Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě na Nový Zéland:

Vstupní podmínky

Podmínky pro návštěvu Nového Zélandu jsou složitější než u většiny ostatních zemí. Pokud plánujete pobyt kratší než 90 dní, postačí vám platný cestovní pas a potvrzení o dostatečných finančních zdrojích. Ty by měly být zhruba 30 000 korun na měsíc. Jako důkaz o délce pobytu vám bude stačit zpáteční letenka na vaše jméno. Při tomto druhu výjezdu nemáte oprávnění pracovat ani studovat na univerzitě.

Chcete-li však v této zemi strávit více času, případně si najít práci, situace se komplikuje. Každoročně je díky vzájemné česko-zélandské dohodě vypsáno 1200 míst pro mladé bezdětné cestovatele ve věku od 18 do 35 let. Pokud se vám toto vízum podaří získat, obdržíte pracovní povolení s platností jednoho roku. V rámci tohoto víza můžete také až šest měsíců studovat. O working holiday víza je však v posledních letech opravdu velký zájem a z každoročně vypsaného únorového či březnového termínu se stal ohromný klikací závod. Obrňte se tedy řádnou dávkou trpělivosti a připravte se i na možný neúspěch. Dokládat budete muset opět dostatečné finanční zdroje a konkrétní pracovní či cestovní plán. Working holiday víza můžete získat na stránkách Immigration New Zealand.

Vyrážíte-li na Zéland jako student tamější univerzity, veškeré vízové záležitosti řešíte ve spolupráci přímo s konkrétní školou. Od ní obdržíte doporučení k přednostnímu odbavení a studentská víza získáte na celou dobu studijního pobytu. I zde je součástí žádosti výpis z účtu a předpokládaný plán pobytu. Jedná-li se o pobyt delší než jeden semestr, můžete si po příjezdu zažádat o doložku pracovního povolení a najít si ke studiu brigádu.

Všechny typy pobytu je možné prodloužit o turistická víza, o která je třeba žádat nejméně šest týdnů před původně plánovaným odletem. Ve většině případů se toto prodloužení řeší online formou a svůj cestovní pas již nikam posílat nemusíte. Jako záruku musíte poskytnout svou platnou zpáteční letenku, která označí nový konečný termín vašeho odjezdu ze země.

Žádosti o studentská i turistická víza podáváte na stránkách imigračního úřadu.

Měna a ceny

Oficiální měnou země je novozélandský dolar. Před odjezdem si zjistěte podmínky své banky pro výběr z bankomatů, poplatky mohou být nepříjemně vysoké. Platba kartou je však běžná i v drobných obchodech a kavárnách, zajistěte si proto povolení platit pomocí ní v zahraničí, a využívejte tuto pohodlnou možnost.

Ceny jsou obecně vyšší, zejména u některých položek, které jsou pro nás samozřejmostí, jako zelenina či maso. Ceny v restauracích se pohybují až kolem trojnásobku těch našich, budete-li si však vařit sami, značně ušetříte. Mezi nejdražší lokality patří velká města, jako je Wellington a Auckland.

Zdraví a bezpečí

Zéland patří ve všech ohledech mezi bezpečné země. Zatímco sousední Austrálie je plná jedovatých nástrah, ve zdejší přírodě nežije nic, co by vás kouslo, uštklo, uškrtilo či jinak ošklivě poranilo. Stejně jako počasí je však i zdejší příroda nevyzpytatelná a rizikem mohou být například nárazové povodně či, v zimních měsících, laviny. Důležité je každý výlet pečlivě naplánovat, zjistit si možná rizika a někoho o svých plánech informovat.

Obyvatelé obecně i zaměstnanci na úřadech jsou většinou velmi milí a ochotní, a pomoc vám častěji nabídnou dříve, než si uvědomíte, že nějakou potřebujete. A ačkoli ani sami místní často nezamykají svá auta či kola, pojištění před cestou je nezbytné. Opatrnější buďte samozřejmě zejména ve větších městech.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem země je angličtina a také maorština – jazyk původních obyvatel. Ve většině měst naleznete nápisy v obou jazycích, s mluvenou maorštinou se však setkáte pouze velmi výjimečně. Místní přízvuk angličtiny bývá, zejména zpočátku, velmi náročný. Místní to však většinou moc dobře vědí a rádi vám vše pomaleji zopakují.

Původní obyvatelé země – Maoři, tvoří podstatnou menšinu obyvatelstva Nového Zélandu, tradičním způsobem již však žije pouze malá část z nich. Dostane-li se vám přeci jen pozvání do tradičního maorského obydlí, pozorně poslouchejte pokyny hostitele, neboť v maorské kultuře se dodržuje řada specifických pravidel a rituálů.

Obecně jsou obyvatelé země neskutečně přátelští a pozvání do jejich domovů nebývá výjimkou. Na rozdíl od našeho opatrného přístupu jsou ke všem otevření a velmi důvěřiví, dokud jim nezadáte záminku k opaku.

Jídlo a pití

Oficiální hlavou Novozélandského království je britská královna, a britský vliv zde v oblasti stravování poznáte velmi snadno. Specialitou země je jednoznačně skvělé jehněčí, které je zde připravováno na mnoho způsobů. Mezi skutečné lahůdky patří pomalu dušené se švestkami, rozinkami a sezamem.

Jako příloha jsou zde oblíbené místní sladké brambory, které najdete hned v několika odrůdách. Skvělé jsou vařené i zapečené s další zeleninou. V listopadu a prosinci zde běžně koupíte báječný chřest za bezkonkurenční ceny. Vzhledem ke své poloze je většina potravin z místní produkce a, ačkoli dražší, než jste zvyklí, kvalitou vás rozhodně nezklame.

Ve městech naleznete restaurace všech kategorií i spoustu rychlých občerstvení místního, amerického i asijského původu. Fish&chips je téměř národním jídlem, na které narazíte téměř na každém rohu. Vyplatí se nechat si konkrétní podnik doporučit místními obyvateli a připlatit si pár dolarů za čerstvou rybu dle svého výběru.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna