Láká vás poznat Sardinii, chloubu Itálie a často i přezdívaný evropský Karibik? Připravili jsme si pro vás rozhovor s naším čtenářem a vášnivým cestovatelem, Jakubem Šímou, který se na Sardinii vydal a podělil se s námi o své zážitky!
Co tě vedlo k navštívení Sardinie? Čím tě tato země nalákala?
Chtěl jsem navštívit zemi, která by mě natolik uchvátila, že bych se do ní každoročně rád vracel. A to se povedlo. Říká se, že Sardinie je takový evropský Karibik, to mě nadchlo, a tak jsem se chtěl přesvědčit, jestli je to pravda. Je. Navíc Itálie obecně je zemí s výbornou kuchyní, takže ve výsledku nebylo co řešit.
Sardinie: Do evropského Karibiku na vlastní pěst - photo by: Jakub Šíma
Jak sis vybral konkrétní zájezd?
Chtíč navštívit určitou zemi a finanční možnosti nejdou vždy ruku v ruce, a tak když jsem viděl, za jakou cenu nabízejí zájezdy cestovní kanceláře, rozhodl jsem se, že pojedu na vlastní pěst. Opravdu se to vyplatilo, cenově mě to vyšlo na méně než polovinu.
Měl si tedy koupenou letenku, zajištěné ubytování, atd.?
Přesně tak. Dopravit se z Česka na Sardinii není tak těžké, letadla létají z Prahy, já jsem si ale vybral dopravu z Vídně, zejména kvůli úspoře času. Z Vídně jsem letěl do města na severovýchodě země – Olbie, a délka letu byla zhruba dvě hodiny. Letenka mě vyšla na necelých 6 000 Kč, kupoval jsem ji ani ne měsíc předem. Ubytování jsem si našel na Internetu, jeli jsme na Sardinii v pěti lidech, takže ve výsledku se na pohled drahý pronájem domu poblíž moře vydělil pěti a na osobu to nevyšlo vůbec draze.
Kde přesně jsi na Sardinii bydlel?
Bydleli jsme v oblasti zvané Golfo Aranci, do češtiny přeloženo jako Pomerančový záliv. Je to oblast nacházející se zhruba 20 km severovýchodně od Olbie. Pronájem jsme měli zajištěný v rodinném domě poblíž pláže, ubytování bylo sice skromnější, naprosto ale splnilo své účely.
Sardinie: Do evropského Karibiku na vlastní pěst - photo by: Jakub Šíma
Jak dlouho jsi na Sardinii byl a kolik tě ve výsledku cesta na vlastní pěst vyšla? Musel jsi platit i něco jiného než letenku a ubytování?
Na Sardinii jsem odletěl 29. července brzy ráno a vrátil se 7. srpna, celkem jsem tam tedy strávil 10 dní. Kromě ubytování a letenky jsem musel zaplatit i desetidenní dálniční známku do Rakouska, která stála zhruba 300 Kč. Náhodou mi to vyšlo přesně na těch deset dní, být to o den déle, tak se známka docela prodraží. Další věcí bylo parkovné na letišti ve Vídni. Tam jsem za deset dní parkovného zaplatil asi 100 euro. Další výlohu tvořila přeprava z letiště a samozřejmě i zpátky, která vyšla asi na 60 euro. A peníze samozřejmě padly i za jídlo, pití a drobné nákupy na Sardinii. Celkově bych to odhadl na 15000 Kč za těch 10 dní, což ve výsledku bylo super.
Když jsme u italského jídla, jak je to s cenami na Sardinii a co stojí za to vyzkoušet?
Itálie je obecně dražší, než na co jsme zvyklí u nás v Česku. Jednou je to ale dovolená a tak je dobré si ji užít. Ceny v restauracích se pohybují zhruba okolo 10 euro a výše za hlavní jídlo, pizza je tu ale levná, vyjde asi na 8 euro. Zmrzlina stojí 3 eura za kopeček, jen těžko se tomu ale dá říkat kopeček, spíš takový kopec. A svou chutí za tu cenu rozhodně stojí. Co doporučuji ochutnat je místní ovčí sýr Pecorino Sardo!
Jsou poblíž oblasti, ve které jsi byl, nějaká místa k navštívení, která bys mohl doporučit čtenářům?
Abych řekl pravdu, zdejší moře mě uchvátilo natolik, že jsem pak ani nechtěl nikam cestovat, ale jenom ležet na pláži a potápět se. Je tu ale jedna oblast, která stojí za navštívení. Jmenuje se Porto Cervo a řekl bych, že svou atmosférou připomíná Monako. Místních obyvatel tady moc nenajdete, letní rezidence a vily tady totiž mají jedni z nejbohatších lidí světa. Pokochat se můžete třeba i luxusními jachtami a když budete mít štěstí, na někoho slavného tady i natrefíte.
Sardinie: Do evropského Karibiku na vlastní pěst - photo by: Jakub Šíma
Jaké výhody spatřuješ v cestování na vlastní pěst?
Kromě finanční stránky, kterou už jsem zmiňoval, je to rozhodně volnost. Nic vás nesvazuje, můžete vyrazit, kdy chcete a taky zůstat, jak dlouho chcete. Nemáte daný čas na oběd ani na večeři, prostě se najíte, když máte zrovna chuť. Další výhodou je soukromí, nejste ubytovaní s další stovkou lidí na jednom hotelu. Za celou dovolenou jsem neslyšel od nikoho na Sardinii české slovo, i to pro mě představovalo jakýsi odpočinek.
Jak bys shrnul svoji návštěvu Sardinie? Je něco, na co bys nalákal čtenáře?
Jedním slovem – nádhera. Průzračně čisté moře, klidné jako rybník, skvělé na potápění. Vynikající kuchyně a hlavně - neskutečně přátelští lidé. Kéž by lidé v Česku byli alespoň z poloviny tak milí jako místní. Ti si život užívají, každý se směje, mají ze života prostě radost. Jestli chcete zažít dovolenou plnou klidu, koupat se v křišťálově čistém moři a zároveň je váš rozpočet omezený, tak vyrazte na Sardinii na vlastní pěst.
Kubo, my ti moc děkujeme za rozhovor a přejeme ti ještě mnoho procestovaných kilometrů!
Napiš komentář