Posvátné a mystické Peru – pradávný domov Inků, jenž fascinuje cestovatele z celého světa už několik staletí. Ačkoliv ideální doba pro prozkoumání Peru je minimálně tři týdny či měsíc, tak i za dva týdny se dají zvládnout navštívit jeho nejkrásnější a hlavní turistická místa. Váš itinerář cesty bude jistě trochu náročný, zvláště jestli hodláte nahlédnout okem i do Bolívie, ale tou nejúžasnější odměnou vám bude neuvěřitelné množství zážitků, které ve vás zakoření navždy!
Zkrácený itinerář cesty:
- Začnete v turisticky nejnavštěvovanější oblasti Peru - v Cuscu a Posvátném údolí, kde objevíte mimo jiné jedinečné „Ztracené město Inků“ Machu Picchu,
- následně budete pokračovat do míst, kde se dle pověsti zrodil první Inka, na jih k „největšímu nejvýše položenému splavnému jezeru na světě“ Titicaca, a navštívíte Plovoucí ostrovy kmene Uros,
- dále se vydáte severněji do města pod sopkami, do úchvatné Arequipy, a absolvujete trek do Kaňonu Colca, jednoho z nejhlubších kaňonů světa a domova Andských kondorů,
- cestou více na sever navštívíte náhorní plošinu Nazca se stovkami obrazců či písečné duny v Ice,
- a tuto úchvatnou cestu zakončíte živoucím koloniálním hlavním městem země, Limou.
Den první: Přílet do Peru
Vstupní branou do Peru je jeho hlavní město, Lima, kde se nachází samotné mezinárodní letiště. Ač je lákavé navštívit město hned na začátku vaší cesty a vyspat se po dlouhé cestě, doporučujeme neopouštět letiště a letět přímo do Cusca, obzvlášť dorazíte-li do Limy v ranních či dopoledních hodinách. Zahajte tak svoji cestu v nejnavštěvovanější části Peru, v Posvátném údolí, a návštěvu Limy si nechte až na poslední dny před odletem domů dle vašich časových možností. Cestu do Cusca je možné absolvovat i levnější variantou, a to autobusem, ale strávíte na cestě zbytečně celý den.
Z letiště v Cuscu se do centra města nejlépe dostanete taxíkem, smlouvejte a hledejte rozhodně i dál od letiště. Při příjezdu do Cusca mnoho lidí ihned pocítí příznaky takzvané „horské nemoci“, jež je způsobena ohromnou nadmořskou výškou města a jeho okolí přes 3 tisíce metrů nad mořem. Věřte, že tuto změnu pocítíte hned po přistání při vašich prvních krocích v Andách. Místní účinný lék je koka, kterou si zde velice snadno opatříte. Požvykování suchých lístků koky není nic úžasného a popravdě ani nic jednoduchého. Avšak díky koce zmírníte nežádoucí účinky horské nemoci, jako jsou bolesti hlavy, závratě, žaludeční potíže či potíže s dechem a nedostatkem energie, a tak ještě rádi budete mít celý den v puse pachuť, jako byste jedli seno. Ovšem mnohdy lepší variantou pro turisty jsou bonbony nebo čaj z koky, které seženete všude, dokonce i u snídaně vašeho ubytování.
TIP: Pokud se chcete vyhnout horské nemoci a aklimatizovat se postupněji, přespěte v klidu v Limě a ráno leťte do Cusca, odkud se můžete vydat přes Ollantaytambo přímo do Aguas Calientes, které je níže položené.
Samozřejmě přiletíte-li do Limy později, nezbývá než zde přespat a odložit přesun do Cusca až na ráno. Do centra Limy se dostanete nejlépe taxíkem, cca za 40 minut. Nebojte se, taxikáři vás budou odchytávat, sotva vystrčíte nos z letiště. O ceně s těmito oficiálními taxi službami je těžké vyjednávat, ceny zdá se mají pevně dané (60 solů do Miraflores). Pokud chcete ušetřit a nemáte strach z neoficiálních taxíků, tak jděte na konec letiště k hlavní silnici a buď si vás sám někdo odchytí po cestě nebo u silnice už budou čekat auta či si zde stopnete vlastní odvoz. Dostat se můžete až na poloviční cenu oproti oficiálním taxi službám uvnitř letiště. Potulovat se však dál od letiště ve čtvrti Calao z bezpečnostních důvodů rozhodně nedoporučujeme.
Plaza des Armas v Cuscu - photo by: lucienne
Den druhý: Z Cusca vlakem do Aguas Calientes přes Incké ruiny v Ollantaytambo
První probuzení v Cuscu si žádá kromě vydatné snídaně pořádnou dávku koka čaje, který vám po ránu dodá trochu energie. Mnoho lidí se ihned na začátku vydává na výstup na Machu Picchu nacházející se u Aguas Calientes, což je vcelku rozumné. Aguas Calientes leží mnohem níže než Cusco, a tak bude vaše aklimatizace lehčí. Začít můžete po ránu krátkou procházkou po Cuscu nebo okamžitým přesunem směr Aguas Calientes, v závislosti, na kdy jste si zakoupili jízdenky vlakem.
Skvělou variantou, jak něco po cestě ještě vidět, je zakoupit jízdenky s odjezdem v odpoledních hodinách z Ollantaytambo směr Aguas Calientes, ať už od společnosti PeruRail či InkaRail. Přestože je Aguas vcelku kouzelné, nic moc navíc tu k vidění není. A tak budete mít možnost vidět jedny z vašich prvních inckých ruin v Ollantu a nebude vadit, že do Aguas dorazíte večer. Možností, jak se do Ollanta z Cusca dostat, je samozřejmě autobus (v hotelu vám jistě poradí, odkud jezdí), ale jak se budete k zastávce přibližovat, určitě vás někdo odchytí, že vás hromadným minibusem sveze za 1,5 hodinky a za mnohem lepší cenu přímo do Ollanta. Budou se o vás doslova prát.
TIP: Jste-li dobrodruzi, k tomu máte více dní na návštěvu Peru či prostě chcete větší část pobytu strávit v Posvátném údolí, třeba i na úkor ostatních částí země, můžete samozřejmě absolvovat několikadenní Inca Trail. Inca Trail je však potřeba rezervovat a zakoupit opravdu s velkým předstihem a není možné jej absolvovat na vlastní pěst, využijte vždy oficiálních prodejců a agentur.
Den třetí: Machu Picchu a návrat do Cusca
Vstávejte velice brzy, 5 či 6 hodina ranní je ideálním časem, pro výstup do „Ztraceného města Inků“ Machu Picchu. Dokonce i hostely a hotely jsou přizpůsobeny turistům a snídaně podávají ve velmi brzkých hodinách. Určitě se nechcete tahat se svou bagáží a kazit si tím dojem z města v oblacích, a tak si svá zavazadla zanechte v hotelu a odpoledne si je opět vyzvedněte, před odjezdem zpět do Cusca. Ačkoliv se můžete na vrchol vydat pěšky, doporučujeme využít autobusů (za 40 solů jeden směr/ 80 solů zpáteční) odjíždějících od řeky, které vás děsivými serpentýnami vyvezou až ke vstupu na Machu. Věřte, že se nahoře nachodíte po teráskách dost, obzvlášť máte-li v ceně výstup i na vedlejší Wayna Picchu.
Rozhodně nezapomeňte svůj pas a vstupenku, které budete ukazovat jak u autobusu, tak u vstupu do posvátného města. Frontám u autobusů se zřejmě nevyhnete, a tak převážně na zpáteční cestě počítejte s čekáním, a sestup si naplánujte s dostatečným předstihem. Po vyzvednutí zavazadel a jistě i ještě dobrém obědě, v klidu nasedněte do předem rezervovaného vlaku zpět do Cusca. Dobré je vědět, že vlaky nemíří až do Cusca samotného, ale do cca 30 minut vzdáleného Poroy, odkud je možné mít smluvený svoz, či si jednoduše chytit taxi. Opět platí, čím dále od vlaku půjdete, najdete levnější odvoz. Noc v Cuscu bude jistě zasloužený odpočinek po velmi náročném, ale nezapomenutelném dni.
S Ara.cz tričkem na Machu Picchu - photo by: lucienne
Den čtvrtý: Cusco
Ačkoliv jste pravděpodobně v rámci itineráře přespali v Cuscu již dvakrát, rozhodně si vyčleňte alespoň jeden kompletní den jen na Cusco samotné, navíc si tak trochu odpočnete po předchozím dni, který byl jistě fyzicky náročný. Navštívit zde kromě překrásného náměstíčka Plaza de Armas, můžete celou řadu muzeí, ale neodjíždějte bez výšlapu na úchvatnou pevnost nad městem Sacsayhuaman, odkud je to již jen kousíček k soše Bílého Krista, který vám nabídne celé Cusco z vrchu jako na dlani. Za návštěvu jistě stojí i čtvrť San Blas a místní trhy neboli Mercados, kde mimo jiné můžete však „na vlastní nebezpečí“ ochutnat koktejly z čerstvého ovoce. Přeci jen je základní radou nejíst nemyté a neoloupané ovoce. My však přežili ve zdraví a chutnalo to naprosto skvěle.
Toulky Cuscem - photo by: lucienne
Den pátý: Z Cusca do Pisacu a zpět
Před vaším dlouhým přesunem do dalšího regionu Peru, na jezero Titicaca, ještě zbývá minimálně jedno místo, které před opuštěním Posvátného údolí je doporučováno navštívit. Je jím Pisac a stejnojmenné ruiny tyčící se v horách nad městem. Každopádně než se vydáte na výlet, doporučujeme zakoupit jízdenky na autobus směr Puno. V našem itineráři strávíme ještě jednu noc v Cuscu, a prvním ranním autobusem se vydáme již do Puna. Možností cesty do Puna je však více, chcete-li ušetřit čas, vyrazit můžete již večerním autobusem. Autobusy bývají velmi pohodlné a přizpůsobené na dálkové a noční přejezdy. Velmi oblíbenou společností za slušnou cenu je Cruz del Sur. Zaplatit si lze i ranní cestu s průvodcem a zastávkami na zajímavých místech, která je ale logicky dražší.
Hojně navštěvované Pisacké ruiny se nacházejí od Cusca asi hodinku autem, a tak lehce seženete opět hromadný svoz či taxi. Po návštěvě dalšího města Inků rozhodně zavítejte do městečka Pisac na vaší zpáteční cestě a ochutnejte peruánskou pochoutku „cuy al horno“, což není nic jiného než pečené morče. Ač se popravdě nejedná vyloženě o lahůdku a navíc je opravdu divné jíst "domácí mazlíčky", kdo nevyzkouší, jakoby v Peru nebyl. Pro zpáteční cestu do Cusca určitě ve městě seženete opět odvoz, pokud se nedomluvíte předem s taxikářem, aby na vás počkal.
TIP: Alternativou pro ruiny v Pisacu je celá řada dalších krásných míst v Posvátném údolí. Navštívit můžete ruiny v Chincheru, Moray či třeba fascinující solná jezírka Salinas de Maras.
Místní specialita Cuy al horno - photo by: lucienne
Den šestý: Cesta do Puna a jezero Titicaca
Je čas opustit Posvátné údolí a vydat se vstříc novým zážitkům do oblasti jezera Titicaca. Vyberete-li si ranní autobus, přibližně za 6,5 hodiny, tedy v odpoledních hodinách, dorazíte do přístavního města Puna. Puno je především výchozím bodem pro výlety lodí po jezeře Titicaca, ale také vyhlášené rybářské město. Dnes již žádný výlet nestihnete, ale můžete si tak v klidu projít centrum města, navštívit pár cestovek a zakoupit výlet na následující den. A tak jako v Posvátném údolí je to morče, zde by byl hřích nevyzkoušet další tradiční pokrm, především na Titicace vyhlášený, Ceviche ze syrových ryb. Velmi oblíbeným pokrmem je nejen zde, ale i v celé zemi Troucha neboli pstruh.
TIP: Pokud byste během těchto 14 dní rádi navštívili i Bolivijskou stranu jezera Titicaca, přesněji město Copacabana s ostrovem Isla del Sol, máte možnost přijet z Cusca nočním autobusem přímo do Copacabany. Po návštěvě Copacabany a ostrova Isla del Sol, kde se prý zrodil první Inka, přespíte v Bolívii a ráno si vezmete autobus do Puna, kde můžete navštívit Plovoucí ostrovy Uros. Obecně Isla de Sol prý není extra zajímavý ostrov, proto jsme tento krok a celou Bolivijskou část z časových důvodů přeskočili a zvolili místo toho velmi podobný ostrov Taquile (viz sedmý den).
Den sedmý: Jezero Titicaca
Největší nejvýše položené splavné jezero na světě, tak se přezdívá jezeru Titicaca, místu, kde se prý zrodil první Inka. Hojně navštěvované a nejpočetnější výlety jsou na Plovoucí ostrovy kmene Uros, avšak velice oblíbenou a doporučovanou variantou je celodenní výlet lodí. V rámci této plavby navštívíte Plovoucí ostrovy a vydáte se ještě dál na ostrov Taquile, kde se skvěle naobědváte před zpáteční cestou. Možností výletů po jezeře však nabízejí cestovky více, stačí si jen vybrat. Ale jsou to právě chladné vody jezera Titicaca, které se vám budou houpat pod nohama na plovoucích rákosových ostrovech Uros, které ve vás zanechají ten největší zážitek.
Plovoucí ostrovy kmene Uros, Titicaca - photo by: lucienne
Den osmý: Z jezera Titicaca vstříc Arequipě
Zakoupíte-li si jízdenku z Puna na odpolední hodiny, dorazíte do Arequipy večer. Máte tak ještě půl den na prozkoumání města Puna a pořádný oběd. Při přejezdu z Puna budete překonávat velké převýšení, a tak třeba špunty do uší nejsou špatný nápad. I proto jsme zvolili oblast Arequipy až na později, přijet sem hned na začátku, by byl jistě velký šok.
Den devátý: Arequipa
Arequipa, město pod sopkami, je jedním z nekrásnějších měst Peru, a skvělým výchozím bodem pro výlety do okolních kaňonů. Je dokonce druhým největším městem země a rozhodně stojí za navštívení. Pokud jste tak neučinili dříve, v Arequipě najdete velkou spoustu cestovek především na náměstí Plaza des Armas, které nabízejí výlety všeho druhu. Jeden z nejoblíbenějších je jedno až třídenní výlet s průvodcem do Kaňonu Colca. Náš itinerář vám nabídne náhled do dvoudenní túry.
Na Arequipu samotnou si ponechte opravdu alespoň jeden den. Vystoupejte na vyhlídku Yanahuara, projděte si město a poseďte na krásném Plaza des Armas u oběda či večeře. Především restaurace nacházející se na terasách budov na boku náměstí vám nabídnou naprosto nádherný výhled na bílou katedrálu a sopku El Misti v pozadí.
Yanahuara s výhledem na sopku v Arequipě - photo by: lucienne
Den desátý a jedenáctý: Colca kaňon
V regionu Arequipa rozhodně musíte navštívit Kaňon Colca. Ať si vyberete jakoukoliv variantu výletu, připravte se na velmi brzké vstávání a výjezd z Arequipy. Sbalte si opravdu dost vody, oblečení do horkého dne i chladné noci a opalovací krém. Zbytek věcí si v klidu nechte v hotelu v Arequipě, kam se poté vrátíte.
Nejvíce doporučovaná je dvoudenní túra se sestupem do kaňonu, kde strávíte noc v oáze a druhý den stoupáte nahoru. Během tohoto výletu vás také zavezou do lázní, uvidíte andské kondory či 6tisícové sopky. Tento dvoudenní trek může být pro někoho dosti náročný, ale noc v oáze pod miliony hvězd, mimo dosah civilizace, je ohromný zážitek. Nejste-li nadšenci do túr, vyzkoušejte jednodenní variantu, která neobsahuje sestup dolů. Do Arequipy se tak jako tak vrátíte v pozdních odpoledních hodinách, akorát na to vyzvednout zavazadla a vydat se nočním autobusem do dalšího regionu, a to do města Nazca.
Sestup do kaňonu Colca - photo by: lucienne
Den dvanáctý: Nazca, Oáza Huacachina a přesun do Limy
Po asi 11 hodinách v autobuse se probouzíte v dalším peruánské regionu, Ica, přesněji ve městě Nazca. Tato oblast je proslulá především a díky mystickému místu, jímž je náhorní plošina Nazca, posetá stovkami obrazců. A jelikož světoznámé obrazce ze země těžko uvidíte, zakupte si ranní let Cesnou a prohlédněte si Nazcu z ptačí perspektivy. Jen malá rada – raději nesnídejte.
Na trase do Limy se nachází hlavní stejnojmenné město regionu Ica. Oblast je známá především vinařstvím a navštívit a ochutnat zde vína či národní pití Pisco můžete v řadě takzvaných Bodegas. Málokdo ale ví, že pouhých pár kilometrů od Icy se nachází mezi písečnými dunami Oáza Huacachina. Máte-li dostatek času, zajeďte si před pokračováním autobusem do Limy vyzkoušet třeba sandboarding, a udělejte si z Nazcy mezizastávku v Ice. Stihnete-li odpolední autobus, spát již budete v klidu v Limě.
TIP: Chcete-li se v Ice zdržet, můžete zde přespat a do Limy vyjet ráno. Nechcete-li ztrácet čas přespáním, další možností je noční přejezd autobusem, kdy do Limy dorazíte v ranních hodinách.
Den třináctý: Lima a čtvrtě Miraflores a Barranco
Hlavní a ohromné město Lima bude naší konečnou zastávkou před odletem domů. Ač mohou někteří namítat, že zde není nic extra k vidění, není to pravda. Ubytujte se v nejbohatší čtvrti Miraflores či čtvrti umělců a bohémů Barranco. Tyto dvě části Limy jsou považovány za ty nejhezčí a nejnavštěvovanější vůbec, a narazíte tady hlavně na cizince, než na místní. Především tato část Limy vám ukáže naprosto odlišnou tvář Peru, než jste viděli doposud. Ohromná spousta Mercados se suvenýry, skvělých restaurací, barů, nočních klubů a domů, kde žije bohatší vrstva země. Toto místo vás naprosto ohromí, nabídne vám skvělé a pohodlné hotely, ale zároveň právě zde si uvědomíte smutnou propast mezi moderní částí země a neskutečnou chudobou, kterou jste viděli cestou.
Barranco v nočních hodinách - photo by: lucienne
Den čtrnáctý: Lima a odlet domů
Plaza des Armas, místo, kde byla Lima založena, patří ke koloniálním klenotům země z pohledu architektury. Navštívit můžete celou řadu krásných budov, nakoupit poslední suvenýry a před odletem domů zajít na pořádný peruánský oběd.
Důležité a užitečné tipy do Peru:
- Buďte připraveni ale především flexibilní: Mějte svůj itinerář předem promyšlený, včetně plánu trasy, a zamluvený hotel či hostel alespoň na první noc. Internet je zde téměř na každém ubytování či v lepší restauraci. Není nezbytně nutné si zařídit veškeré výlety a ubytování dopředu, ba naopak, co když se něco po cestě nepovede dle plánu?
- Není třeba vše rezervovat, až na Machu Picchu: Machu Picchu představuje nejnavštěvovanější cíl v Peru, a tak s koupí lístků rozhodně neotálejte a kupujte i měsíce dopředu. Obzvlášť chcete-li v rámci Machu Picchu navštívit i Wayna Picchu, kde je počet vstupenek velmi omezený, viz stránky. Stejně tak víte-li již, kdy do země přiletíte, kupte si rovnou ve vhodný čas i jízdenky na vlak směr Aguas Calientes a zpět s PeruRail.
- Ušetřete čas na cestách a volte vhodně dopravní prostředky: Volte vhodně dopravní prostředky, například jistě přiletíte do Limy, tak proč nepřeletět rovnou do Cusca a započít svou cestu po Peru zde, místo trmácení se spoustu hodin autobusem. Sice dražší varianta, ale ušetříte síly i čas. Rovněž leteckých společností je zde hodně, dejte si ovšem pozor na ty nejnižší ceny, které jsou určené pro místní lidi. Ano v Peru mají občas dvojí ceny.
- Znovu ušetřete čas na cestách a naplánujte si efektivně přejezdy: Pokud nemáte problémy se spaním v autobusech, proč přespávat v jednom bodě více nocí, než-li je nutné. Ideální na přesuny mezi městy jsou noční spoje autobusů, díky nimž večer ještě budete například nasávat atmosféru Cusca a ráno se již probudíte na jezeře Titicaca. Pokud si ovšem chcete užít okolní krajinu, tak volte denní spoje. Krajina se nemění tak často, přesto se může jednat o zajímavý zážitek, alespoň mezi Cuscem a Titicacou.
- Cestujte i na kratší vzdálenosti efektivně: Cestování taxíkem po městě nebo dodávkami mimo město je velmi levné. Stačí se jenom postavit k okraji chodníku a hned vám budou zastavovat auta, většinou bez oficiálního značení. Řekněte, kam jedete a zeptejte se na cenu ještě před tím, než nasednete. Řidiči pokaždé řeknou o něco vyšší cenu. Můžete odmítnout nebo říct míň a uvidíte, že se většinou domluvíte. Pokud ne, tak alespoň víte, jaké je minimum a během pár sekund u sebe máte jiné auto. Oficiální taxi služby mají vyšší ceny a nedá se zde příliš smlouvat. U dodávek mimo město jsou ceny většinou už pevně dané.
- Vyhněte se problémům s výškovou nemocí: Peru je velice hornatá země a s její nadmořskou výškou bojuje každý druhý turista. Jděte na to postupně, než se například z Limy vydat rovnou do Colca Canyonu, kde budete čelit 4-5 tisícovým výškovým rozdílům. Ideální je z Limy se vydat rovnou do Cusca, kde si během jednoho dne před cestou na Machu Picchu, můžete na výšku 3,4 tis. metru zvyknout a následně dát tělu odpočinek v níže položeném Aquas Calientes.
- Po Peru převážně s kokou: Až v Peru zjistíte, proč je zde koka tak oblíbená. Je totiž považováno za nejlepší lék pro potlačení příznaků horské nemoci. A vědí to i na hotelech, kde každé ráno najdete na stole lístky, bombony či čaj z koky. Zakoupíte-li si přímo lístky koky, její žvýkání není jen tak. V ideálním případě byste si měli dát tři lístky do pusy, vytvořit kuličku a průběžně doplňovat další lístky, až bude kulička větší a následně jí vyplivnout (cca 10-15 min a 10 až 15 lístků). Pro turisty jsou však vhodnější třeba čaje či bonbony.
- Přestože vám je zima, slunce vás zničí: Nikdy nepodceňujte sílu horského slunce. Pokrývka hlavy, sluneční brýle a velká vrstva opalovacího krému jsou vážně nutností, pokud se po dni na sluníčku chcete vyspat.
- Nezvládáte-li tempo, přizpůsobte si itinerář cesty: Ne každý zvládne tempo cesty a snahu zvládnout toho co nejvíce v krátkém čase. Chcete-li si spíše v klidu a pořádně vychutnat atmosféru Peru, soustřeďte se při vaší cestě pouze na část země a navštivte třeba pouze region Cuzco a Titicaca.
- Do Peru jedině s batohem: Peru není zemí, kde by se při vaší cestě dobře cestovalo s kufříkem, především při velkém množství přesunů. Sbalíte-li si navíc věci do batohu, který můžete mít jako zavazadlo na palubu, ušetříte nejen peníze ale značnou část váhy, kterou budete muset nosit. Navíc, nejste-li nároční, co víc na 14 dní potřebujete a vyprat si můžete vždy.
Peru je nádherná země, plná nevídaných možností, a je zcela na vás, jak si svoji návštěvu uzpůsobíte. Pokud se necháte námi inspirovat, určitě se podělte o své zkušenosti po návratu v komentářích. Pomůžete tak všem, kteří se na tuto úžasnou cestu teprve chystají.
Komentáře k článku
Vlož komentář