Praktické informace do Paraguaye

Kompletní praktické informace při cestě do Paraguaye:

Vstupní podmínky

Pro turistické cesty do 90 dnů platí mezi Paraguayí a ČR bezvízový styk. Na  tyto cesty stačí cestovní pas platný ještě alespoň 6 měsíců po odjezdu ze země.

Dovoz a vývoz zboží

Omezen je dovoz alkoholu a tabákových výrobků, vždy je nutné deklarovat dovoz zbraní.

Odkazy na oficiální zdroje

Pro bližší informace kontaktujte buď konzulát Paraguaye v ČR, nebo její velvyslanectví ve Vídni. Bližší informace získáte na internetových stránkách honorárního konzulátu v Praze.

Měna a ceny

Měna: Paraguayský guaraní (₲) a aktuální kurz: 1 PYG = 1 CZK

Oficiální paraguajskou měnou je Guaraní.

Náklady a ceny v Paraguayi

Podle průvodců je Paraguay po Bolívii druhou nejlevnější zemí Jižní Ameriky, v praxi to znamená, že je zde stejně draho jako v ČR. Výrazně dražší tu jsou knihy, pohledy, mapy a další tiskoviny, výrazně levnějším než v ČR tu není nic. Trošku levnější je jen MHD v Asunciónu (1 jízda ca. 13 Kč). Taktéž pozor na poměr cena/kvalita, v tomto Paraguay za ČR dosti pokulhává. Obecně na pobyt v Paraguayi stačí stejné množství peněz jako na obdobný pobyt v ČR.

Platba kartou a bankomaty

Bankomatů je v zemi poměrně málo, platby platebními kartami jsou možné zatím jen v zařízeních vyšší cenové kategorie. Pro pobyt v Paraguayi je nejpohodlnější vybavit se dostatečným množstvím hotovosti. Směnáren je ve větších městech poměrně dost, před cestou do odlehlejších oblastí je třeba si vyměnit dostatečné množství místní měny.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Jídlo a pití

Paraguajská kuchyně a stravování

Paraguajská kuchyně je založena na mase. Asi nejrozšířenějším jídlem, neboť ho lze jíst i jako fast food, jsou empanadas – smažené taštičky plněné různými druhy masa i různými bezmasými náplněmi.

Nejlepší způsob, jak toho z paraguajské kuchyně ochutnat co nejvíce, jsou obědové bufety v mnoha restauracích, kde si každý může nabrat, co chce,  a za jídlo se platí na váhu. V mennonitských koloniích je na vysoké úrovní mlékárenský průmysl, zde určitě ochutnejte místní jogurty, sýry a další mléčné výrobky.

Prodej na váhu

Obecně se pečivo v supermarketech neprodává na kusy, ale na váhu. Rýže, luštěniny, ořechy, sušenky apod. se často nedodávají do supermarketu již balené, ale v pytlích, každý zákazník si pak může nabrat kolik chce, a platí se na váhu. Podobným způsobem se v samoobsluhách prodávají také granule pro psy a kočky. (Často lehce zaměnitelné s jídlem pro lidi.)

Tradiční a populární pití

Oblíbeným místním nápojem je čaj maté a alkoholickým pivo, které se zde prodává v láhvích o objemu 0,7 – 1 l a místní u jedné láhve stráví v restauraci i několik hodin.

Zdraví a bezpečí

Zdravotní rizika a očkování

Pro cestu do Paraguaye není povinné žádné očkování. V zemi se nevyskytuje malárie a horečka dengue pouze lokálně. O aktuálním výskytu této nemoci je třeba se informovat. Je dobré dodržovat základní hygienická pravidla. Při výletech do přírody používejte repelent.

Pití vody v Paraguayi

Vodu ve vodovodu si zajišťuje a čistí každá domácnost či instituce sama, proto je třeba se vždy zeptat, zda je voda pitná. Na mnoha veřejných místech a v hotelích je možné nabrat pitnou vodu zdarma z čistícího zařízení.

Zdravotní péče a cestovní pojištění

Zdravotnická péče je na vyšší úrovni jen ve větších městech a mennonitských koloniích.

Cestovní pojištění

Doporučujeme všem cestujícím, aby si při cestování do Paraguaye sjednali cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.

Bezpečnost v Chorvatsku

Co se týče kriminality, tak je Paraguay nejbezpečnější zemí v regionu. V liduprázdném Chacu a především v mennonitských koloniích k trestným činům dochází velmi zřídka. Někteří lidé zde ani nezamykají své domy. Úschovny zavazadel zde fungují tak, že se zavazadla nechají stát nestřežená v koutě nádražní budovy.

Ovšem pozor v hustěji osídlené východní části země. Zde se drobné kriminalitě poměrně daří, především ve větších městech. Těmto činům lze ale předcházet dodržováním základních bezpečnostních pravidel, tj. nenosit viditelně šperky z drahých kovů a další cenné věci, hlídat si fotoaparát, kameru či mobil. Vyhýbejte se návštěvě chudinských čtvrtí a slumů. Co se týče závažné kriminality, terorismu a podobných činů, je Paraguay poměrně bezpečnou zemí.

Jazyk a kultura

Úředním jazykem jsou španělština a guaraní, španělština je rozšířena po celé zemi, lze se s ní všude domluvit. Naopak, cizími jazyky Paraguayci moc nevládnou a kromě mennonitských kolonií, kde se mluví německy, se turisté angličtinou ani jiným cizím jazykem nedomluví.

Turistické informace 

V každém městě i na hraničním přechodu z Brazílie je turistická informační kancelář. Personál sice ovládá jen španělštinu, ale občas dokáže i poradit a turista tu může získat alespoň základní informační materiál i v cizích jazycích, což je v Jižní Americe spíše výjimka.

Kultura a Paraguayský způsob života

Paraguayci vstávají a začínají pracovat velmi brzy už s východem slunce. O šesté ráno je již život "v plném proudu." Muzea, galerie, knihovny a další kulturní instituce jsou otevřeny již o sedmé hodině ranní. Přes poledne, zhruba v rozmezí 11 – 14 h, drží některá zařízení siestu. Život zde utichá se západem slunce kolem 18. hodiny. Poté je na ulicích liduprázdno, Paraguayci nočnímu životu moc neholdují, nechodí se zde ani do hospody na pivo, po setmění paraguajské restaurace přímo zejí prázdnotou. Obchody jsou většinou otevřeny v době 8 – 18 h, supermarkety a hypermarkety až do 20 h.

Mennonitské kolonie

Mennonitské kolonie jsou kulturní zvláštností, jedná se o obce, které založili příslušníci křesťanské sekty sledující učení náboženského vůdce Simona Menna žijícího v 15. stol. Tito byli v Evropě v době národního socialismu pronásledování, a proto utekli na americký kontinent. Mennonité, kteří se nakonec usídlili v Paraguayi, stále mluví německy, nemísí se s místním obyvatelstvem a žijí zcela odlišným životním stylem, který je podobný evropskému.

Výlety a volný pohyb v přírodě

Volný pohyb v přírodě je v zemi možný jen omezeně, neboť půda je v soukromém vlastnictví a je na majiteli, zda si na svém pozemku vybuduje zemědělské hospodářství, nebo sportovní či poznávací nabídku pro turisty. Na místa, kde je možné se věnovat volně v přírodě pěší turistice, nebo jinému sportu, upozorňují turistické průvodce i informační kanceláře.

S tímto také souvisí nabídka výletů pro cizince. Obecně se z nedostatku turistů organizované výlety většího rozsahu nenabízejí. Výlety zde pořádají spíše soukromé osoby, které vědí, kam turisty za volným pohybem v přírodě zavézt, výlet je pak "ušitý na míru" na přání zákazníka a je zorganizován i jen pro jednu osobu, ovšem od toho se také odvíjí cena výletu. Tyto ceny se většinou účtují za auto, nikoliv za počet osob. Kontakt na osoby pořádající výlety získáte v hotelu nebo informační kanceláři.

Připojení k internetu v Paraguayi

V hotelech všech kategorií, ve většině restaurací a v mnoha veřejných prostorách je k dispozici Wi-fi připojení k internetu. Téměř ve všech hotelech jsou k dispozici  pro surfování na internetu i počítače. V každém městě je i internetová kavárna.

Cestování a doprava

Letecky do Paraguaye

Mezinárodní letiště je jen v hlavním městě Asunciónu, ovšem z Evropy sem nelétá žádná přímá linka.  Je třeba přestoupit někde v Jižní Americe, což letenky velmi prodražuje. Nejlepší možností je let do některého z brazilských velkoměst – Foz do Iguazú, Rio de Janeiro, nebo Sao Paulo.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta autobusem do Paraguaye

Foz leží na hranicích s Paraguayí a je možné do Paraguaye dojet dokonce MHD do města Ciudad del Este a dále pokračovat místními dálkovými autobusy. Z Ria i Sao Paula je to autobusem do Asuncionu méně než 24 hodin jízdy a autobusy jezdí z obou měst jednou denně, kromě paraguajského hlavního města zastavují i v Ciudad del Este.

Ze všech zemí, se kterými Paraguay hraničí – tj. z Brazílie, Argentiny a z Bolívie – a dokonce i z několika zemí, se kterými nesousedí, existuje do Asuncionu autobusové spojení. Jihoamerické mezinárodní autobusy jsou velmi pohodlné a v ceně jízdenek některých společností je zahrnuto i občerstvení.

Cestovní kanceláří do Paraguaye

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Paraguaye.

Doprava v Paraguayi

Vlaková doprava v Paraguayi byla zrušena a velkým problémem v zemi je stav místních komunikací. Zpevněné asfaltové silnice vedou z Asunciou do ostatních větších paraguajských měst a na hlavních tazích do zahraničí. Ostatní komunikace jsou hliněné, nezpevněné, což má za následek, že po tropických deštích jsou nesjízdné a pak po nich autobusy nejezdí, všechny spoje v daném úseku jsou zrušeny a dopravce obvykle ani nemůže sdělit, kdy budou obnoveny.

S tímto je třeba při cestě do Paraguaye počítat, neboť deště přicházejí velmi neočekávaně a pak mohou udělat "čáru přes rozpočet." V tomto případě je lepší si plánovat cestu tak, aby vedla po zpevněných silnicích. Lepší je pobývat ve větším městě a dělat z něj hvězdicové výlety, než přijíždět z jedné zajímavosti k druhé mimo města po nezpevněných silnicích, neboť tam může déšť způsobit i několikadenní zpoždění.

Cestování autobusem v Paraguayi

V Paraguayi existuje velmi dobrá autobusová vnitrostátní doprava, prakticky neexistuje obydlená obec, kam by nejezdila nějaká autobusová linka.  Ve větších městech funguje dobře i MHD, většinou pouze autobusy. Jen kvalita autobusů nasazovaných na vnitrostátní linky je nižší než těch nasazovaných na linky mezinárodní. Přesto noční přejezdy (většinou Asuncion – Chaco) jsou poměrně pohodlné.

Cestování letecky v Paraguayi

Vnitrostátní lety je možné podniknout jen mezi městy Asuncion a Cuidad del Este, jsou ovšem velmi drahé a vzhledem ke vzdálenosti obou měst i zbytečné, autobus cestu zvládne za ca. 4 hodiny.

Půjčení a cestování autem v Paraguayi

Pokud chcete cestovat autem po Paraguayi a využít jeho benefity, auta si lze pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Paraguayi vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Počasí a doba návštěvy

Paraguay, položený ve středu Jižní Ameriky, nabízí tropické klima s výraznými ročními obdobími. Počasí v Paraguaye se liší od suchých zimních měsíců po deštivé léto, přičemž teploty mohou kolísat v závislosti na regionu. V období od listopadu do března převažují teplejší teploty s průměrem kolem 30 stupňů Celsia a vyššími srážkami. V letních měsících lze očekávat deštivé období, které může přinést občasná bouře. Průměrné roční srážky jsou na východě země vyšší než na západě. Průměrná teplota v Asunciónu je v prosinci – únoru 28°C a v červenci – srpnu 17 – 20°C, čímž Paraguay patří k nejteplejším regionům Jižní Ameriky.

Kdy jet do Paraguaye

Pro optimální návštěvu Paraguaye se doporučuje navštívit během suchých zimních měsíců, které spadají od května do září. Nejvíce srážek spadne mezi říjnem a březnem, nejsušším měsícem je červenec. Na podnebí se výrazně podílí vítr. V období od října do března přináší oteplení větry vanoucí ze severu z Amazonské nížiny, zatímco od května do srpna ochlazují zemi větry vanoucí z And. Obecně je třeba po celý rok počítat s náhlými nepředvídanými změnami počasí.

HoubickaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

1 pírko = 1 koruna