Praktické informace na Kypr

Kompletní praktické informace při cestě na Kypr.

Vstupní podmínky

Jelikož je Kypr členským státem Evropské unie, tak potřebují občané České republiky ke vstupu pouze platný platný pas či občanský průkaz. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Přechod mezi severním a jižním Kyprem

Konflikt mezi severní a jižní částí země vyústil v situaci, která považuje za nelegální jakýkoli vstup přes území tzv. Severokyperské turecké republiky. Pakliže byste vstoupili na území Kypru v severní části, nebude vám umožněn přechod do jižní oblasti. Přechod z jižní na severní část je pro turisty bezproblémový, může ale nastat situace, kdy budete vyzváni k předložení letenky či jiného dokumentu, abyste dokázali legální vstup na území Kypru (tj. vstup přes území jižní části, která je pod kontrolou vlády).

Cestovní dokumenty

Při cestování bez cestovní kanceláře se nezapomeňte do tří měsíců od vstupu na území Kypru zaregistrovat na příslušném imigračním úřadě.

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Měna a ceny

Měna na jižním Kypru: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

Měna i ceny záleží na tom, zda se nacházíte na jihu či na severu. Jižní část přijala před několika lety euro, nicméně severní oblast používá jako měnu stále kyperskou libru.

EURO bankovky a mince

Náklady a ceny na Kypru

Ceny na severu a jihu se od sebe mnoho neliší, avšak sever státu stále platí jako ta levnější část země. V porovnání s našimi cenami jsou ceny na Kypru o trochu vyšší než u nás. Jen pro představu - za pivo zaplatíte v průměru 2 eura a v restauraci se najíte za ceny od 5 euro.

Platba kartou a bankomaty

Pokud si peníze zapomenete směnit předem, je možno tak učinit v hotelu, ve směnárně či v bance. Většina velkých obchodů a prodejen přijímá mezinárodní kreditní karty. Na nákup suvenýrů a jiné menší výdaje si raději směňte hotovost.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Jídlo a pití

Kyperská kuchyně

Kyperská kuchyně je skutečný oříšek, je totiž směsicí nejen kuchyně řecké a turecké, ale i kuchyně blízkého východu. Je ovlivněna i Itálií či Francií. Na Kypru vždy najdete 24 hodin otevřené pekárny a taverny, které servírují velmi chutné jídlo. Zelenina a ovoce jsou vždy čerstvé. Velkou součást kyperské diety tvoří právě zelenina a ovoce, luštěniny a obiloviny. Základní suroviny gastronomických lahůdek jsou sýry, olivy, kozí nebo ovčí mléko, zelenina, ořechy, brambory a bylinky.

Populární kyperské pokrmy

Téměř na každém rohu najdete malé obchůdky, které servírují tradiční souvlaki, což je pokrm z masa a zeleniny napíchaný na špejlích. Jí se buď samotný nebo je servírován v pita chlebu. Dalším jídlem je i nám známý gyros s hovězím masem. Skoro každý hotel by měl disponovat restaurací s místní kuchyní, nicméně chcete-li okusit pravou kyperskou gastronomii, doporučuje se vyjít si večer do města a navštívit jednu z nespočtu taveren.

Tradiční souvlaki z masa a zeleniny napíchaných na špejlích

Tradiční souvlaki z masa a zeleniny napíchaných na špejlích

Stravování na Kypru

Jedním z národních jídel je „Meze“. V překladu se uvádí přímo jako „malá jídla“. Jedná se o styl stravování, který je rozdělen do několika chodů, přičemž každý chod obsahuje jen kousek od každého druhu servírovaného jídla. Z tohoto pokrmu se nají zhruba 3-4 lidé. Tradiční „Meze“ má jako hlavní chod maso nebo ryby a nepřeberné množství vedlejších jídel jako jsou brambory, saláty a různé přílohy. Večeřet „Meze“ je jedním z nejoblíbenějších druhů stravování v tavernách.

Speciality kyperské kuchyně

Další pochoutkou je sýr Halloumi. Je vyráběn z ovčího nebo kozího sýra a většinou je podávaný zapékaný či smažený. Může být ale servírován také syrový, například v salátech, sendvičích nebo jen k dobrému vínu.

Grilovaný sýr Halloumi na rukolovém salátu

Grilovaný sýr Halloumi na rukolovém salátu

Za ochutnání jistě stojí i salát Horiatiki. Recept pochází z řecké kuchyně a zahrnuje ingredience jako jsou rajčata, okurky, zelené papriky, sýr feta, olivy, olivový olej a ocet. Tento pokrm neobsahuje žádný listový salát.

Kyperskou specialitou je pokrm zvaný „Afelia“. Je připravovaný z vepřového masa, červeného vína, hřibů, brambor a semínek koriandru.

Tradiční a populární pití

Mezi oblíbené pití patří především alkoholické nápoje. Známý je například „Zivania“ – silný grepový alkoholický nápoj. Velmi chutný je „Ouzo“, což je alkoholický nápoj s příchutí lékořice a anýzu, který se ředí vodou v poměru 50:50, což vytvoří zajímavý zákal nápoje. „Ouzo“ je typické jen pro Kypr a Řecko, nikde jinde se s ním nesetkáte.

Tradiční alkoholický nápoj Ouzo

Tradiční alkoholický nápoj Ouzo

Milovníci piva jistě ocení pivo domácí výroby zvané KEO. A ti, co si potrpí na kávu, by měli vyzkoušet lahodné frappé. Jedná se o druh ledové kávy, která je buď sladká (glykos), středně sladká (metrios) nebo bez cukru (sketos). Můžete si ji objednat také s mlékem (me gala) nebo bez.

Kyperské víno

Kypr se může chlubit zejména svým chutným vínem, které uspokojí každého vinařského znalce. Kypr, stejně jako i Řecko, je považován za kolébku vína. Země má jedno z nejvhodnějších klimat, každý rok přináší velkou úrodu, neboť je téměř po celý rok slunečno, léta jsou teplá a v zimě je vydatné množství srážek. Víno se pěstuje zejména kolem pohoří Troodos.

Zdraví a bezpečí

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Jako před každou cestou do zahraničí je třeba se nechat patřičně pojistit. Lékařská péče je zde na dobré úrovni, proto se nemusíte případného ošetření bát.

Kypr je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování na Kypr sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít web porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Zdravotní rizika

Při letních dovolených se nezapomeňte chránit před sluncem, vyvarujete se tak úpalu, úžehu či popáleninám.

Pití vody z kohoutku

Dodržujte pitný režim, voda z kohoutku je označována za nezávadnou a vhodnou k pití. Přesto se kvalita vody liší místo od místa, může mít i lehce slanou chuť, a tak si raději kupujte vodu balenou. Jídla se bát nemusíte, díky tomu, že jsou Kypřané dobrými kuchaři, dostanete veškeré suroviny ve vysoké kvalitě.

Bezpečnost v Chorvatsku

Kypr je i přes svou rozporuplnou situaci mezi severem a jihem považován za bezpečnou zemi. Pouliční kriminalita je zde velmi nízká, i přesto si na své osobní věci a doklady dejte patřičný pozor. Pakliže dodržíte veškeré předpisy o přechodu z jižní do severní části, je riziko ohrožení velmi malé. Vyvarujte se přibližování k tzv. „zelené linii“ (oddělující sever od jihu) mimo hraniční přechody. Oblasti hranice hlídají nejen turečtí vojáci, ale i řečtí a mimo jiné i jednotky OSN.

Jazyk a kultura

Díky národnostnímu složení se na jihu země domluvíte řecky a na severu turecky. Na celém území je hojně používána také angličtina, komunikace s obyvateli by tedy neměla být problém.

Kultura a kyperský způsob života

Kyperská kultura je založena především na tradicích a zvycích. Díky tomu, že většina obyvatel je silně věřících, slaví se zde mnoho událostí spojených právě s náboženstvím.

Své místo zaujímá i nespočet festivalů, například Anthestiria – květinový festival konající se každý rok na jaře, Kypria – každoroční festival umění, nebo Ancient Greek Drama Festival – divadelní dramatický festival.

Kyperská tvorba

Kultura také zahrnuje lidovou tvorbu, známá je především kyperská hliněná keramika nebo vyšívání známé pod názvem lefkaritika. Název lefkaritika se odvozuje od malé vesničky Lefkara, odkud pochází kyperská vysoce kvalitní krajka. V této vesnici je také hojně rozšířeno řemeslo zvané stříbrotepectví. 

Vyšívání známé pod názvem lefkaritika

Vyšívání známé pod názvem lefkaritika - photo by: CTO Zurich (Flickr), CC BY 2.0

Kyperské svátky

Mezi zajímavé a osobité svátky patří například Den boje za nezávislost na Kypru, který připadá na 1. dubna, nebo svátek slavený 1. října – Den nezávislosti Kypru, jinak řečeno Den nezávislosti Kyperské republiky. Kypr uznává i svátky Řecka – například Den nezávislosti Řecka, který se slaví 25. března.

Kyperské památky zapsané v UNESCO

Na Kypru se nachází 3 památky zapsané na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

  • Pafos
  • Malované kostely v pohoří Troodos
  • Choirokoitia

Cestování a doprava

Letecky na Kypr

Vzhledem k faktu, že Kypr je ostrovním státem, je nejspolehlivějším způsobem dopravy letecká přeprava. Letiště se nacházejí ve městech Larnaca, Ercan a Paphos.

Cena a vyhledání letenky

Například ceny letenek z Prahy do Larnacy se v sezóně u společnosti Student Agency pohybují okolo 7000 Kč.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cestovní kanceláří na Kypr

Rozhodně příjemnější je cestovat na Kypr s cestovní kanceláří, která jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena je v takovém případě občas levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů na Kypr.

Doprava na Kypru

Cestování autem na Kypru

Pokud chcete cestovat autem pouze po Kypru a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami na Kypru vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Počasí a doba návštěvy

Ideální doba návštěvy Kypru

Kypr spadá do subtropického podnebného pásu. Zimy na pobřeží jsou mírné a léta jsou teplá a horká. Jediný sníh lze nalézt ve střední části ostrova na hoře Troodos. Dešťové srážky se vyskytují především v zimě, léta bývají velmi suchá. Kypr obecně má nejteplejší léta i zimy v celé Středozemní části Evropské unie. Průměrná teplota během celého roku je asi 24° C ve dne a 14°C v noci. Obecně se dá říci, že zde léto trvá zhruba osm měsíců, začíná v dubnu a končí v listopadu, přičemž denní teploty se pohybují okolo 23°C. Ve zbylých měsících jsou teploty nižší, nicméně i tehdy mohou vystoupat až ke 20°C.

V červenci a srpnu dosahují teploty svého maxima, přes den se vyšplhají až k 35°C a v noci neklesnou pod 20°C.

Není zde zvykem, že by teploty dosahovaly jakýchkoli teplotních výkyvů. Co se týče slunečního svitu, slunce svítí přibližně 3500 hodin za rok. V zimě se sluneční paprsky objeví zhruba na 5 až 6 hodin za den, v létě dvakrát tolik.

Horské oblasti jsou chladnější a vlhčí než zbytek ostrova. Právě ve vyšších polohách spadne největší počet srážek. V horách narazíme i na ostrý mráz, který je typický v období prvních měsíců v roce. Srážky se během letních měsíců téměř nevyskytují, celé zemědělství a zásoby vody jsou tak závislé na podzimních a zimních měsících, ve kterých se ale srážky rok co rok mění. Vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 60 – 80 % během zimních měsíců a v létě okolo 40 – 60 %.

Vítr je lehký a mírný, silné větry jsou v této oblasti velmi vzácné a téměř se nevyskytují. 

Aktuální počasí v Kypr

katie_miaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

1 pírko = 1 koruna