Praktické informace na Sardinii

Kompletní praktické informace při cestě na Sardinii:

Vstupní podmínky

Sardinie jakožto jeden z mnoha italských ostrovů patří samozřejmě jako celá Itálie mezi země Evropské unie, a proto vycestování na ostrov není nijak složité. Vstup je vám umožněn na základě předložení platného občanského průkazu nebo cestovního pasu. V případě, že plánujete na ostrově pobývat delší dobu než 3 měsíce, musíte na příslušném úřadě zažádat o cestovní vízum.

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

Stejně jako v celé Itálii i na Sardinii se platí eurem, i proto je Sardinie považována za poměrně drahou destinaci.

Náklady a ceny na Sardinii

Ceny jídla a pití jsou zde mnohem dražší než v České republice, i tak se ale najíte za rozumné ceny. Cena typických italských jídel, jako je pizza nebo pasta, se v průměru pohybuje pod 10 euro. Naopak jídla s mořskými plody vás cenově vyjdou i na dvojnásobek. Obecně by se dalo říct, že za hlavní chod dáte zhruba 15 euro.

Co se týče pití, je vcelku levným nápojem místní víno - láhev o objemu půl litru až litr stojí přibližně 5-7 euro. Ceny kávy se pohybují okolo 1,5 eura a výše. Naopak pivo je zde poměrně drahé, neboť Itálie je přece jen zemí vína, a tak většina nabízených piv pochází z dovozu a jsou tedy dražší.

EURO bankovky a mince

Platba kartou a bankomaty

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Spropitné a smlouvání

Přijde-li na spropitné, je velmi těžké říct, zda by jej turisté měli či neměli nechávat. Pakliže jste na to zvyklí, rozhodně tím nikoho neurazíte. Je-li tomu naopak, také to nebude žádné faux-pas. Na Sardinii se navíc často setkáte s pojmem “coperto”, což v překladu znamená poplatek za stolování. Běžně je výše tohoto poplatku 2,5 eura za osobu. Tyto peníze jsou poté použity na praní ubrusů, běžné výdaje spojené s denním provozem restaurace a někdy jsou rozdělovány i mezi zaměstnance. V některých restauracích se poté setkáte i s 10-15% poplatkem, který je automaticky připsán na váš účet a jehož výše je rozdělena mezi zaměstnance. 

Jídlo a pití

Stravování na Sardinii

Jídlo na Sardinii je synonymem pro rodinu, tradici a talíře plné typických italských pochutin. Pro obyvatele Sardinie, jakožto pro Italy, je jezení dobou vhodnou k diskuzím s přáteli, rodinou, ale také dobou jakéhosi odpočinku. Rodiny se tradičně scházejí zejména o víkendech v domě prarodičů, kde hodují i několik hodin.

Mořské plody na sto způsobů

Pro milovníky mořských plodů budou restaurace na Sardinii tím pravým požitkem. Místní kuchyně nabízí totiž celou škálu lahůdek - od langust, přes chobotnice, kraby, škeble, až po sardinky.

Pochoutku představuje polévka zvaná cassòla, která se skládá z nespočtu mořských plodů, koření a rajčat.

Speciality sardnické kuchyně

Srdcem kuchyně tohoto ostrova jsou však jídla skromná, založená převážně na tradicích spojených s místními rolníky, pastýři a zemědělci, jejichž jídelníček je tvořen především pečeným masem, zrajícími sýry a vínem. To vše je doprovázeno lahodnou vůní místních bylinek, které se postupně linou z opékajícího se masa. Obyvatelé Sardinie jsou obecně velmi zruční a zkušení co se týče pečení masa na otevřeném ohni. Umí maso udělat zvenku krásně křupavé a přitom vevnitř lahodně jemné.

Sardinie je zemí s dobrými podmínkami pro pěstování zeleniny a ovoce, i proto jsou součástí místní kuchyně nejen rajčata, ale také cukety, lilky nebo fazole. Nebyla by to však Itálie, kdyby hlavní složkou jídla nebyly těstoviny. Na Sardinii se jedí zejména velmi známé špagety nebo makarony. Lahůdku představují ale také těstoviny podobné raviolám, které se plní mangoldem spolu se sýrem pecorino a servírují se přelité rajčatovou omáčkou.

Gurmánskou pochoutkou je místní jídlo zvané malloreddus. Jedná se o semolinové gnocchi, které jsou dochucené česnekem, bazalkou, klobáskou ovoněnou šafránem, rajčatovou omáčkou a také sýrem pecorino, který je místní gurmánskou chloubou a kuchaři jej používají téměř do všech jídel.

Předkrmy a dezerty

Sardinie je známá dokonce i vlastním chlebem, jemuž se přezdívá sebadas. Sebadas je variace focacca, je spíše sladší, dochucený medem a sýrem pecorino. A ani ve sladkém pečivu nezůstává Sardinie pozadu. Častou ingrediencí sladkých pochoutek bývají mandle, rozinky a ricotta. Například pabassinas jsou plněné oříškovo-rozinkovým krémem.

Tradiční a populární pití

Co se týče nápojů, nejznámějším a zároveň nejvíce konzumovaným je víno. Každá oblast ostrova je proslavená jiným druhem vína, obecně jsou zde ale vína červená, těžká a silná. To však nemění nic na jejich výtečnosti.

Známou lihovinou je taktéž likér z myrty, v italštině zvaný licòre de murta. Likér má dvě variace, stejně jako víno může být totiž červený i bílý. Červený likér se vyrábí z plodů a je mnohem sladší než likér bílý, který se vyrábí z listů. Světově proslulé je také limoncello, které se vyrábí z citrónů, zejména z citronové kůry, jež se poté smíchává se sladkým sirupem. Zajímavostí je fakt, že limoncello je druhým nejpopulárnějším alkoholem v Itálii.

Zdraví a bezpečí

Zdravotní rizika a očkování

Při vaší cestě na ostrov se nemusíte obávat žádných vážných onemocnění či infekcí. Co se týče očkování, vše se odvíjí od způsobu vašeho pobytu. Pakliže totiž hodláte strávit dovolenou spaním v přírodě, chozením po horách, popřípadě se vystavujete většímu risku, než je běžně obvyklé, je dobré se poradit s lékařem o případném očkování.

Během svého pobytu počítejte také s množstvím komárů, tudíž si nezapomeňte přibalit repelent a krém na komáří štípance. Kromě komárů můžete narazit i na medúzy, které na Sardinii nejsou žádnou výjimkou. Jejich žahnutí je sice bolestivé, není však nebezpečné.

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Ať už je cíl vaší cesty jakýkoliv, je dobré se před dovolenou patřičně pojistit. Pakliže byste na Sardinii potřebovali záchrannou službu, volejte na číslo 118.

Sardinie je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování na Sardinii sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít web porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Bezpečnost na Sardinii

Během svého pobytu si dejte pozor na své osobní věci, především ve městech a na místech s větším počtem lidí.

Jazyk a kultura

Zajímavostí místního jazyka je fakt, že se liší od klasické italštiny, jak ji známe. Nejvíce se totiž tzv. sardština podobá latině. V minulosti byly rozdíly mezi sardštinou a klasickou italštinou mnohem větší, dnes už ale většina obyvatel přešla na italštinu. Kromě italštiny se ale domluvíte také anglicky.

Kultura a sardinský způsob života

Sardinie je ostrovem plným kultury, jejíž hlavní část tvoří náboženství. Křesťanství má v Itálii již dlouholetou tradici, i proto lidé na ostrově oslavují během roku nespočet festivalů.

Svátky a oslavy na Sardinii

Velké oslavy, mezi které patří oslava Velikonoc nebo Festival Sv. Efiscia, se každoročně konají v hlavním městě Cagliari. Typickou oslavou června je oslava farmářů a pastýřů, která se taktéž koná v hlavním městě a je doprovázena spoustou hudby, jídla a pití. Ne nadarmo se konají oslavy zemědělců a řemeslníků, Sardinie je totiž zemí s bohatou řemeslnickou historií.

Chloubou ostrova jsou nejen ručně vyráběné suvenýry, ale také celosvětově známé filigránové šperky. Součástí italské kultury je samozřejmě i italská hudba, která doprovází každou oslavu i festival.

Cestování a doprava

Letecky na Sardinii

Sardinie jakožto ostrov je nejsnáze dostupná letecky. Na Sardinii se nachází celkem tři letiště - letiště Olbia, Cagliari a Alghero.

Cena letenky

Ceny letenek závisí zejména na době dovolené i na předstihu, s jakým letenky nakupujete. Obecně se ale při včasném nákupu můžete s cenou dostat i pod 6000 Kč. Z České republiky se létá především z Prahy, ceny letenek jsou zde i podstatně levnější než z jiných českých měst. Letět můžete ale také z Vídně a jiných měst.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta autem na Sardinii

Dobrodruzi mohou zvážit i cestu autem, která skýtá jak výhody, tak nevýhody. Výhodou je možnost svévolného cestování po ostrově a časová nezávislost. Naopak nevýhodou je rozhodně doba strávená na cestách, kdy jednosměrná cesta trvá i více než 24 hodin. Co víc, proježděný benzín, mýtné, dálniční známky a jiné poplatky, vás mohou často vyjít na více peněz než samotná letenka.

Cestovní kanceláří na Sardinii

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena je v takovém případě občas levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů na Sardinii.

Doprava na Sardinii

Cestování a půjčení auta na Sardinii

Pokud chcete cestovat autem pouze na Sardinii a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami na Sardinii vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Počasí a doba návštěvy

Kdy jet na Sardinii

Sardinie je zemí, kterou je možno navštívit v průběhu celého roku. Díky svému středomořskému klimatu se teploty v létě vyšplhají v průměru na příjemných 28°C a v zimě neklesnou pod 10°C. Co víc, Sardinie je známá pro své šesti měsíční léto. Koupat se zde totiž můžete už od května až do konce října. Nejvíce turistů přijíždí na ostrov během července a srpna. Pokud ale nemáte rádi příliš velké množství lidí, vyrazte na Sardinii v září. Ani na podzim ale turisté nepřijdou o příjemné teploty, večery už ale bývají chladnější než v létě. Zimy na Sardinii bývají poměrně krátké, trvají zhruba od konce prosince do začátku února, teploty jsou i na zimu přijatelné a sníh zde obyvatelé uvidí jen velmi vzácně. V průběhu zimních měsíců zažívá Sardinie i ten nejvydatnější přísun srážek za celý rok.

Aktuální počasí v Sardinie

katie_miaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna