Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Číny.

Vstupní podmínky

Většina lidí má cestu do Čínské lidové republiky spjatou s nutností návštěvy čínské ambasády a zařízením turistického či jiného víza. Vízum uděluje na žádost Velvyslanectví čínské lidové republiky. To také zodpoví případné dotazy ohledně budoucí cesty či aktuální situace v zemi. Žádost o vízum nelze podat elektronicky ani poštou, jak to platí u některých států, ale pouze osobně v úředních hodinách ambasády. Pro samotnou návštěvu Tibetu je nutné přímo zvláštní povolení udělené čínskými úřady.

Do Číny bez víza

V současné době je však možné se v určitých případech dostat do Číny i bez nutnosti sjednání vstupního víza.

Přímý tranzit do 24 hodin

Turista, který cestuje letecky s přestupem na mezinárodním čínském letišti, je osvobozen od nutnosti mít platné vízum, za předpokladu, že v tranzitním prostoru se nezdrží více než 24 hodin, má platnou letenku i rezervované místo v letadle.

Tranzitní pobyt v čínských městech do 72 (144) hodin

Pokud má zahraniční návštěvník platnou letenku s termínem odletu během 72 hodin, může navštívit  města Peking, Guangzhou, Chengdu, Chongqing, Shenyang, Dailan, Xian, Guilin, Kunming, Hangzhou, Xiamen, Wuhan, Tianjin, Harbin a Nanjing. Při návštěvě těchto měst bez víz, by měli turisté pamatovat především na to, že hranice těchto správních oblastní není možné během pobytu překročit. Pokud by návštěvník nemohl dané město do 72 hodin ze závažných důvodů (např. náhlé onemocnění) opustit, je nutné požádat příslušné imigrační oddělení o udělení víza.

Od roku 2016 je možné v provinciích Šanghaj, Zhejiang a Jiangsu pobývat až 144 hodin. Ke vstupu a odjezdu je možné použít jak mezinárodní letiště v Šanghaji, Hangzhou a Nanjing, tak i dva přístavy v Šanghaji a severní vlakové nádraží v tomto městě. Nově je také možné se mezi těmito třemi správními oblastmi bez omezení pohybovat.

Návštěva Hong Kongu a Macaa

Za účelem turistiky a cestování mohou občané České republiky navštívit města Hong Kong a Maccao a pobývat zde bez víza, a to maximálně 90 dnů. Pro vstup do Pevninské Číny z uvedených oblastí je však platné vízum nutné.

Držitelé průkazu pobytu cizince

Čeští občané, kteří navštíví Čínskou lidovou republiku za účelem studijního či pracovního pobytu musí do 30 dnů navštívit některý z místních úřadů Veřejné bezpečnosti, kde jim bude udělen tzv. Aliens' Residence Card, tedy průkaz o pobytu cizince. Díky němu mohou v době platnosti průkazu do Číny vstupovat i ji opouštět bez nutnosti žádat o vízum.

Aktuální informace poskytne Velvyslanectví ČLR

Vzhledem k tomu, že podmínky bezvízového vstupu do Čínské lidové republiky se často mění, měli by zájemci před cestou vždy kontaktovat Velvyslanectví ČLR v Praze, které poskytne aktuální informace.

Taktéž cestovatelé, kteří plánují požádat o udělení víza, by měli počítat se změnami. Od 18. ledna 2017 má velvyslanectví možnost chtít po žadatelích o vízum, kromě pohovoru, i odebrání otisků všech deseti prstů. V průběhu roku 2017 tak může snadno nastat situace, kdy budou muset odběr otisků prstů strpět všichni občané ČR cestující do Číny.

Měna a ceny

Oficiální měnou je čínský yüan (CNY) nazývaný slovem lidové peníze. Přičemž dále se tento yüan  dělí na 10 jiao a jeden jiao na 10 fenů.  Yüan není možné z Číny vyvážet nebo ho dovážet, proto směna může proběhnout teprve po příjezdu do země v některé z místních bankovních poboček. Směnit lze například eura, dolary nebo libry a klient musí mít u sebe doklad totožnosti, tedy pas. Banky jsou otevřeny ve všedních dnech většinou od 9.00 do 17.00 hodin s hodinovou polední přestávkou.

V každém větším městě lze nalézt bankomaty, které mají komunikovat i v angličtině. Podobně lze i ve větších obchodech a institucích používat k úhradě platební karty jako Visa, Master Cards nebo American Express, nicméně v odlehlejších oblastech je určitě nutné mít u sebe dostatek peněz v hotovosti.

Pokud budeme mluvit o přibližných nákladech za ubytování nebo stravu, záleží konkrétně na tom, v jakém komfortu si celkových pobyt v zemi představujete. Za noc strávenou v několika lůžkovém pokoji s cizími lidmi dáte kolem 40 – 60  yüanů, dvoulůžkový pokoj v hotelu střední kategorie vyjde na zhruba 200 – 600  yüan a za ubytování v komfortních hotelech vyšší kategorie si připlatíte od 600 yüanů a výše.

Podobná situace je i se stravováním. V případě, že se budete podobně jako běžní Číňané stravovat v pouličních jídelnách a potraviny zakoupíte v supermarketu, vyjde vás jeden den na zhruba 40  yüanů. Za oběd a večeři v běžné restauraci zaplatíte od 80 do 100 yüanů a jídlo v lepších hotelových restauracích vás bude stát od 250 yüanů výše.

Zdraví a bezpečí

Zdravotní péče v Čínské lidové republice není na všech místech úplně stejná. Ve velkoměstech typu Peking, Šanghaj, Charbin a další, je úroveň nemocnic a lékařských zařízení na evropské úrovni. Neplatí to však pro regionální nemocnice v menších městech, kde úroveň zdravotnictví mnohem nižší.

Samozřejmostí při cestě do této země je sjednání dobrého cestovního pojištění, které pokryje nejen náklady na lékařskou péči, ale i hospitalizaci a repatriace.  Bez platného pojištění si vše pacient musí hradit sám. Je potřeba upozornit, že cena léků i samotného ošetření je mnohem dražší než u nás.

V případě urgentních zdravotních obtíží se doporučuje volat záchrannou službu (tel. 120).  Je potřeba vzít na vědomí, že zdravotnická zařízení většinou vyžadují, aby veškeré léky, lékařské zákroky nebo ošetření byly zaplaceny předem, a to v hotovosti. Pacient – v případě, že měl sjednané pojištění - pak může požádat svou pojišťovnu o zpětné proplacení.

Před cestou je vhodné poradit se se svým lékařem, do které oblasti člověk míří, a jak dlouho zde setrvá.  V případě návštěvy celého území se vyplatí, nechat se očkovat proti žloutence typu A i B, tuberkulóze, meningitidě a břišnímu tyfu. Cestovatelé, kteří plánují pobývat v jižní části země, by měli vzít na vědomí i riziko nákazy malárií. V současné době se v Číně zvyšuje počet nakažených virem HIV.

Čína je ve srovnání s ostatními asijskými státy z hlediska zločinnosti, stále velmi bezpečnou zemí. Nicméně postupné uvolňování politické i společenské situace s sebou přináší i zhoršení bezpečnosti, a to zejména nárůstem drobné kriminality, prostituce a drogových deliktů. Je dobré znát, že v Číně hrozí za pašování i požití omamných látek velmi vysoké tresty, nezřídka i trest smrti.

Jazyk a kultura

V Číně je oficiálním jazykem takzvaná standardní (někdy také mandarínská) čínština, kterou mluví nejvíce lidí, a která je vyučována na školách. Každý region a někdy i větší město má však často své vlastní nářečí, které jeho obyvatelé ke komunikaci mezi sebou používají, a které se může od standardního čínského jazyka značně lišit.

Číňané jsou často velmi příjemní lidé, kteří o něčem stále a velmi nahlas debatují. Podle průzkumů má tento národ, jako jeden z nejvíce, v oblibě cizince, a tak v případě potřeby vám místní často pomohou. Častý je i jev, kdy jsou zejména mladší návštěvníci Číny zastaveni na ulici místními studenty, kteří se zajímají odkud dotyčný či dotyčná je, jak se mu země líbí a tak dále. Jejich hlavním záměrem při kladení těchto otázek však bývá hlavně procvičení angličtiny. Všeobecně se tedy dá říci, že místní lidé jsou velmi zvědaví a sdílní. Na druhou stranu jsou i témata, kterých je vhodné se vyvarovat. Zejména narážky na politickou nebo sociální situaci nejsou vhodné. Podobně společensky nepřípustné jsou i tělesné kontakty s opačným pohlavím na ulici, jako je vodění za ruce, líbání, atd. Naopak u osob stejného pohlaví je toto přípustné a běžné.

Návštěvníka může nepříjemně překvapit kouření, neboť téměř polovina populace jsou kuřáci, a také plivání na zem. V případě, že chcete fotografovat místní, je určitě slušné se jich nejprve zeptat, byť oni sami to často nedělají. Důležité je vyvarovat se fotografování vojenských a strategických cílů, jako jsou nádraží, továrny, úřední budovy, vojenská zařízení a podobně.

Jídlo a pití

Čínská kuchyně je v dnešní době, podobně jako třeba indická nebo mexická, vyhlášená po celém světě. O tom svědčí zejména množství restaurací nejen po Čechách, ale i po celé Evropě. Je však důležité připomenout, že čínské menu podávané přímo v říši středu se od toho u nás může značně lišit.

Podobně jako čínský jazyk má množství nářečí, i kuchyně je se mění podle regionů a je tedy velmi rozmanitá a různorodá. Nejznámější je pekingská, ale dá se narazit na sečuánské speciality, na šanghajskou a guagdonskou kuchyni a tak dále. Nicméně některé suroviny, jako kuřecí, hovězí a vepřové maso, dále různé mořské plody, chaluhy a jako příloha rýže a nudle, jsou typické pro většinu regionů.

Číňané ale dokáží připravit a následně pozřít opravdu vše. Proto kromě výše zmíněné klasiky můžete vyzkoušet i pražené či jinak upravené brouky, hady, želvy, mořské okurky, plže a podobně. Mezi nejznámější patří například pekingská kachna. Ta se podává nakrájená na tenké plátky se sójovou nebo švestkovou omáčkou. Dále šanghajský krab se zeleninovou přílohou, plněné taštičky s čili omáčkou, různé druhy rybích polévek a podobně.

V případě, že si chcete vychutnat místní speciality, je lepší vyhnout se drahým hotelových restauracím, které často spíše nabízejí mezinárodní pokrmy a vyzkoušet některou z pouličních jídelen. Je však jen potřeba být připraven na množství lidí a mít tedy i pevné nervy a trpělivost. Na druhou stranu ale platí, že čím více je v restauraci lidí, tím kvalitnější pokrmy by se v ní měly podávat.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna