně

Ne do všech oblastí se dá dostat vlakem, a proto i autobusová doprava je hojně využívaná. Jízdenky se dají zakoupit na autobusových nádražích, která jsou v každém městě. Někdy se dají jízdenky koupit i přímo v autobuse. Kromě klasických, zde cestovatel často narazí i na ty lehátkové, určené dálkovým trasám.

Městská hromadná doprava

Ve větších městech lze samozřejmě využít služeb městské hromadné dopravy. Úplně nejrychlejší je metro. Na druhou stranu nelze tento způsob cestování doporučit všem. Zejména lidé trpící klaustrofobií nebo některým z typů sociální fobie by mohli mít při jízdě metrem velké problémy. Neboť vozy, nejen, že jsou nacpané k prasknutí, ale často je vůbec problém se do nich dostat.

Podobný problém se týká i autobusů nebo trolejbusů. Před jízdou není špatné znát, že jízdenky se nekupují předem, ale přímo v autobusu od prodejce.

Cestování autem nebo taxíkem

V případě, že cestovatel nechce sdílet své soukromí s ostatními lidmi, může si zavolat taxi. Oproti České republice jsou čínské taxíky mnohem levnější.

Naproti tomu zapůjčení automobilu nemusí být vždy dobrý nápad. Hlavním problémem je, že občané jiného státu než Číny, zde nesmějí řídit. Na druhou stranu je možné objednat si automobil s řidičem. Ne vždy se to ale vyplatí, vzhledem k dopravním zácpám, bývá většinou rychlejší použití metra nebo vlaku.

Počasí a doba návštěvy

V Číně je počasí dáno především velkou územní rozlohou země, charakteristickou četnými druhy krajin, které se nesou od hor a pouští až po pralesy, subtropické a přímořské oblasti, a dále také střídáním období v těchto místech.

Kdy jet do Číny

Počasí v této zemi je asi nejvíce ovlivněno monzuny, které v zimě přinášejí do severních oblastí Číny chladný a suchý vzduch, a naopak v létě převažují teplé větry od Tichého oceánu. V přímořských oblastech navíc jarní i letní období přináší četné srážky.

Navazují zde na sebe tři typy podnebí. Jedná se jednak o tropické podnebí v jihozápadním cípu země, kde teploty v létě často vystoupají na více než 30 stupňů a v zimně málokdy klesnou pod 15 stupňů. Jelikož se v tropickém pásu od června až do září vyskytují tajfuny, jsou nejvhodnější pro návštěvu měsíce březen a duben, a poté konec září až listopad, do kdy se dá stále koupat v moři.

Tím se odlišuje od střední a zbylé jižní a západní části tohoto státu, která se rozkládá v subtropickém pásu, kde letní teploty dalece přesahují 20 stupňů a naopak zimní teploty mohou občas prudce klesnout i pod bod mrazu. Ideální dobou pro návštěvu centrální Číny jsou jarní nebo naopak podzimní měsíce, kdy je počasí nejpřijatelnější.

Severní část země je typická pro chladné a suché zimní období a naopak teplá a deštivá léta. Nejlepší dobou pro výlet sem jsou převážně ještě stále teplé podzimní měsíce. Poslední oblastí je Tibet, který se nachází již v polo-arktickém klimatickém pásu a pro jehož návštěvu lze doporučit hlavně letní měsíce.

HonzaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna