Praktické informace na Nový Zéland

Kompletní praktické informace při cestě na Nový Zéland:

Vstupní podmínky

Cestovní dokumenty a víza

Podmínky pro návštěvu Nového Zélandu jsou složitější než u většiny ostatních zemí. Pokud plánujete pobyt kratší než 90 dní, postačí vám platný cestovní pas a potvrzení o dostatečných finančních zdrojích. Ty by měly být zhruba 30 000 korun na měsíc. Jako důkaz o délce pobytu vám bude stačit zpáteční letenka na vaše jméno. Při tomto druhu výjezdu nemáte oprávnění pracovat ani studovat na univerzitě.

Working holiday víza

Chcete-li však v této zemi strávit více času, případně si najít práci, situace se komplikuje. Každoročně je díky vzájemné česko-zélandské dohodě vypsáno 1200 míst pro mladé bezdětné cestovatele ve věku od 18 do 35 let. Pokud se vám toto vízum podaří získat, obdržíte pracovní povolení s platností jednoho roku. V rámci tohoto víza můžete také až šest měsíců studovat.

O working holiday víza je však v posledních letech opravdu velký zájem a z každoročně vypsaného únorového či březnového termínu se stal ohromný klikací závod. Obrňte se tedy řádnou dávkou trpělivosti a připravte se i na možný neúspěch. Dokládat budete muset opět dostatečné finanční zdroje a konkrétní pracovní či cestovní plán. Working holiday víza můžete získat na stránkách Immigration New Zealand.

Studijní víza na Zéland

Vyrážíte-li na Zéland jako student tamější univerzity, veškeré vízové záležitosti řešíte ve spolupráci přímo s konkrétní školou. Od ní obdržíte doporučení k přednostnímu odbavení a studentská víza získáte na celou dobu studijního pobytu. I zde je součástí žádosti výpis z účtu a předpokládaný plán pobytu. Jedná-li se o pobyt delší než jeden semestr, můžete si po příjezdu zažádat o doložku pracovního povolení a najít si ke studiu brigádu.

Turistická víza na Zéland

Všechny typy pobytu je možné prodloužit o turistická víza, o která je třeba žádat nejméně šest týdnů před původně plánovaným odletem. Ve většině případů se toto prodloužení řeší online formou a svůj cestovní pas již nikam posílat nemusíte. Jako záruku musíte poskytnout svou platnou zpáteční letenku, která označí nový konečný termín vašeho odjezdu ze země.

Oficiální stránky pro víza

Žádosti o studentská i turistická víza podáváte na stránkách imigračního úřadu.

Měna a ceny

Měna: Novozélandský dolar ($) a aktuální kurz: 1 NZD = 1 CZK

Platba kartou a bankomaty

Před odjezdem si zjistěte podmínky své banky pro výběr z bankomatů, poplatky mohou být nepříjemně vysoké. Platba kartou je však běžná i v drobných obchodech a kavárnách, zajistěte si proto povolení platit pomocí ní v zahraničí, a využívejte tuto pohodlnou možnost.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny na Novém Zélandu

Ceny jsou obecně vyšší, zejména u některých položek, které jsou pro nás samozřejmostí, jako zelenina či maso. Ceny v restauracích se pohybují až kolem trojnásobku těch našich, budete-li si však vařit sami, značně ušetříte. Mezi nejdražší lokality patří velká města, jako je Wellington a Auckland.

Jídlo a pití

Novozélandské stravování a speciality

Oficiální hlavou Novozélandského království je britská královna, a britský vliv zde v oblasti stravování poznáte velmi snadno. Specialitou země je jednoznačně skvělé jehněčí, které je zde připravováno na mnoho způsobů. Mezi skutečné lahůdky patří pomalu dušené se švestkami, rozinkami a sezamem.

Jako příloha jsou zde oblíbené místní sladké brambory, které najdete hned v několika odrůdách. Skvělé jsou vařené i zapečené s další zeleninou. V listopadu a prosinci zde běžně koupíte báječný chřest za bezkonkurenční ceny. Vzhledem ke své poloze je většina potravin z místní produkce a, ačkoli dražší, než jste zvyklí, kvalitou vás rozhodně nezklame.

Stravování na Novém Zélandu

Ve městech naleznete restaurace všech kategorií i spoustu rychlých občerstvení místního, amerického i asijského původu. Fish&chips je téměř národním jídlem, na které narazíte téměř na každém rohu. Vyplatí se nechat si konkrétní podnik doporučit místními obyvateli a připlatit si pár dolarů za čerstvou rybu dle svého výběru.

Zdraví a bezpečí

Bezpečnost na Novém Zélandu

Zéland patří ve všech ohledech mezi bezpečné země. Zatímco sousední Austrálie je plná jedovatých nástrah, ve zdejší přírodě nežije nic, co by vás kouslo, uštklo, uškrtilo či jinak ošklivě poranilo. Stejně jako počasí je však i zdejší příroda nevyzpytatelná a rizikem mohou být například nárazové povodně či, v zimních měsících, laviny. Důležité je každý výlet pečlivě naplánovat, zjistit si možná rizika a někoho o svých plánech informovat.

Obyvatelé obecně i zaměstnanci na úřadech jsou většinou velmi milí a ochotní, a pomoc vám častěji nabídnou dříve, než si uvědomíte, že nějakou potřebujete. A ačkoli ani sami místní často nezamykají svá auta či kola, pojištění před cestou je nezbytné. Opatrnější buďte samozřejmě zejména ve větších městech.

Cestovní pojištění

Doporučujeme všem cestujícím, aby si při cestování na Nový Zéland sjednali kvalitní cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.

Jazyk a kultura

Oficiálním jazykem země je angličtina a také maorština – jazyk původních obyvatel. Ve většině měst naleznete nápisy v obou jazycích, s mluvenou maorštinou se však setkáte pouze velmi výjimečně. Místní přízvuk angličtiny bývá, zejména zpočátku, velmi náročný. Místní to však většinou moc dobře vědí a rádi vám vše pomaleji zopakují.

Kultura a novozélandský způsob života

Původní obyvatelé země – Maoři, tvoří podstatnou menšinu obyvatelstva Nového Zélandu, tradičním způsobem již však žije pouze malá část z nich. Dostane-li se vám přeci jen pozvání do tradičního maorského obydlí, pozorně poslouchejte pokyny hostitele, neboť v maorské kultuře se dodržuje řada specifických pravidel a rituálů.

Obecně jsou obyvatelé země neskutečně přátelští a pozvání do jejich domovů nebývá výjimkou. Na rozdíl od našeho opatrného přístupu jsou ke všem otevření a velmi důvěřiví, dokud jim nezadáte záminku k opaku.

Cestování a doprava

Letecky na Nový Zéland

Cesta na Nový Zéland bude zřejmě nejnákladnější položkou celé vaší dovolené. Ačkoli je možné sehnat levnější letenky, celková doba letu je více než jeden celý den a levnější lístky mnohdy znamenají řadu únavných přestupů s dlouhými prodlevami na letištích. 

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cestovní kanceláří na Nový Zéland

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů na Nový Zéland.

Doprava na Novém Zélandu

Cestování autem na Novém Zélandu

Na Zélandu je nejsnazším způsobem dopravy vypůjčené osobní auto či karavan, v němž můžete také nocovat. Dostanete se tak pohodlně do blízkosti všech zajímavostí a nebudete vázáni na autobusové spoje, které mnohdy nezajíždí až k vybraným turistickým cílům. Hlavní silnice jsou ve skvělém stavu, chcete-li se však podívat i mimo ně, je dobré sjednat si vhodně vybavený vůz i speciální pojištění.

Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami na Novém Zélandu vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestování autobusem na Novém Zélandu

Autobusové linky poskytují pravidelné a spolehlivé spojení mezi významnými městy i turistickými oblastmi, bývají však často plné, a proto je dobré je rezervovat s dostatečným předstihem.

Cestování vlakem na Novém Zélandu

Po celé zemi existuje pouze několik málo železničních tras, které jsou však obsluhovány speciálními vyhlídkovými vlaky a nabídnou vám k obdivu překrásnou přírodu a jedinečné výhledy.

Stopování na Novém Zélandu

Nejste-li vázáni zavazadlem a časovým plánem, vyzkoušet můžete stopování. Ačkoli je na mnoha místech provoz řídký, místní obyvatelé jsou většinou velmi ochotní a společné putování s nimi vám připraví mnoho kouzelných zážitků.

Pokud se rozhodnete stopovat, přečtěte si určitě článek s tipy a radami pro stopování, abyste limitovali jakékoliv nepříjemné momenty a ze stopování měli jenom krásné zážitky.

Počasí a doba návštěvy

Nový Zéland se nachází na opačné polokouli, a proto jsou zde roční období zcela obráceně. Nejtepleji je zde v období mezi prosincem a březnem a nejchladněji naopak od června do září.

Kdy jet na Zéland

Obecně vás nečekají žádné extrémní teploty, v létě se nejčastěji pohybují kolem 20 stupňů, v zimě se kromě hor běžně nesetkáte s mrazy. Severní ostrov má teploty průměrně o 5 až 10 stupňů Celsia vyšší než ostrov jižní, který je tím pádem ideálním místem pro milovníky zimních sportů.

Zéland je však ostrov, a počasí si zde dělá, co se mu zachce. Předpovědi se, stejně jako počasí samo, změní hned několikrát za den, a to velmi výrazně. Rozhodnete-li se uvěřit modré obloze a slunečnému dni a vydáte-li se ven v tričku, během několika málo minut vás může zaskočit prudký déšť se silným větrem, kroupy, v zimních měsících dokonce i sněhová vánice. I na drobnější výlet se proto připravte na všechny alternativy. 

Aktuální počasí v Nový Zéland

káťaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

1 pírko = 1 koruna