Praktické informace

Zde naleznete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě do Paraguaye:

Vstupní podmínky

Pro turistické cesty do 90 dnů platí mezi Paraguayí a ČR bezvízový styk. Na  tyto cesty stačí cestovní pas platný ještě alespoň 6 měsíců po odjezdu ze země.

Omezen je dovoz alkoholu a tabákových výrobků, vždy je nutné deklarovat dovoz zbraní. Pro bližší informace kontaktujte buď konzulát Paraguaye v ČR, nebo její velvyslanectví ve Vídni. Bližší informace získáte na internetových stránkách honorárního konzulátu v Praze.

Měna a ceny

Oficiální  paraguajskou měnou je  Guaraní (PYG). Podle průvodců je Paraguay po Bolívii druhou nejlevnější zemí Jižní Ameriky, v praxi to znamená, že je zde stejně draho jako v ČR. Výrazně dražší tu jsou knihy, pohledy, mapy a další tiskoviny, výrazně levnějším než v ČR tu není nic. Trošku levnější je jen  MHD v Asunciónu (1 jízda ca. 13 Kč). Taktéž pozor na poměr cena/kvalita, v tomto Paraguay za ČR dosti pokulhává. Obecně na pobyt v Paraguayi stačí stejné množství peněz jako na obdobný pobyt v ČR.

Bankomatů je v zemi poměrně málo, platby platebními kartami jsou možné zatím jen v zařízeních vyšší cenové kategorie. Pro pobyt v Paraguayi je nejpohodlnější vybavit se dostatečným množstvím  hotovosti. Směnáren je ve větších městech poměrně dost, před cestou do odlehlejších oblastí je třeba si vyměnit dostatečné množství místní měny.

Zdraví a bezpečí

Pro cestu do Paraguaye není povinné žádné očkování. V zemi se nevyskytuje malárie a horečka dengue pouze lokálně. O aktuálním výskytu této nemoci je třeba se informovat. Je dobré dodržovat základní hygienická pravidla. Při výletech do přírody používejte repelent. Vodu ve vodovodu si zajišťuje a čistí každá domácnost či instituce sama, proto je třeba se vždy zeptat, zda je voda pitná. Na mnoha veřejných místech a v hotelích je možné nabrat pitnou vodu zdarma z čistícího zařízení. Zdravotnická péče je na vyšší úrovni jen ve větších městech a mennonitských koloniích.

Co se týče kriminality, tak je Paraguay nejbezpečnější zemí v regionu. V liduprázdném Chacu a především v mennonitských koloniích k trestným činům dochází velmi zřídka. Někteří lidé zde ani nezamykají své domy. Úschovny zavazadel zde fungují tak, že se zavazadla nechají stát nestřežená v koutě  nádražní budovy. Ovšem pozor v hustěji osídlené východní části země. Zde se drobné kriminalitě poměrně daří, především ve větších městech. Těmto činům lze ale předcházet dodržováním základních bezpečnostních pravidel, tj. nenosit viditelně šperky z drahých kovů a další cenné věci, hlídat si fotoaparát, kameru či mobil. Vyhýbejte se návštěvě chudinských čtvrtí a slumů. Co se týče závažné kriminality, terorismu a podobných činů, je Paraguay poměrně bezpečnou zemí.

Jazyk a kultura

Úředním jazykem jsou španělština a guaraní, španělština je rozšířena po celé zemi, lze se s ní všude domluvit. Naopak, cizími jazyky Paraguayci moc nevládnou a kromě mennonitských kolonií, kde se mluví německy, se turisté angličtinou ani jiným cizím jazykem nedomluví.

Mennonitské kolonie jsou kulturní zvláštností, jedná se o obce, které založili příslušníci křesťanské sekty sledující učení náboženského vůdce Simona Menna žijícího v 15. stol. Tito byli v Evropě v době národního socialismu pronásledování, a proto utekli na americký kontinent. Mennonité, kteří se nakonec usídlili v Paraguayi, stále mluví německy, nemísí se s místním obyvatelstvem a žijí zcela odlišným životním stylem, který je podobný evropskému.

V každém městě i na hraničním přechodu z Brazílie je turistická informační kancelář. Personál sice ovládá jen španělštinu, ale občas dokáže i poradit a turista tu může získat alespoň základní informační materiál i v cizích jazycích, což je v Jižní Americe spíše výjimka.

Volný pohyb v přírodě je v zemi možný jen omezeně, neboť půda je v soukromém vlastnictví a je na majiteli, zda si na svém pozemku vybuduje zemědělské hospodářství, nebo sportovní či poznávací nabídku pro turisty. Na místa, kde je možné se věnovat volně v přírodě pěší turistice, nebo jinému sportu, upozorňují turistické průvodce i informační kanceláře.

S tímto také souvisí nabídka výletů pro cizince. Obecně se z nedostatku turistů organizované výlety většího rozsahu nenabízejí. Výlety zde pořádají spíše soukromé osoby, které vědí, kam turisty za volným pohybem v přírodě zavézt, výlet je pak "ušitý na míru" na přání zákazníka a je zorganizován i jen pro jednu osobu, ovšem od toho se také odvíjí cena výletu. Tyto ceny se většinou účtují za auto, nikoliv za počet osob. Kontakt na osoby pořádající výlety získáte v hotelu nebo informační kanceláři.

Paraguayci vstávají a začínají pracovat velmi brzy už s východem slunce. O šesté ráno je již život "v plném proudu." Muzea, galerie, knihovny a další kulturní instituce jsou otevřeny již o sedmé hodině ranní. Přes poledne, zhruba v rozmezí 11 – 14 h, drží některá zařízení siestu. Život zde utichá se západem slunce kolem 18. hodiny. Poté je na ulicích liduprázdno, Paraguayci nočnímu životu moc neholdují, nechodí se zde ani do hospody na pivo, po setmění paraguajské restaurace přímo zejí prázdnotou. Obchody jsou většinou otevřeny v době 8 – 18 h, supermarkety a hypermarkety až do 20 h.

V hotelech všech kategorií, ve většině restaurací a v mnoha veřejných prostorách je k dispozici Wi-fi připojení k internetu. Téměř ve všech hotelech jsou k dispozici  pro surfování na internetu i počítače. V každém městě je i internetová kavárna.

Jídlo a pití

Paraguajská kuchyně je založena na mase. Asi nejrozšířenějším jídlem, neboť ho lze jíst i jako fast food, jsou empanadas – smažené taštičky plněné různými druhy masa i různými bezmasými náplněmi. Nejlepší způsob, jak toho z paraguajské kuchyně ochutnat co nejvíce, jsou obědové bufety v mnoha restauracích, kde si každý může nabrat, co chce,  a za jídlo se platí na váhu. V mennonitských koloniích je na vysoké úrovní mlékárenský průmysl, zde určitě ochutnejte místní jogurty, sýry a další mléčné výrobky.

Obecně se pečivo v supermarketech neprodává na kusy, ale na váhu. Rýže, luštěniny, ořechy, sušenky apod. se často nedodávají do supermarketu již balené, ale v pytlích, každý zákazník si pak může nabrat kolik chce, a platí se na váhu. Podobným způsobem se v samoobsluhách prodávají také granule pro psy a kočky. (Často lehce zaměnitelné s jídlem pro lidi.) Oblíbeným místním nápojem je čaj maté a alkoholickým pivo, které se zde prodává v láhvích o objemu 0,7 – 1 l a místní u jedné láhve stráví v restauraci i několik hodin.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna