Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám mohou hodit při cestě na Sicílii:

Vstupní podmínky

Sicílie jakožto jeden z mnoha italských ostrovů patří samozřejmě jako celá Itálie mezi země Evropské unie, a proto je vám vstup umožněn pouze na základě předložení platného občanského průkazu nebo cestovního pasu. V případě, že plánujete na ostrově pobývat delší dobu než 3 měsíce, musíte na příslušném úřadě zažádat o cestovní vízum.

Měna a ceny

Stejně jako v celé Itálii i na Sicílii se platí Eurem, i proto je Sicílie považována za poměrně drahou destinaci. Ceny jsou zde sice dražší než v České republice, rozhodně ale nepatří k nejvyšším v Itálii. Jeden z tipů, jak zbytečně neutrácet, je nenakupovat v turistických letoviscích. Právě tam totiž mnohdy zaplatíte několikanásobek skutečné ceny. Jídlo se vyplatí nakupovat v místních marketech či supermarketech, kde jsou ceny velmi přijatelné a mnohdy se příliš neliší od těch v Česku. Pokud i tak trváte na jídle v restauraci, v průměru se cena jídla spolu s vínem pohybuje okolo 20 Euro na osobu. Při jezení v restauraci si dávejte pozor na pojem “coperto”, což v překladu znamená poplatek za stolování. Coperto se běžně pohybuje okolo 2,5 Eura na osobu, i tak ale dokáže značně navýšit celkovou cenu.

Nejdražší záležitost dovolené na Sicílii představuje ubytování. Nejlevnější ubytování seženete v hostelech, které se nacházejí zejména na pobřeží a i tak za ně zaplatíte okolo 15 euro na osobu za noc. Ceny ubytování se v průběhu roku mění v závislosti na turistické sezóně, i tak se ale vyplatí cestovat raději na vlastní pěst než s cestovní kanceláří.

Zdraví a bezpečí

Při vaší cestě na ostrov se nemusíte obávat žádných vážných onemocnění či infekcí. Sicílie je obecně považována za bezpečnou zemi, i tak si ale dejte pozor na své osobní věci, především ve městech a na místech s větším počtem lidí. Pakliže byste na Sicílii potřebovali urychlenou pomoc, volejte na číslo 113. Před dovolenou je dobré se patřičně pojistit. Během letních měsíců si dejte pozor na prudké sluneční paprsky, před kterými je doporučeno se chránit vhodným opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem. Před sluncem nezapomeňte chránit zejména děti, proti úpalu a úžehu je vybavte pokrývkou hlavy. 

Jazyk a kultura

Neoficiálním jazykem Sicílie je sicilština, kterou hovoří nejen obyvatelé Sicílie, ale také například obyvatelé Kampánie. Sicilština je jazyk velmi podobný italštině, je ale mnohem více ovlivněna jinými jazyky, například španělštinou, řečtinou nebo i arabštinou. Oficiálním jazykem na Sicílii je ale samozřejmě italština. Kromě ní se na Sicílii domluvíte také anglicky, angličtinu se zde totiž učí čím dál tím více lidí, a to zejména díky rozvíjejícímu se turistickému ruchu.

Sicilská kultura je v mnoha ohledech spjata s kulturou italskou. Jedná se nejen o přívětivost obyvatel, jejich vřelost, lásku k životu, hudbě a jídlu, ale také bohatou historii, která se dodnes připomíná v podobě různých festivalů, oslav či svátků. Jednou z mnoha sicilských oslav je Sagra delle Mandorle in Fiore, což není nic jiného než obrovská folklórní událost, která má na ostrově svou tradici již od roku 1934. Oslava probíhá každoročně na začátku jara, neboť je kromě folklóru spjata také s probouzející se přírodou. Další z typických sicilských tradic je i každoroční tanec ďáblů a smrti, který se koná vždy v týdnu před Velikonocemi a připomíná středověké pohanské tradice a také neustálý boj mezi dobrem a zlem.

Jídlo a pití

Sicilská kuchyně představuje jednu z věcí, díky které se návštěvníci rádi vrací. Není pouze druhem italské kuchyně, snoubí se zde chutě Řecka, Španělska, Francie i část arabských zvyků. Na Sicílii je zvykem vařit z čerstvých a hlavně místních surovin, jako jsou například citrusy, olivy, rajčata nebo mořské plody. Samozřejmou součástí sicilské kuchyně jsou těstoviny a také pizza. Kromě nich si ale pochutnáte i na jiných lahodných pokrmech.

Jedním z nejznámějších jídel je arancini, což jsou rýžové kuličky často naplněné masovou směsí, hráškem a sýrem, obalené ve strouhance a osmažené. Arancini se jím říká proto, že svým tvarem a zlatavou až oranžovou barvou připomínají pomeranče (arancina znamená v překladu malý pomeranč).

Jako lehké jídlo ochutnejte rozhodně salát caponata. Jedná se o salát tvořený uvařenou zeleninou, převážně lilkem, dochucený je pak celerem, octem, kapary a také sladkokyselou omáčkou. Salát se vyskytuje v různých variacích, s mrkví, olivami, barmborami, v Palermu jej seženete dokonce s chobotnicí.

Dalším z velmi dobrých sicilských pokrmů jsou cannoli. Jedná se v podstatě o trubičky, které jsou naplněné sýrem ricotta. Variace jsou pak různé, můžete se setkat s cannoli, které jsou naplněné zároveň i čokoládou, pistáciemi nebo ovocem. Obecně se na Sicílii setkáte s velmi lahodnými dezerty, mezi které pattří take například cassata, speciální dort, který je naplněný likérem nebo ovocnou šťávou, pokrytý ricottou a ozdobený kandovaným ovocem. Neodoláte ani pokrmu Cassatelle alla Trapanese, což jsou smažené taštičky naplněné ovčím mlékem, ricottou a čokoládou. Stačí je jen posypat trochou cukru a jíst ještě teplé, aby se čokoláda rozplývala na jazyku.

Napůl mezi nápojem a dezertem se nachází granita. Strukturou se podobá ledové tříšti, i proto je servírován se lžičkou i brčkem. Vyrábí se z čerstvého ovoce, nejčastěji citrusů, a ledu.

Velmi oblíbené je také limoncello, což je citronový likér. Po jídle se často servíruje bylinkový likér Amaro Siciliano.

Nápojem Sicílie je pak víno. Podmínky na Sicílii jsou totiž více než vhodné pro pěstování vinné révy, a tak právě tady najdete jedny z nejlepších vín na světě. Červená vína jsou těžká, obsahují zhruba 13% alkoholu a konzumují se převážně večer, a to k pečenému nebo grilovanému masu. Naopak vína bílá jsou spíše lehčí, s obsahem alkoholu kolem 12% a hodí se k rybám, pečivu či těstovinám. Vyjímečným vínem je pak Marsala, což je dezertní víno, které se vyrábí ve stejnojmenném sicilském městě. Používá se nejen jako víno, ale díky své výrazné chuti také jako součást různých receptů.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna