Měna a ceny na Sardinii

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

Stejně jako v celé Itálii i na Sardinii se platí eurem, i proto je Sardinie považována za poměrně drahou destinaci.

Náklady a ceny na Sardinii

Ceny jídla a pití jsou zde mnohem dražší než v České republice, i tak se ale najíte za rozumné ceny. Cena typických italských jídel, jako je pizza nebo pasta, se v průměru pohybuje pod 10 euro. Naopak jídla s mořskými plody vás cenově vyjdou i na dvojnásobek. Obecně by se dalo říct, že za hlavní chod dáte zhruba 15 euro.

Co se týče pití, je vcelku levným nápojem místní víno - láhev o objemu půl litru až litr stojí přibližně 5-7 euro. Ceny kávy se pohybují okolo 1,5 eura a výše. Naopak pivo je zde poměrně drahé, neboť Itálie je přece jen zemí vína, a tak většina nabízených piv pochází z dovozu a jsou tedy dražší.

EURO bankovky a mince

Platba kartou a bankomaty

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Spropitné a smlouvání

Přijde-li na spropitné, je velmi těžké říct, zda by jej turisté měli či neměli nechávat. Pakliže jste na to zvyklí, rozhodně tím nikoho neurazíte. Je-li tomu naopak, také to nebude žádné faux-pas. Na Sardinii se navíc často setkáte s pojmem “coperto”, což v překladu znamená poplatek za stolování. Běžně je výše tohoto poplatku 2,5 eura za osobu. Tyto peníze jsou poté použity na praní ubrusů, běžné výdaje spojené s denním provozem restaurace a někdy jsou rozdělovány i mezi zaměstnance. V některých restauracích se poté setkáte i s 10-15% poplatkem, který je automaticky připsán na váš účet a jehož výše je rozdělena mezi zaměstnance. 

katie_miaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna